ŠKŮDCI JAHODNÍKU

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Goto down

ŠKŮDCI JAHODNÍKU

Příspěvek pro J.R. za Wed Jan 28, 2015 8:38 am

Mezi hlavní škůdce jahodníku patří: roztočík jahodníkový, sviluška chmelová, třásněnky a květopas jahodníkový. Mne se loni v lete objevil na kvetech extra pozdni odrudy Malwina tento skudce:

Nejdrive jsem se (zbeznym pohledem) domnival, ze se jedna o třásněnky, které napadaji a poskozuji pozdni odrudy. Trasnenky jsou ale mensi, mají jiny tvar (jsou velmi štíhlé a délky 1 max. 2 mm) a ziji pod okvetnimi listky.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1395

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: ŠKŮDCI JAHODNÍKU

Příspěvek pro J.R. za Sat Jan 31, 2015 10:56 am

Problematika svilušek a třásněnek by mohla zajímat i pestitele (prevazne) zeleniny. Vsem bych tedy doporucil prednasku 'HLAVNÍ ŠKŮDCI JAHODNÍKU', odkaz zde.

Dokument obsahuje bohatou fotodokumentaci a pojednava komplexne i o vhodných pesticidech a metodice jejich aplikace.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sat Jan 31, 2015 11:41 am

J.R. napsal:Mezi hlavní škůdce jahodníku patří: roztočík jahodníkový, sviluška chmelová, třásněnky a květopas jahodníkový. Mne se loni v lete objevil na kvetech extra pozdni odrudy Malwina tento skudce:

Nejdrive jsem se (zbeznym pohledem) domnival, ze se jedna o třásněnky, které napadaji a poskozuji pozdni odrudy. Trasnenky jsou ale mensi, mají jiny tvar (jsou velmi štíhlé a délky 1 max. 2 mm) a ziji pod okvetnimi listky.

To budou ti hajzlíci co se živí pylem a objevují se i na révě. Jak odkvetou polní plodiny tak se ty bestie stěhují na zahrady.
Blýskáček řepkový
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1741

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sat Jan 31, 2015 12:02 pm

To mne nenapadlo, blýskáčka znam jen podle jmena, předloni (2013) se u mne nevyskytoval. Repka se u nas pestuje, ale sleduji ji obvykle jenom z dalky, z blizka jsem pripadne skudce nezkoumal.

Dotazoval jsem se jednoho komerčního pestitele jahod, sdelil mi, ze skudce nemůže identifikovat (asi repku v okoli nema) a ze skudce pravdepodobne pozira pyl z kvetu. Při vetsim vyskytu muze poskodit kvet pozerem a pohybem (poskrabe nohama telo kvetu a plod je pak deformovany).
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Jan 03, 2016 9:53 am

Takhle mi černají jahody, teď už samozřejmě nedokáži stanovit v jaké konkrétní fázi se tak děje, a děje se tak hlavně u odrůd, které jsem vyséval ze semen - Grandian a Delician

Mám obavu, že k tomu přispívá degenera z přešlechtění., navíc jsou tyhle odrůdy háklivé jak sviňa, péči mají stejnou jako ty jednouplodící.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sun Jan 03, 2016 10:05 am

První obrazek zleva - "zhnědnutí či zbronzovatění plodů" - Třásněnky.

Studijni materiál zde.

Doporučení (pro jednouplodici jahody):
- v září postřik pyrethroidem, abychom snížili přezimování třásněnky
- před květem Decis nebo Karate
- do květu Calypso
- po odkvětu Vertimec na zelené plody
- v době plodnosti v případě potřeby Calypso, OL=3 dny
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Jan 03, 2016 10:20 am

Díky za pěkný zdroj informací. Ten postřik je ovšem brutus, zvláště pokud se jedná o plodiny s tak krátkou vegetační dobou. Podobné černání mívám i na ostružinách, původce stejný (podobný)? Tady jsem to řešil výsadbou nových keřů.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sun Jan 03, 2016 10:46 am

Ten doporuceny sled postriku je komplexni, není nutno ho kompletne dodržovat. Ja davam před květem Decis nebo Karate (i proti kvetopasu) a pak po odkvětu Vertimec na zelené plody (i proti roztociku). Musite zvážit sam, kolik postriku udelate.

Vertimec je mi sympaticky, je snad na prirodni bazi, tak mi na zelene plody před sklizni nevadi. Co se tyce ostruzin nevim, je to také mozne. Trasnenky ziji pod okvetnimi listky, pokud se utrhne kvet, otrhají (castecne) okvetni listky - po priblizeni k oku - jsou videt - male, podlouhle a stihle bestie. Pokud je zjisten vyskyt, tak by to chtelo postrik - do kvetu Calypso, po odkvetu Vertimec (ten je pro vcely nebezpecny, tak ho davam pozde vecer).
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon Jan 04, 2016 6:11 pm

Odkazy na názorná videa třásněnky:

Třásněnka

Larva třásněnky(1)

Larva třásněnky(2)
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Mon Jan 04, 2016 7:02 pm

S těmahle bestiema zápasíme doma na okrasných kytkách.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Tue Jan 05, 2016 8:34 am

Jake pestujete kvetiny ? Predpokladam, ze je mate u domu a ne na zahrade, jinak lepe zlikvidovat.

K postriku proti trasnenkam prichazi ještě v úvahu přírodní  insekticid SPINTOR, ktery se vyznačuje mimořádně nízkou toxicitou vůči člověku a teplokrevným živočichům. Ale na nejakych německých strankach jsem cetl, ze se nemá používat pro staleplodici jahody a maliny, které stále kvetou a Spintor je snad pro vcely nebezpecny. V nasem slavnem agromanualu se o nebezpecnosti Spintoru pro vcely nic nepise (coz ale nic neznamena).

Grandian a Delician - trs (rostlina) se mi zda poněkud ridky, jak je sazite dalo od sebe ? Ja sazim typicky 3 do metru (33 cm), rozlozite rostouci odrudu Salsa 40-45 cm. V srpnu chci vysázet odrudu Clery, která ma mit ridky trs, takze budu davat na vzdalenost 25 cm od sebe. Aby byla slusna uroda, musí se vysázet dostatek rostlin.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Wed Jun 08, 2016 10:29 pm

Letos mi jahody nadměrně konzumují ptáci, takže jsem poprvé v životě zkusila ochranu sítí. U sousedů na zahradách jahody nežerou, protože je plaší kočky. My máme jen líného překrmeného kocoura, který ptáky ignoruje. J.
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 585

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Thu Jun 09, 2016 8:46 am

Jakou pouzivate sit (jake ma rozmery) ?
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Thu Jun 09, 2016 8:53 am

Objednala jsem si z Odetky /přímo u výrobce/ síť 2,5 x 100 m pro zasíťování borůvek. Zasíťování jahod nebylo v plánu, předpokládám, že síť brzy sundám, až bude jahod dost pro nás i kosy. J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Thu Jun 09, 2016 9:01 am

Pouzivam (zpocatku) improvizovane strašáky, po tydnu menim jejich umísteni, aby si ptactvo nezvyklo. Jakmile zacnou zrat tresne,
tak ztraty na jahodách jsou male, ptactvo asi radeji sedi a zobe na větvích.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Jun 09, 2016 4:20 pm

U nás žádné třešně nejsou a tak se ptáci vrhli na jahody. Obvykle u nás zrají třešně od nejranějších až po pozdní, teď ani jedna třešinka. Jakmile je tam nějaká úplně červená jahoda, tak si na ní hned pochutnají. Kdybych s tím něco neudělal, tak bych asi musel sklízet polozralé plody. Dnes jsem se díval na jednoho kosa, jak si prohlíží mé jahody. Hned jsem šel do boudy a na jeden záhon jsem položil netkanou a na druhý záclony. A má po ftákách. Very Happy
Vladimír
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1155

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sun Jun 12, 2016 10:07 pm

Dneska jsem sklízela jahody, síť jsem postupně částečně odkrývala a opět přikrývala, při množství těch nenažraných létajících krys jsem si nedovolila síť odstranit. Na třešni jsme měli pět třešní, neochutnali jsme jedinou, špačci je sežrali. Přikládám foto záhonu z minulého týdne.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon Jun 13, 2016 9:10 am

Asi mate dost mista, jak mate radky daleko od sebe (spon ci způsob vysadby) ?
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Mon Jun 13, 2016 9:26 pm

Místa mám dost. Dříve jsme na políčku dokonce pěstovali obilí pro drůbež a králíky. Omezení zvířectva jsme neřešili zatravňováním, trávník je také nutno sekat a hrabat a kompostovat. Políčko na podzim manžel zorá traktorem a na jaře se traktorem usmykuje a uvleče. Takže na různé plodiny je plno místa, mezery mezi plodinami metrové, co zbyde oseju zeleným hnojením. Jahody pěstuji v jednom dvojřádku. Řádky jsou od sebe vzdáleny 70 cm, sázím tři rostliny do metru. Celkem délka dvojřádku 23 m. Osm odrůd. Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Tue Jun 14, 2016 8:13 am

Při vzdalenosti 70 cm jsou to spise dva jednotlive radky. Mival jsem dvojřádky, zacinal jsem se sponem 30x30, pak jsem
vzdalenosti zvetsoval, protože to bylo dost huste. Nakonec jsem se vratil k jednotlivym radkum, vzdalenost 65 cm.

Momentalne mam 7 odrud + novou odrudu Cristina v 2 L kontejnerech, budu ji sazet na zahon v lete. Počet odrud se
u mne v lete sníží na 4.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Fri Jun 24, 2016 11:22 pm

Včera byl u nás první opravdu teplý den s celodenním slunečním svitem. Když jsem přišla v pozdním odpoledni z práce na zahradu, zjistila jsem poškození plodů jahod slunečním úžehem. Již v předchozích letech jsem se s tím setkala, bývalo to v horkých dnech nad 30 st. C a při nedostatku vláhy. Včera takové horko u nás ani nebylo a listy jahodníku zatím na slunci nevadnou. Jahody jsou na osluněné straně měkké, konzistence i chuť jak jahoda z ovocného knedlíku. Postižených plodů bylo poměrně hodně, otrhala jsem je zvlášť a uvařila z nich marmeládu. Postiženo bylo více odrůd, jen na osluněné straně, ne ty pod listím. Máte někdo podobnou zkušenost?
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sat Jun 25, 2016 6:55 am

Ano, mam stejnou zkusenost. Pokud je zcela jasna obloha a teploty cca 30 stupnu nebo vice, tak ostre slunce pali jahody,
i kdyz maji dostatek vlahy. Zalevani ani postrikovani plodu z hadice nepomuze, loni jsem zacal zakryvat slamou.

Take jsem ve ctvrtek vecer zjistil spaleni plodu, predtim jsem si pochvaloval krasne pocasi. Vcera (patek) jsem chtel zakryvat,
ale behem dopoledne se na obloze objevily mensi mraky.

Dnes zatim jasno, pokud se neobjevi mraky ci nejaky opar, budu zakryvat. Pokud nemate slamu, tak nejaky jiny material,
vetsi lupeny nebo kartony.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Mon Jun 27, 2016 11:08 pm

Za popáleniny na plodech minulý týden si mohu svým způsobem sama. Den nebo dva dny předtím jsem záhon vyplela od vzrostlého plevelu a tím jsem zrušila stínění. Takže zaplevelení má též něco do sebe. J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Tue Jun 28, 2016 5:43 am

To je tezke odhadnout, při destivem počasí zaplevelení zase drzi vlhkost a je lepe, když tam neni.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Tue May 16, 2017 5:59 am

Větší škody než mráz mi na jahodách působí květopas, na postřik je už ale pozdě, protože první plody se začínají nalévat. Calypso má sice OL 3 dny, ale nedokáži nyní odhadnout kdy začnou zrát. Dále objevuji na listech shluky pěny, ve které je vždy jedna larva. Tady jsem již pozapomněl o co se jedná.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Povolení tohoto fóra: