Odrůda pro začátečníka

Strana 3 z 3 Previous  1, 2, 3

Goto down

Re: Odrůda pro začátečníka

Příspěvek pro Ota za Tue Feb 14, 2017 9:49 pm

na Galahad slysim jen samou chvalu. Loni mi sazenice neprezila zimu, ale mel jsem jeste jednu nahradni, kterou jsem vusadil loni na jare. Tak jsem v nedeli hned sel zkontrolovat, jak to vypada letos. Zda se, se je v poradku, ale uroda jeste nebude. Musim pockat  jeste rok. Mam ostrihano tak polovinu hlav a vypada to dobre. Vzhledem k vetsim mrazum jsem cekal, ze to bude vice namrzle. Mate nekdo zkusenoti s odrudou Ajvaz a Pollux? Ajvaz ma krasne velke hrozny a bobule, ale chut tedy nic moc. Zkusim to letos  probrat. Pollux jsem koupil kdysi v Baumaxu.Celkove ho hodnotim velice dobre. Bobule sice nejsou nijak lakave, spise do zelena, ale skoro vubec netrpi padlim a ma prijemnou chut, sladkou s trochou kyselinky.
Ota

Poèet pøíspìvkù : 19

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Wed Feb 15, 2017 9:41 am

Ota napsal:Mam ostrihano tak polovinu hlav a vypada to dobre. Vzhledem k vetsim mrazum jsem cekal, ze to bude vice namrzle.

Už tak brzy? Vždyť doteď skoro každý den mrzlo. Je fakt, že velkovinohradníci střihají už od prosince, ale ti toho mají obrovská množství, u nás zahrádkářů je to jiné. Já zatim jen zkoušel na řezu v jakém stavu jsou letorosty, finální řez si nechám až na stabilnější oteplení. Mám cca 80 keřů různých odrůd na různém vedení.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1968

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Ota za Wed Feb 15, 2017 9:36 pm

Minuly tyden bylo par dni nad nulou, tak jsem v sobotu zacal. Na strihani vina se vzdycky tesim, znamena to, ze jaro uz je blizko Very Happy
Ota

Poèet pøíspìvkù : 19

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Sun Feb 26, 2017 3:13 pm

Mirek napsal:Přikládám video, kde je velmi názorně ukázáno několik řezů. Abych pravdu děl, tak osobně moc nechápu kam potáhnu (budu vyvazovat) letorosty u první varianty (jednoduché závesovité vedenie). Je to jedno z mála videí ktrému dávám 1*.
Po delší doě jsem se znovu podíval na toto video a trošku jsem šťoural v netu jak to závěsovité vedení vypadá a našel jsem toto.
Závěsovité vedení: Tvar velmi připomíná Moserovo vedení, ale její kmen je vysoký 1,6 m a využívá se formování v podobě jednoramenného kordónu (KRAUS a kol., 1999). Drátěnka má 1 nosný drát. Na rameni nařežeme tři 2-3oké čípky a dva 6-8oké polotažně. Letorosty ponecháváme volně, aby se po odkvětu lépe rozložily a rovnoměrně visely. Keře bývají často velmi zahuštěné, a proto musíme věnovat zvýšeno pozornost ochraně révy. Využívá se pro pěstování stolních odrůd (KRAUS, 1993).
Obrost začíná čípkem, poté je polotažeň, opět čípek, dále druhý polotažeň a rameno musí být ukončeno čípkem, který zachová stálou délku ramene. Po odkvetení révy je důležité provést tzv. „česání letorostů“, které od sebe oddělí zamotané letorosty a srovná je. Vhodné jsou rané a bujné odrůdy (KRAUS a kol., 2000). Tvar je nenáročný na ruční práce. Hrozny obsahují více fenolických látek a také kyselin (KRAUS, 2012).
Na tomto vedení se réva vinná pěstuje především na Moravě a Slovensku. Kmen musí zůstat čistý, letorosty se musí odstraňovat ještě v zeleném stavu. Kvůli výšce kmene je zde vyšší riziko zimních a jarních mrazů. Při silném větru může docházet k vylamování letorostů. Toto vedení vyhovuje spíše bílým odrůdám, jelikož výška kmene nevytváří vhodné mikroklima pro pěstování modrých odrůd (PAVLOUŠEK, 2011).
Využívá se zejména ve velkovýrobě a pouze v nejteplejších oblastech. Listová plocha nesmí nikdy dosáhnout země. Je žádoucí, aby všechna vyrašená očka byla na jedné straně ramene (vrchní nebo spodní) a zbytek zůstal holý. To zajistí plynulý příjem živin. Maximum plodných oček na keři je 15-20. Často se stává, že pěstitel ponechá více oček, což se její jako nevhodné (PAVLOUŠEK, 2005).
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 610

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 3 z 3 Previous  1, 2, 3

Povolení tohoto fóra: