Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Strana 7 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Goto down

Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Apr 20, 2017 11:25 am

Jano. ale to by tě asi tak nebavilo. Žádný adrenalin. Smile
                 Vladimír
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1194

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Thu Apr 20, 2017 12:10 pm

Je otázka, jestli od pěstování rajčat očekávám nějakou dávku adrenalinu. V současné době je ale pěstování čehokoliv skutečně velmi dobrodružné. Člověk aby byl neustále ve střehu, nejdříve přesadíš sazenice do něčím zamořeného substrátu a potom je neustále  před něčím chráníš -před spálením sluncem, před přílišným deštěm, před nepřestávajícím větrem, před přízemním mrazem a před různými chorobami.Kdybych měla onen vysněný skleník, měla bych po starostech a kvůli dostatku adrenalinu bych mohla kupříkladu jezdit automobilové závody.
Catka

Poèet pøíspìvkù : 600

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Thu Apr 20, 2017 1:04 pm

Já mám obavy, že skleníkem jen vyměníte jedny starosti za druhé. Ve skleníku se daří i choulostivkám, ale daří se tam i hmyzu a jiným škůdcům. Obzvlášť slimáci mě dožírají - nechali mi z několika rostlin jenom trčící stonky. Co mi je platné, že další den už je po nich díky ferramolu, rostlinu mi již nikdo nevrátí. A jen lítáte s konvou a ochranou proti sluníčku.

Ale na druhou stranu - i když je venku nevlídně, tak do skleníku mohu vždy zajít a pokochat se, co se od minule změnilo, co jsem zapomněl a co fakt už musím přesadit. A přesazování v teple za větrem bez nutnosti hlídat každý kousek hlíny, která spadne, je výborný.
padr

Poèet pøíspìvkù : 456

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Thu Apr 20, 2017 4:56 pm

MrBig46 napsal:Tak s tím nesouhlasím. Rajčata rostou, není s nimi žádná práce a nevyžadují žádné náklady navíc. Stačí se jen kochat jak krásně rostou. Vypadají snad ty rajčata v pařeništi stejně jako když byly v březnu vysazeny?
                   Vladimír

Vladimíre, s čím nesouhlasíte? Že mi rajčata čučí a nerostou? Wink
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1834

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Thu Apr 20, 2017 5:06 pm

padr napsal:Já mám obavy, že skleníkem jen vyměníte jedny starosti za druhé. Ve skleníku se daří i choulostivkám, ale daří se tam i hmyzu a jiným škůdcům. Obzvlášť slimáci mě dožírají - nechali mi z několika rostlin jenom trčící stonky. Co mi je platné, že další den už je po nich díky ferramolu, rostlinu mi již nikdo nevrátí. A jen lítáte s konvou a ochranou proti sluníčku.

Ale na druhou stranu - i když je venku nevlídně, tak do skleníku mohu vždy zajít a pokochat se, co se od minule změnilo, co jsem zapomněl a co fakt už musím přesadit. A přesazování v teple za větrem bez nutnosti hlídat každý kousek hlíny, která spadne, je výborný.

Je fakt, že se tam daří všemu lépe, i škůdcům, ale se slimáky se bojuje nejlépe. Dnes mám již skleníky tři a jeden foliák, malé ale jsou. Díky tomu, že se v nich mohu věnovat monokulturám, lépe se v nich tím pádem i dá bojovat proti škůdcům. Každopádně klady skleníku nebo foliáku jsou více než zřejmé.

Zrovna před chvílí jsem dostal od přítele nabídku na konstrukci foliáku 5*15m (nebo tak nějak), víceméně za pusinku. Mít ho kam dát, tak neváhám ani minutu. Začínám se dívat po okolí po dalším pozemečku, abych mohl rozšířit svých necelých 300 m2, v tom případě hned buduji další krytí. Zatím to nevypadá moc nadějně, a tak mám v plánu alespoň zasklít část nevyužité terasy situované na sever, kde by hlavně bylo místo pro zimování citrusů.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Apr 20, 2017 5:40 pm

Mirek napsal:
MrBig46 napsal:Tak s tím nesouhlasím. Rajčata rostou, není s nimi žádná práce a nevyžadují žádné náklady navíc. Stačí se jen kochat jak krásně rostou. Vypadají snad ty rajčata v pařeništi stejně jako když byly v březnu vysazeny?
                   Vladimír

Vladimíre, s čím nesouhlasíte? Že mi rajčata čučí a nerostou? Wink

Že Vám rajčata čučí, s tím nemohu nesouhlasit. Ale, že nejdůležitější jsou teploty v noci, tak s tím nesouhlasím. Moje rajčata na lodžii mají přibližně stejné teplotní podmínky jako Vaše a rostou, nechávám je tam i když noční teplota klesne na 3 °C. Možná to je odrůdami a o tom toto vlákno je- najít odrůdy, které rostou za chladnějších podmínek.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Eva Tomišová za Fri Apr 21, 2017 9:27 am

Mne rastú aj v sklenníku, všetky vysadené majú už plôdiky. Už ich ani nezakrývam na noc netkanou textíliou, lebo sú privysoké na tunel z lídla. Dnešný mráz vonku bol -4 stupne, v sklenníku bolo ráno o pol šiestej plus 5,pri 4 zapálených sviečkach pre istotu. Ale na oknách riadne vymaľované ľadové kvety.Ešte stále tam mám aj pomedzi ne aj sadenice určené na von vo veľkých kvetináčoch, alebo plastových vreciach-mnohé už kvitnú a nevyzerá to na skoré vysádzanie.Tak zreme sa nakopem dosť veľa veľkých jám. Pevne verím, že májoví ľadoví muži neprídu,ale prognózy nočných teplôt sú dosť nízke. Marhule, Broskyne, mandle a čerešne sme zrejme už obrali. Jedine marhuľka trpaslík v sklenníku sa má k svetu s asi 1,5 cm plôdikmi, podobne aj stolový vinič tam už ide už ide kvitnúť.Lenže toho miesta je málo,sklenník má už 30 rokov a bodla by mu generálka, keby bolo za čo a mal kto.Tiež by bodol veľký nový, ako poslala foto Catka.
Eva Tomišová

Poèet pøíspìvkù : 113

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Fri Apr 21, 2017 10:36 am

Tak sem byl ráno na zahradě. Podle meteorologické stanice teplota ve 2 m okolo - 2 °C. V teplém pařeništi rajčata v pořádku, protože jsem už před časem zvedl skla o nějakých 7 cm, takže na skle nebyly listy ani květy. Ve stínu ještě o půl deváté námraza. Na folii studeného pařeniště prohnuté váhou vody cca 1 cm silná vrstva ledu. Ve studeném pařeništi květy, které byly až na skle napálené od mrazu, teplota v tomto pařeništi se blížila k nule, asi protože místo jednoho ze tří skleněných oken jsem měl jen folii. Jak rozsáhlé jsou poškození si zdokumentuji zítra na foto. Docela mne to mrzí, ale do budoucna budu muset, když budou předpovídat teploty pod nulou, zajet na zahradu a zakrýt pařeniště nějakou tkaninou. Je to hrozná otrava, večer tam zakrýt, ráno zase tam a odkrýt- otrava. Přesto jsem rád, že jsem si to do budoucna ujasnil. Uříznutí nového skla do okna mám již domluvené, ale to už bude až pro příští sezónu.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed May 03, 2017 4:56 pm

Včera jsem čtyři ty nejspálenější rostliny vytrhl a místo nich jsem zasadil čtyři keříčkové Napoli na sušení. Když jsem trhal rostlinu Sarayev Shtambovyi, tak jsem v ruce ucítil něco kulatého. Byl to zelený plod oprůměru 37 mm. Škoda, kdybych věděl, že tam je, tak bych tu rostlinu tam nechal až ten plod dozraje. Bylo by to asi moje nejranějí rajče, počítám ještě nědy v květnu.
Vladimír

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sat May 20, 2017 4:23 am

Rajčata v tom pařeništi (teď je to vlastně taková jáma cca 20 cm pod úrovní ostatních záhonů) se hodně rozrostla a tak nějaké další fotky jednotlivých odrůd už se ani nedají dělat. Dnes už mně je jasné, které z těch jedenácti odrůd by se daly příští rok v tom pařeništi pěstovat. Jen musím ještě počkat jak mně budou jednotlivé odrůdy chutnat. Na těch lepších už mám letos zelené plody o průměru cca 4-5 cm. Pro mne to budou opravdu velmi raná rajčata, když to porovnám s ostatními, které jsem teprve před týdnem vysadil. I když celé to pěstování v pařeništi nebylo bez problémů, tak jsem rád, že jsem si to odzkoušel. Příští rok budu pokračovat s částečně obměněným sortimentem. Nebudou v něm ty, které rostly příliš do výšky a kterým nevyhovovalo to střídání nízkých a velmi vysokých teplot (shazovaly květy)- Mountain Princess, Maglia Rosa, Latah, Sarayev M-22. Urbikany, které mělo být keříčkové, ale rostlo jako tyčkové nahradím opravdu keříčkovým (mám ho už vysazené mezi jinými keříčovými odrůdami).
Vladimír

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Eva Tomišová za Sat May 20, 2017 6:21 am

Paráda, Vladimíre, pri tej diaľke, čo musíš za nimi absolvovať a a tohoročných vrtochoch počasia je to  obdivuhodné. Tak dúfam, že k budúemu roku nám poradíš, ktoré druhy budú najskoršie a pritom chutné. Mne sa ukázalo, že naozaj najskôr dozrieva Stupické poľné skoré pred Cristalom a Štartkami, hoci som ho vysievala o 20 dní neskôr.Prvý obrázok je Stupické, druhý Cristal, tretí Start.
,
Eva Tomišová

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sun May 21, 2017 8:04 am

Evi, to není žádné překvapení. Stupické polní rané je asi nejranější rajče na světě s normání velikostí plodů. U mne bývalo zralé o cca deset dní dříve než Start F1. Ono také srovnat velikost Startu se Stupickým nelze. Pochopitelně, čím větší rajče tím delší doba na narůsttání a zrání.
                 Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Sun May 21, 2017 8:30 am

Já jsem pěstovala Stupické skleníkové a to v nádobách. Velikost plodů se mi zdála naprosto srovnatelná se Startem, že by byl mezi těma Stupickýma takový rozdíl ve velikosti plodů? Foto jsem tady někam už dávala. Taky bylo hodně vysoké a Stupické polní rané je prý menší rostlina.
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun May 21, 2017 11:49 am

Jak jsem již uváděl dříve, Stupické polní rané jsem zkoušel, a dle mne je to malé keříčkové nechutné rajče, kterému se věnovat považuji za ztrátu času. Je lepší si počkat na "normální" rajčata.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sun May 21, 2017 5:10 pm

Stupické polní rané není ani keříčkové ani nechutné rajče. Že jste je zkoušel a nechutná Vám, to nic pro ostatní neznamená, protože co nechutná Vám může chutnat jinému. Jinak nerozumím tomu, co je normální rajče a co nenormální.
Pokud jde o Stupické skleníkové, tak je pravdou, že jeho velikost je srovnatelná se Startem F1. Zádrhel je v tom, že Stupické skleníkové není tak rané jako Stupické polní rané a zraje zhruba stejně jako Start F1, ale jeho chuť nedosahuje kvalitu Startu F.
Hmotnost Stupického polního raného je nevyrovnaná a pohybuje se od 21 g do 60 g, Start 75-90 g.
                  Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun May 21, 2017 6:47 pm

MrBig46 napsal:Stupické polní rané není ani keříčkové ani nechutné rajče. Že jste je zkoušel a nechutná Vám, to nic pro ostatní  neznamená, protože co nechutná Vám může chutnat jinému. Jinak nerozumím tomu, co je normální rajče a co nenormální.

Vladimíre, Stupické polní rané JE a NENÍ tyčková odrůda. Jeden uvádí že je, ale že je slabšího vzrůstu, druhý zase že je to poloinderteminantní odrůda, no a mě holt narostl půlmetrový keříček s ošklivými, praskavými, špatně vyzrávajícími a pro mě nechutnými plody. Napsal jsem pouze SVŮJ názor, a považuji za zbytečné zdůrazňovat, že někomu jinému atd. atd. .... ať si každý napíše svůj názor za sebe.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Mon May 22, 2017 6:13 am

Asi bude problém v tom, že jste Stupické nevyštipoval. Nepamatuji se, že by někde například na sáčku se semeny bylo napsáno, že Stupické polní rané je keříčkové rajče. Ale nechci vás přesvědčovat, co pěstujete je vaše věc a váš názor ctím i když s ním nesouhlasím.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Eva Tomišová za Mon May 22, 2017 7:25 am

Troška sa rozbehla diskusia okolo Stupického skorého. Ja som ho naposledy vonku pestovala asi pred 10 rokmi,asi som ho až moc vyštipovala  a hoci malo ako prvé zrelé plody, nebolo ich veľa, chuťovo boli síce v pohode, ale veľmi skoro korene odišli. Inak na sáčku je vždy uvedený ako kolíkový. Tento rok som ho posadila do sklenníka, vyštipujem len minimálne, podľa potreby , ale páči sa mu tam a celkom dobre zasadá, uvidíme, ako bude chutnať. A keď skorej vyrodí, bude miesto pre papriku. Prečo dopredu zatracovať staré české odrody? Veď Stupické je ešte stále stálicou na väčšine zahraničných  tomatoweboch. Tento rok mám vysadených okolo 45 odrôd rajčín vonku a asi 10 z nich v sklenníku tak budem môcť na jeseň porovnávať. Posielam ešte foto pre porovnanie veľkosti.Prajem všetkým vo fóre veľa pestovateľských úspechov, aby sa rajčinky vydarili podľa ich predstáv.E.T.
Eva Tomišová

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Mon May 22, 2017 4:56 pm

MrBig46 napsal:Asi bude problém v tom, že jste Stupické nevyštipoval. Nepamatuji se, že by někde například na sáčku se semeny bylo napsáno, že Stupické polní rané je keříčkové rajče. Ale nechci vás přesvědčovat, co pěstujete je vaše věc a váš názor ctím i když s ním nesouhlasím.
                     Vladimír

Měl jsem ho v roce 2015 a rostlo velmi mizerně, plody nevyzrávaly okolo stopky a praskaly. Bohužel nemohu najít fotky, jen si tak matně vybavuji, že jsem ho zlikvidoval velmi brzy. Do skleníku je ho škoda, a jeho osud je u mne víceméně osudem všech ultraranných odrůd, které jsem zkoušel. Jak jsem již psal jinde, raději si počkám na něco pro mě přijatelnějšího.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Mon May 22, 2017 6:45 pm

Včera jsem chutnal první rajče z těch pěstovaných v pařeništi. Bylo to to rajče, které jsem utrhl z rostliny Sarayev Shtambovyi, která mně v dubnu zmrzla (obrázek je někde v tomto vlákně výše). Pro porovnání jsem měl koupená rajčata z obchodu- taková velká rajčata 220 g všechna na jedné větvičce (říkají tomu keříčková) a cherry Mini Roma z Maroka. Nejhorší chuť (vlastně bez rajčatové chuti byla ta velká). Tomu mému rajčeti, které dozrálo na polici v ložnici také chyběla výraznější chuť (ale chutnalo opravdu jako rajče) a neškodilo by mu trochu váce sladkosti, kterou by jistě nabylo při dozrávání na rostlině. Jednoznačně nejchutnější bylo Mini Roma, což se ostatně dalo čekat. Docela mne však překvapilo, že když jsem si dal Mini Roma na mnou oblíbený chleba se sádlem, tak už to žádná hitparádla nebyla.
Vladimír

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Eva Tomišová za Mon May 22, 2017 9:13 pm

Vladimíre, celkom pekne dozrelo to tvoje Sarayev Shtambovyi , vyzerá ako čerstvo utrhnuté. Ja som ešte tento týždeň kupovala (snáď už posledný raz tento rok) v Bille v akcii odrodu Sweetelle (pod názvom Hranáčik) z Kameničian- pripomína tvarom trocha Gardenberry, chuťovo celkom dobrá, ako som hľadala na nete, nemal by to byť hybrid, tak som zobrala semienka, na budúci rok skúsim pestovať.Možno bude lepšia, ako to "Tomatoberry" z Neoseeds.
Eva Tomišová

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Tue May 23, 2017 7:03 am

Já mám toho Hranáčika letos vysetého, koupila jsem plody v Albertu. Skutečně připomíná Tomatoberry. Pěstuji ho v nádobě a roste jako blázen. Je veden na dva výhony, teď jsem přidala třetí, a má už 13 kvetoucích vijanů, na 7 jsou plody. Ale plody jsou pořád malé, všechny úplně stejné a nezrají. Vypadá to, že na sebe čekají, aby dozrály všechny na jednou. Jinak si to nedokážu vysvětlit.
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Tue May 23, 2017 8:43 am

Název vlákna je sice "Rajčata rostoucí při nízkých teplotách", ale po zkušenostech z loňska bych ho spíš nazval hledání raných odrůd pro pěstování v pařeništi. Omezená možnost regulovat teplotu v pařeništi je spíš mé specifikum, přitom ale mám možnost kdykoliv na tu zahradu zajet a celé pařeniště zateplit zakrytím. V neděli jsem dával dohromady své záznamy o provozu pařeniště a manipulace s okny za celou tu dobu od 21.3.2017 a vypadala takto. Po výsadbě 21.3. okna uzavřena, od 29.3. do 5.4. pootevřena, potom znovu pootevřena od 9.4. do 11.4. Znovu okna pootevřena 2.5. a až 9.5. uzavřena a celé pařeniště zatepleno textilním materiálem- očekával se noční mráz a já jsem nechtěl riskovat nějaký úhyn rostlin, když už se to tak pěkně vyvíjelo. Okna jsem definitivně sejmul 12.5. Když srovnám práci s manipulací se sazenicemi doma s manipulací s okny na zahradě tak je to jasně ve prospěch pařeniště (cestu na zahradu v tomto případě nepočítám, protože na zahradu jsem stejně každý druhý ev. třetí den jel). Tyto zkušenosti jsou důležité hlavně pro mne a tady na tomto webu o nich píši jen proto, aby někdo kdo by měl zájem použít pařeniště pro pěstování rajčat, měl alespoň nějaké vodítko jak to s tím pařeništěm chodí.
Pokud jde o odrůdy použitelné pro tento způso pěstování, tak z těch co jsem pěstoval, tak asi jen polovina se mně zatím zdá použitelná, ale to je zatím hodnocení jen dle růstu rostliny (hlavně její výšky) a kvetení. Hlavní bude ranost a také to jestli mně bude odrůda vyhovovat chuťově.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed May 24, 2017 5:35 am

Tady jsem našel inspiraci pro další experimenty s pařeništěm:
http://www.holon.se/garden/howto/hotbed_en.shtml

Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Tue May 30, 2017 4:34 pm

Sad Tak v tom bývalém pařeništi se ta keříčková rajčata tak rozrostla, že tvoří jednu neproniknutelnou houštinu. Nevěděl jsem jak je podepřít a tak jsem tam dal ty rukávce ze záclonoviny naplněné hoblinami, které jsem měl původně připravené na jahody. Protože je to takový pokus, tak jsem se včera snažil zdokumentovat současný stav a u každé odrůdy jsem udělal fotku celé rostliny a také nějakých ještě zelených plodů. Největší problém bylo fotit ty plody, které jsou vesměs někde uprostřed rostliny zakryté výhony a listím. Trvalo mně to celou hodinu.
                    Vladimír
PS.: Momentálně se modlím, žene se pro JmK původně nehlášená bouřka možná i s kroupami Sad Sad

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 7 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Povolení tohoto fóra: