Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Strana 9 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Goto down

Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 za Sat Jul 08, 2017 9:04 pm

J.R. napsal:Laďo - Sophie´s Choice - je kerickové ?
Kde by se dala koupit semena ?
Uvazuji, ze bych ho zkusil venku (bez parniku - nemam) v drsných podmínkách Vysociny.

Ano, Sophie´s Choice je keříčkové rajče. Semen mám dost takže ti je pošlu, ještě dnes jsem dával nějaká vykvasit. Za zkoušku to jistě stačí, ale chtělo by to asi vysadit až po tom 15.květnu, mráz by asi nepřežilo. Je to opravdu výborné rajče. Kdo nic nezkusí sice nic nezkazí, ale také nemá nději, že nějaké nové zkušenoti získá.
Vladimír
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1194

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sun Jul 09, 2017 7:41 am

Dik za zpravu a za ochotu.
Rajcata ven davam az po 15. kvetnu, spise o tyden ci dva později, do te doby je mam v kontejnerech ve skleniku.
Ani do skleniku nedavam brzo, na nic nespecham a nemam cas ani prilis moznost resit problémy s mrazy.
Letos mam venku pouze rajče keříčkové " Diana", neboť jsem se docetl, ze "vyniká v horší řepařské nebo lepší bramborářské oblasti".
Jsem sice v horší bramborářské, ale vede si zatím dobře.
Kde se daji efektivne (nizke postovne) koupit semena ?
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1456

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Jul 09, 2017 8:35 am

Všiml jsem si zrajících rajčat na vyvýšeném záhoně na zahradě, tj. na místě kde byla poničena mrazy a obrážela znova. Nějaké sazenice jsem podsadil a i ty začínají zrát, a jsou na tom stejně jako stejná odrůda v květináči (Tomatoberry), která byla vysazena o měsíc dříve.
Zajímavé na tom je, že ty na záhoně "mizerně" rostou, ale plody mají, ta v květináči má dva metry a plodů hafo. Rovněž jedna odrůda pod přístřeškem na zahradě začala zrát, ale má sotva půl metru a plodů úměrně velikosti. Tyto poznatky mě jen utvrzují v tom, že rajče je ranější tehdy, pokud posílá energii ne do růstu ale do plodů, proto taky drtivá většina ultraraných odrůd byla velikosti keříku do půl metru.

Na jméno odrůdy se musím podívat, ale každopádně dohnala rostliny vysazené do ohrady pod netkanku o mnoho dříve.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1834

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sun Jul 09, 2017 6:27 pm

Jen několik poznámek:
Ranost rajčete je otázkou genetiky. Vůbec nezáleží na tom jestli je to rajče tyčkové nebo keříčkové. Pochpitelně i u růstu rajčat platí zákon o zachování energie. Jestliž je rostlina poškozená a nemůže už růst a má nějaké květy, tak veškerou energii vytvořenou asimilací směřuje do těchto květů, plodů a semen aby zachovala své potomstvo. Pokud jde o to dosáhnout co nejranější sklizně, tak se napč. doporučuje u Stupického zaštípnout vrchol za třetím květenstvím. Ale i tady je něco za něco- brzká sklizeň ale celková sklizeň z takto ošetřené rostliny je podstatně nižší.
Nejde mně o to, abych měl nějaké rekordně rané rajče, ale jde mně o to vybrat odrůdy se kterými dosáhnu velmi brzké vysoké sklizně a přitom to budou rajčata velká a chutná s jemnou slupkou. A to pro mně zatím splňuje jediné Sophie´s choice.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Jul 09, 2017 8:37 pm

Vladimíre, kolik jste u odrůdy Sophie´s choice toho již sklidil?
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sun Jul 09, 2017 10:57 pm

Asi tak kilo až kilo a půl - z jedné rostliny.
                Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sun Jul 16, 2017 5:23 am

Dnes jsem chtěl přidat pár fotek těch determinantních rajčat z pařeniště a zjistil jsem, že jsem zde ještě nedal takové malé zhodnocení celého mého pokusu. Prostě sklerotický dědek. A tak přidávám celý text, který jsem napsal 6.7.2017 jehož kratší upravenou anglickou verzi jsem poslal na Tomatoville.
Latah
Keříčkové rajče s dlouhými stonky, na kterém bylo plno květů a následně plno rajčátek. Plody byly a jsou opravdu moc malé, dosahují velikosti cherry, na řezu mají strukturu bifteků a chuť je poměrně kyselá, což já až zas tak nemusím. Třetí rok pěstování, třetí rok zklamání. I při pěstování volně na záhoně byla rajčata poměrně malá (trochu větší než z toho pařeniště), ale byla stejně kyselá. Dají se jíst tak akorát na chlebě se sádlem, kde se ta kyselost trochu ztratí. S nějakým dalším pěstováním této odrůdy už v budoucnu nepočítám.
Sarayev Shtambovyi
První rajče, které už u mě doma ještě jako sazenice kvetlo (za sedmým listem), a proto jsem do něj vkládal hodně nadějí. Opravdu jsem z něho sklidil první zralé rajče, ale další rajčata přiměřené velikosti následovala až po několika dnech (po týdnu ?). Plno rajčat bylo miniaturních asi proto, že v tom vlhkém prostředí asi nedocházelo k plnému opylení květů. Chuť dobrá rajčatová, mírná, ne kyselá. Jinak rostlina této odrůdy byla nejmenší (což je pro pařeniště výhodou), nejmenší násada květů a také s úrodností to není nejlepší.
Vrbičanské nízké
Semena jsem sehnal v Anglii, byla deklarována jako determinantní, ale už v průběhu pěstování sazenic jsem zjistil, že je to vlastně tyčkové rajče. Semena špatně klíčila, rostliny rostly velmi pomalu a dodnes jsem ani jedno rajče neochutnal (i proto, že jak byla rostlina vysoká a dotýkala se skla, tak nasazené květy na vrcholu při tom prvním (dubnovém) mrazu zmrzly a rostlina se z toho docel dlouho vzpamatovávala. Až mně rajčata dozrají a ochutnám je, tak se teprve rozhodnu co s těmi drahými semeny udělám. Asi je vyhodím, protože tyčkových rajčat s českou chutí je dost a dokonce jsou i ranější. Někdy koncem března se mně podařilo sehnat semena opravdu keříčkového Vrbičanského (z Arizony). Jeho růst již jako sazenice připomínal trpaslíky. Vysadil jsem ho na záhon spolu s ostatními keříčkovými rajčaty. Až ochutnám a posoudím konečný vzhled rostliny, tak se rozhodnu, jestli existuje nějaká naděje, že by jeho pěstování v pařeništi mohlo být příští rok úspěšné.
Mountain Prince
Poměrně vysoký determinant, zrání pozdě a chuť mne už předloni nijak neoslovila.
Maglia Rosa
Chutné rajčátko velikosti cherry, ale pro pařeniště docela nezajímavé. Plno plodů, ale přesto úroda malá. Budu ho jistě pěstovat, ale ne v pařeništi. Podlouhlý tvar mně vyhovuje víc než kulaté cherry, dobře se mně jí nadvakrát.
Sophie´s Choice
Výborná chuť (není žádným překvapením, vždyť je uvedena i v knize 100 heirlom tomatoes).
Brzy velmi pěkná úroda poměrně velkých rajčat většinou o velikosti od 80 do 150 g. Vypadá to tak, že víc jak jedna polovina všech rajčat, která budu příští rok v pařeništi pěstovat. I v vlhkých a poměrně chladných podmínkách nebyly u této odrůdy žádná velmi malá rajčata, která se vyvinula ze špatně opylených květů.
Sarayev M-22
Rajče s podobnou chutí jako Sarayev 0-33, zdálo se mně, že je trochu ranější než všechny rajčata nesoucí v názvu Sarayev. Po Sophie´s Choice druhá odrůda, kterou budu jistě příští rok pěstovat.
Sarayev I-2
Něco jako M-22, jen pozdnější zrání a menší úroda. Snad je odolnější k nižším teplotám pod 0 °C, ale to mne až tak nezajímá, protože nemám problém v předjaří udržet v pařeništi teplotu nad 4 °C a to jsem skla dodatečně ničím nezakrýval.
Sarayev Druzhnyi
Chuťově stejné jako ostatní Sarayevy, zklamala mne jeho ranost, zatím s ním už dále nepočítám ani mimo pařeniště.
Kalinka
Ničím nevybočila z průměru a asi na ni zapomenu.
Jak si plánuji příští rok?
1.Na podzim musím věnovat více práce na usazení rámů, oba usadím 30 cm pod povrch a v této výšce budu také potom rajčata vysazovat (potřeba vykopat docela velký objem zeminy 0,5x 4,2 x 1,4), a její část cca 40% nahradit nahradit kompostem smíchaným s vrchní zeminou). Žlutici budu muset asi postupně dávat do kompostu. Tím si vytvořím rezervu tak, aby se rostliny svými vrcholy v průběhu pěstování nedotýkaly skla.
2.Zajistit odvětrání a tím snížit noční relativní vlhkost pro dobu, kdy budou rostliny kvést. Ještě nevím jestli zabuduji nějaký odvětrací komínek, nebo použiji nucené odvětrání nějakým větrákem z počítače. Zajímá mne co byste mně doporučovali.
3.Výsev posunu ještě o čtrnáct dní až měsíc dříve- chci aby koncem března vysazoval již sazenice s opylenými květy ev. nasazenými plody.
4.Chtěl bych ještě doplnit a vyzkoušet nějaké nové keříčkové odrůdy, zatím nevím které. Jednou jistě bude to Vrbičanské z Arizony, dostal jsem také tip na velmi rané s výbornou chutí (snad) bulharské Prekos F1. Zdroj zatím nemám, internetové obchody v Bulharsku a Rumunsku nedodávají do zahraničí (na co tu EU máme ?).
Momentálně se už cca dva týdny živím rajčaty z pařeniště i když na těch českých rajčatech mám plno plně vyzrálých rajčat. Vzhledem k počasí zrají velmi rychle, Chtěl jsem je nechat na rostlinách až do té doby, než budou všechna rajčata na vijanu zralá, ale asi je zítra oberu, protože by se mně mohlo stát, že se ta zralá rajčata na rostlinách uvaří, V boudě jim bude lépe.
K dnešnímu dni (16.7.2017) jsou dvě změny- ani to Vrbičanské z Arizony není to co jsem čekal- takže příští rok nebude, asi ještě jednou zkusím Kalinku.
Vladimír

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Jul 16, 2017 8:17 am

Vladimíre, obdivuhodná pečlivost, všechny palce vzhůru!

Jak jsou na tom tyto odrůdy se slupkou. Co konzumuji své dvě tyčky, tak mi slupka docela vadí a zůstává při jídle "na patře". Ještě to porovnám s keříčkovými odrůdami, tam by mohla být měkčí. V ideálním stavu je u odrůdy Tomatoberry.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Jul 19, 2017 6:13 am

Tak s tím Vám Mirku neporadím. Něco takového, že by mně slupka z rajčete zůstávala na patře neznám. Možná je to odrůdami, které pěstuji. Velká rajčata nemají až zas tolik slupek jako rajčata menší a také jsou to většinou rajčata nekomerční, která mají tenkou slupku, ne ta přešlechtěná na to aby vydržela dopravu a manipulaci. Možná teď na to narazím, až budu testovat chuť českých hybridů označených jako LSL.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Oct 04, 2017 8:25 am

Tak jedno pařeniště mám už nachystáno. Dole kobylince, dřevěný popel a cererit, na tom 20 cm ornice. Dnes jsem měl ve schránce semena rajčete Mongolskyi karlik, po kterých jsem tak toužil. Došly mně z Chorvatska.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Mon Nov 27, 2017 4:14 pm

V pátek se mně podařilo udělat výsev determinantních rajčat určených do toho mého pařeniště. Dnes jsem se na to díval a některá semena už mají vylezlý klíček. Letos budu pěstovat deset odrůd, od každé dvě rostliny: 0-33,M-22, Sarayev Shtambovyi, Sarayev Otbor 1, Sarayev Gruntovyi, Jagodka, Stupické polní rané, Mongolskyi Karlik, Sophie´s Choice, Iceberg.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Tue Nov 28, 2017 12:46 pm

Uch, já si ještě dávám přestávku. Nemůžu se dokopat ani k výběru a objednání semen, natožpak k výsevu. Chtěl bych letos zkusit brzy vysít subarctic plenty.
padr

Poèet pøíspìvkù : 456

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Eva Tomišová za Wed Nov 29, 2017 8:03 am

Vladimíre, fandím ti, ja asi prvých pár kúskov vysejem koncom týždňa, bude to zrejme Stupické skoré polné, Maglia rosa ,Dwarf Sleeping Lady,Pink Charmer a Sugar Gloss asi aj Annu Russian. Ešte som tak skoro nesiala. Skúsim ich mať v chladnejšom prostredí, aby sa cez krátke dni nevyťahovali.
Eva Tomišová

Poèet pøíspìvkù : 113

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Wed Nov 29, 2017 9:39 am

Já dokončuji citrusárium a postupně tam stěhuji rostliny z venku. Bude tam chladno, ale určitě tam šoupnu na zkoušku i nějaké to rajčátko, mám však obavy, že budou čučet. Původně jsem tam chtěl vysadit rajče, které vyrýpnu ze záhonu, bo jich tam spousta vyrostla ze semen přezrálých plodů, jenže se u baráku uklízelo a rajčata to odnesla taky. Možná nějakou rostlinku najdu ještě na zahradě ve skleníku.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Wed Nov 29, 2017 4:12 pm

Já jsem každým rokem vysévala rajčata hodně brzy, ale v současné době naprosto nestíhám a ještě nemám vůbec jasno v tom, jaké odrůdy chci pěstovat, Patrně budu mít k dispozici veliký skleník dle vlastního výběru a tak se moje strategie trochu změní. Rozhodně ale budu pěstovat rajčata pro radost a ne proto, abych makala jako blázen a ještě je doručovala ke konzumentům až na stůl. Určitě nebudu žádná semena kupovat, nanejvýš jsem nakloněná nějaké výměně,
Catka

Poèet pøíspìvkù : 600

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Wed Nov 29, 2017 4:49 pm

Catka napsal: Rozhodně ale budu pěstovat rajčata pro radost a ne proto, abych makala jako blázen a ještě je doručovala ke konzumentům až na stůl.

Moje řeč ...
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Wed Nov 29, 2017 11:05 pm

Mirek napsal:
Catka napsal: Rozhodně ale budu pěstovat rajčata pro radost a ne proto, abych makala jako blázen a ještě je doručovala ke konzumentům až na stůl.

Moje řeč ...
AMEN
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 545

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Nov 30, 2017 4:45 pm

Jen mne zajímá, co si pod tím pěstováním rajčat jen pro radost představujete. Já posledních pět let pěstuji rajčata pro zábavu (pro radost ?) a když jdu ze zahrady, tak té práce mám plné zuby. Je mně jasné, když omezím rajčata, tak tam bude něco jiného, třeba jen plevel a stejně tam budu muset makat. Pokud jde o úrodu, tak ta je nevyzpytatelná. Buď je toho moc nebo málo, nikdy akorát. Pořád je asi nejlepší něco rozdat.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Thu Nov 30, 2017 5:42 pm

To je např. když spec. vysadím rajčata pro výrobu kečupu, starám se o ně od porytí záhonů, a výsledný produkt se následně rozdá (já ho nejím).
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Nov 30, 2017 6:38 pm

Tak tomu rozumím. U mne také širší rodina chce taková ta průměrně veliká rajčta napříkld Start. Vžycky jich mám plno, tak jim je dávám. Ale pro mne to taky žádná zábava není. Ale budu mít osmdesát rostlin a tak se tam nějaké průměrně veliké najdou. Z našich asi Start, možná Tornádo. Z cizích Thessaloniki a možná i oranžové Valencia. Jinak samé bifteky, velká srdce a nějaká na skladování. Na zpracování- protlaky a sušení nic, jen od Mimma ze Zahrady.cz jsem dostal tři bulharské odrůdy beze jména, jedno z nich by mělo být velké paprikové. Na to se už těším, jen ta semena byla vybraná jen tak z rajčete a vložená mezi dva listy savého papíru. Doufám, že dobře bez nějaké infekce vyklíčí. Asi je před výsevem bleskově propláchnu chlornanem sodným.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sat Mar 10, 2018 8:28 am

Výhledově budu potřebovat v tom pařeništi kvůli opylování rajčat snížit relativní vlhkost někde pod 85 %. Chtěl bych mimo jiná opatření použít také silikagel. Máte s tím někdo zkušenosti?
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sat Mar 10, 2018 8:45 am

Zkušenosti s tím nemám, ale když to vezmu "teoreticky", tak tam vzdušná vlhkost bude vždy, jednak z důvodu rozdílu venkovní a vnitřní teploty, jednak bude stoupat z půdy. Silikagelu by tam muselo být asi velké množství, jenže přísun vlhkosti tam bude rovněž.
Jen pro zajímavost, venku na schodech pod polykarbonátem je nyní 67%, v nevytápěné zimní zahradě 80%, v obýváku vytápěném nyní krbovkama 27%.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sat Mar 10, 2018 6:20 pm

Jak jsem už uvedl výše, tak ten silikagel nebude jediná věc, kterou pro snížení relativní vlhkosti využiji.
1.Pochopitelně celý povrch půdy v pařeništi zakryji folií a budu zalívat jen do otvorů pro rajčata. Odpařování minimální.
2.Okna s vysráženou vodou na spodní straně budu utírat do sucha.Vysráženou vodu na okenních sklech budu vytírat do sucha.
3.Nebudu větrat v obdobích kdy venkovní relativní vlhkost se bude blížit ke 100% (déšť, mlha, apod.)
Udělal jsem si nějaké výpočty a byl jsem docela překvapený, kolik vody budu potřebovat tím silikagelem ze vzduchu odčerpat.
Objem vzduch v mém pařeništi je 1,2 m3
Při 21 °C jsem loni měl v pařeništi relativní vlhkost 95 %.... což je celkem cca 22 g vody ve vzduchu.
Abych měl v tom pařeništi při stejné teplotě relativní vlhkost 85 % stačí mně aktivně odčerpat silikagelem celkem 4 g vody. Za předpokladu, že 1 kg silikagelu je schopen nasát 200 g vody, tak nějaké 4 gramy je směšné množství. Tak tohle je teorie.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Fri Mar 30, 2018 8:19 pm

Takhle u mne v pařeništi vypadají rajčata vysázená v pondělí a ve středu.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sat Mar 31, 2018 7:46 am

Velmi pekne.
V jakem sponu jsou vysazena a jak je velke pareniste ?
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1456

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 9 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Povolení tohoto fóra: