Tyčková rajčata

Strana 3 z 3 Previous  1, 2, 3

Goto down

Re: Tyčková rajčata

Příspěvek pro Zdenci za Tue Aug 22, 2017 8:55 pm

Já se musím rajčete Gallant F1 zastat. Na chuť rajčat jsem řekl bych náročný a chuť Gallantu hodnotím stejně jako Start F1(samozřejmě chuti cherry nedosahuje ani jedno),který pěstuji hned vedle. Naopak rostliny jsou vytálnější a na plodech se netvoří žlutý límec. Obě odrůdy pěstuji vedle sebe venku b barelech pod převisem střechy v počtu 4+4.
avatar
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 610
Join date : 10. 01. 15
Age : 33
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Tyčková rajčata

Příspěvek pro padr za Wed Aug 23, 2017 3:34 pm

Já osobně taky na Gallantu nevidím nic špatného. Vzhledově je velmi pěkné, nepraská, žádný límec, jen chválím. Chuťově to není absolutní špička, ale s kupovanými bych to opravdu nesrovnával. Příští rok ho asi zase vyseju, je spíš otázka, jestli dokupovat semena až první pytlík dojde. Ale to je ještě daleko Smile
avatar
padr

Poèet pøíspìvkù : 513
Join date : 20. 01. 16

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Tyčková rajčata

Příspěvek pro MrBig46 za Fri Aug 25, 2017 10:11 am

Jak jsem si předsevzal, tak jsem letos pěstoval podstatnou část sortimentu hybridních českých rajčat: Start F1, Toro F1, Tornádo F1, Bejbino F1, Gallant F1, Torino F1, Orkádo F1, Uragan F1 a Sonet F1. Účelem bylo posoudit ranost jednotlivých odrůd a také jejich chuť. Pokud jde o tu ranost, tak u mne vzhledem k horkému slunečnému počasí začaly zrát všechny tyto odrůdy velmi brzy někdy ve druhé dekádě července, což je u mne cca o 14 dní dříve. Nebyl skoro žádný rozdíl mezi raným Startem a pozdnějším Tornádem. Snažil jsem se jednotlivé odrůdy vzájemně porovnat podle chuti. Ani mne nepřekvapilo, že všechny odrůdy snad s výjimkou Startu mají podobnou chuť, já jí říkám česká chuť (někdy výraznější, někdy trochu sladší, atd.). Vlastně všechny novější hybridy snad s výjimkou Bejbino F1 jsou hybridy typu LSL. Jsou to rajčata, kterým chybí jeden gen důležitý pro dozrávání. Jsou červená, s tuhou kůží, odolná proti poškození při dopravě a dlouho vydrží v perfektním stavu. Dle ing. Prášila ze SEMO chybějící gen způsobuje, že tato rajčata nikdy nedosáhnou výborné chuti. Toto napsal, když chválil nové rajče Bejbino F1, které podle něho je MSL a proto při podobných vlastnostech, jaké mají rajčata LSL je schopno dozrát do výborné chuti pro mlsné jazýčky. Musím přiznat, že ani Start F1 mně letos nijak neoslovil. Žlutý límec měly skoro všechny plody, byly poloviční a některé mně připadaly jako uvařené tím ostrým sluncem. Tornádo na tom bylo podobně.
Některé odrůdy Moravoseed už mají v popisu, že jsou LSL a těmto odrůdám jsem se chtěl vyhnout (snad jen s výjimkou Pálava F1- jejíž semena jsem nakonec nesehnal). Nedávno se objevilo v katalogu Moravoseedu, že i novinky Charmant F1 a Gallant F1 jsou LSL. Když mám vyjádřit můj subjektivní dojem z rajčat Moravoseedu, tak mně všechny připadly jako takové LSL, když jsem je utrhl přímo z rostliny, tak mně připadaly kyselé jakoby nedozrálé. Když jsem je nechal doma na polici a po týdnu je ochutnal, tak zase nic moc. Nevydržel jsem a všechny jsem je zpracoval na omáčku. Po přislazení OK. Myslím tím tato rajčata- Orkádo, Gallant, Sonet a také Torino a Toro od SEMO. Možná dělám něco špatně (nechat déle na rostlině ?, déle skladovat?), poraďte. Mám nakoupeno plno semen a rád bych alespoň něco z nich ještě využil. Jak poznáte, že třeba takové Bejbino je v optimální zralosti? Já když ochutnám jedno Bejbino, tak má vynikající chuť a když vezmu druhé, které se mně zdá úplně stejné jako to první, tak mně přijde nedozrálé.
Teď mám v plánu nechat všechna tato rajčata co nejdéle na rostlinách a potom co nejdéle dozrávat doma. Možná budou na podzim dobré pro skladování až někdy do vánoc.
Jak píše Zdenci, nelze chuť těchto rajčat srovnávat s cherry rajčaty a já k tomu dodám, že to nelze ani srovnávat s velkými červenými španělskými nehybridními rajčaty, která pěstuji.
Vladimír
PS.: Pokud máte jiný názor, napište a hlavně se nezlobte, toto je můj subjektivní názor. Každý máme jinou chuť, jiné podmínky pro pěstování a také to počasí nebylo u nást tento rok stejné
avatar
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1255
Join date : 11. 01. 15

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Tyčková rajčata

Příspěvek pro Jiřina za Fri Aug 25, 2017 11:00 am

Právě kvůli chuti se v naší rodině pěstují k jídlu jen cherry odrůdy - nejlépe datlového tvaru a několik rajčat stejkových. Klasické rajče typu Tornádo by nikdo nedal do úst, pokud má k dispozici něco jedlejšího. I Stupické polní rané se jí jen na začátku sezony, dokud je bída o cherry.
avatar
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 623
Join date : 11. 01. 15

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Tyčková rajčata

Příspěvek pro Mirek za Sat Aug 26, 2017 7:34 am

Ze "salátových" odrůd jsem letos vyzkoušel dvě nové odrůdy - Jabloňka Rosii a Orkado. Rajčátka pěkná, pěkně vybarvená, bez límců a podobných peripetií, jenže .... Obě odrůdy mají sice tenkou, ale poměrně tuhou slupku, a to při konzumaci hodně vadí. Dále je již pěstovat nebudu a co se tohoto typu rajčete týče, tak zůstanu u odrůdy Šerbet F1. Tato odrůda má sytě červené plody, velikostně mi připomíná Bejbino, ale má úžasně měkou slupku. Původně jsem ji kupoval jako Cherry-soudkovou odrůdu, ale obrázek na přebalu klamal.
avatar
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1968
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Re: Tyčková rajčata

Příspěvek pro sasman za Fri Jun 29, 2018 9:44 am

Pěstujete někdo Uragán F1? Zkouším ho letos prvně. Nemile mě překvapilo, že plody praskají ještě zelené. Tím mi velmi připomíná Stupické, které z tohoto důvodu nepěstuji. Možná je Stupické i jeden z rodičů Uragánu, nevím.
Ostatní odrůdy v podstatě nepraskají (viděl jsem jedno mírně prasklé rajče na Startu, ale mám 5 rostlin, takže je to zanedbatelné).
Příští rok možná zkusím jednu rostlinu Uragánu do fóliovníku...
avatar
sasman

Poèet pøíspìvkù : 96
Join date : 05. 01. 18
Location : Vizovice 325 m n.n m.

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Tyčková rajčata

Příspěvek pro MrBig46 za Fri Jun 29, 2018 3:48 pm

Já mám jednu rostlinu Uragánu. U mne vzhledem k stále trvajícímu suchu nic nepraská, specielně Uragan F 1 nesleduji. Těch 6 mm co napršelo, sotva svlažilo zem. Zítra nebo pozítří jdu zase zalívat.
Vladimír
avatar
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1255
Join date : 11. 01. 15

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Tyčková rajčata

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 3 z 3 Previous  1, 2, 3

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru