Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Strana 10 z 11 Previous  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Next

Goto down

Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 za Sat Mar 31, 2018 10:52 am

Pařeniště je cca 240 x 150 cm. Rajčata jsem dal hustěji než loni, tři řady po 35 cm, v řadách 45 cm, prostřední řada je posunuta. Celkem 6 + 5 + 6 rostlin .
Vladimír
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1231

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Tue Apr 03, 2018 11:00 am

Počasí zatím vypadá dobře, že by šla udržet vlhkost prostým větráním. Držím palce.
padr

Poèet pøíspìvkù : 483

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Tue Apr 03, 2018 12:05 pm

Rozdíly mezi denní a noční teplotou ve skelníku jsou propastné, téměř 40 stupňů. Dnes ráno bylo jen 2,5°C, pokud nikdo neotevře skleník než přijdu z práce (jako že nemá kdo), tak tam bude pětačtyřicet.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1897

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Apr 05, 2018 6:53 am

padr napsal:Počasí zatím vypadá dobře, že by šla udržet vlhkost prostým větráním. Držím palce.

Protože předpověď počasí vypadá na docela vysoké teploty, tak jsem začal v úterý testovat pařeniště s otevřenými okny. Pootevřel jsem všechny čtyři okna a jsem docela spokojený s vývojem teploty i vlhkosti. V testování pokračuji, jen jsem otevřel pouze dvě krajní okna. V yhodnocení rpovedu až zítra, kdy půjdu zase na zahradu. Uvidím, jestli to pootevření bude stačit při těch hlášených vysokých teplotách. Stále hledám rovnováhu jak mít to pařeniště pro rajčata nastavené v závislosti na předpověd počasí.
Vladimír

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed May 09, 2018 4:35 pm

V pařeništi vytvořila ta keříčková rajčata úplnou džungli. Nevím jak tam ta zralá rajčata budu hledat, když se do prostředního řádku ani nedostanu. V tom druhém pařeništi to bude lepší, ale je tam sucho i když zalívám a násada plodů je podstatně menší. Ale je fakt, že jsem tam vysázel různé zbytky a také dva trpaslíky Sleeping Lady a Dwarf Blazing Beauty z pozdnějšího výsevu (spolu s polskými Betaluxem a Poranokem).
Vladimír

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Thu May 10, 2018 10:33 am

A jak to vypadá se zráním? Na fotce vidím květy, ale plody zanikají. Jsou zatím v růstu nebo už se to mění do zrání?
padr

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed May 16, 2018 5:13 pm

Asi takhle to dnes vypadá s plody. Všechno zatím zelené.
                Vladimír

photo hosting

image hosting 20mb
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Thu May 17, 2018 12:44 pm

Moje rajčata hýčkaná ve skleníku nevypadají o mnoho zralejší. Gratuluji!

Ty žluté listy vespod jsou od nedostatku světla? Nebo je již rostlina nepotřebuje? Já si podobných všiml u svých rostlin pěstovaných v nádobách a marně dumám, čím by to mohlo být.
padr

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu May 17, 2018 5:12 pm

Přiznám se, že ty rostliny tak pečlivě nesleduji. Vidím vršek vpořádku a tak to neřeším. Může to být i tím, že ty první listy už v určitém stadiu nejsou potřebné. Mně to dělají i rajčata na záhonech, že ty listy pod prvním vijanem květů pomalu odchází a jakmile rajčata na tomto vijanu uzrají, tak ty listy všechny stejně odlomím, nejsou už k ničemu. Ale může to být i nedostatkem světla, já mám rajčata hodně nahusto a tak spodní listy mohou odcházet.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Fri May 18, 2018 11:04 am

Já mám Sub-arctic plenty už od poloviny dubna venku v květináčích - naskládané kolem zdi. Moc jim to nepomůže, protože to je zateplená zeď, takže kumulace je nula nula nic. Ale jsou trošku chráněný. Nicméně doufal jsem i vzhledem k počasí, že budou již pomalu dozrávat.
padr

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Fri May 18, 2018 8:08 pm

Václave, ta rajčata vypadají dobře. Však ony uzrají. Je jedno jestli zítra nebo po neděli, stejně to bude brzy. Já jsem dnes musel v tom pařeništi dát sáčky na některé ještě nerozkvetlé květy, protože se tam celou tu dobu co jsem tam byl pohybovalli dva čmeláci a lítali z jednoho květu na druhý. Asi bych ze semen příští rok měl samé neurčité hybridy, asi nic pořádného.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sat May 19, 2018 7:30 am

Teď po ránu jsem odpovídal JR v diskuzi na téma okurky nakladačky. Když jsem tam psal o Phosfiku, tak jsem si uvědomil, že na těchto keříčkových rajčatech mám tolik květů a malých plodů, že jsem to ještě nikdy neviděl. A tak se ptám, jestli to není opravdu tím, že jsem tato rajčata střikl dvakrát Phosfikem. Obecně je známo, že fosfor podporuje kvetení a nasazování plodů. Když tak zpětně vzpomíním na tu kaskádu květů na některých rajčatových rostlinách v Lednici, tak mám dojem, že jistě používali něco podobného jako je Phosfik. Oni totiž vyhnojí půdu na podzim a pak jen živí rostliny hnojivy postřikem na list. Uv idím, jak to ještě funguje na tyčkových rajčatech, dokonce tam mám jednu odrůdu, Citrina, kterou pěstuji hlavně kvůli tomuto pokusu s postřikem Phosfikem na list. Takhle vypadala v tom Moravoseedu.
Vladimír

upload picture
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Mon May 21, 2018 3:44 pm

Sáčky mám taky připravený, ale čmeláky momentálně zajímají spíš trvalky na vedlejších záhonech. No a hlavně nemám co sáčkovat - první várku květů nemůžu, protože ji nestihnu ubránit před hladovými krky rodiny. Takže se chystám až na druhou vlnu kvetení.

S tím phosfikem by to byla výborná zpráva.
padr

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed May 23, 2018 6:18 am

Včera jsem konečně sklidil z toho pařeniště dvě první zralá rajčata- Sophie´s choice (vlevo) a Sarayev Shtambovyi (vpravo). Strčil jsem si je do kapsy a jak jsem přenášel palety, tak jsem si to Sophie´s choice trochu rozmáčkl. Nevadí, stejně nebylo prvotně určeno k jídlu, ale na semena. Budu je dávat kvasit. Na další si budu muset ještě víc jak týden počkat.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sat May 26, 2018 5:42 am

Včera jsem dal kvasit semena Sophie´ choice, takže semena této odrůdy mám pro příští rok zajištěna. To co zbylo jsem snědl- chutnalo mně. Také jsem včera utrhl první Mongolskyi karlik, nemohl jsem ho najít, strčil jsem ruku doprostřed rostliny, nahmatal to rajče a potom jsem všechny listy odhrnul, abych viděl jestli je opravdu červené. Utrhl jsem ho, bude potřebovat ještě asi tři dny, aby úplně dozrálo. Těším se na to jakou bude mít chuť. Asi Mongolskyi karlik nebudu příští rok v tom hlubokém pařeništi zapuštěném 25 cm pod úrovní okolního terénu pěstovat. Protože toto rajče je tak nízké, lze ho pěstovat i v normálním pařeništi vysokém 35- 40 cm, čemuž odpovídá druhé studené pařeniště (rám ze stavební překlížky tl.20 mm), které mívám v úrovni terénu.

Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Jun 06, 2018 4:08 pm

Zatím sklizeň nic moc, vychází to na dvě rajčata za tři dny. Z odrůld se zdá v této fázi nejúrodnější Sarayev Gruntovyi. Mám je nachystané na fotografování atesto ání chuti- provnávám se Sophie´s choice. Jsem zklamaný ze sarayev Shtambovyi, měl sice první zralé rajče, ale teď dlouho nic. Chuť byla také horší než Sophie´s choice. Dnes jsem sklidil prvé Sarayev Otbor 1, jsem zvědavý jak bude chutnat. Zatím největší zklamání jsou pro mne dvě odrůdy deklarované jako mrazuodolné 0-33 a M-22. Také Jagodka zatím nic. Mongolskyi karlik není jistě vhodný do toho hlubokého pařeniště. Z těch dvou později vysévaných polských odrůd se jeví jako velmi nízká odrůda Betalux (d druhého pařeniště spolu s Mongolským karlikem a mož ná i se Sarayveem Shtambovyim. Ten Poranok je podstatně vyšší, vypadá jako klasická keříčková odrůda, ale je velmi raný. Musím ho ještě změřit jak by vypadal v tom hlubokém pařeništi a uvidím.Ještě zkusím na Tomatoville získat nějaké další rané odrůdy, někdo mně tam doporučoval Blood Butcher).
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Jun 07, 2018 3:03 pm

Tak tady je fotka z mého testování. V chuti jsou minimální rozdíly, všechny jsou výborné, možná proto, že jsou z mé zahrady. Chutnal jsem také kupované nové odrůdy, byly chutné, ale něco jim chybělo, možná ta má zahrada.
Vladimír

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Fri Jun 08, 2018 11:54 am

Dá se odhadnout, kolik (na váhu) jsi sklidil rajčat?
padr

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Fri Jun 08, 2018 3:52 pm

Asii jen tak kilo.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Mon Sep 17, 2018 8:06 am

Pro mne nastal nejvyšší čas začít uvažovat o příští sezóně. Chtěl bych v těch pařeništích vyzkoušet další odrůdy a tak jsem dal na Tomatowille své přání, které keříčkové odrůdy bych chtěl. Nakonec mně byly doporučeny jiné odrůdy, jejichž semena jsou už na cestě do ČR. Jsou to: Sasha Altai, Independence Livingston, Klusha, Belyi Naliv, Krainy Sever a Sibirskaya Trojka. Do toho hlubšího pařeniště ( od úrovně půdy ke sklu 50-60 cm) přijdou ty vyšší rostliny Sarayev Gruntovyi, Sophie´s Choice (když jsem je loni sázel, tak výška sazenic byla cca 40 cm), Poranok (velmi úrodná polská odrůda podobné výšky) a po jedná sazenici z nových odrůd které by měly být podobných rozměrů Sasha Altai, Independence Livingston, Belyi Naliv, Krainy Sever a Sibirskaya Trojka. Do tohoto pařeniště se vejde celkem 17 rostlin, výsev budu dělat přibližně ve stejném termínu jako loni- okolo 20.listopadu.
Do toho nižšího pařeniště (výška 30-40 cm) přijdou jen ti opravdoví trpaslíci Sarayev Shtambovyi (když jsem ho letos v březnu sázel, tak byl vysoký cca 22 cm a měl již nasazené první plody), ještě nižší trpaslík Mongolskyi karlik, dále přibližně stejně vysoké ryajče Betalux a z nových Klusha. Protože s těmito rostlinami by neměl být velký problém ohledně výšky, tak je zkusím letos vyset ještě dřív, někdy okolo 1. listopadu. Chtěl bych je sázet s co nejvíce nasazenými malými plody rajčat.
Jinak si myslím, že se mně příští rok podaří ukočírovat v pařeništích přílišnou vlhkost. Celou plochu pařeniště pokryji neprodyšnou zakrývací folií a tím zabráním odpařování vody z půdy při vyšších teplotách. Zalívat budu jen pod tuto folii systémem, který testuji na jahodách (kbelík plus hadice s vyvrtanými otvory). Také využiji Silikagel, který jsem letos na jaře koupil a zatím nevyužil.
Už se těším na novou sezónu.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Mon Sep 17, 2018 12:16 pm

S tou Sibirskou trojkou jsi mne překvapil, protože letos jsem pěstoval rajče téhož jména, ale je tyčkové. Celkem se mi líbí, budu pěstovat i nadále. Ale musím pohledat zdroj, protože pravá Sibirskaya trojka je ta keříčková.

Já zkusím doma pěstovat Maglii Rosu - nevyroste příliš velká, tak snad se někam vejde. Nebo zkusím pohledat nějakého opravdového trpaslíka, aby vydržel za oknem.
padr

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Mon Sep 17, 2018 8:48 pm

Sibirskaya trojka je deklarovaná jako determinantní. Semena mně byla nabídnuta, původně jsem je nechtěl, protože to není až tak raná odrůda. Ale zalíbily se mně plody a tak tu jednu rostlinu zkusím.
Maglií Rosu jsem měl v přeništi loni, moc se mně neosvědčila. Rostla dost do výšky (je to semideterminant), tenké stonky, rozkladitý růst. Udržet nějaký tvar za oknem by asi byl problém.
Pokud jde o trpaslíky, tak by jistě bylo zajímavé pěstovat za oknem Mongolskyi karlik nebo Sarayev Shtambovyi. Semen toho Sarayeva mám dost, toho Mongola nevím, pohledám. Betalux mám celý originál sáček z Polska, jen nevím přesně jak roste, sázel jsem ho pozdě do druhého pařeniště. Z těch nových vlastně zatím nevím, kolik semen od každé odrůdy mně Robert poslal (také semen té Sibřské Trojky). Pokud jich bude dost, rád se podělím.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Fri Sep 28, 2018 6:07 pm

V úterý jsem pracoval na tom hlubokém pařeništi. Navezl jsem tam dvě kolečka kompostu, rozhodil superfosfát, síran draselný a síra amonný. Celou plochu jsem zryl a uhrabal, nainstaloval jsem provozorně hadici na zalévání a udělal jsem výkop pro kbelík. Příští týden si nechám u stolaře vyvrtat do kbelíku otvor pro připojení hadice, hadici srovnám , podložím ji netkanou bílou textilií a pevně ji uchytím. Kbelík zasypu. Ostatní, vyvrtání otvorů do hadice, položení černé tkané folie s otvory pro rajčata a zakrytí celé plochy průhlednou folií pro zakrývání při malování nechám až na jaro- při výsadbě.
Vladimír
PS.: Včera jsem dostal semena z Kanady (výše uvedené odrůdy). Kdyby měl někdo zájem, mohu nějaká na odzkoušení přenechat.

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon Oct 01, 2018 8:42 am

MrBig46 napsal:Navezl jsem tam dvě kolečka kompostu, rozhodil superfosfát, síran draselný a síran amonný.
Kolik dáváš (z uvedených hnojiv) na 10 m2 ?
Síran amonný - není lepší ho dát až (brzo) na jaře ?
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1524

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Mon Oct 01, 2018 9:26 am

O víkendu jsem likvidoval rajčata na zahradě a ze zbytků rostlin jsem sklidil asi kilo a půl plodů. Po ránu bývá již chladno a rajčata nemají žádnou chuť, hodí se tak maximálně do rajčatového salátu, kde tu jalovinu přerazí nálev a cibule. Podobná situace je u baráku, kde rajčata rostou, zrají velmi pomalu, ale není to skoro k jídlu.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1897

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 10 z 11 Previous  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Next

Povolení tohoto fóra: