Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Choroby rajčat

+9
Zdenci
Catka
sasman
MikeDundee
padr
J.R.
Jiřina
Eva Tomišová
MrBig46
13 posters

Strana 5 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro Kreibichová Mon Jul 08, 2019 4:24 pm

Dobrý den, prosím, poradíte, co je to za chorobu rajčete a jak rajče ošetřit? DěkujiChoroby rajčat - Stránka 5 Img_2010

Kreibichová

Poèet pøíspìvkù : 1
Join date : 08. 07. 19

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro Mirek Mon Jul 08, 2019 7:56 pm

To rajče není nemocné, trpí špatnou výživou a dovolil bych si tvrdit že i přemokřeným substrátem. Takto vypadala má rajčata v době kdy byla ještě přísadou v kelímcích. Přesaďte ho do větší nádoby, použijte kvalitní substrát, pohnojte Kristalonem Gold a nepřelévejte. Pokud máte možnost vysadit ho do země, tak za 14 dnů bude fit.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro Catka Tue Jul 09, 2019 6:19 pm

Naprostý souhlas!
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro padr Mon Jul 29, 2019 2:41 pm

Na jedné rostlině se mi objevily podivné skvrny na plodech. Jsou uvnitř rajčete, plody nerovnoměrně dozrávají a tkáně uvnitř plodů nejsou správně vyvinuté. Přitom rostlina vypadá dobře.
Choroby rajčat - Stránka 5 Img_2053
Choroby rajčat - Stránka 5 Img_2052
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro sasman Mon Jul 29, 2019 9:18 pm

Dnes jsem musel aplikovat na výsadbu na zahradě u domu fungicid (Ridomil). Bylo to hlavně kvůli alternariové skvrnitosti, která se za posledních několik dní díky vlhkému a teplému počasí překotně šíří. Původně jsem myslel, že bych letos rostliny vůbec nestříkal, ale nešlo to, už takto jsem provedl zásah pět minut po dvanácté... Zajímavé je, že přechozí roky jsem měl mnohem větší problémy se septoriózou a alternariová skvrnitost byla spíše okrajová záležitost. Letos je to ale naopak. Možná je to i tím, že jsem prováděl postupnou selekci odrůd odolných vůči septorióze.

http://eagri.cz/public/app/srs_pub/fytoportal/public/?key=%22c18ccd9cbe2ba381e37b810d0c40b51c%22#fotogalerie|hledej:alternariov%C3%A1%20skvrnitost%20raj%C4%8Dete|so:c18ccd9cbe2ba381e37b810d0c40b51c
http://eagri.cz/public/app/srs_pub/fytoportal/public/?key=%22c18ccd9cbe2ba381e37b810d0c47eac2%22#fotogalerie|hledej:septoriov%C3%A1%20skvrnitost%20raj%C4%8Dete|so:c18ccd9cbe2ba381e37b810d0c47eac2
sasman
sasman

Poèet pøíspìvkù : 144
Join date : 05. 01. 18
Location : Vizovice 325 m n.n m.

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro Catka Tue Jul 30, 2019 11:10 am

Taky jsem tuhle skvrnitost objevila na jedné rostlině, ale u nás je sucho a choroba se dále nešíří. Navíc se jedná o rajče vysemeněné přímo na záhonku, takže v nejhorším případě se ho zbavím, zatím jsem jen ostříhala všechny napadené listy a dál se uvidí.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro miseku Wed Jun 10, 2020 1:56 pm

Letos mi na rostlinách ve skleníku hnědnou stonky a usychají listy. Trvá to už od začátku května. Skoro bych řekla, že je to plíseň, ale to už by mi za tu dobu snad vše zlikvidovalo ne?  Některé rostliny jsou normalní zelené. Může toto způsobit koňský hnůj? Dávala jsem k rostlinám při výsadbě. Květináčové rajče má to samé a to byloChoroby rajčat - Stránka 5 20200610
Choroby rajčat - Stránka 5 20200612
Choroby rajčat - Stránka 5 20200611
doposud pouze doma za oknem...
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro Zdenci Thu Jul 30, 2020 8:42 pm

Obávám se, že na hrdinství už je pozdě, dnes nastoupila tvrdá chemie, Acrobat.
Choroby rajčat - Stránka 5 Img_2179 Choroby rajčat - Stránka 5 Img_2180
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro Eva Tomišová Thu Aug 06, 2020 11:41 am

Pre Miseku: Pleseň to určite nieje, ja som mala pred 2 rokmi niečo podobné- začalo to tiež v skleníku, pokračovalo vonku, plody to príliš nenapádalo, nanajvýš niektoré zostali malé a oschnuté, do polovice septembra som mala po úrode, je to zrejme nejaký druh bakteriozy, žiadne postreky na to nezaberali, treba liečiť antibiotikami, asi som si to priniesla s nejakými semenami, odvtede všetky semená pred výsevom dezinfikujem v roztoku hypermangánu.
Eva Tomišová
Eva Tomišová

Poèet pøíspìvkù : 133
Join date : 12. 01. 17

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro miseku Thu Aug 06, 2020 1:51 pm

Eva Tomišová napsal:Pre Miseku: Pleseň to určite nieje, ja som mala pred 2 rokmi niečo podobné- začalo to tiež v skleníku, pokračovalo vonku, plody to príliš nenapádalo, nanajvýš niektoré zostali malé a oschnuté, do polovice septembra som mala po úrode, je to zrejme nejaký druh bakteriozy,  žiadne postreky na to nezaberali, treba liečiť antibiotikami, asi som si to priniesla s nejakými semenami, odvtede všetky semená pred výsevom dezinfikujem v roztoku hypermangánu.

Díky, zdá se mi, že s tím rostliny docela bojují....nové přírůstky jsou zdravé zatím....postižené jsou nejvíc listy pak stonky....Plody dozrávají ....jen jsem trochu smutná a taky naštvaná....
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro Eva Tomišová Fri Aug 07, 2020 5:54 pm

Presne tak to bolo aj u mňa. Nové prírastky vyzerali vždy zdravo,-  odchádzali zvyčajne spodné listy postupne usychali najmä za horúceho a suchšieho počasia , naopak daždivé a chladnejšie počasie postup choroby vždy spomalilo, stonky mali tiež takú zvláštne hnedo- zelené sfarbenie.Pridávam foto z r. 2018
Choroby rajčat - Stránka 5 Postup-ch-na-liste-Ph  Choroby rajčat - Stránka 5 Orange-Russian
Eva Tomišová
Eva Tomišová

Poèet pøíspìvkù : 133
Join date : 12. 01. 17

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro Jantar Sat Jul 31, 2021 5:19 pm

Prosím pěkně, před cca dvěma týdny se u pěkně rostoucí rajčat začaly kroutit listy, vypadá to hodně dramaticky. Nejdřív jen někde, teď odshora až dolů, všechny sazenice (v kýblech u stěny domu). Později začaly odspodu žluté skvrny viz foto, teď už dokonce pár spodních listů žlutých. Co může být příčinou?

Pozn: pokud by to mělo být "přeléváním" co přesně si pod tím představit? Rajčata každý den (pokud je teplo) tak mají substrát "na ruku" vyschlý nebo mírně vlhký, tak ho proleju konví dešťovky z podzemní nádrže - vsákne se hodně a potom ještě doliju misku aby v ní stála voda. Je to přelévání nebo ne? Nechce se mi je přelévat, ale když je nezaleju celý vršek se svěsí a je vidět že voda chybí.
Choroby rajčat - Stránka 5 20210710

Jantar

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 31. 07. 21

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro sasman Sun Aug 01, 2021 5:03 pm

V červencovém Zahrádkáři o tom svěšování listů byl článek. Příčin může být několik a není to na 100 % objasněné. Možnosti jsou:
-nepravidelný příjem vody
-intenzivní odstraňování spodních listů nebo odstranění vrcholů rostlin
-ukládání škrobu ve spodních listech rostlin

Každopádně můj názor je, že největší vliv na to mají příliš vysoké teploty. Rostlina se pak přehřívá a snaží se s tím vyrovnat právě kroucenínm listů. Dále je to částečně i odrůdová vlastnost (některé odrůdy to dělají méně). A co se týče nějaké faktické rady: Zalévat v menších dávkách ráno i večer a neodstraňovat listy, pokud to není úplně nutné...
sasman
sasman

Poèet pøíspìvkù : 144
Join date : 05. 01. 18
Location : Vizovice 325 m n.n m.

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro Jantar Sun Aug 01, 2021 5:22 pm

Choroby rajčat - Stránka 5 20210810
Díky, ještě přidávám fotku jak to začíná krásně "rezatět". Bohužel dnes jsem musel dost zelených rajčat otrhat z důvodu "suché hniloby" špiček..... to mi zničilo loňskou úrodu, než jsem přišel na to, že je to nedostatek vápníku... letos jsem poctivě už 3x stříkal na listy hnojivo, ale je vidět, že to nestačí...... teď už mi nezbývá než vařit z vody, mám tu nějaké NPK a taky mletý vápenec, smíchám do dohromady a hodím to na substrát.... je mi jasné že tyhle věci se mají dělat před sázením sazenic a že teď to bude s příjmem vápníku přes kořenový systém zejména díky vysokým teplotám špatné, ale asi už nic nemůžu skazit....

Jantar

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 31. 07. 21

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro Mirek Mon Aug 02, 2021 5:21 am

Jantar napsal:Choroby rajčat - Stránka 5 20210810
Díky, ještě přidávám fotku jak to začíná krásně "rezatět". Bohužel dnes jsem musel dost zelených rajčat otrhat z důvodu "suché hniloby" špiček..... to mi zničilo loňskou úrodu, než jsem přišel na to, že je to nedostatek vápníku... letos jsem poctivě už 3x stříkal na listy hnojivo, ale je vidět, že to nestačí...... teď už mi nezbývá než vařit z vody, mám tu nějaké NPK a taky mletý vápenec, smíchám do dohromady a hodím to na substrát.... je mi jasné že tyhle věci se mají dělat před sázením sazenic a že teď to bude s příjmem vápníku přes kořenový systém zejména díky vysokým teplotám špatné, ale asi už nic nemůžu skazit....

Efektivním a jedinným řešením v této době proti hnilobě špiček je pravidelné ošetřování hnojivem VUXAL KALCIUM. Zmíněné fleky na listech způsobuje i nedostatek hořčíku a nevyrovnané poměry ve výživě. Mám to taky, ale nyní se toho už asi nezbavím. Chce na to myslet již při výsadbě a do půdy zapracovat mletý dolomit s hořčíkem. Kroucení listů je normální reakce rostlin na okolní podmínky a ničemu to nevadí.
V této chvíli bych spíše postřikem ošetřil hnojivem na list (Kristalon plod a květ, Kristalon gold), různá tekutá hnojiva hnojiva mají poměry NPK nula-nula-nic.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro Jantar Thu Aug 05, 2021 9:05 pm

NPK: jako že např. v NPK 10-10-10 je po 10% od každého prvku a zbytek je "balast" tudíž že to hnojivo je zbytečně drahé?
Hořčík: jaké hnojivo použít? Hledal jsem ale nic jako samostatný hořčík na hnojení jsem nenašel....

Jantar

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 31. 07. 21

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro Mirek Fri Aug 06, 2021 4:32 pm

Jantar napsal:NPK: jako že např. v NPK 10-10-10 je po 10% od každého prvku a zbytek je "balast" tudíž že to hnojivo je zbytečně drahé?
Hořčík: jaké hnojivo použít? Hledal jsem ale nic jako samostatný hořčík na hnojení jsem nenašel....

Hořká sůl, síran hořečnatý...
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro Jantar Wed Sep 01, 2021 2:11 pm

Pro zajímavost takto jsem dopadl. Naoko to nevypadá až tak špatně, ale některé plody jsem musel otrhat už zelené protože hnědá špička (u některých rostlin v podstatě nezůstal plod žádný), spodní listy usychají, horní partie jdou do fialova a jakoby uhnívají, listy neustále sevřené. Ty rostliny vypadají jako že jsou dávno po smrti, stydím se že je takto týrám...... Nejvýraznější je že jak ta rostlina nefunguje tak plody rostou strašně pomalu, je začátek září a teprve před týdnem se začala rajčata červenat.....příští rok znovu a s vašimi radami lépe, tj. nastudovat si a zvolit vhodnou odrůdu + do substrátu zapravit vápník a hořčík.....Choroby rajčat - Stránka 5 20210910

Jantar

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 31. 07. 21

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro padr Wed Sep 01, 2021 3:52 pm

Doporučil bych opravdu ten Wuxal, pravidelně ho používám jako postřik na začátku léta v době, kdy stoupají teploty ke 30 a rostliny hodně nasazují. Kombinace vysoká teplota/květináč/málo živin je opravdu smrtící.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro Jantar Wed Sep 01, 2021 7:43 pm

já ho mám a stříkal jsem daleko vác než minulý rok, ale absolutně bez účinku.......říkám si že to teplo škodí hlavně kořenům který jsou v černých květináčích, takže by asi neškodilo květináč zastínit a na hlínu dát třeba slámu.......... nebo jde o teplotu celé rozstliny a kořeny zvlášť řešit netřeba?

Jantar

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 31. 07. 21

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro Jantar Sun Sep 12, 2021 9:59 am

ještě jedna věc - ostatně na tom snímku je to trochu vidět: tak jak jsou rajčata těžší a těžší tak mi "sjela" dolů po té šroubovici. Vůbec mě nenapadlo že by k romu mohlo dojít protože když se podívám jak jsou na ten závit ve střední části hezky napasované........ je to způsobené tím, že spodní půlmetr rostliny je poměrně tenký (nevím proč) oproti horní části nebo to je vlastnost? Mám to poctivě vyvazovat?

Jantar

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 31. 07. 21

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro Jantar Sun Jul 31, 2022 2:21 pm

Tak jsme na jaře připravili substrát s hořečnatou solí a mletým vápencem. Navíc jsem kyblíky zastínil tak, aby přímé slunce neohřívalo kořenový systém. Výsledek? Už teď můžu říci že víceméně špatný, rajčatům se opět nedaří stejným způsobem. Tak teď už nevím co..... zkusmo jsme jue zasadili taky do pařenište po salátech a tam to vypadá, že zatím prospívají skvěle - jen mají také stočené listy ale ani známka žloutnutí, fialovění ale jsou robustní a celkově je na nich vidět že žijí a neskomírají.

Jantar

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 31. 07. 21

Návrat nahoru Goto down

Choroby rajčat - Stránka 5 Empty Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 5 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru