Padlí na okurkách

Strana 1 z 3 1, 2, 3  Next

Goto down

Padlí na okurkách

Příspěvek pro Mirek za Fri Jun 19, 2015 6:07 pm

Před chvílí jsem na hadovce objevil padlí. Sklizeň ještě pořádně nezačala a už je to v pr...., a to mám údajně odolnější odrůdu - Vistu. Vypadá to, že padlí na ni dorazilo ještě dříve než na ty méně odolné.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1873

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Re: Padlí na okurkách

Příspěvek pro miroslav za Fri Jun 19, 2015 6:52 pm

co jsem tak koukal tak ani na jedne ze tri odrud co mam jeste padli nastesti nenastalo, ale je fakt ze Vistu nemám

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 523

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Fri Jun 19, 2015 7:01 pm

Pokud jste kazdorocne daval do skleniku hnuj, tak je mozne, ze mate v pude prilis dusiku, jehoz mnozstvi se snizuje jen minimalne a ted je to obtizne resitelne.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1494

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Fri Jun 19, 2015 7:25 pm

Koňský hnůj jsem tam dával při jeho budování před třemi-čtyřmi lety, letos jsem ani nehnojil.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Fri Jun 19, 2015 9:11 pm

Mirek napsal:Koňský hnůj jsem tam dával při jeho budování před třemi-čtyřmi lety, letos jsem ani nehnojil.
V jinem prispevku jste psal, ze hnuj jste dal predloni. Ale asi to tim nebude. Vistu jsem pestoval pred 2 roky - ze semen, neroubovanou - vse OK (az na svilusky). Ale u mne na Vysocine jsou jine klimaticke podminky.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sat Jun 20, 2015 6:58 am

Čas letí jako divý a je možné že se to všechno prolíná, předloni jsem stavěl skleník na zahradě, a tam šel taky hnůj (starý koňský, min. rok u mne na kompostu). Okurku a melouny tam mám letos poprvé, takže jsem zvědavý. Ve foliáku, kde jsem doposud okurky míval, byly problém s padlím taktéž.
Padlí a plíseň, to jsou dvě choroby, které vyžadují naprosto odlišné podmínky v pěstování a je velmi těžké najít kompromis, což je ovšem v tomto počasí téměř nemožné. Padlí = sucho a teplo, plíseň = vlhko, teď je ovšem ve skleníku docela vlhko, protože ho na noc zavírám kvůli zimě, a přesto je tam. Já osobně považuji padlí za největší svinstvo na zahradě, ať už na okurkách, révě nebo jiných plodinách. Je zákeřné a těžko se s ním bojuje.

Zkusím síru, zalívám podmokem, kvůli plísni nemlžím.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro miroslav za Sat Jun 20, 2015 7:43 am

osobne se mi v cervnu nikdy neobjevilo padlí, proto jedine co je, tak se snazim vetrat foliak, vsude mam kapkovace, diky tomu neni nikdy vysoka vzdusna vlhkost
ale padlí na révě to je uz jiná..

miroslav

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sat Jun 20, 2015 7:58 am

Padlímu vlhkost vadí, dokonce se doporučuje mlžit, což je ale zn. ideál pro plíseň.
Co se révy týče, tak zatím ťuk, ťuk, ťuk, prevence asi zabrala. Chci vletět na třetí ošetření, doporučili mi nyní opět Ridomil Gold + Talent, a hlavně podlom letorostů.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro miroslav za Sat Jun 20, 2015 7:13 pm

třeba taková Sherpa co ji mam po mnoho let nikdy napadená padlím nebyla..

miroslav

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sun Jun 21, 2015 9:55 pm

Odrůda Saturn je u mne ve skleníku nejvíce zasažena sviluškou. Padlí zatím nemám, u mne nebylo ani loni. Myslím si, že za velký výskyt škůdců vděčíme zimě nezimě. Pro přátele, kteří měli loni problém s padlím jsem roubovala Sherpu, Vistu, Orcu, Picolino, Dominicu, Futuru. Napadení padlím nemohu zatím posoudit, s některými jsem ještě nemluvila.  Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 617

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sat Jul 25, 2015 5:10 pm

Přikládám snímky listů okurek (Vista) u nichž si nejsu jistý druhem choroby. Osobně si myslím že se jedná o "všechno možné", že rostlina je oslabena savými a žravými škůdci, napadení padlím, horkem a možná i trochu plísní. Listy sice postupně usychají, ale zase ne tak jako při plísni, tam je nástup a devastace rychlejší. Okurky byly ošetřeny Kumulusem proti padlí, pak 2x eko-bio proti škůdcům (to ale nezabralo) a 1x natvrdo, což teprve na ty sviňáky zabralo.

Dnes jsem okurky ošvácal, bo to už bylo moc husté, obral plody a rostlina by měla rychle obrazit. Nechal jsem tam asi dva kvetoucí výhony, vyhodil jsem i melouny pod nimi. Byly neroubované a bylo na nich kulové.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sun Jul 26, 2015 5:20 pm

Co to znamena 1x natvrdo ?

Sazenice okurek a paprik kupuji, po vysadbe jsem na okurkach zaznamenal cosi jako klopušky, provedl jsem postrik Karate nebo Decis (okurky i papriky). Po nekolika týdnech se mi to nezdalo (třásněnky ci roztoci na paprikách, listy okurek také nebyly uplne OK), provedl jsem postrik přípravkem Vertimec, opet okurky i papriky. A od te doby v pohode, zatím veskere postriky.

Na eko-bio, pokud není uvedena ucinna latka, ale jakasi smes udajne vynikajících přírodních insekticidu, kaslu.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro miroslav za Sun Jul 26, 2015 7:27 pm

ja dal roztoce, vloni se osvedcily a tak ted nemusim resit co davat za chemicky koktejl alien

miroslav

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon Jul 27, 2015 6:06 am

miroslav napsal:ja dal roztoce, vloni se osvedcily a tak ted nemusim resit co davat za chemicky koktejl alien
Tak to se obavam, ze tradicne zijete v pomylenosti, neboť je to presne naopak. Pokud jste "dal roztoce", tak byste se mel poradne naucit michat chemicke koktejly, abyste si ho omylem ci z neznaloti nevyhubil.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro miroslav za Mon Jul 27, 2015 8:26 am

vloni jsem sklizel v pohode hadovky v listopadu a nemusel sem na to šáhnout, takže myslím, že pokud to funguje, není důvod tam davat ty sra-ky, to nemusim nic prece pestovat a zajdu si treba na trh a mel bych to to samý, to je jasný cheers
PS: zrovna mě poučovat o bio přípravcích nemusíte

miroslav

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Tue Jul 28, 2015 7:57 am

Pouze jsem glosoval Vas hloupy příspěvek, nemam v umyslu Vas poucovat, neboť moudre prislovi pravi "Chytrému napověz, hloupého kopni".
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro miroslav za Tue Jul 28, 2015 9:51 pm

závist je blbá vlastnost, pokud to někomu nejde, nedá se svítit, chemii pouzivejte dál, já jsem dál a tak mám v tomto pod cepisi Laughing

miroslav

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Wed Jul 29, 2015 5:01 pm

Trošku se vmísím do této diskuze se svými poznatky, zkušenostmi a výsledky.

Mirku, troufám si říci, že jste zaměřen na pěstování "monokultury", kde se určitě mnohem jednodušeji aplikují různé eko-bio přípravky nebo prostředky, se kterými máte dobré zkušenosti. Co tak sleduji, tak máte např. foliák čistě na rajčata, záhony vyčleněné čistě na papriku nebo lilek, vinohrad je u Vás vinohradem. To u mně neexistuje, vzhledem k nedostatku místa musím střídat během sezony plodiny i několikrát, půl metru od révy mám jabloně, broskvoně, pod ní jahody, lilek sousedí s rajčaty, jahodami a kedlubnami, pórek s mrkví, celerem a petrželí, z druhé strany réva, ze třetí řepa a paprika. pod další révou jahody a fazole, prostě od každého něco.

Myslím si, že rozumným používáním chemie (vím kdy stříkám, kdy sklízím a jaká je OL) dokáži alespoň trochu docílit nějaké úrody, zvláště v případech, kdy eko-bio prostředky prostě nefungují, a to je u mne neodiskutovatelný fakt. Bavili jsme se na téma dravých roztočů, ale má smysl nasazovat je na révu, když musím chemicky ošetřovat jabloně vedle ní, nebo když nevím čím a kdy ošetřují sousedi za plotem?

Chci tím zjednodušeně říci, že z velké (ale hodně velké) části záleží na pěstebních podmínkách a prostředí, na času, kerý tomu mohu věnovat (ten moc nemám přestože věnuji co se dá). Dám další příklad z letoška. Mšice na broskvoních, stromky ošetřeny lepovými pásy, ale mšic tolik, že ani slunéčka je nestačila likvidovat. Měl jsem dvě možnosti, nechat stromky chřadnout a riskovat uhynutí, nebo ošetřit chemicky, protože eko-bio zde opět nefunguje. Tady to není o dlouhodobém horizontu, tady jde třeba jen o rozhodující týden a musí se jednat rychle. Kdybych byl doma nonstop a nemusel chodit do zaměstnání, tak možná nějakou hodně pravidelnou prevencí bych ty choroby dokázel přesvědčit aby se odstěhovaly jinam, možná bych vzal "mýdlovou" vodu a hubkou poutíral každý list a bylo by po všivácích.

Teď jsem řešil svilušky na melounech, kdybych nezasáhl Vertimecem, tak je po rostlinách do týdne. Teoreticky bych mohl dát roztoče, ale nezahubím je ošetřením proti houbovým chorobám nebo padlí?

Každý máme své metody ochrany, někdo ošetří rozumně chemicky, někdo eko-biologicky, někdo prostě má čas a obírá mšice pinzetou, jiný zase stříká v noci, aby ho nikdo neviděl, další to tam pere vší silou, protože to má jen na kšeft. Je to každého věc co jí a čím krmí své děti (i když tady je to polemizující), a jaký postup volí. Já se ve svých podmínkách snažím o ten rozumný, ale zároveň musí být účinný, jinak nic nevypěstuji.

Mějte se hezky přátelé v zahradách, a ať se Vám daří.

PS: A aby toho nebylo málo, tak venku sere a je 12-13° po ránu v půlce prázdnin, všechno je mokré a zapařené, ach jo.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro miroslav za Wed Jul 29, 2015 9:57 pm

je asi pravda, ze se vse lepe aplikuje, kdyz je neceho vetsi kus-proto mam skutecne foliak extra na rajcata nebo napul rajcata plus okurky ci papriky plus lilek, kultury samozrejme musim kazdy rok stridat, jinak to nejde
jelikoz se venuji pestovani zeleniny i z ekon.hlediska a lidem nabizim nestrikanou zeleninu, nemohu si rici, tak ted na to dam karate apod., proto se snazim jakkoliv vse delat proto, abych nemusel pouzit chemii - i proto mam ztreba rajcata vice odlisteny
bio pripravky jsou dle me dobre - ale vicemene jen na houbove choroby, na skudce uznavam, ze moc nestoji za řeč, mozna tak Spintor je silnejsi, ale vosicky a jina havet je pro me spásou, nebot i po velkem kalamitnim stavu msic si dokazaly vloni poradit, paprik uz nerostly, textílie byla poseta bílými fleky mšic, no opravdová kalamita, nedám tedy na ně dopustit, též ve vinohradu na t.pyrii - nemusim vubec resit halcivce a vlnovnika, zjara mam tolik práce, že se mi nechce hlídat doba pred rasenim, abych tam behal se sulkou...
Musim ale uznat, že lokalita je tak 65% uspechu - mam srovnani se zahradou a s provozovnou ve stejne obci - akorad jedno je na jiznim svahu a silnem vetru - rozdil se zahradou je markantní-jako kdybych srovnal 400mnm a 150mnm...takze v tomhle urcite souhlas

miroslav

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Tue Aug 04, 2015 5:50 pm

A je to tady zase a nevím co to je. Okurku jsem oklátil co to šlo aby znovu obrostla ale na původním výhonu se objevují na listech anomálie. Na některých byly i svilušky, ale konkrétně na těchto listech jsem po podrobném zkoumání žádné škůdce nenašel, navíc bylo provedeno ošetření Vertimecem asi před 14ti dny. Na listech není vidět padlí, na plíseň to taky nevypadá, škůdci tam nejsou, takže by relativně měly být zdravé. Zkusím ještě nějaké to přihnojení a zapátrat na netu.

Další listy jsou z jiné odrůdy, tady to vypadá na výživu....

A takto řádí sviluška....
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Wed Aug 05, 2015 7:22 am

Chorobu, kterou jsou napadeny listy na prvních snímcích neznám. O plíseň se nejedná.

Letos řádí sviluška jako nikdy předtím. onehdy mi sestřenice říkala, abych se jí přišla podívat na okurky, měla svilušku. Již jsem letos diagnostikovala svilušku v několika sklenících u lidí, kteří s ní neměli nikdy problémy. Méně zkušení pěstitelé ji zamění za plíseň, provedou postřik a on nepomůže. Mnohdy jde i o vystudované zemědělce. Vždy poradím postřik Vertimecem. Sama mám svilušku ve skleníku i na nakladačkách venku. Postižení se liší dle odrůdy. Ve skleníku jí nejvíce chutná Saturn a  u nakladaček je také rozdíl v postižení mezi odrůdami. Ve skleníku sama nestříkám, napadení není zničující. Nakladačky taky nestříkám, již máme zavařeno dost okurek, zavářím od června. Padlí se letos vyskytuje méně, viděla jsem ho zatím jen u dvou pěstitelů, u obou si myslím, že je na vině přehnojení dusíkem. Padlí se vyskytlo poprvé u kamarádky v novém skleníku. Manžel jí postavil další skleníku při zdi ve výběhu pro slepice, skleník bude v zimě sloužit jako popeliště pro slepice, v létě k pěstování. Letos tam má poprvé okurky a rajčata, růst rostlin je bujný, jsou silné pěkně zelené, od prvního pohledu je znát výborné vyhnojení. K pěstování použili zeminu z výběhu léta hnojenou slepičím trusem. Roubované okurky má ode mne, měla by mít odrůdy částečně odolné k padlí od fy SEMO.    
Pro p. Miroslava: Měla bych zájem ve skleníku v příštím roce zkusit biologickou ochranu proti svilušce. Vyčetla jsem si, že je nutno začít zavčas, než se sviluška přemnoží. Na druhou stranu tam musí nějaké svilušky být, aby predátoři neumřeli hladem? Kde se dají roztoči koupit? Dají se zasílat po internetu? Do většího města se v pracovní den nedostanu.  Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro miroslav za Wed Aug 05, 2015 7:07 pm

jelikož to mám Jiřino do Brna 250 km, tak to by se mi cesta sakra prodrazila ?D . prodavaji je v Biocont u.
idealni znak, ze tam svilusky jsou jsou spodni listy okurek kde se promitne napadeni jako prvni, v tu dobu to chce ihned objednat, odeslani je rychle, nikdy jsem nemel problemy, mam i roztoce (mušky) na msice a zda se, ze i letos to zachrani - vloni to bylo hodne za hranou-snad by je nezdolal ani chemicky preparat, nakonec opravdová spása

miroslav

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Fri Aug 07, 2015 10:58 pm

Tak jsem dnes vyměkla a postříkala hadovky ve skleníku Vertimecem proti svilušce. Postříkala jsem i nakladačky venku, ty byly zvláště zdecimované, možná to už nerozchodí, přesto jsem provedla postřikem pokus, uvidím, co všechno lze ještě zachránit. Za několik horkých suchých dní se sviluška neuvěřitelně rozšířila. Dosud jsem nikdy okurky proti svilušce nestříkala a to je pěstuju čtvrt století. Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sat Aug 08, 2015 11:53 am

Já se na to taky chystám a furt sa k temu nemožu dostat. Vistu jsem ostřihal, ale bohužel nemá moc snahu vyhánět ze zálistků, asi je na ni moc horko, přestože má bohatou zálivku. Naopak melouny ve stejném skleníku se rozjely.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Sat Aug 08, 2015 1:07 pm

Já jsem taky včera vykropil okurky. Svilušky jsem ještě nikdy neměl, tak jsem honem letěl do města pro Vertimec a večer jsem jim potvorám umyl huby. Zajímavé je, že byly jenom na Minisprintu a Visty si ani nevšimly.
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 562

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 3 1, 2, 3  Next

Povolení tohoto fóra: