Chemická (a jiná) ochrana proti plísním

Goto down

Chemická (a jiná) ochrana proti plísním

Příspěvek pro jirkakuta za Wed May 27, 2015 8:39 am

Zakládám toto téma k souhrnu erudovaných názorů a postupů při ochraně (zejména) před plísní bramborovou.
Za sebe; dosud jsem používal pouze systémový přípravek Ridomil Gold, a to tak, že poprvé v průběhu června a následně ještě několikrát v průběhu sezóny. Letos bych chtěl použít více různých postřiků z důvodu diverzifikace účinných látek (v závorkách). Na první postřik mám připraven Acrobat MZ (Mancozeb), následně zvažuji Revus (Mandipropamid) nebo Oritvu (Azoxystrobin) a na konec Ridomil (Metalaxyl-M a Mancozeb).
Jakým způsobem a přípravky ošetřujete Vy?

jirkakuta

Poèet pøíspìvkù : 29

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Chemická (a jiná) ochrana proti plísním

Příspěvek pro Mirek za Wed May 27, 2015 4:59 pm

Já používám de-facto to stejné, Acrobat jako prevenci (i měď, úplně zpočátku), Ridomil, a Revus hlavně kvůli jeho krátké OL. Problém není jen plíseň, ale i různé septoriozy a skvrnitosti.
Vloni nebylo postřiků moc potřeba, protože všechno schnilo a zčernalo už v půlce prázdnin, plíseň neměla jít už na co.
Poprvé jsem letos ve skleníku nastlal slámu, venku ve většině jednorázovou černou plastovou folii, v květináčích problém s plísní není, sem tam jen nějaký ten preventivní postřik, spíše proti sept. a skvrnitostem.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1834

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed May 27, 2015 5:19 pm

Taky dám asi jeden preventivní postřik v červnu Acrobatem. Mám tam ještě ten Acrobat u kterého byla OL 21 dní. Během sezóny většinou už nestříkám jen když jedu na dovolenou a hlásí dlouhotrvající deště tak udělám jeden postřik zase Acrobatem, ale tím u kterého píší OL 3 dny (nevím jestli to píši správně- mám ho na zahradě). Jinak vlastně ani nic jiného nemám, pokud nepočítám Kuprikol, který tam už několik let leží nevyužitý. Jinak souhlasím s Mirkem, že u mne byl také postřik vloni ve druhé polovině srpna už zbytečný, protože většina rajčat už byla popraskaná a řádily na nich jiné plísně než bramborová. Jinak mám pro letošní rok nachystány modré zakrývací plachty, které nainstaluji v případě delších očekávaných dešťů případně i v době, kdy budou slunečné dny s vysokými teplotami. Myslím si, že by to pomohlo i proti slunečnímu úpalu (přitom světla by bylo dostatek), jen bych musel všechno zalívat. Prostě nechám se překvapit počasím.¨
Dnes jsem byl na zahradě a rajčata se opravdu mají k světu, jen je nemám všechny uvázané (ve spirálách), protože mně doktor zakázal ohýbat se (řezal mně totiž na zádech znamínka a nějak se to za těch čtrnáct dnů zatím nezhojilo). Asi si dám týden klid, ať se děje co chce.
Vladimír
Vladimír
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1194

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Wed May 27, 2015 9:18 pm

Osobně žádnou chemickou ochranu nepoužívám, ve skleníkách to není třeba a u zdi se bojím zanechání stop na nové fasádě, protože jsem vyléčený z toho jak jsem kdysi zmaloval břizolit. Ikdyž nová fasáda je Nanopor nemám odvahu zkoušet samočistící efekt. Razím heslo: Co má shnít, ať shnije.
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 545

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu May 28, 2015 6:38 pm

Já mám jinou filozofii: Udělej všechno pro to, abys rajčata zachránil. Když se to nepovede, tak se nic nedá dělat. Shnilé rajče je k ničemu, ale rajče, které by mělo v sobě i nějaké jedy je pro mne stále použitelné- fotografování, semena, psaní, komunikace se stejně postiženými, atd. Pěstování rajčat je totiž pro mne poslední roky především zábava. Že je to k jídlu, to je takový příjemný bonus.
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Thu May 28, 2015 8:11 pm

Pro mě jsou prioritou skleníky a tam chemie není třeba. Bonus je pro mě to co vyrosre venku. A to největší uspokojení pro mě je, že náš skoro čtyřletý syn rajčata přímo zbožňuje a když mi řekne „ taťko, moc dobrá rajčátka jsi vypěstoval”, tak mě žádná plíseň venku nemůže rozhodit.
Zdenci

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Thu May 28, 2015 8:12 pm

Pro mě jsou prioritou skleníky a tam chemie není třeba. Bonus je pro mě to co vyrosre venku. A to největší uspokojení pro mě je, že náš skoro čtyřletý syn rajčata přímo zbožňuje a když mi řekne „ taťko, moc dobrá rajčátka jsi vypěstoval”, tak mě žádná plíseň venku nemůže rozhodit.
Zdenci

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro jirkakuta za Wed Jun 10, 2015 2:11 pm

Kdy se chystáte na první ošetření? Předpověď je, kromě pondělí 15.6., docela dobrá, tak zvažuji postřik až příští týden.

jirkakuta

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Jun 10, 2015 2:48 pm

Teď se na žádný postřik nechystám. Možná rajčata stříknu preventivně poslední týden v červnu, protože potom na týden odjíždím. Ale bude záležet na předpovědi počasí.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Wed Jun 10, 2015 9:38 pm

Zatím též postřik rajčat a brambor nechystáme. U nás t. č. spíše hrozí uschnutí rostlin, než plíseň. Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 609

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro jirkakuta za Sun Jun 21, 2015 2:04 pm

Počasí špatné, předpověď mizerná. Večer raději postříkam acrobatem.

jirkakuta

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro jirkakuta za Sun Jun 21, 2015 10:02 pm

Co se týče techniky; provádíte systémový postřik úplným smočením rostliny, nebo se snažíte zanechat na listech jen neztékající "mlhu"?

jirkakuta

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Povolení tohoto fóra: