Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Strana 6 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Goto down

Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Feb 09, 2017 5:57 pm

Ve vlákně Rajčata 2017 jsem průběžně informoval o růstu sazeniček z výsevu 21.12.2016. Ono jsou to vlastně věšinou keříčková rajčata poměrně odolná chladným teplotám a určená pro pěstování v teplém a studeném pařeništi a tak budoucí informace budu podávat zde. V současné době mám po dvou sazenicích od těchto odrůd (přebytky jsem zlikvidoval, musím vysévat víc semen, abych mohl porovnávat růst, z dosevu už nejsou rostliny úplně srovnatelné).Mám těchto 11 determinantních odrůd:
Sarayev 0-33
Sarayev I-2
Sarayev M-22
Sarayev Druzhnyi
Sarayev Shtambovyi
Latah
Kalinka
Maglia Rosa
Sophie´s choice
Vrbičanské nízké
Mountain Princess
K dnešnímu dni mají vesměs čtyři až pět vyvinutých pravých listů. Průměrně vyroste v mých podmínkách jeden list za týden. Předpokládám, že za čtrnáct dní by se na některých rotlinkách měly již objevit základy květenství (dle literatury by první hrozny květů měly být za šestým listem). Sledování těchto rostlin je pro mne příjemnou zábavou.
Vladimír
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1194

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Fri Feb 10, 2017 6:24 am

Já mám jednu rostlinku Maglia Rosa a květenství se tvoří až za devátým listem. Taky se mi zdá, že se vůbec netváří determinantně, ale možná je ještě brzy a nebo to já nedokážu rozpoznat. Sazenice je to krásná a já jsem velmi zvědavá, co se z ní vyvine.
Catka

Poèet pøíspìvkù : 600

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Fri Feb 10, 2017 9:31 am

Dle nezaručených informací má být Magglia Rosa nízké semi-determinantní třeba jako Stupické polní rané. Tzn. ukončuje růst květem (determinantní), ale mezi květy jsou tři listy. Proto také neočekávám, že by zrovna Maglia Rosa kvetla za šestým listem. Docela mne překvapily listy této odrůdy, které jsou úplně jiné než ostatních rajčat, která tam mám.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Fri Feb 10, 2017 10:12 am

Nevím, jaké máte listy na MR, ale mě nepříjdou tak odlišné od ostatních rajčat. Možná trochu ostřeji vykrajované? Tak jsem ji vyfotila.
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Fri Feb 10, 2017 1:55 pm

No právě to jsem myslel, to ostré vykrajování.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sun Feb 19, 2017 9:02 am

Vždycky mne rozladí, když  něco napíšu a nějakým způsobem se to co jsem napsal ztratí. Proto většinou píši své diskuzní příspěvky nanečisto a teprve po napsání je vkládám do diskuze. Včera jsem psal  takový delší příspěvek (skoro půlhodinu) přímo do diskuze na Zahrada.cz a když jsem ho odeslal, tak se mně objevilo, že jsem porušil jejich podmínky (asi tím, že jsem tam napsal kde a za kolik lze v ČR pořídit Cristal F1). Jsem otrávený, všechna práce je v lamprdóně. Asi ten web budu nějakou dobu jen číst.
Keříčková rajčata z výsevu 21.12.2016 rostou dobře, zatím mám jen strach, aby do toho konce března moc nepřerostly. Dokonce i odrůdy se kterými jsem měl nějaké problémy při výsevu (helmy, neklíčení) se trochu zletily a začaly pěkně růst, ale stále je mezi nimi a ostatními ten rozdíl cca 10 dní. V pátek jsem si dělal fotodokumentaci (po cca 2 měsících od výsevu) a tak přikládám foto celku a některé odrůdy detailně (vybral jsem ty lepší fotky). Na fotkách je také vidět  ten bleděmodrý hnus, který u nás skoro po celou zimu vládne. Sluníčko minimálně a jen občas.              Vladimír

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro kateřina štefkovičová za Sun Feb 19, 2017 6:50 pm

no sazeničky už moc pěkné-já takové hned tak mít nebudu,ale snad se dočkám.
kateřina štefkovičová

Poèet pøíspìvkù : 122

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Mar 01, 2017 7:06 pm

Za měsíc bych chtěl mít sazenice připravené k výsadbě do teplého a studeného pařeniště. Chci, aby měly velký kořenový systém a proto jsem se rozhodl, že je přesadím do půllitrových kelímků. Aby měly čas prokořenit celý objem ještě než je začnu otužovat (asi ak za tři týdny) tak jsem se rozhodl, že je přesadím už zítra i když by v těch 200 ml kelímcích ještě nějaký čas vydržely.
           Vladimír

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Mar 08, 2017 10:36 am

Včera jsem začal otužovat ta determinantní rajčata.
                       Vladimír

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Mon Mar 13, 2017 4:36 pm

V neděli jsem pracoval na zprovoznění teplého pařeniště. Vyvozil jsem z pařeniště listí, prohloubil jsem širokou brázdu pod rajčaty  o dalších 15 cm, našlapal jsem tam mokré listí a na to rozhodil pytel kobylinců. Zakryl jsem pařeniště okny. Dnes ráno jsem si tam dovezl 15 litrů horké vody, rozpustil jsem v ní cca 1,5 kg močoviny a listí s kobylincemi jsem tím prolil. Na to jsem dovezl dvě kolečka kompostu, rozhodil dřevěný popel a trochu Cereritu a dal další tři kolečka svrchní hlny, kterou jsem vykopal při zapouštění pařeniště. Do rohu jsem dal Dataloger pro sledování průběhu teploty v pařeništi. Za týden teploty zkontroluji a pokud to v tom pařeništi bude dobré, tak tam už ta rajčata vysadím. Na ten pruh vpravo jsem vysel salát a brukev-přísadu.
                          Vladimír

" />

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Tue Mar 21, 2017 4:14 pm

Jaro je tady.
Ráno jsem šel na zahradu a zasadil tam do pařeniště prvních sedm sazenic rajčat. Jestli nebude zítra pršet tak ještě přidám dalších sedm.

Vladimír

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Mon Apr 03, 2017 6:24 pm

Včera jsem udělal revizi všech dvaceti vysazených rajčat v pařeništích. Všechny jsou pěkně zakořeněné a rostou. Dvě ruské odrůdy už kvetou- Sarayev Shtambovyi (rozvité 3 květy a Sarayev M-22 (2). Poslední dny mám okna pootevřená a doufám, že při tom čerstvém větru došlo už k opylení květů. Přesto ještě pokaždé když jsem tam, tak s nimi zatřepu.
Maglia Rosa a Mountain Princes  rostou dost do výšky a tak budu muset rám pařeniště asi tak za deset až čtrnáct dnů o 15 cm zvednout (do úrovně okolního terénu). Ve výhledech na počasí zas až tak nějaké velké zimy trvalejšího charakteru nehlásí, tak asi nebudu ani muset na noc přikrývat nějakými textiliemi.
                                     Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Apr 06, 2017 9:55 am

Včera jsem pořídil nějaké fotky. Zatím to vidím tak, že horší než chladno, tak je ostré slunce. Prostor pařeniště se přehřívá a některé rostliny se v době kdy jsem nevětral trochu napálily. Je to těžké rozhodnout se jak provozovat pařeniště (otevřené nebo uzavřené ?), když vím, že se na zahradu několik dnů nedostanu. Zatím se jeví nejoptimálnější mít okna tak cca o 5cm na jedné straně podepřená (pootevřená). Na okna jsem ještě připevnil bublinatou fólii, zateplení kvůli případnému ochlazení pod 0 °C. Možná pomáhá trochu i při ostrém slunečním svitu, přece jen nějaké to světlo odebere.
Vladimír

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Apr 06, 2017 10:51 am

Takhle to vypadalo v pařeništích. Do 29.3.2017 bylo pařeniště uzavřeno, potom jsem okna podložil aby bylo větrání (dobré také pro pohyb rostlin a opylování). Znovu jsem je uzavřel vzhledem k předpokládanému ochlazení včera. Na grafu je vidět jak se křivka teplot změnila.
                     Vladimír
S.: Když vezmu, že rajčata rostou při teplotách nad 16 °C, tak teoreticky v pařeništi rostla každý den cca deset hodin denně.

P
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Mon Apr 10, 2017 6:41 am

Ještě jednou grafy za první týden v dubnu: venkovní teplota a doba svitu slunce z blízké meteorologické stanice. Teploty v otevřeném pařeništi do 5.4., potom okna uzavřena. Nemám možnost ráno otevřít, večer zavřít.Crying or Very sad
Vladimír

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Apr 12, 2017 6:47 am

Keříčková rajčata v poslední době krásně rostla, skoro všechny mají už rozkvetlé květy. Problém je, když mám pařeniště několik dnů uzavřené, tak se v noci zvýší relativní vlhkost nad 85 % a hrozí výskt plísně rajčatové (alespoň tak mně to překládá Google z angličtny). Tak jsm ta rajčata v neděli preventivně postříkal Acrobatem. Protože některé rostliny měly již vrcholky přímo na skle, tak jsem včera pozvedl rám teplého pařeniště o 5 cm nahoru. Na nějakých čtrnáct dní by to mělo vystačit a pak bych zvedl rám o dalších 10 cm do úrovně okolního terénu. Včera mně to trvalo cca 10 minut, ale to další zvýšení bude náročnější.
Vladimír

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Fri Apr 14, 2017 2:53 pm

Konečně se mně podařilo sehnat semena starého keříčkového rajčete Vrbičanského nízkého, které bylo šlechtěno pro pěstování v pařeništi. Bohužel letos se už do pařeniště nedostane, mám tam už jedno Vrbičanské, ale to i přesto že bylo v Anglii nabízeno jako determinantní, tak je tyčkové. Škoda, musím ještě rok počkat. Sad
Vladimír

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Mon Apr 17, 2017 8:15 am

V očekávání chladných nocí jsem byl nucen včera zajet na zahradu a opravit jedno okno na pařeništi, které se mně podařilo vysklít. Dal jsem tam místo skla trojitou bublinkovou folii a mohu jen doufat, že stoprocentně nahradí sklo. Když už jsem tam byl, tak jsem si udělal fotodokumentaci všech rajčat, která v těch pařeništích mám. Ať se máte na co koukat, tak některé z nich přidám.
                Vladimír

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Mon Apr 17, 2017 8:28 am

Pěkné Vladimíre, líbí se mi i ty popisky na stěnách. Co se folie týče, tak problém určitě nebude. Mám zkušenost, že i bílá netkanka udělá své při jednorázových mrazech, teplo ze země to "vyhřeje". Před pár lety jsem měl v tunelech melouny a lilky, šlehl mrazík a spálené byly jen listy, které se přímo textilky dotýkaly.

PS: Trochu jsem náhledy přeskládal ať je to v kupě.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1834

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Eva Tomišová za Wed Apr 19, 2017 8:58 am

Rajčinky vyzerajú dobre, to sú v teplom, alebo studenom parenisku? Už aby nám tie mrazivé dni skončili, týchto pár nasledujúcich dní bude zaťažkávacia skúška.
Eva Tomišová

Poèet pøíspìvkù : 113

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Wed Apr 19, 2017 9:40 am

Obávám se, že i moje rajčata, která jsou vysazena venku, budou ještě dlouho "rostoucí při velmi nízkých teplotách", spíš tedy nerostoucí. Jsou zakryta netkanou textilií a na noc ještě obložena lexanem. Zatím nebyly teploty pod nulou, tak to zvládají, ale nadšeně se netváří. Venku je vichr a drobně sněží. Rostliny mobilní jsou schovány a je jim zatopeno.
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Apr 19, 2017 6:04 pm

Ta rajčata na fotkách jsou z toho teplého pařeniště, kde je trochu větší teplota vzduchu, ale hlavně je teplejší půda a rostliny tam na rozdíl od studeného mají daleko lepší potravu (tlející list, močovinu a kobylence). Ve studeném rostou pomaleji, ale jsem s nimi také spokojen. Jak jsem již psal v jiném vlákně byl jsem dnes ráno na zahradě a udělal jsem dvě fotky pařenišť. Které je teplé je snadno rozpoznat.
Vladimír

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Thu Apr 20, 2017 6:30 am

Catka napsal:Obávám se, že i moje rajčata, která jsou vysazena venku, budou ještě dlouho "rostoucí při velmi nízkých teplotách", spíš tedy nerostoucí. Jsou zakryta netkanou textilií a na noc ještě obložena lexanem. Zatím nebyly teploty pod nulou, tak to zvládají, ale nadšeně se netváří. Venku je vichr a drobně sněží. Rostliny mobilní jsou schovány a je jim zatopeno.

Již druhý rok se mi potvrzuje, že rajčata (i papriky) v tomto počasí prostě nerostou, nehynou ale čučí, rostliny jsou stále stejné. Nejsou rozhodující vysoké teploty přes den, ale ty nízké v noci. Pokud nebude vytápěný skleník, tak je to zbytečná námaha, přestože mne to baví. Navíc rajčata vysetá v druhé vlně již rovněž dosahují velikostí, kdy měla být vysazena venku na záhoně.
A resumé? Výsev rajčat nejdříve v začátkem března.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1834

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Apr 20, 2017 7:08 am

Tak s tím nesouhlasím. Rajčata rostou, není s nimi žádná práce a nevyžadují žádné náklady navíc. Stačí se jen kochat jak krásně rostou. Vypadají snad ty rajčata v pařeništi stejně jako když byly v březnu vysazeny?
Vladimír

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Thu Apr 20, 2017 7:35 am

Vytápěný skleník. Posledních 10 let si nepřeji nic jiného. Ale! Na vše, co bych tam chtěla pěstovat, bych potřebovala nejlépe takový viz. foto. Mám dokonce vymyšleno, kam jej umístit, ovšem chybí k tomu "maličkost" - výhra v nějaké loterii.

Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 6 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Povolení tohoto fóra: