Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Obří fazole

+3
Mirek
MrBig46
Alex46
7 posters

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Goto down

Obří fazole Empty Obří fazole

Příspěvek pro Alex46 Sun Sep 24, 2017 8:14 am

Po prohledání konkurenčního fora ohledně pěstování velkých fazolí zkusím také zde najít znalce pěstování těchto fazolí.
Nazývají se všelijak. Buďto "bacoky"(na sev.Moravě),nebo "švábky"(Jižní Morava).Jejich semena jsou až 3cm veliká.Pokrmy z nich jsou kouzelné. Hlavně polévky.
Jako taková je to obrovská rostlina, dorůstající na podporách několik metrů. Pěstoval jsem je letos poprve. Zpočátku, když kvetly, se netvořily lusky.Ale později už ano.Vypadá to, že jsem vypěstoval vic, než jsem zasadil, což skoro považuji za úspěch.
Vítám veškeré rady od zkušených pěstitelů. Alex46
Alex46
Alex46

Poèet pøíspìvkù : 2
Join date : 30. 04. 16

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro Catka Sun Sep 24, 2017 10:25 am

Vždy, když se mě babička a později matka ptaly, co mají uvařit, až přijedeme na návštěvu, přála jsem si polévku z becoků. Pocházím z Ostravska a moje babička jimi měla porostlý plot. Vypadaly nádherně, mohutné rostliny tmavě zelené barvy obsypané dekorativními červenými květy. Mladé lusky bylo třeba zbavit tuhých vláken a na smetaně byly lahůdka. Jenže fazole došly a my jsme marně sháněli semena, prý je lze koupit v Polsku. Nakonec jsme uspěli v Tescu na Myjavě. Manžel je vysel k plotu a i když rostliny nebyly tak obrovské jako u babičky, úroda byla velmi slušná. Vynikající je z nich salát a z uvařených dělám karbenátky. Příští rok je vysadíme na celý řádek do vinohradu a využijeme vedení.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro MrBig46 Mon Oct 02, 2017 9:00 am

Ahoj Sašo.
Dost často chodíme z Ríšovy studánky na Rakovec, závěrečnou část po asfaltce. Těsně za hájenkou je zajímavá zahrada, kde majitel pěstuje všechno nastojato. Nedávno jsem tam viděl hokaida na konstrukci vysoké cca 2,5 m, teď v neděli jsem tam viděl nějaké popínavé fazole vysoké víc než tři metry. Majitele jsem neviděl, jinak bych se ho zeptal co to má. Jinak nic moc tam nepěstuje, ale vidím tam pro mne nějakou inspiraci. Chci se zeptat, kde jsi ty babcoky sehnal a jak vysoko ti rostou?
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro Alex46 Tue Oct 03, 2017 7:51 am

Zdravím všechny zájemce o pěstování obřích fazolí a především Vladimíra!
Dík za tip na vycházku. Tam je to jako u mne - hluboké údolí a pak se všechno vytahuje do výšky.Pokud chceš rozšířit pěstování svých keříčkových fazolí o fazole "tyčkové" budu jenom rád, že se do toho "obuješ". Semena jsem koupil na jaře na Zelňáku.Prodávali to spíš jako na zpracování do kuchyně. Jinak rostou prakticky neomezeně do výšky.Mně rostou na asi 3metrových podporách a potom na strom.Ale jsou celkem dost ve stínu.Zaujaly mne natolik, že pro příští rok pro ně vymezím slunečnější místo. Už jsme to konzumovali a teď už schraňuji semena na příští rok. Zatím jsem ještě rostlinu nezrušil - čekám až bude nebezpečí mrazíků. Pokud bys nesehnal semena, tak bych ti poskytl.
Pokud bys měl někdy čas,můžeš se samozřejmě přijít podívat. Nebo třeba múžeme jít na kafe do Akátu. S.
Alex46
Alex46

Poèet pøíspìvkù : 2
Join date : 30. 04. 16

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro MrBig46 Tue Oct 03, 2017 8:28 pm

Byl bych pro to kafe v Akátu. Po neděli ti pošlu soukromou zprávu, zde na tomto webu.
Laďa
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro MrBig46 Thu Nov 09, 2017 12:05 am

Tak jsem dostal od Alexe plno semen pnoucích obřích fazolí (asi fazol šarlaaatový). Pro začátek mně to bude asi stačit. Možná k tomu přikoupím fazol Corona od SEVA, má tam být v sáčku 10 možná patnáct semen, jsou bílá a nebarví polévku tak jako ten fazol šarlatový. Sním o řeckých fazolích Gigant, ale ty asi do příští sezóny neseženu. Problém je, že jsou k dispozici ve Velké Británii a v USA, ale z Británie je firma neposílá do ČR a z USA, kde právě probíhá na Tomatoville velká výměna semen fazolí si netroufnu nikoho požádat, protože dovoz semen je zakázán a nechci mít problémy s celníky (musím ještě ověřit ten zákaz).
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro MrBig46 Sat Jan 27, 2018 9:48 am

Podařilo se mně sehnat ty řecké fazole gigant. Jsou sice určené pro kuchyňskou úpravu, ale doufám, že mně z nich něco vyklíčí. Už jsem si dvě semena dal do kelímku na otestování jejich klíčivosti. Pokud to vyjde dobře, tak budu tyto fazole pěstovat z předpěstované sadby na konstrukci vysoké 2,5 m. Výsadba po 15. květnu nebo i dříve pod tunel z netkané textilie.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro Mirek Sat Jan 27, 2018 9:52 am

Mám rád klasickou fazolovou polívku, stejně tak jako další luštěninové, ale jak vidím doma ty obrovské fazole, tak to nevezmu do úst.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro padr Sat Jan 27, 2018 11:08 am

Já mám ty velké fazole rád, ale děsí mě doba přípravy. Normální fazole trvají dlouho a předpokládám, že ty velké na tom budou ještě hůř.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro MrBig46 Tue Jan 30, 2018 5:45 pm

padr napsal:Já mám ty velké fazole rád, ale děsí mě doba přípravy. Normální fazole trvají dlouho a předpokládám, že ty velké na tom budou ještě hůř.
Václave, zatím nevím, jak dlouho se budou vařit. Ani mně to nějak neirituje, vaří za mne sporák a manželka. Teď je důležité, aby ty fazole klíčily a abych dokázal pro ně připravit dobré podmínky. Jistě to bude zajímavé a čeká mne plno nové zábavy. A o to mně jde. Very Happy
                 Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro MrBig46 Fri Apr 13, 2018 5:47 pm

O víkendu zahájím fazolovou sezónu a dám naklíčit ty řecké fazole. Vypadá to na dvacet semen (cca 15 rostlin). Už se těším. Dnes jsem byl pro nějaké věci v KrPoli a byla tam jedna babka (mohou tam prodávat jen pěstitelé), která prodávala zeleninu. Měla tam také fazole, jedny červenobílé žíhané a druhé čistě bílé, hodně velké, měla u nich napsané mastné. Obojí 120,- Kč za kilo. Neodolal jsem a vytáhl jsem deseti korunu ať mně dá pár semen na pěstování. Dala obě odrůdy na váhu, já jsem jí řekl, že těch deset korun jí dám i za pár semen, ale ona na mne nedala a navážila mně je. Popřála mně úspěch v pěstování, což mne také potěšilo. Teď už mám asi tak deset odrůd popínavých. S těmi ostatními začnu až 1. května a také si je naklíčím doma.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro MrBig46 Wed Apr 18, 2018 5:00 pm

Přidávám ještě fotku semen pnoucích fazolí, které mám k dispozici.
                    Vladimír

Obří fazole Semena_fazol
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro J.R. Wed Apr 18, 2018 6:58 pm

Krasne fazole.
Ja jsem naposled pestoval fazole v detstvi.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro MrBig46 Thu May 24, 2018 6:12 am

Tak jsem ty řecké nechal naklíčit a trochu je předpěstoval. Dnes už vypadají k světu. Ostatní, které jsem minulý týden vysel ještě ani nevylezly. Snad teď, potom lijáku, který snad zasáhl i mou zahradu,něco vyleze.
                     Vladimír

Obří fazole DSCN2042
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro miroslav Thu May 24, 2018 7:53 am

i ja jsem propadl kouzlu velkoluských fazolí, mám je z Madeiry, ta chuť je uplně jinde nez co se tu prodává

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro MrBig46 Fri Jun 01, 2018 5:12 am

Tak ty řecké fazole mně už začínají kvést. Jedno květenství jsem utrhl, pinzetou jsem květy roztrhkl a snažil jsem se najít nějaký pyl  (kvůli možnosti ručního opylené), Nenašel jsem nic co by vypadalo jako pyl, ani si nejsem jistý, jestli to co jsem tam viděl byl pestík. Na internetu marně hledám nějaký obrázek, kde by bylo nakresleno, jak vlastně ten květ fazolu šarlatového vypadá. Čmeláci to asi ví, ale zatím nemají zájem, jen mně pořád lítají po květech rajčat. Možná až budou hromadně kvést tyčková rajčata, tak se nějaký z nich zatoulá na ty pnoucí fazole a nějaké opylí (Fazole mám hned vedle záhonu s rajčaty. Laughing
Vladimír
Obří fazole DSCN2062¨

Obří fazole DSCN2065
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro MrBig46 Sun Jun 03, 2018 6:26 pm

Konečně se mně podařilo najít na YouTube video, jak ručně opylovat šarlatové fazole. V dohledné době to vyzkouším, pokud to bude fungovat, tak si minimálně udržím čistotu odrůd pro další roky. Budu moct také posoudit, proč tyto fazole hodně kvetou a v létě málo nasazují lusky, jestli je to kvůli opylování nebo je důvod jiný. Ručně opylené květy budu sáčkovat, květy nechané napospas jiným opylovačům (čmelákům) si také označím, abych mohl porovnávat.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro MrBig46 Fri Jun 08, 2018 5:43 pm

Dnes se už šplhají ty fazole až do výšky 2,5 m, plot mám jen 1,5 m a tak budu muset nějak ten plot zvýšit. Měl jsem obavu, že květy se nebudou opylovat (jsou cizosprašné), ale uklidnilo mne, že kdykoliv když jdu kolem tak tam pracuje nějaký čmelák. Dnes jsem se díval (bez brýlí) a zdálo se mně, že už jsou tam nasazené nějaké minaturní lusky. Doufám, že je to tak, a že dokážu nějaké ty fazole dopěstovat ještě teď začátkem léta.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro MrBig46 Fri Jun 15, 2018 6:28 pm

Dnešní foto těch řeckých fazolí.
Vladimír
Obří fazole DSCN2144
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro Catka Fri Jun 15, 2018 7:31 pm

Mám moc ráda veliké fazole -becoki. Moje babička je každoročně pěstovala u plotu a byly nádherné, jen kvetly červeně a měly dlouhé drsné lusky, které byly na kyselo dokonalé.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro MrBig46 Sat Jun 16, 2018 6:04 am

Taky je mám rád, ale zatím nevím, kdo mně je uvaří. Není to oblíbená potrava mé manželky. Smile
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro MrBig46 Thu Oct 11, 2018 11:29 am

Na zahradě mám teď plno zelených lusků na těch řeckých popínavých fazolích. Potřebuji rostliny těchto fazolí zlikvidovat, abych tu část zahrady mohl co nejdříve porýt. Teoreticky mohu počkat do prvního hlášeného mrazu, ale pochybuji, že většina z těch lusků dozraje. Mám zkušenost s tím, že když semena z těchto zelených lusků vyluštím, tak nikdy z nich nejsou taková semena jako z uzrálých i když se je snažím usušit. Dost často částečně zčernají, asi nějaká plíseň. Chci se zeptat, jestli by pomohlo, kdybych ustřihl část rostliny i s lusky a zavěsil je v boudě na zahradě. Máte s tím někdo zkušenost nebo jste o něčem takovém slyšeli? Ty opravdu ještě bez znatelných semen otrhám a zkusím je použít na kyselo, jak píše Catka.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro MrBig46 Thu Oct 18, 2018 7:09 pm

V úterý jsem všechny ty popínavé řecké fazole zlikvidoval, zelené lusky otrhal a vyluštil jsem z nich nedozrálá semena (bylo jich 70 dkg) . Dnes ráno jsem je povařil a udlal jsem si pečené fazole podle originálního řeckého receptu. Mám pocit, že se mně to podařilo a tak příští rok vysadím alespoň čtyřicet rostlin. Doufám, že nebude takové sucho, a že jim budu moct dopřát také nějakou zálivku.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro MrBig46 Mon Oct 07, 2019 6:02 pm

Na dnešek v  noci hlásí Aladin pro Brno 0°C. Fazole snad vydrží do -0,7. Takže dnešní noc bude pro mé zanedbané (nic jsem s nimi nedělal i když jsem je měl už dávno zastřihnout- zbytečně kvetou a nezrají lusky) fazole kritická. Ráno jsem je sesadil do úrovně plotu  hodil jsem na ně všechno co jsem měl po ruce. Doufám, že nebude foukat a nebudu muset všechny ty plasty hledat někde po mé a sousedově zahradě. Jestli to rostlinám pomůže, nevím. Minimálně pro příště to budiž pro mne poučením. Jestli to přežijí, tak je zítra ogtříhám
                     Vladimír

Obří fazole DSCN1995

Obří fazole DSCN1996show me gas stations near me

Obří fazole DSCN1997
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro MrBig46 Tue Oct 08, 2019 2:22 pm

Tak nic zásadního se nestalo. Jen keříčkové fazole se mně zdály trochu načnuté (asi přzemní mráz). Uvidím, jak budou vypadat zítra.Definitivně jsem se rozhodl, že žádné stříhání květu a malých nasazených lusků nebude, mám na zahradě důležitější práce. Už ten čas co jsem strávil s tím zakrýváníním a odkrýváním a ještě se drbat s nějaký stříháním, přitom výsledek nejistý,  to mně opravdu  může být ukradený.
                      Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Obří fazole Empty Re: Obří fazole

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru