Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Co jste si dnes dobrého uvařili

+10
Zdenci
Catka
MrBig46
Vlasta L.
Uďa
Mashell
Mirek
J.R.
miroslav
padr
14 posters

Strana 7 z 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro J.R. Fri Nov 02, 2018 7:17 am

U nas jsou většinou jedlé, umele vysazene, zda jsou roubovane nevim jiste.
Pozna se to (snad) podle listu.
Svého casu (nevim zda i dnes) je někdo vozil i do vykupu.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro J.R. Fri Nov 02, 2018 8:15 am

Jinak nejsem znalec jerabin, zrejme existuji fajnovejsi odrudy jako 'Moravský sladkoplodý'.
Otec mel na zahrade "Jeřáb černý", nevim jakou odrudu.
Chut byla sladsi nez u cerveneho, ale byl méně stavnaty.
Rodice z nej delali kompoty, nebyly spatne, ale zadna extra pochoutka taky ne.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro padr Fri Nov 02, 2018 11:58 am

Sladkopolodé jeřáby mají listy zoubkované jenom do poloviny, normální (nejedlé) mají zoubkovaný celá list.

Na Vysočině se dříve vysazovaly podle silnic sladké jeřáby, ale většina těch stromů je již mrtvá a provoz tak zesílil, že bych měl strach je jíst. Pořídil jsem si na jaře ozdobný jeřáb, ale nenašel jsem nikde informaci, jestli je i jedlý. Tak čekám, až zaplodí a ochutnám.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro J.R. Fri Nov 02, 2018 12:03 pm

padr napsal:Sladkopolodé jeřáby mají listy zoubkované jenom do poloviny, normální (nejedlé) mají zoubkovaný celá list.
Ano, tak se to u nas rozlisuje.
Provoz u nas moc nezesilil, v podstate vůbec, u nas je hodne vedlejsich silnic, jedno auto denne tam a jedno zpet.
Mrtve jeraby u nas nejsou ani nahodou, snad vyjimecne.
Horsi je to s tresnemi podel silnic, cast uhynula, zbytek jsou stare a prerostle stromy, moc se na nich netrhat neda.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro MrBig46 Fri Nov 02, 2018 4:52 pm

J.R. napsal:Jinak nejsem znalec jerabin, zrejme existuji fajnovejsi odrudy jako 'Moravský sladkoplodý'.
Otec mel na zahrade "Jeřáb černý", nevim jakou odrudu.
Chut byla sladsi nez u cerveneho, ale byl méně stavnaty.
Rodice z nej delali kompoty, nebyly spatne, ale zadna extra pochoutka taky ne.

Přinejmenším existují dvě odrůdy. Jeden sladký jedlý, druhý hořký a nejedlý. A toho nejedlého je teď většina. Narazit na sladký je spíš náhoda.
Pokud jde o ten černý, tak je to pravděpodobně Aronie a ta vedle jeřabiny ani neležela. Snad jen tvarem plodu.
                          Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro J.R. Fri Nov 02, 2018 6:08 pm

Tak nevim, zda rozumíš cesky.
U nas v okoli je jedlého cerveneho jerabu relativne hodne, nekteri lide, napr. sousedi ho zpracovavaji.
Nevim o tom, že bys nekdy tady v okoli byl, zejména na podzim, když dozrava.
Je mozne, ze jinde není, nesleduji to.
Aronie je také zvaná černý jeřáb, tu mel otec na zahrade, uplne v jiné lokalite.
To je mozne, že s cervenym jeřábem nemá nic spolecneho, ale pouzivali jsme nazev černý jeřáb nikoliv aronie.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro MrBig46 Sat Nov 03, 2018 8:39 am

To víš, my na Moravě tak dobře česky neumíme. Ale víme, že aronie není žádný jeřáb. Very Happy
Až ty jeřabiny ochutnáš, tak dej vědět. Možná bych si zajel je natrhat.¨
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro J.R. Sat Nov 03, 2018 9:14 am

MrBig46 napsal:Až ty jeřabiny ochutnáš, tak dej vědět.
Proč bych je měl chutnat ? Mně nechutnají už od dětství, nic z nich neděláme.
Sousedům chutnají, protože nic nepěstují a tak jsou rádi za jeřabiny od silnice.
Jednou jsem dostal kompot z jeřabin, nebyl úplně špatný, ale podle mne je lepší jako kyselé ovoce pěstovat višně.
Višně ovšem také pro mizivý zájem nepěstuji.
Jinak termín černý jeřáb se pro Aronii bežně používá, též mi moc nechutnal.
Asi tak.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro Mirek Sat Nov 03, 2018 12:04 pm

Grilované kuře taky není špatná "jeřabina". Wink
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro MrBig46 Sat Nov 03, 2018 7:04 pm

J.R. napsal:
MrBig46 napsal:Až ty jeřabiny ochutnáš, tak dej vědět.
Proč bych je měl chutnat ? Mně nechutnají už od dětství, nic z nich neděláme.
Sousedům chutnají, protože nic nepěstují a tak jsou rádi za jeřabiny od silnice.
Jednou jsem dostal kompot z jeřabin, nebyl úplně špatný, ale podle mne je lepší jako kyselé ovoce pěstovat višně.
Višně ovšem také pro mizivý zájem nepěstuji.
Jinak termín černý jeřáb se pro Aronii bežně používá, též mi moc nechutnal.
Asi tak.

Pokud je nechceš ochutnat, tak je nechutnej. Myslel jsem si, že bys tuhle laskavost pro mne mohl udělat. Very Happy
Já ani nikdo koho znám také jeřabiny jako čerstvé nejíme. Ale kompot je skvělý.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro J.R. Sun Nov 04, 2018 7:54 am

Chut jerabin je u nas každý rok stejna, v Brně je to asi jinak.
Ted uz je davno po sezone, to nevim, jake mas predstavy, když jsi takovy ekšpert na jeřabiny.
Kompot sis mel udelat z cerveneho rybizu, který jsi neotrhal a zustal na kerich.
Ten je mnohem lepsi nez z jerabin.
Asi tak.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro MrBig46 Sun Nov 04, 2018 2:55 pm

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro Zdenci Tue Nov 06, 2018 8:21 pm

Jeřabinový kompot pamatuji od babičky, byl výborný, ale už je to asi 25 let. Od té doby jsem ho nejedl, u nás v okolí rostou jen nejedlé. Jinak dnes k večeři jsme měli výborné lečo s klobásou a chlebem.
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro Mirek Sun Dec 09, 2018 6:36 pm

Venku se nic dělat nedá, a tak se čochtám doma. V sobotu jsem upekl šumavský chléb, dnes ten stejný, ale s dyňovými semínky, k tomu poprvé domácí rohlíky a vánočku. Vánočka je ještě teplá, takže jsme ještě nekoštovali, ale rohlíčky se povedly na 1*.

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 110_7010

Je to úžasné, jaká dobrota vypadne z hladké pšeničné mouky, vody, sádla, soli a kvasnic.

Ještě snímek vánočky. Poněkud se "rozjela", struktura je dobrá a vláčná, mohla být sladší, ale to je již otázkou vychytávek.

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 110_7011
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro Zdenci Sun Dec 09, 2018 7:03 pm

To mi děláš naschvál, se střevní chřipkou chroustám rýžový chlebíček a piju jakýsi bylinkový čaj. Jinak to máš moc hezké.
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro Mirek Sun Dec 09, 2018 7:06 pm

Zdenci napsal:To mi děláš naschvál, se střevní chřipkou chroustám rýžový chlebíček a piju jakýsi bylinkový čaj. Jinak to máš moc hezké.

Díky za zhodnocení, a co se střevní chřipky týče, tak by to chtělo spíše nějakou desinfekci Wink
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro Catka Sun Dec 09, 2018 8:54 pm

Taky peču doma, ale s bílou pšeničnou moukou už jsem se rozloučila, takže dnes to byly žitné bagety. Fotit není co, bo po příchodu z práce už zbyly jen drobky. Uvažuji dokonce o zakoupení mlýnku na obilí, ale jsou potvory docela drahé.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro padr Mon Dec 10, 2018 12:28 pm

My jsme si udělali špenát a ještě zbylo i na quesadily. Letos asi poslední sklizeň (pokud nepočítám kořenovou zeleninu). Byla to sice drbačka sesbíráním, ale chuťově to stálo za to.
Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Img_2035
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro Vlasta L. Mon Dec 10, 2018 5:35 pm

Kdy špenát pro tuto sklizeň vyséváte a je to běžná odrůda, která se seje zjara?

Vlasta L.

Poèet pøíspìvkù : 86
Join date : 03. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro padr Tue Dec 11, 2018 8:29 am

Vyséval jsem na přelomu srpna a další várku začátkem září. A je to běžný špenát. Rostliny jsem nechal na záhoně a doufám, že do jara i něco přežije.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro Mirek Sat Dec 22, 2018 1:57 pm

Venku je hnus a tak pečeme rohlíky, anglické rohlíky, za chvíli půjde do trouby vánočka....

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 110_7110
Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 110_7111


.... a lenošíme.

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 110_7012
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro Catka Sat Dec 22, 2018 4:34 pm

To pečivo vypadá prudce jedlé! Jenže já nezbytně nutně potřebuji sundat nějaká kila a tak chodím kolem pečiva velkým obloukem. Utrácím ovšem docela dost za ovoce a mám spoustu nápadů, jak některé druhy pěstovat na své zahradě.
Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 20181222-112801
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro Mirek Sat Dec 22, 2018 5:07 pm

Potřebuji shodit taktéž, ale seděním doma to bohužel nejde. Dopekl jsem vánočku, moc spokojen však nejsem. Je trochu zespod chycená, a tak musím zapracovat na technologii pečení. Zítra si to zopáknem, tentokrát již asi i s rozinkama (ty já nejím). Pořídil jsem manželce hnětač Kenwood a tak to jde lépe od ruky.

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 110_7112
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro Catka Sat Dec 22, 2018 5:53 pm

Tak Kenwood by se mi taky zamlouval, hlavně na šlehání krémů. Peču obrovské množství cukroví a letos jsem je vyexpedovala s tím, že jsem ani jeden kousek neochutnala, ale nikdo si zatím nestěžoval. Budu muset příští rok objednávky radikálně pokrátit, jsem "upečená" do totálního vyčerpání.
Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 20181220-075035
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro Mirek Sat Dec 22, 2018 7:12 pm

Hezká nabídka !!! Shocked U nás je to podobné, ale toto už jde mimo mně. Chtěl bych ještě zkusit věnečky nebo větrníky.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Co jste si dnes dobrého uvařili - Stránka 7 Empty Re: Co jste si dnes dobrého uvařili

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 7 z 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru