Brukev- kedluben

Strana 1 z 3 1, 2, 3  Next

Goto down

Brukev- kedluben

Příspěvek pro MrBig46 za Sun Feb 15, 2015 10:13 am

Loni jsem dělal jedné paní daňové přiznání, nemocenskou a sociální a ona mně dala takové ty vnitřní skleníčky. Nikdy jsem je nepoužíval a tak jsem to letos zkusil a vysel do jednoho brukev Moravia a do druhého Salát Deon. Zajímá mne zejména ta brukev, protože se mně už několikrát nepodařilo vypěstovat sazenice tak, abych je měl již v polovině března.

MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1195

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Brukev- kedluben

Příspěvek pro J.R. za Wed Feb 18, 2015 8:32 am

Jake ma ten sklenicek rozmery, resp. jake jsou rozmery jedne 'bunky' pro 1 rostlinu ?

A ty plata uvnitř se daji koupit nahradni (predpokladam, ze nevydrzi vecne) ?
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1456

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Feb 18, 2015 2:44 pm

Jedna buňka má rozměry 50 x 40 mm hloubka 50 mm. Buňky nemají žádný odtokový otvor, proto jsem do dna každé buňky vyvrtal otvor o průměru cca 2,5 mm. Zalévám podmokem. Nevím kolik ty skleníčky stojí, byly v jednom balení čtyři. Náhradní plata se asi neprodávají, ale nemám strach, že by se při pěstování nějak poškodily. Na výsev do těchto plat jsem se rozhodl proto, že několik posledních let se mně předpěstovat v mých podmínkách dobrou sadbu koštálovin nedařilo. Zkoušel jsem kde co, mimo jiné i propařování zeminy a stále to bylo špatné. Teď jsem na Tomatoville četl od jednoho zahradníka takovou novou metodu jak vysévat v podmínkách při nedostatku světla (za oknem) a tak jsem to zkusil (a současně využil ty skleníčky, které se mně zdály že je mám na nic). Jsem sám zvědavý jak to dopadne. Pochopitelně předpokládám, že budu muset sazenice jednou přesadit.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Wed Feb 18, 2015 3:07 pm

V cem spociva nova metoda ?

Před delší dobou jsem si na kedlubny koupil plata, ale mely rozmer tak 2x2 cm nebo 2.5x2.5 cm (vetsi nemeli). Abych sazeničku vyndal, musel jsem bunku plata zespoda zmacknout ci primacknout a uz se do puvodni podoby zcela nevratila a po dvou sezonach bylo plato 'jetý', také praskalo, nedalo se pak moc používat.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Feb 18, 2015 3:16 pm

Já počítám, že to vydlábnu lžičkou.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Wed Feb 18, 2015 4:32 pm

S většími bunkami se lepe manipuluje. Nevim z hlavy, jak jsou velka plata na kontejnerovane jahody (prodavaji se po 10), vypadaji obdobne. Zalezi také na skladovani, mel jsem je přes zimu ve stodole (nevyhrivane). Pokud bezny ci levny plast projde přes zimu mrazem, tak moc nevydrzi.

Salát Deon - pestujete i ledove salaty ?
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Feb 18, 2015 5:34 pm

Kdysi jsme doma pěstovali Pražan, později jsem zkoušel Larsen, Maximo, Miniko a Grandes Lago. Nejlepší se mně zdá Miniko, ale velmi špatně mně vždycky klíčil a při vysokých teplotách dost podehnívá. Ze salátových budu letos pěstovat ještě hlávkový salát Maršálus, ledový salát Miniko (musím koupit semena) a římský salát Gelbus (pokud seženu jeho semena, nikde jsem je zatím nikdy neviděl). Z brukví mám ještě nachystaná semena Gigant a Kossak F1. Všechno zkusím pěstovat v těch platech. Deon už mám na přesazování do kelímků, tím se mně uvolní velká plocha u okna (bude to jen pět kelímků po čtyřech rostlinách) a můžu dát další.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Thu Feb 19, 2015 8:31 am

Pestuji obvykle rimsky salat od Seva Seed (odruda neuvedena, snad zahranicni). Uvadi se u nej hrubsi listy, ale mne prijde tak akorát, libi se mi i tmave zelene listy. Mel jsem i rimsky salat Globus od firmy Semo, listy jemne, ale ten na muj vkus nepredcil ten zahranicni (hlavka kulovita, mne se libi soudkovite hlavky u zahranicni odrudy).

římský salát Gelbus - zatím jsem nepestoval. vypada zajimave (soudkovita hlavka), uvadi se u nej listy světle až žlutozelené. Pokud ho sezenu, muzu zkusit nebo az pristi rok, asi se bezne neprodava.

Vam se libi ty světle až žlutozelené listy ?
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Feb 19, 2015 12:10 pm

Já jsem pěstoval Globus, byly to velké saláty, ale hlávky nebyly úplně zavité. Tak bych chtěl právě zkusit ten Gelbus. Taky se mně líbí tvar té hlávky, o barvě jsem ani neuvažoval. Ivan z okénka mně půjčil takové video z prezentace firmy SEMO, kde pracovníci SEMA hodnotili tento salát velmi pozitivně. O nějakém římském salátu ze SEVA-SEED ani nevím. Možná je to tím, že všechny obchody v Brně prodávají většinou jen semena ze SEMO, něco Moravoseed a Nohel Garden. Mluvil jsem s vedoucím obchodu a ten mně řekl, že všechno nakoupí od SEMA a jen to co nemají vezme od jiné firmy. SEVA-SEED jen občas něco, alespoň v těch obchodech kam já chodím.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Thu Feb 19, 2015 12:51 pm

Rimsky salat od Seva Seed (odruda snad Verde Degli) se da zobrazit napr. zde.

Drive jsem nakupoval v obchodech a pak jsem postupne presel na e-shopy, neboť jsem nektere věci v obchodech nemohl sehnat. Tak i rimsky salat od Seva Seed jsem koupil na e-shopu (jinem, nez je odkaz). To je asi v poradku, ze Globus nemá uplne zavite hlavky (u mne taky nemel).

Gelbus - zvazuji, ze bych ho také koupil na e-shopu (budu asi toho potrebovat vice). Pokud byste ho nemohl sehnat v obchode, dejte vedet - muzu pro Vas zakoupit a poslat.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Feb 19, 2015 6:29 pm

Dnes odpoledne jsem se stavil v zahradnictví Čtyřlístek a byl jsem překvapen, že Gelbus měli. Chtěl jsem ještě Miniko a to zase neměli, tak jsem si koupil Medimo a zkusím je pěstovat místo Minika. Kdybyste něco z toho chtěl, ozvěte se.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Fri Feb 20, 2015 8:25 am

Dik za nabidku, myslim, ze to nejak zvladnu. Hlavne, ze jste upozornil na Gelbus, rad ho vyzkousim. Ale nevim, zde je vyhoda, jak uvadi SEMO ... Listy jsou .... světle až středně žlutavé až zelené , bez antokyanu, ....

Kazdopadne budu pestovat i tu zahranicni odrudu, pytlik semínek mam z lonska (kupuji 1x za 2 roky), nevim jak bude klicit. Jak vysevate salat, aby Vam pokud možno dobře klicil ?
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Fri Feb 20, 2015 9:59 am

Salát vysévám stejně jak vše ostatní. Vysévám do kelímku, položením semínek na povrch mokrého substrátu a přes kelímky položím průhlednou folii (aby se udržela vysoká vzdušná vlhkost). Až uvidím, že semínka pustila klíčky (zárodky kořenů), tak teprve potom zasypu semena jemnou vrstvou substrátu.
Konkrétně ke klíčení salátu jsem někde četl:
"Salát můžeme pěstovat venku během celé vegetace. Na teplo není náročný, problémy jsou spíše při letních vedrech, což platí nejen při pěstování, ale už při klíčení rostlin. Při teplotě nad 18 °C se klíčení zhoršuje, protože semeno uvolňuje látky brzdící počáteční růst. Pomalé a nerovnoměrné vzcházení salátů vysévaných v létě přímo na záhon může způsobovat vyšší teplota, zhoršující klíčení".
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sun Feb 22, 2015 11:52 am

"Salát můžeme pěstovat venku během celé vegetace. Na teplo není náročný, problémy jsou spíše při letních vedrech, což platí nejen při pěstování, ale už při klíčení rostlin. Při teplotě nad 18 °C se klíčení zhoršuje, protože semeno uvolňuje látky brzdící počáteční růst. Pomalé a nerovnoměrné vzcházení salátů vysévaných v létě přímo na záhon může způsobovat vyšší teplota, zhoršující klíčení".

To je zajimave. Rimsky salat pestuji v lete (u toho zahraničního se udava, ze nesnasi mrazy a dobře snasi letni vedra). Na jare pestuji ledovy salat, ten nizke teploty snasi dobře. 'Klasicky' letni salat jsem prestal pestovat, prilis se nedaril, kratka 'trvanlivost' jak na zahone, tak po sklizni. Ani mi uz prilis nevyhovuje, zvykl jsem si na konzistenci ledoveho a rimskeho salatu.

Rimsky salat vysevam do truhliku na prelomu kvetna a cervna a truhlik davam do skleniku, myslel jsem, ze mu to prospiva. Loni dost spatne klicil, počátkem cervna byla velka vedra. Zkusim dle vasi rady nechat klicit při nižších teplotách. Znate ještě další doporucene teploty kliceni pro ostatní rostliny ?
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Thu Feb 26, 2015 12:40 pm

Dnes jsem jel kolem OBI, tak jsem se podival dovnitř (nakupuji tam vyjimecne).

Měli tam pomerne sirokou nabidku od firmy Seva Seed, i rimsky salat (snad za 11,- Kc). Ale zas tam nemeli nic od firmy SEMO.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Tue Mar 03, 2015 7:39 pm

Dnes jsem byl na zahradě, hrozně foukalo, ale podařilo se mně smontovat a usadit ty moje dva pařeništní rámy. Myslím si, že už bylo načase. Sazenice kedluben a salátu za oknem mně rostou (kedlubny vypadají lépe, nejsou tak vytáhlé), zatím žádné ztráty a budu je muset brzy odstěhovat a otužovat, protože budou muset uvolnit místo za oknem rajčatům.

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Wed Mar 04, 2015 9:17 am

Parniky vypadaji dobre. Na moji polohu je ještě brzo, predpokladam, ze na zahrade zacnu pracovat za 2 tydny, pokud nenapadne snih.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Tue Mar 10, 2015 6:32 pm

Dnes jsem usilovně pracoval na zahradě. Do většího pařeniště jsem vysel hrách Zázrak z Kelvedonu. Ve druhém pařeništi mám už nachystáno pro výsadbu brukví a salátu, sázet budu asi v pátek, sazenice mám již dost otužilé.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Sun Mar 15, 2015 7:01 pm

Po probuzení do bílého rána se mi nic nechtělo dělat, ovšem po obědě už jsem to nevydržel a vyrazil do skleníku něco podělat. Vytáhl jsem rotavátor a projel záhon a vysel ředkvičky, mrkve, špenáty, cukrový i dřeňový hrách, kopr a vysadil cibuli co mi už doma přerůstala. Doma jsem ještě vysel letničky a snad zas bude chvilku klid :-D
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 547

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Mar 25, 2015 3:49 pm

Dnes jsem byl na zahradě a mimo jiné jsem zkontroloval sadbu kedluben a salátu. Salát dobrý, s kedlubnami to je podstatně horší, některé se vůbec nechytly. Měl jsem jen slabé sazeničky se třemi, čtyřmi pravými lístky. Chtělo to ještě nějaký čas nechat doma, ale neměl jsem už pro ně místo. Napříště budu muset vysévat asi tak o čtrnáct dní později, abych sadbu mohl dopěstovat venku buď na lodžii nebo venkovním parapetu okna. Zítra asi udělám další výsev salátů a brukví, brukve dám do kelímků, sadbovač se mně zdá pro kedlubny málo hluboký. Momentálně mám vyklíčené a rostoucí ledové saláty Miniko a Medimo- dávám je ve dne ven a daří se jim.
Dřeňový hrách ve druhém pařeništi vyklíčil výborně.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro miroslav za Wed Mar 25, 2015 6:44 pm

ja dnes udelal obhlidku a salaty rostou vyrazne lepe nez kedlubny, i tak je zitra vysadim do tunelu, venku již klíčí ředkvičky, špenát a začal i hrách

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 520

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Wed Apr 15, 2015 8:42 pm

Čím hnojíte kedlubny aby nasazovaly na pěkné bulvy?
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1847

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro miroslav za Wed Apr 15, 2015 8:44 pm

já davam pri vysadbe jen eko hnojiva-dolomiticky vapenec a Syforgu

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 520

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Thu Apr 16, 2015 11:02 am

Pouzivam hnojivo Yara Mila Complex. Dolomiticky vapenec davam na podzim.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon Jul 06, 2015 8:45 am

Rimsky salat Gelbus kontejnerovany mam pripraven k vysadbe, klicil velmi pekne.

Ale rimsky salat od Seva Seed (odruda Verde Degli) mi nevyklicil vůbec, ovšem baleni semen uz bylo po expiraci. Koupil jsem 3 pytliky v roce 2013 (klicil dobre), loni nic moc, i když expirace byla az v 10. mesici 2014, letos vůbec nic (za stejnych podmínek jako Gelbus).
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 3 1, 2, 3  Next

Povolení tohoto fóra: