Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Strana 5 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Goto down

Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 za Sun Nov 20, 2016 4:57 pm

Teploměr jsem už objednal- v té slevě. Asi poslední co pro příští sezónu potřebuji je průhledná plachta o rozměrech 6 x 4 m nebo dvě 6 x 2 m na střechu nad tyčkovými rajčaty. Nevíte někdo levný zdroj ?
Vladimír
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1194

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Nov 20, 2016 5:28 pm

Já mám obyčejný igelit položený na nosné konstrukci z kari sítě. Nepočítám s tím, že by to dlouho vydrželo a na zimu bych tu folii měl sundat. Největší problém je uchycení na konstrukci, větr s tím casnuje jak sviňa.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1834

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sun Nov 20, 2016 6:01 pm

Nejake plachty jsou zde.

Nevim, co to ma vydrzet, ale bezne se prodava v metrazi igelitovy 'rukav' ci 'roura' sirky 1 m. Když se to na jedne strane rozřízne,
vznikne igelit o sirce 2 m.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1456

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Mon Nov 21, 2016 8:55 am

Jiří, jako vždy Ti musím poděkovat. Ta plachta 5 x 6 m se mně zdá ideální. Sice je o cca 1 m širší, ale ten přebytek nějak využiji. Cena 239,- Kč za 30 m2 se mně zdá velmi dobrá.
Vladimír
PS.: Teploměr mám už objednaný, dnes pošlu platbu a do konce týdne budu mít asi teploměr doma. Venku to moc pěkně nevypadá a tak se budu zase mít s čím se bavit.
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Mon Nov 21, 2016 10:30 am

Mirek napsal:Já mám obyčejný igelit položený na nosné konstrukci z kari sítě. Nepočítám s tím, že by to dlouho vydrželo a na zimu bych tu folii měl sundat. Největší problém je uchycení na konstrukci, větr s tím casnuje jak sviňa.

Já mám od letoška udělanou konstrukci jako na valbovou střechu. Krovy mám ze střešních latí, pospojováno takovými těmi plastovými spojkami (z doby před 30 lety , jejichž kvalita je asi podstatně lepší než těch dnešních). Igelit na to fixuji bukovými lištami, které prošroubuji přes igelit na jednotlivé krovy. Jednotlivá pole jsou cca 1,2 x 1,9 m takže by to mělo vydržet i docela silný vítr, o čemž jsem se přesvědčil už loni. Celou konstrukci mám položenou na stropě, který je z kari sítě, na kterou zavěšuji spirály pro rajčata.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Mon Nov 21, 2016 5:02 pm

Hlavně to chce založit konce aby to nenabral vítr. Taky to mám prošroubováno, na bocích ještě nacvaknuto Pireli (drží těsnění v autech), na čelech přehnuto a zajištěno plechovými sponkami, které i tady nahradím Pireli (rám je z UW profilů). Vichr je sviňa, casnoval s tím tak, že jsem byl ještě nucen zatížit dalšími střešními latěmi. Ideál by bylo na folili položit další kari síť.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sun Nov 27, 2016 8:01 pm

Teploměr už mám doma, igelitovou plachtu koupím zítra v Uni Hobby- rozměr 5 x 6 m, o trochu drařší než na internetu, ale dopravné to srovnává. Ten teploměr se mně opravdu líbí, zatím ho mám v bytě a jedu na měření každé tři minuty. Ještě vyzkouším měření na balkoně v intervalu půl hodina a potom vytáhnu baterii a teploměr uložím do skříně. Teď nepotřebuji nic měřit a zbytečně by se mně baterie vybíjela. Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon Nov 28, 2016 7:59 am

Teplomer jsem si taky objednal, dnes by mel byt dorucen.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1456

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sun Dec 04, 2016 11:30 am

Ten čas hrozně utíká. Najednou jsem zjistil, že budu muset co nejdříve vyset semena rajčat pro můj projekt s teplým pařeništěm a také semen a cherry rajčat, která chci pěstovat v těch čtyřech 10-ti litrových kbelících na panelákové lodžii. A tak jsem se rozhodl, že den D kdy budu poprvé něco vysévat pro sezónu 2017 bude středa 21.prosince. Nikdy nevysévám podle postavení měsíce, ani se těmito teoriemi nezabývám, ale bude jistě zajímavé, jak výsevy v tento den, který je prvním dnem poslední čtvrtě fáze měsíce dopadnou.
Pro pařeniště potřebuji dvě sazenice Vrbičanského nízkého a po jedné sazenici ruských Sarayev Druzhnyi, Sarayev Shtambovyi, I-2, M-22, 0-33, Kalinka a z ostatních Sophia´s choice, Maglia Rose, Mountain Princess a Latath. Celkem 12 sazenic. Asi pro jistotu od každé odrůdy vyseji 2-4 semínka, abych měl jistotu, že z tohoto prvního výsevu nějakou sazenici dopěstuji, a abych mohl jednotlivé odrůdy lépe porovnávat pokud jde o jejich ranost.
Ještě nutně potřebuji koupit nějaký substrát, asi jiný než Agro, který jsem měl minulý rok. Agro substrát použitý při výsevu mohl být příčinou mé letošní neúspěšné rajčatové sezóny (asi z 20 %). Těch zbývajících 80 % možného neúspěchu přičítám mému kompostu. Jednoznačně všechny problémy pramenily ze sazenic ne ze semen, dokonce se ta nemoc projevila u různých odrůd u všech, komu jsem sazenice dal. Místo kompostu použiji krtince ze zahrady (už je mám doma) a možná i půdu z místa, kde jsem minimálně pět let žádná rajčata nepěstoval.
S rozhodování, která cherry rajčata si dám na lodžii je to těžké. Dnes si myslím, že to budou Philovita F1, Charmant F1, Goldkrone a Rubinka. Ale co si budu myslet 21.prosince až budu vysévat, tak to je ve hvězdách.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Uďa za Sun Dec 04, 2016 11:40 am

Ty rajčata si vůbec neužijí sluníčka, myslím, že nebudou dobrý.
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Sun Dec 04, 2016 12:16 pm

Tak jo. Já teda taky vyseju nějaká semínka 21.12. Jednadvacítka je moje šťastné číslo. Nikdy nepoužívám komerční substrát, vždy si zeminu namíchám sama, naprosto důvěřuji svému kompostu. Loni jsem několik semen vysela už 2. prosince a rostliny byly v pořádku, ani jsem na ně nesvítila. Teplota byla v souladu s množstvím světla a vo tom to je.
Catka

Poèet pøíspìvkù : 600

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Uďa za Sun Dec 04, 2016 12:49 pm

Catka napsal:Teplota byla v souladu s množstvím světla a vo tom to je.
Můžete to blíže specifikovat?
Děkuji.
Uďa

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Dec 04, 2016 12:56 pm

Uďa napsal:Ty rajčata si vůbec neužijí sluníčka, myslím, že nebudou dobrý.

Toto je i můj názor. Nechal jsem dvě rajčata v květináčích, zastřihl je na jeden rostoucí výhon a dal do skleníku, kde jsem ještě donedávna přitápěl na min. telotu 3°C. Rajčata prostě nerostla a zdechla, světla měla "hodně", ale teplota už hodně nízká.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sun Dec 04, 2016 3:57 pm

Souhlasím s Catkou. Mám také odzkoušené u sazenic, že záleží hlavně na rovnováze teploty se světlem. Vůbec nepotřebují přímé slunce. Moje sazenice uvidí poprvé slunce až tehdy, když je začnu venku otužovat. Pěstuji př 17 - 18 °C na severovýchodním okně. Pochopitelně při této nižší teplotě rostou sazenice pomaleji a proto je jim třeba dát čas aby pořádně vyrostly. Proto ten brzký výsev v prosinci, který jsem si s úspěchem ověřil už loni.
Něco jiného je růst a zrání rajčat. V době,kdy budou první plody na rostlinách a kdy začnou tyto plody zrát, tak už budou venku na světle a budou mít dostatek tepla.
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Dec 04, 2016 4:18 pm

MrBig46 napsal:V době,kdy budou první plody na rostlinách a kdy začnou tyto plody zrát.

Z mé zkušenosti: rozdíl ve zrání mezi rajčaty vysetými v prosinci nebo v březnu (dubnu), nebude absolutně korespondovat s péčí, kterou bude nutno vynaložit pro jejich opečovávání. Rozdíl ve výsevu bude tři měsíce, ve sklizni tři týdny (a možná ani to ne).
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Sun Dec 04, 2016 4:44 pm

Je fakt, že rozdíl ve sklizni nebude takový jako ve výsevu a že je třeba rostlinám poskytnout trochu více péče. Ale jsou lidé, kteří na to mají dostatek času právě v zimě.Já jsem nepovýšila pěstování rajčat na vědecký výzkum jako Vladimír, ale už teď ráda nakukuju na první klíčící rostliny. Taky se snažím vypěstovat plody co nejdříve, abych už měla něco doma, než se dostaví plíseň. Letos jsem opět nemusela použít žádnou chemii a rajčat bylo dostatek. Je fajn, že máme každý nějaký způsob pěstování a je o čem debatovat.
Catka

Poèet pøíspìvkù : 600

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Dec 04, 2016 5:07 pm

Právě že to není "jen trochu" péče, ale docela slušná starostlivost, která mne sice baví, ale na kterou osobně nemám odpovídající čas. Jakožto zaměstnaný člověk s ním musím nakládat velmi obezřetně. Letošek byl pro mne v tomto směru boj s větrnými mlýny. Na "hraní" mám i další plodiny, a rajčata nejsou v zimním období pro mne prioritou, i když i ostatní budu omezovat a posunovat v termínech. Možná že ze dvě rajčátka v lednu vyseju, pro skleníkovou výsadbu vyseju v březnu, pro venkovní v dubnu.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sun Dec 04, 2016 6:00 pm

Opravdu mám a budu mít plno času. Ale to až tak rozhodující není. I když jsem byl zaměstnaný, tak jsem si na to co mne zajímalo a bavilo ten čas vždycky našel. Teď mne baví rajčata a všechno okolo toho a tak hledám každou možnost jak se této své zálibě věnovat. Už se na ten výsev těším.
Jestli vysévám v prosinci, lednu, únoru nebo březnu, tak s tím o moc více práce nemám. Rostliny mně rostou pomalu, jsou nastrkané za oknem, jednou za dva za tři dny je zkontroluji případně zaliji. Je ovšem jasné, že ty co vyseji v prosinci, budu muset navíc ještě jednou přesadit z kelímků 200 ml do půllitrových od jogurtu.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Dec 04, 2016 7:23 pm

Budu se již jen opakovat. Jelikož mne baví nejen rajčata, tak po letošku byly pro mne ty dva měsíce, co jsem se rajčatům věnoval, ztraceny. Ztraceny v tom smyslu, že jsem se mohl věnovat něčemu jinému. Podobně jsem na tom byl i s révou. Ztrátu času může vykompenzovat již jen zkušenost, i když byla negativní.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Dec 08, 2016 7:12 pm

Několik dní jsem testoval ten záznamník teplot a vlhkosti. Grafy vypadají sympaticky. Teď vydělám baterii a do doby, kdy budu opravdu chtít něco měřit nechám záznamník mimo provoz (šetření baterie)
Vladimí

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sat Dec 10, 2016 5:37 pm

Tak já už mám všechno pro výsev nachystáno. Ve čtvrtek jsem natiskl víc jak sto samolepek s názvy odrůd, do kelímků jsem udělal díry a nalepil na ně samolepky. Dnes jsem dovezl substrát. Teď jen nasypat substrát do kelímků, dát tam semena, prolít vodou a bude sezóna 2017 zahájená. Ale to musí ještě nějaký den počkat, i když už mně svrbí prsty. Teď v prosinci to bude jen patnáct kelímků (odrůd) z toho jedenáct keříčkových (do teplého pařeniště) a čtyři cherry do kbelíků na lodžii.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Uďa za Sat Dec 10, 2016 6:30 pm

Uďa

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Sat Dec 10, 2016 8:12 pm

Já myslím, že pan Vladimír dělá nejlíp jak umí. Takovéhle pokusy mají můj obdiv, sám na něco takového nemám vhodné podmínky.
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 545

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Uďa za Sat Dec 10, 2016 9:49 pm

Můj taky, to byl ftip nebo to tak nevypadá?
Uďa

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Dec 21, 2016 10:56 pm

Dnes jsem vysel jedenáct odrůd keříčkových a čtyři odrůdy tyčkových rajčat. Už se nám ty dny budou pomalu prodlužovat. Very Happy
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 5 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Povolení tohoto fóra: