Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sušená rajčata

+7
PetulaKlapalkova
miroslav
jirkakuta
kateřina štefkovičová
MrBig46
Mirek
Catka
11 posters

Strana 3 z 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Mirek Mon Jul 18, 2016 5:08 pm

Možná tady někde je, ale měl by to být tento postup.



Mohu říci, že byl docela problém "nesežrat to" hned z trouby Razz Bohužel nám dosloužila stará horkovzdušná trouba, kde se daly umístit čtyři plechy nad sebe. Tu novou musím na tyto věci nějak doladit, ale pár smaltovaných plechů a držáky stojí skoro jak nová trouba.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Mirek Sun Jul 24, 2016 8:50 am

První zralé 100 pudov jsem nestihl nafotit, ale nyní již dozrávají další plody.

Sušená rajčata - Stránka 3 103_3466 Sušená rajčata - Stránka 3 103_3467

Včera jsem rovněž sklidil rajčata, která dnes upeču dle výše zmíněného receptu. Mezi sklizenými byla i odrůda Torquay (vlevo) a menší Krasnyj klyk. Torquay patří k tomu nejkvalitnějšímu co se rajčat na zpracování týče. Plody dozrávají rovnoměrně, jsou pevné se silnou stěnou a měkou slupkou, je to ranná keříčková odrůda dorůstající výšky 50-60 cm při vyvázání, bohužel hybrid.

Sušená rajčata - Stránka 3 103_3469
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro miroslav Sun Jul 24, 2016 12:35 pm

zkousel nekdo na suseni odrudy Šejk, Pavlína, Pribina?

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Jiřina Sun Jul 24, 2016 2:15 pm

Šejky spařuji a loupu k zaváření ve vlastní šťávě, na toto výborná odrůda. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Catka Wed Jul 27, 2016 12:47 pm

Teploměr ukazuje krásných 33°C a tak jsem zapnula venkovní sušárnu. Škoda takové energie nevyužít
Sušená rajčata - Stránka 3 P1030564.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Catka Sat Mar 18, 2017 9:55 am

Dnes jsem si ze zvědavosti a také pro porovnání zakoupila v Kauflandu vážená sušená rajčata v oleji. Byly v akci za slušnou cenu. Výsledek? Opět mám nos o něco vice nahoru a moje sebevědomí se nebes dotýká. Mám je totiž LEPŠÍ ! Konzistenci máme stejnou, ale chuťově jsou moje lepší a to o hodně. Jestli já nejsem geniální! king
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Mirek Sat Mar 18, 2017 1:08 pm

Tak to já musím prozatím pořád ještě sekat poklonu. Crying or Very sad
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Wed May 31, 2017 7:43 am

Chci také nějaká rajčata nasušit. Máme nový sporák s elektrickou troubou. Nechci je sušit položené na plechu. Chtěl bych si udělat několik sít, které by se naskládaly na sebe tak jak je to například v elektrických sušičkách. Materál dřevo a silonová síťovina. Potřebuji nějakou inspiraci jak to vyrobit (buď vlastní nápad nebo něco z internetu).
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Catka Wed May 31, 2017 8:31 am

Taky by se mi nějaká taková vychytávka hodila, tož něco vymysli, udělej několik kusů navíc a já je odkoupím, snad mají všechny nové elektrické trouby stejné rozměry. Teď ještě aby nám přálo počasí a my měli spoustu rajčat na sušení, loni už jsem v tuto dobu měla venku první červená rajčata Harzfeuer, letos ještě nikde nic.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro padr Wed May 31, 2017 12:55 pm

K tomuhle jsem trošku skeptický. Nevidím příliš výhodu v sušení na sítu oproti sušení na plechu. Řezná plocha, přes kterou se vypaří prakticky všechna voda, je směrem vzhůru. Teplotně to po nějaké době vyjde nastejno - jestli rajče odspodu hřeje ten teplý vzduch nabo teplý plech je skoro jedno. A ten plech tam stejně dole musíte mít, protože z rajčat bude kapat šťáva, případně padat koření a uklízet přímo troubu je naprd.

Ale rád se nechám přesvědčit o opaku!
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Catka Wed May 31, 2017 2:11 pm

Pokud suším rajčata venku na slunci, tak pod síto dávám černý plech, hezky hřeje zdola. Pokud bych při sušení v troubě nahradila plechy sítem, pak bude ten horký vzduch lépe cirkulovat, si myslím, ten úplně spodní plech teplo zadržuje. Z rajčat mi šťáva nevytéká a žádné drobné koření, které by propadlo sítem nepoužívám. Ale každý máme svoji osvědčenou metodu.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Wed May 31, 2017 5:54 pm

Sušit rajčata v troubě na plechu je pro mne pouze případným nouzovým řešením. Jistě budu kombinovat sušení na slunci s dosoušením v troubě, předsuším na slunci a navečer dám do trouby. Sušení není jen o teplotě, ale také o prouděnní vzduchu a to s myslím, že je lepší mít ovoce na nějakých lískách, což pro mne znamená podložka s otvory.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Mon Jun 26, 2017 8:40 pm

Tak dnes jsem ztrávil půl dne u doktorů a půl dne jsem se věnoval zahradě. Ráno jsem byl načerpat vodu do dvou barelů, přitom jsem okopal dva záhony paprik a vyčistil cestičky od až 30 cm vysokého plevelu. Ve dvě odpoledne jsem navštívil ordinaci endokrinologie (ani nevím jestli to píši správně), a v pět jsem byl objednán na echo- srdce. Proč o tom tady píši. No když už jsem byl tak blízko, tak jsem se po tom vyšetření stavil za stolařem (měl odpolední) a ten mně z bukového prkna nařezal tenké lišty, ze kterých budu vyrábět ty síta na sušení do trouby.Vzal jsem si je domů, všechno si rozměřím a v pondělí nebo úterý si to všechno půjdu nařezat a svrtat do stolárny. Už se těším, až budu na nich ty rajčata sušit. Zatím to vypadá, že budu mít plno keříčkových Napoli (typ San Marzano) a dobře se jeví také nové české Sonet F1, který je snad také hybrid vycházející ze SM.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Catka Tue Jul 11, 2017 9:07 pm

Pořád pátrám po TOP rajčeti na sušení. Jedním z kandidátů měl být i Rubinovyj Kulon z Ruska. Nemá podlouhlý tvar jako na sáčku, je to spíše takové vajíčko a je docela raný a to se mi líbí. Není to ale rajče masité, ovšem ani nijak extrémně šťavnaté. Velmi mile mě překvapila jeho chuť, je vynikající! Rostlina má spoustu plodů, které jsou ale lehce náchylné na projevy nedostatku vápníku, mohou za to ta šílená vedra. Usuším a posoudím.
Sušená rajčata - Stránka 3 P1040706
Velmi podobně vypadá Sonet F1, uvidíme jak bude chutnat, ale RK bude asi nedostižný.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Catka Sat Jul 22, 2017 8:07 am

Tyhle vysoké teploty mi vůbec nesvědčí, jsem člověk chladnomilný, ale rajčata se venku suší báječně. Zkouším sušit všechny možné a třeba i nemožné odrůdy, protože poptávka je neuspokojitelná. Perfektní jsou steaková rajčata a hlavně srdce vypadají hezky.
Sušená rajčata - Stránka 3 P1040816
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Catka Sat Jul 22, 2017 10:09 am

Ještě dnes jednou sušená rajčata. Na Tomatoville jsem četla inspirující článek o tom, jak borec suší rajčata na palubní desce svého kamionu, věřím, že tam může být pekelně horko.Tož jsem vyzdobila palubní desky našich dvou aut plechy s rajčaty, až to uvidí manžel, tak jej budu muset křísit, ale za pokus to stojí.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro padr Mon Jul 31, 2017 9:28 am

Zkusil jsem sušit rajčata a chilli v autě za oknem:
Sušená rajčata - Stránka 3 Img_2022
Po 6 hodinách:
Sušená rajčata - Stránka 3 Img_2023

Nechal jsem je tam 24 hodin, vyschly pěkně, Jenže jsem je nakrájel dost natenko a nepohnul jsem s nimi, takže se přilepily k sítu a nešly oddělit. Alespoň to chilli uschlo pěkně. No tenhle víkend se fakt nedařilo.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Catka Mon Jul 31, 2017 6:34 pm

Rajčata na sušení krájím na plátky minimálně 1cm vysoké, podlouhlé jen rozpůlím. Letos suším všechno, kromě klasických kulatých "mokrých" rajčat typu Start. Počasí mi přeje a tento týden toho hodlám využít na maximum. Začínají mi být hodně sympatická masitá rajčata, vypadají usušená lépe. Ukázka sušených rajčat.
Sušená rajčata - Stránka 3 P1040881
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Tue Aug 01, 2017 1:42 pm

Včera odpoledne jsem nachystal tři plata českých rajčat na sušení (těch tvrdších). Na slunce jsem je dal až okolo páté hodiny odpolední. V devět večer jsem je musel stáhnout a dá na čtyři hodiny do trouby (aby mně nezčernaly). Ráno jsem je ještě dvakrát musel přihřát na 50 °C a teprve po jedné odpoledne jsem je mohl dát na lodžii, kam už dorazilo slunce. Nevím, jestli to do večera uschne, jinak budu muset opět využít troubu.
                   Vladimír
PS.: Chtěl jsem přiložit fotku, ale Google mně hláil, že na Postimage je nějaké malware. Tak zatím nic.
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Catka Mon Jan 01, 2018 12:00 pm

Dnes se chystám naložit další dávku sušených rajčat. Je to činnost příjemná, voňavá a dýchne na mě konec léta. Mám tentokrát velmi kvalitní materiál, Sklizená rajčata byla velmi "vychucená", řekla bych , že až moc sladká. Dalším pozitivem nakládání je možná konzumace červeného vína, které používám, dnes byl vylosován Merlot. Může být.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Catka Sun Jul 01, 2018 10:03 am

Zdá se, že jsem letos objevila náhradní odrůdu za San Marzano, které jsem usušila nejvíce, ale rajče mě zlobilo  náchylností k chorobám a taky výnos nebyl zrovna omračující. Letošní novinka v mém sortimentu Carskoe Iskušenie - vůbec netuším, co to znamená -vypadá moc nadějně. Píšou, že je raná - u mě zatím ani náznak zrání -a velice úrodná. Rostliny jsou krásné, zdravé a mají nasazeno spoustu sympatických plodů. Takže mými nosnými odrůdami na sušení budou patrně Scatolone a tahle novinka. Usuším dost rajčat, loni jsem měla v plánu 100kg, ale zvládla jsem pouze 60.
Sušená rajčata - Stránka 3 20180701_093547
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Catka Sat Jul 14, 2018 9:59 am

Moje rajčata se rozhodla, že budou houfně dozrávat a pokud možno, tak všechna najednou. V kuchyni už není jediná miska nebo podnos, na kterém by nebyla rajčata. Tak jsem umístila letošní první plata s rajčaty na sušení na střechu psího kotce na sluníčko. Jde o odrůdy Jersey Devil a Opalka.
Sušená rajčata - Stránka 3 20180714_093700
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Sat Jul 14, 2018 10:55 am

Já suším v troubě, ale ne rajčata, ale meruňky. Nevěděl jsem co s nimi a tak je suším. Odbyt mám zaručený.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Mirek Sat Jul 14, 2018 11:41 am

Catka napsal:Moje rajčata se rozhodla, že budou houfně dozrávat a pokud možno, tak všechna najednou. V kuchyni už není jediná miska nebo podnos, na kterém by nebyla rajčata. Tak jsem umístila letošní první plata s rajčaty na sušení na střechu psího kotce na sluníčko. Jde o odrůdy Jersey Devil a Opalka.

Původní elán se sušenými rajčaty mne už přešel z jednoho prostého důvodu. Nedokáži udělat taková, aby se vyrovnala těm italským. Zatím další nesuším, jen je "zapékám" v troubě dle již zmíněného ruského receptu, ale ta se hned sní. Rajčata na zpracování mám letos opravdu hnusná, již dlouho se mi tak "nezadařilo", a proto nastanou radikální změny.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Catka Sat Jul 14, 2018 11:53 am

Já mám možná výhodu, že rajčata pěstuji v "lesoparku", kde převládají stromy a keře a proto nehrozí choroby typické pro monokultury. Všichni, kdo ochutnali moje sušená rajčata se shodli na tom, že jsou lepší než ta italská a pro mě je to hlavně v zimě ta největší lahůdka. Pokud se nedaří, tak je na radikální změny vhodná doba. Meruňky už máme nasušeny.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 3 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 3 z 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru