Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

+8
Zdenci
miroslav
Jiřina
J.R.
Catka
Uďa
Mirek
MrBig46
12 posters

Strana 3 z 14 Previous  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Next

Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Mon Mar 21, 2016 8:21 am

Tak ty rajčata 0-33 už také otužuji. Dávám je do stínu na lodžii když teplota vystoupí na cca 10°C a dávám je pryč až za tmy, když se teplota blíží 6°C. S tou konečnou teplotou chci jít až někam ke 4 °C a některé vybrané jedince chci podrobit celonočnímu testu.
Vladimír



Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 SAM_0074
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Tue Mar 29, 2016 6:44 pm

Takhle u mne probíhal pokus s rajčaty 0-33. Po 80 hodinách jsem dal rajčata domů za okno, snad se vzpamatují. Ve větších nádobách nebo na záhoně by možná vydržely trochu déle, protože v těch malých kelímcích teplota půdy rychle kopíruje teplotu vzduchu.
Vladimír



Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Graph_img_1

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 SAM_0080

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 SAM_0084

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 SAM_0085
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro Mirek Tue Mar 29, 2016 7:15 pm

MrBig46 napsal:Takhle u mne probíhal pokus s rajčaty 0-33. Po 80 hodinách jsem dal rajčata domů za okno, snad se vzpamatují. Ve větších nádobách nebo na záhoně by možná vydržely trochu déle, protože v těch malých kelímcích teplota půdy rychle kopíruje teplotu vzduchu.
                Vladimír

Ty kelímky budou problém učitě. Co si pamatuji, tak pomrzlá rajčata na záhoně většinou znovu vyrašila z podzemní části.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Thu Mar 31, 2016 6:06 pm

Tak u nás je dnes báječně. Mrkl jsem na měsíční předpověď ČHMÚ, kde předpovídají s pravděpodobností 75 % průběh teplot v období do 24.4. takto:
Mírné oteplení z tohoto týdne bude zvolna pokračovat i v nastávajícím týdnu. V dalším období by se už průměrné týdenní teploty neměly příliš lišit, což ovšem neznamená, že v průběhu jednotlivých týdnů nebude docházet ke kolísání teplot. Dlouhodobější pokles teploty pod nulou se už neočekává a v některých dnech maximální teploty mohou překročit i 20 °C. Období jako celek by mělo být teplotně nadprůměrné. Z hlediska srážek druhý předpovědní týden od 4. do 10. dubna by měl přinést nejvíce srážek, v ostatních týdnech se očekává méně srážek, než je dlouhodobý průměr. Z hlediska srážek toto období od 28. března do 24. dubna bude jako celek sušší než je dlouhodobý průměr.
Tak jsem si to vyhodnotil tak, že budu muset zítra a pozítří vysadit všechna ta keříčková rajčata nebo se už nedočkám žádného pořádného ochlazení natož nějakých větších mrazů. Část dám do studeného pařeniště, část do foliáku a zbytek volně ven jen na černou folii. Ať se snaží, vždyť by měla být odolná k nízkým teplotám. Very Happy
Bude jen dobře, že mně doma ubude asi 50 kelímků s rajčaty, budu mít více prostoru pro papriky a tyčková rajčata.
                  Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Sat Apr 09, 2016 6:35 pm

Minulý pátek jsem vysadil dvacet keříčkových rajčat do studeného pařeniště (rám ze stavební překlížky položený na záhon, zakratí okny s jednoduchým sklem. Dalších 14 sazenic jsem vysadil do foliového tunelu z netkané textilie. V noci na sobotu byly na mé zahradě - 2°C ve výšce 2 m nad zemí a vlhkost 85%. Jaká byla teplota u země nevím, ale rajčata 0-33 zasazená ve foliovníku to nepřežila.Těch čtrnáct sazenic ani tak velká škoda není, alespoň jsem si ověřil, že tunel z této folie při větru a mrazu rostliny až tak neochrání. Prostě sklo, které zabraňuje vyzařování tepla do atmosféry to není.
Vladimír

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 SAM_0001

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 SAM_0002
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Tue Apr 19, 2016 7:53 am

Dubnové počasí nic moc. Ta tepla, která předpovídali se zatím nebojevila a asi neobjeví a tak s výsadbou ven musím počkat. Teď bude asi tak jako v době mezi 5. a 12. dubnem, to je poměrně chladno, pod 15 °C. Ještě že mám ta rajčata v pařeništi, pěkně rostou a některá dokonce již kvetou. Jen by to chtělo ráno otevřít a večer zavřít (to nemohu dodržet, protože jedna cest na zahradu mně trvá ¾ hodiny), ale těch slunečních dnů bylo pomálu, tak to pařeniště bylo většinou zavřené, zatím se nic totálně nespálilo.
Vladimír


Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Duben_2016

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Dari

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 SEMO

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Shta

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 M_22
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro Catka Tue Apr 19, 2016 10:01 am

Mám rajčata už 3 týdny venku. Za oknem už jim to nesvědčilo a ani se tam nevešla. Dnes poprvé byla schována a nebylo to nutné, nemrzlo. Část mé nádvorní party.
Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 P1030233
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro miroslav Tue Apr 19, 2016 7:09 pm

pekne sazenice, zitra se to asi taky s mrazikem zvladne, ale ten čtvrtek je na hraně i u rostlin ve foliaku s textilií, uvidime zda to jeste behem zitrka nezmeni

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Thu Apr 28, 2016 4:55 pm

Jsem rád, že už zítra skončí ty chladné noci a budu moct oddělat z toho pařeniště okna jednak proto, že dnešní noční mráz mně připálil jeden vrchol rajčete (listy byly na skle) a také, že se nijak nebudu muset starat o opylení. Větřík provede svou práci. Na květ mají nasazeny všechny determinantní rajčata v tomto pařeništi, nejlépe je na tom Sarayev Otbor 1, který má již čtyři květenství, přičemž květy na jednom už jsou plně rozvité (viz.obr.). Přemýšlím, kdy by mohly být první plody. Asi někdy okolo poloviny června (když počítám DTM cca 50 dní).
Vladimír

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 SAM_0100_Otbor
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro Mirek Thu Apr 28, 2016 5:04 pm

Pěkné rostlinky, já mám něco ve skleníku na zahradě, roste to, ale žádná sláva. Pár rajčat co mám v květináčích u baráku ztmavlo, je tomu venku i ve skleníku po nocích holt zima.

Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Thu Apr 28, 2016 5:37 pm

Já už jsem myslím někde psal, že to pařeniště (ono to vlastně žádné pařeniště není- nic se tam nepaří) má podle mne oproti skleníku tu výhodu, že únik tepla v noci není tak velký. A to nemluvím o tom, že zakrýt něčím takové pařeniště není až tak velký problém. Já osobně jsem překvapený když dojdu na zahradu jaká relativně vysoká teplota v tom pařeništi je i při zatažené obloze.
Pro příští rok počítám s tím, že jakmile rostliny povyrostou, tak celý rám zvednu o cca 10 cm, aby se listy rostlin nedotýkaly skla. Spodní mezeru která vznikne, zateplím polystyrenem, mám ho už z dřívější doby.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Sat Apr 30, 2016 8:22 pm

I když nerad, tak zítra obětuji neděli a půjdu sázet tyčková rajčata a přitom zruším pařeniště nad těmito keříčkovými rajčaty.Rámy jen rozložím a pro případ nouze (nějakého nočního mrazíku) je přenesu včetně oken blíž k místu, kde budu mít tyčková rajčata. Podle předpovědi to vypadá, že bude ideální týden pro pěstování rajčat. Už se těším jak to všechno poskočí.
                    Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro Mirek Sat Apr 30, 2016 8:31 pm

Dnes bylo nádherně, zítra má být poměrně hnusně ale naštěstí bez mrazů a bez deště. Nastlal jsem mulčovací textilii pod přístřešek a zvažuji taktéž nějakou výsadbu. Textilie se již rozpadá a tak to bude její poslední využití. Mám tam nějaké Harfeuery a Rumby Ožarowske, dále spoustu keříčkovýcha hlavně 3 kila sejra na vyuzení. Spojím příjemné s užitečným ..... tongue
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Mon May 02, 2016 7:47 pm

Rámy ve kterých jsem pěstoval tato keříčková rajčata jsem dnes rozložil a ke každému rajčeti jsem dal kolík. Včera jsem vysadil cca 40 tyčkových rajčat a dal jsem k nim také kolíky a přivázal je. Všechny ty kolíky je jen takové provizorium a až nebude hrozit žádný mráz tak je vytáhnu a nahradím u tyčkových spirálami a u keříčkových klecí. Mám vysazeno 62 rostlin a jestli se počasí bude vyvíjet pozitivně tuto neděli vysadím zbývajících 62 tyčkových rajčat.
Vladimír

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 SAM_0107

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 SAM_0113
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro Catka Tue May 03, 2016 7:32 am

Hezké. U nás včera tak silně sprchlo, že mi to veškeré sázecí úmysly překazilo. Všude bahno.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro miroslav Tue May 03, 2016 6:23 pm

ja ty venkovni jeste sazet nebudu, ve foliaku je jim urcite zatim lepe, a zitra pocasi nebude zadna slava ani pres den, tady stale bez deste, hl.ze dnes udajne melo prset...

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Tue May 03, 2016 6:36 pm

Tak u nás byla nějaká malá přeháňka. Každý z nás řeší otázku výsadby rajčat po svém, podle svých podmínek. Pro mne není žádným přínosem, kdybych tyčková rajčata nechal doma, protože bych je měl celým den na nekrytém balkóně (teplota podobná té na zahradě) a jen na noc bych je přenesl do bytu, kde mám teplotu cca 18 °C. Na rajčatech, která mám vysazeny v desetilitrových kbelících (určené na lodžii) pozoruji, že při přenesení do bytu jsou rostoucí vrcholy světle zelené, asi proto, že částečně rostou brzy ráno v relativní tmě. Na zahradě je těm rajčatům dobře, srovnatelně s balkonem. Pozitivní je také, že mám již polovinu rajčat vysázenu, což není nezanedbatelný počin. Mohu se teď věnovat jiným činnostem.¨
Vladimír
PS.: Skleník ani foliovník nemám
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Fri Jun 03, 2016 4:42 am

Takový malý letecký pohled na tato chladu odolná keříčková rajčata. Stovky květů, miniaturních plodů a také starost s tím, jak tyto rostliny uživím. Asi bych měl část květů odstranit, abych urychlil sklizeň, ale nechce se mně do toho. Všechno tam nechám a ať ty rostliny ukáží co umí. Stejně je to jen takový první pokus ve kterém jsem udělal řadu chyb. Už se těším na příští rok.
Vladimír
Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 SAM_0039
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro Catka Fri Jun 03, 2016 6:12 am

Mě odrazuje od pěstování keříčkových rajčat vymýšlení konstrukcí, aby se plody neválely po zemi. Škoda, jsou mezi nimi docela zajímavé odrůdy.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro Mirek Fri Jun 03, 2016 6:29 am

Ke každému keříčkovému rajčeti dám asi metrový kolík nebo železný roxor a 3-4 hlavní výhony pak k němu vyváži špagátem. O tyto výhony se ty další opírají a neleží na zemi, není to složitá práce. Keříčkové odrůdy dozrávají stejnoměrněji než tyčkové, a jednorázový sběr ke zpracování je pak o hodně větší než u postupně dozrávajících "tyček". Kuchyni si bez keříčkových (polokeříčkových) odrůd již nedokáži představit.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro Catka Fri Jun 03, 2016 6:51 am

Já pěstuju tyčková rajčata vždy na dva i více výhonů a tak jsem některá letos ukřižovala. To by mohlo fungovat i u těch keříčkových. Rozhodně to příští rok vyzkouším. Nechám si pak poradit osvědčené odrůdy, hlavně na sugo, rodina ujíždí na pizze.
Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 P1030285
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Tue Oct 25, 2016 7:17 am

Příští rok chci mít první zralá rajčata už v první polovině června a tak chystám již teď teplé pařeniště. Na jaře pak už nemám tolik času abych to pořádně nachystal.
Vladimír
PS.: Pokus o první fotky s novým fotoaparátem Nikon

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Sn_mek_112
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro Catka Tue Oct 25, 2016 7:24 am

Hezké. A už máte představu, jaká odrůda by Vám měla v tom pařeništi tak brzy dozrát?Patrně nějaká keříčková? Ráda se nechám inspirovat.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Tue Oct 25, 2016 11:51 am

Nejprve bych uvedl nějaké technické parametry:
Ten můj není nijak vysoký, vpředu 30 cm a vzadu 40 cm. Tato výška nebyla dostatečná , v poslední fázi kdy přišly pozdní jarní mrazíky mně některé vrcholy rostlin, které dosahovaly až ke sklu namrzly. Proto je rám zasazen 15 cm pod okolním terénem a v této výšce vysadím také rajčata. Až rajčata dorostou do výšky zasklení, tak rám vyzvednu do výšky terénu a pokud by to ještě nestačilo, mám ještě přichystány podpěry , kterými bych ještě zvětšil výšku o dalších 8 cm. Potom by bez problému mohly být pod sklem rostliny ještě cca 60 cm vysoké, což by pro determinantní rajčata která budu pěstovat bylo v květnu dostačující.
Vpravo, kde je vyhloubený ještě příkop budu pěstovat rajčata ze sazenic, vlevo od té desky kde bude záhon doplněn do výše okolního terénu kompostem a kvalitní zeminou budu pěstovat rajčata z přímého výsevu (výsev v termínu výsadby). Ten příkop pod sazenicemi ještě na jaře prohloubím, na dno dám koňský hnůj , možná ještě nějaké listí s močovinou, proliji teplou vodou a na to dám kompost se zeminou. S výsadbou počítám někdy koncem března , teplo by mělo přicházet ze spodní vrstvy hnoje a listí.
Termín výsevu přizpůsobuji brzké výsadbě, měl by být okolo 20. prosince tak jak to doporučoval v roce 1950 Jaroslav Homola, který pro tento způsob pěstování rajčat v pařeništi vyšlechtil odrůdu Vrbičanské nízké. U něho sklizeň začala od 11.6., z jedné rostliny sklidil v průměru 2,5 kg rajčat z toho v červnu 20 %. Doufám, že se se svým pokusem alespoň přiblížím k jeho výsledkům.
Pokud jde o odrůdy tak počítám s Vrbičanským nízkým, některými chladu odolnými Sarayev (I-2, M-22, 0-33, Druzhnyj, Shtambovyj) a z Tomatoville doporučenými keříčkovými odrůdami Mountain Princes a Sophia´s choice. V tom pařeništi bude místo jen pro 12 rostlin ze sadby a 8 rostlin z přímého výsevu. Pro přímý výsev mám ještě přichystánu Jagodku, 42 days a Kalinku, jsou to velmi rané odrůdy, ale velikost plodů je menší než těch výše uvedených.
Všechna semena s výjimkou Sophia´s choice už mám, některých mám dostatek, takže bych se mohl podělit.
Už teď se těším na tu zábavu, jen doufám, že mně vydrží co nejdéle.
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro J.R. Tue Oct 25, 2016 4:56 pm

Vrbičanské nízké ... kde se da sehnat ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 3 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 3 z 14 Previous  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru