Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Strana 4 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Goto down

Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 za Tue Oct 25, 2016 5:50 pm

Semena Vrbičanské nízké jsem sehnal z Velké Británie, kam se dostala přes z USA. Do USA je v roce 1974 poslal Milan Sodomka z Prahy spolu se semeny Stupického polního raného a dvěma keříčkovými odrůdami Imun a Olomoucké nízké (obě tyto keříčkové odrůdy už jsem loni pěstoval). Pochopitelně toto rajče má zkomolené jméno, které se mně loni podařilo rozluštit. Jen doufám, že budou opravdu keříčková. Tatiana v Kanadě je také nabízí, ale asi těmi přesevy ztratily tu cennou vlastnost, nejsou keříčkové ale mají růst tyčkových rajčat.
Jiří, pochopitelně pokud budeš mít zájem, tak ti pár semen pošlu (tvoji adresu asi ještě někde mám).
Vladimír
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1194

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Tue Oct 25, 2016 5:56 pm

Pokud je to takova vzacnost, tak pro moje velmi amaterske pestovani je to skoda.
Pripadne bych se ozval počátkem pristiho roku, zda mas něco nazbyt.
Kolik jsi za to z Velké Británie zaplatil ?
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1456

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Oct 26, 2016 8:24 am

Žádná vzácnost to není, mám dojem, že za sáček se třiceti semeny jsem zaplatil cca 2,5 libry. Jistěže mám nějaká nazbyt. Tím, že jsem napsal pár semen jsem nemyslel dvě semena. Very Happy
Pokud jde o ty amatéry, tak ti zatím u nás pěstují to stejné co profesionálové- většinou hybridní rajčata.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Wed Oct 26, 2016 9:58 am

MrBig46 napsal:Pokud jde o ty amatéry, tak ti zatím u nás pěstují to stejné co profesionálové - většinou hybridní rajčata.

V tomto ohledu není az zas tak dulezite co, ale jak.
Je to tedy kerickove ci nikoliv ? V Britanii k tomu není zadny popis ?
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Oct 26, 2016 2:31 pm

Tak s tím, že je důležitější jak než co nemohu souhlasit, alespoň pokud se jedná o chuť. S tím jak asi moc neuděláte, odrůda která je méně chutná zůstane i u Vás méně chutná i když bude lepší než v obchodě.
Původní Vrbičanské nízké je jak napovídá už název je keříčková odrůda, kterou vyšlechtil přímo pro pěstování v pařeništích J.Homola ve Vrbičanech. Semena mají v České genové bance odkud jsem je měl přislíbeny, ale ten dotyčný, který mně je slíbil se na mne bez jakékoliv omluvy vykašlal. Tak to u nás chodí. Proto jsem je hledal ve světě. Tady jsou nějaké popisy:
Popis z PWS kde jsem semena koupil
Hustá dužinou ovoce jsou šťavnaté uvnitř se sladkou příchutí. Zatímco Jedinou rostoucí asi 3 stop na výšku, to často potřebuje měkčení na podporu své "těžké plodiny, která dorazí mnohem dříve než většina ostatních rajčat.(Keříčkové)

Popis z Tatiana´s TOMATbase
62 dní, kompaktní Indet., Pravidelná list, kulaté červené ovoce, vynikající chuť a produktivity na začátku sezóny, 2-4 oz, některé druhy ovoce jsou až 6 oz, sladké a šťavnaté. Z Československa.
Některé zdroje je popisují jako keříčkové.
                 Vladimír
PS.: Ještě jsem zapomněl dodat, že ve světě kolují pod jménem Urbikany. Kdo to jméno zkomolil se už nikdy nedozvíme.
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Wed Oct 26, 2016 3:41 pm

Vrbicany - Urbikany to se zkomoli snadno, zvlast pokud Milan Sodomka z Prahy psal nedbalym pismem. Vyska 3 stopy není uplne nizke.
Z fotek na z Tatiana´s TOMATbase se nepozna, zda se jedna o kerickove ?
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Oct 26, 2016 8:06 pm

Jak budou vypadat rostliny vyrostlé z těch anglických semen teprve uvidím. Správné Vrbičanské je podle obrázků jednoznačně determinantní (keříčkové), zakončuje růst květem a květenství je vždy za každým listem. Tyčková rajčata mají vždy květenství za každým třetím listem a svůj růst nijak nezakončují. Na obrázku jsou znázorněny rajčata Vrbičanské nízké jak byly testovány v pařeništích (vyštípané na jeden, dva a tři výhony ve srovnání se Stupickým polním raným). J.Homola doporučil pěstování na dva nebo tři výhony, při velké ranosti také vysoký výnos. Měřítko je sice nečitelné, ale je dlouhé 80 cm.
Vladimír

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Thu Oct 27, 2016 8:53 am

MrBig46 napsal:J. Homola doporučil pěstování na dva nebo tři výhony ...

To jsem nevedel, ze kerickove se pestuje "na vyhony", vždy jsem je nechaval rust na všechny výhony. U odrudy Sejk to nevadilo, výsledky byly dobre, ale bylo u mne i mimoradne priznive leto (2015) .

Na kolik vyhonu se ma Stupicke pestovat jako kerickove ?
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Oct 27, 2016 2:16 pm

Obecně se keříčková rajčata nevyštipují, takže pokud chcete pěstovat Stupické úplně jako keříčkové, tak se vůbec nevyštipuje. Za Atlantikem se tyčková rajčata běžně pěstují bez vyštipování jak je u nás známé. Jen přehoustlé rostliny prosvětlují, aby omezili šíření listových chorob.
Stupické polní rané je polodeterminantní, tzn. ukončuje růst květem, ale mezi každým květenstvím jsou tři listy. Proto se u nás dost často pěstuje Stupické pro dosažení většího výnosu na tři výhony.
To vyštipování Vrbičanského raného na tom obrázku je speciálně pro pěstování v pařeništi proto, aby se omezil vznik chorob a přitom byla co nejranějšáí sklizeň a také celková sklizeň byla vysoká. Je to porovnáno se Stupickým, které se pro nejranější sklizeň vede na jeden výhon a zaštípne se za třetím květenstvím. Tím se dosáhne velmi raná sklizeň na úkor celkového výnosu. Tento způsob jsem někdy používal- sklizeň se urychlila cca o týden až deset dnů, ale výnos z jedné rostliny byl malý.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Nov 10, 2016 6:22 pm

Ořechové listí budu pálit, ostatní hlavně z třešně sypu do vyhloubené jámy v pařeništi. Bylo mně to takto doporučeno. Asi brzy na jaře nebude pod tím listím půda zmrzlá a po odstranění listí se rychleji prohřeje. Jen nevím, jestli to pařeniště mám přikrýt nebo nechat pršet a padat sníh přímo na to listí. Máte s tím někdo zkušenosti?
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Fri Nov 11, 2016 8:23 am

Podle mne je lepsi nechat na listi prset ci padat snih, aby započalo tleni. Zakryte vyschne, ma velky objem a vydrzi dlouho suche.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Fri Nov 11, 2016 11:40 am

Já jsem myslel, že se k tomu listí v pařeništi zachováte jako k hnoji - prolít močovinou, zahrnout hlínou a nechat tlít. To ho na jaře odstraníte (kam?) a co bude místo něj?
padr

Poèet pøíspìvkù : 456

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Fri Nov 11, 2016 10:16 pm

Brzy na jaře listí vyjmu, asi ještě trochu výkop prohloubím, na dno nasypu kobylince, možná na to část toho listí, ohřeji vodu dám do ní trochu močoviny a listí s tím zaliji, navezu na to asi tak dvě kolečka kompostu a do roviny zasypu hlínou, kterou jsem z pařeniště vyvezl. Trochu utužím, dám na pařeniště okna a počkám až se pařeniště prohřeje. Potom vysadím sazenice rajčat (počítám, že by to mohlo být někdy začátkem dubna) a na část, kde nebudou sazenice udělám výsev přísady a také přímý výsev některých keříčkových rajčat. Tak to je plán, jak to bude ve skutečnosti ještě nevím.
Vladimír
PS.: Asi to pařeniště nechám odkryté, nějaká voda, která prosákne nebude taky k zahození
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Nov 16, 2016 1:23 pm

Pro příští sezónu a pokusy potřebuji do pařeniště teploměr se záznamem. Máte někdo zkušenosti s těmito teploměry a stahováním údajů do PC?
Vladimír

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Wed Nov 16, 2016 1:42 pm

Zkusenosti nemam, ale urcite to bude fajnova věc, asi si taky poridim.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Wed Nov 16, 2016 5:26 pm

MrBig46 napsal:Pro příští sezónu a pokusy potřebuji do pařeniště teploměr se záznamem. Máte někdo zkušenosti s těmito teploměry a stahováním údajů do PC?
                Vladimír

Vypadá to pěkně, ale mám dojem Vladimíre, že to bude chodit jen při zapojení do PC nebo tabletu. Na to, aby to ukládalo hodnoty, to asi nemá zdroj napájení.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1834

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Wed Nov 16, 2016 5:43 pm

Tento teploměr má napájení baterií a měl by požadovanou funkci splňovat. Tj. zaznamenává hodnoty a po připojení k PC exportuje data.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Wed Nov 16, 2016 5:49 pm

Tak to asi tak bude, musi k tomu byt nejake napajeni.

Zde je také nejaky teplomer - paměť pro 1600 údajů, frekvence záznamu 30s-1hod, ale něco to stoji.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sun Nov 20, 2016 9:53 am

Mirku, máš pravdu. Ten teploměr, který jsem měl původně na mysli, by asi fungoval jen při připojení na PC. Tak jsem se tím začal zabývat podrobněji a nakonec mně vyšlo, že nejlepší bude ten teploměr, který zde dal Jiří. Je vodotěsný (chci ho dát do pařeniště), napájení má a nakonec bude pro mne nejjednodušší ho koupit, protože nebudu muset otravovat syna, který jediný má PayPal. Sice trochu dražší, ale je to český výrobek (snad lepší ?). Jdu do toho.
Vladimír
PS.:Jsem nucen pořídit si nový notebook, ten co mám už provozuji minimálně tři roky bez baterie (beznadějně vybitá), je trošku větší (19 ") a proto se mně nevejde do batůžku když jdu na zahradu, operační systém zastaralý Windows XP, každou chvíli mně přestane fungovat internet a musím často počítač restartovat. A tak budu investovat 10000,- Kč do nového synova počítače na který si doplatí sám cca 10000,- Kč. Já si vezmu jeho dva roky starý notebook 15,6", který mně bude úplně stačit.
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sun Nov 20, 2016 10:32 am

Cesky výrobek to asi nebude, dnes se skoro všechno vyrabi v Cine, za danou cenu by to u nas nikdo v malem množství nevyrobil.
Rovnez uvazuji, ze si ho poridim, nalezl jsem ho v akci zde.

Když dam do vyhledavace "Teplotní datalogger", tak vybehnou další výrobky, ale drazsi.
Pripojeni k internetu mas přes pevnou linku nebo mobilni (ze si beres notbook na zahradu) ?
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Nov 20, 2016 10:56 am

Vladimíre, tak to bude "drahý" teploměr!!! Very Happy

Já se před časem pídil po bezdrátovém teploměru (čidle), který by dokázal přenést a zaznamenat údaje do Androidu (mobil, tablet), a který bych měl doma ve skleníku. Bylo to něco přes tisícovku, ale musím pohledat.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sun Nov 20, 2016 11:49 am

Jiří, s tou Čínou máš pravdu, ale když je konečný dodavatel někde tady z Bzence, tak by se mně s ním v případě nějakých problémů asi lépe komunikovalo. Už ty technické údaje, které má ta paní na webu jsou zajímavé a vlastně tam je i český návod na zprovoznění. Jinak díky za vyhledání nejlevnějšího. Asi to ještě dnes objednám.
Připojení k internetu mám pevné (Netbox). Notebook budu nosit na zahradu hlavně kvůli evidenci datových údajů o růstu některých vybraných rostlin zvláště determinantních rajčat (např. nasazení květenství, rozvití květů, kdy uzrál plod, jeho váhu atd.). Zdá se mně být jednodušší napsat údaj přímo do počítače než vypisovat na papír do tabulky a pak doma přepisovat do počítače. Protože chci mít kompletní informac, tak si budu muset koupit ještě nějakou levnou digitální váhu, asi také z Číny.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sun Nov 20, 2016 12:21 pm

Pokud je výrobek prodavan u nas, tak je to samozrejme lepsi nez z ciziny, mj. by k nemu mel byt navod v cestine.
Digitalni vahy, pokud chces vazit plody, tak asi tzv. kuchyňskou vahu. Takových je spousta, cesky výrobce je ETA.

Mne se vcelku libi tato vaha, protože ma kapacitu až 8 kg. Vetsina vah je do 5 kg a ja sbiram napr. jahody do bedýnek 5 kg, ale bedynka něco vazi, tak spolecne je ta hmotnost vetsi nez 5 kg a nemuzu to na bezne kuchynske digitalni vaze vazit.
Před par lety jsem si proto koupil tuto vahu, která vazi do do 15 kg.

Tady ještě pridavam info o mobilnim internetu.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Sun Nov 20, 2016 12:49 pm

Vladimíre,
podle toho, co hodláte pořídit a kolik jste ochoten investovat, usuzuji, že hodláte na téma "Pěstování rajčat v pařeništi" napsat minimálně dizertační práci. Tak přeji hodně úspěchů. Very Happy
Catka

Poèet pøíspìvkù : 600

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sun Nov 20, 2016 1:16 pm

Jano, to jste trefila hřebík přímo na hlavičku. Opravdu si chci udělat obrázek o tom jak vypadají a rostou keříčková rajčat. A tak údajů, které chci zapisovat je ohromné množství. Jak takový zápis u jedné rostliny rajčete bude asi vypadat je vidět na připojeném obrázku. Budou s tím minimálně dva problémy. Je třeba, aby mně ta rajčata nenapadla nějaká choroba (asi budu muset začít brzy preventivně stříkat) a časová náročnost od začátku května, kdy budu vysazovat tyčková rajčata (to mně už možná nezbude čas na nějaké přesné zápisy- uvidím. Ještě je třetí podmínka, aby mně sloužilo zdraví. Odhodlání mám. Pokud jde o prezentaci výsledků nemám pochyby, že by na Tomatoville nebyl o ně zájem.
Vladimír

picture upload
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 4 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Povolení tohoto fóra: