Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sušená rajčata

+7
PetulaKlapalkova
miroslav
jirkakuta
kateřina štefkovičová
MrBig46
Mirek
Catka
11 posters

Strana 2 z 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Catka Tue Aug 04, 2015 8:27 am

Ta sušená pečená rajčata vypadají senzačně. Taky to vyzkouším.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro jirkakuta Tue Aug 11, 2015 11:07 am

Sušená rajčata - Stránka 2 WP_20150731_16_16_12_Pro_1

Novinka Pridnestrovja (ty rostliny uprostřed) od Nikitovka seed z ebay) se mi nepovedla. Plody většinou velmi malé a náchylné k nekróze. Přisuzuji to pravděpodobnému přehnojení (Cererit na jaře), nebo použitím tkané textilie, nebo kombinací obou faktorů. A nebo špatnými semeny, neb ani ostatní odrůdy od Nikitovky příliš neodpovídají popisu.

Škoda, těšil jsem se na sušení.

jirkakuta

Poèet pøíspìvkù : 29
Join date : 15. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Mirek Tue Aug 11, 2015 12:57 pm

Mám letos několik rostlin Novinky Pr. a bohužel každá jiná. Nejhezčí byla ve skleníku, venku na záhoně každá jiná. Protože nejlepší byly ty první plody a plody ve skleníku, ta to dávám za vinu hlavně těm hicům. Dávám dohromady i další odrůdy, které se osvědčily i v těchto horkách, ty mají plody typu San Marzano.


Naposledy upravil Mirek dne Mon Nov 02, 2015 4:07 pm, celkově upraveno 1 krát
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro PetulaKlapalkova Sun Nov 01, 2015 8:52 pm

miroslav napsal:u nas doma je jen sušíme a až behem jidla je doladíme bylinkami a solí, přece jen ne každá návštěva je dychtivá po Na Cl Smile
Jasně, každý jak mu chutnají.

PetulaKlapalkova

Poèet pøíspìvkù : 2
Join date : 01. 11. 15

http://jak-upravit-rajcata.michals-tank.cz/s/susena-rajcata/

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Catka Thu Mar 10, 2016 5:40 am

Po včerejším obědě /těstoviny se sušenými rajčaty a sýrovou omáčkou/ a večeři /zapečené toasty se sušenými rajčaty a mozzarelou/ musím vzdát hold této úpravě rajčat.Ročník 2015 je obzvlášť vydařený. Někdo je před sušením namáčí do červeného vína, což vzhledem ke zděděnému vinohradu /už teď mě bolí záda/ nebude problém.Jen pořád hledám tu nej odrůdu. San Marzana příliš hystericky reagují na nedostatek přijatelného vápníku a tak budu sušit bifteky. Už se těším.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro J.R. Thu Mar 10, 2016 3:38 pm

Při spravnem hnojeni by nemel byt s vapnikem problém. Pokud bych mel pro San Marzano podmínky, tak bych ho pestoval.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Fri Mar 11, 2016 10:46 pm

Ano, San Marzano hodně trpí na suchou hnilobu květního konce. Není se co divit, je to rajče víc jak sto padesát let pěstované v úplně jiných podmínkách než jsou u nás (sopečná půda, větší sluneční svit, atd.) Je to jen fyziologická porucha, ale má často větší následky než listové choroby snad jen s výjimkou plísně bramborové. Touto poruchou někdy trpí i výše vzpomínané biftekové odrůdy a také velká srdce. Já jsem například loni pěstoval dva bifteky Brutus, na jednom jsem nechal jen dva květy tzv. megabloom (vždy tři květy se srostlými čnělkami) a na druhé jsem nechal všechny květy a malé plody (mám dojem, že květů bylo dvanáct). Rostliny rostly vedle sebe vzdálené od sebe 45 cm. Výživu měly stejnou! Z těch dvou květů na první rostlině jsem měl dvě rajčata, jedno 110 dkg druhé 70 dkg. Když jsem si prohlídl nasazené plody na druhé rostlině, tak jsem zjistil, že všechny plody i teprve nasazené o průměru cca 0,5 cm měly už malou černou tečku v místě květního konce. Podle mého názoru už v době ihned po opylení nestačila rostlina zásobovat všechny odkvetlé zárodky plodů vápníkem, každému dala trochu ale žádnému to nestačilo. Z druhé rostliny jsem nakonec neměl žádnou úrodu. Ještě nikdo na celém světě nedokázal určit jak by měla vypadat půda ve které by k této fyziologické poruše nedocházelo, jaké pH, jaký poměr základních živin a k tomu ještě hraje svoji roli počasí- sucho, velké mokro, atd. Hnojením se asi v amatérských podmínkách dá těžko této poruše stoprocentně zabránit.
Já se pokusím tento problém řešit pravidelným postřikem Wuxalem Ca na list (cca 1 x za deset dní). První postřik budu realizovat těsně před odkvětem prvních rajčat. Počítám že tři postřiky za celou sezónu by měly stačit, protože později v sezóně jsou rostliny silnější a problém s hnilobou většinou sám odezní.
Jen k tomu sušení. Mně se nejvíc osvědčila keříčková odrůda Napoli (taky někde z pod Vesuvu), pokud se pamatuji s hnilobou jsem tenkrát žádný velký problém neměl (naposledy jsem sušil předloni). Rajčata jsou to trochu menší a i sušení mně přišlo jednodušší než SM.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro J.R. Sat Mar 12, 2016 6:10 am

Tak to je mozne, ze nikdo na svete presne nevi, jak optimalne hnojit rajcta, v oblasti pestovani jahod je situace podobna, ale nejake poznatky k dispozici jsou.

Pokud jste mel od sebe 2 rostliny vzdalene 45 cm, které mely stejnou vyzivu, tak z toho nevyplyva, ze tato vyziva byla optimalni. Ale naopak, z dosazenych vysledku vyplyva, ze optimalni nebyla.

O problematice hnojeni je nutne vedet pokud mozno co nejvice a pouzivat sirsi spektrum kvalitnich hnojiv. Cererit prilis kvalitni hnojivo není, se samostatnym hnojivem Kristalon Plod a kvet si nevystačíte.

Letos na jare mam v umyslu zakoupit hnojivo YaraVita TENSO Coctail (práškové hnojivo - koncentrát sedmi mikroprvků v chelátové formě) pro aplikaci na list. Chci ho poridit především kvůli jahodam, ale zkusim ho i na jiné plodiny.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Sat Mar 12, 2016 8:18 am

To jsme si trochu nerozuměli. Jistě můj příklad se dvěma rajčaty nic neříká o tom, jestli bylo hnojení v pořádku, ale vápníku v půdě bylo jistě dostatek. Problém je jak se má dostat dostatek vápníku (hlavní stavební prvek bez něhož to asi nejde) z půdy přes kořeny až na místo kde je ho nejvíce potřeba, tj. do rostoucí části rostliny (nových listů,květů a plodů). Já v tom vidím obdobný problém jako u lidí s osteroporózou ( v medicíně jsem ale úplný laik, tak se na mne doktoři nezlobte jestli jsem mimo).
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro J.R. Sat Mar 12, 2016 9:56 am

Osobne se spis snazim hledat a pozorovat analogie mezi ruznymi plodinami, vychazim samozrejme z jahod.

V prednasce "NOVÉ TRENDY VE VÝŽIVĚ JAHODNÍKU" je uvedeno: Amonná hnojiva používáme pouze v době před květem. Jakmile jahody začnou kvést, nesmíme použít žádné amonné hnojivo, protože amonný kationt je velkým konkurentem vápníku a omezuje jeho příjem rostlinou. Porosty hnojené amonnými hnojivy v době květu nebo dokonce plodnosti mají prokazatelně nižší obsah vápníku v plodech ...

Jsou tam i další informace o vapniku, samozrejme nevim nakolik shodne to plati pro rajčata.

CERERIT Obsah základních živin: granulovaná směs anorganických hnojiv, složená: 29,0% síran amonný, 16,0% amofos (zrejme také amonne hnojivo), 22,0% síran draselný, 26,5% jednoduchý superfosfát, 6,0% kieserit, 0,35% kyselina boritá, 0,05% síran zinečnatý, 0,03% síran měďnatý, 0,018% molybdenan amonný.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Mirek Sat Mar 12, 2016 10:03 am

Vloni jsem zapracoval před výsadbou do půdy dolomitický vápenec a problémům jsem se opět nevyhnul. Nedostatek přímého vápníku pořešilo opět hnojivo Vuxal Kalcium postřikem na list. Dále jsem myslel, že hořčík obsažený v dolomitu pomůže pořešit jeho nedostatek, nepomohl.

V domácích podmínkách je tolik aspektů, které mají negativní vliv na zdravý růst, že je prostě nemožné to ukočírovat. Největším svinstvem je absolutně nestabilní počasí, dalším vzdálenost zahrady od bydliště. Zálivka, hnojení a ošetření je již jen pomyslnou třešničkou na dortu.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro J.R. Sat Mar 12, 2016 10:09 am

Mirek napsal:Dále jsem myslel, že hořčík obsažený v dolomitu pomůže pořešit jeho nedostatek, nepomohl.

Mozna by pomohl, ale zalezi jaka jste pouzival hnojiva. Tipuji, ze vůbec nepouzivate ledek vapenaty a ze davate jen Kristalon Plod a kvet.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Mirek Sat Mar 12, 2016 10:15 am

Ledek vápenatý mám, ale kdy jak a na co jsem ho použil, tak to bohužel už nestíhám, na takový přehled už nemám čas a ani nervy, nějakým způsobem eviduji jen postřiky proti chorobám a škůdcům. Embarassed
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro J.R. Sat Mar 12, 2016 10:31 am

Tak ja taky moc nestiham, ale problematiku hnojeni si snazim ujasnit, resp. kazdorocne nejak zhodnotit. Jahod mam vcelku hodne,
tam je spravne hnojeni dulezite.

Letos chci používat Yara Mila Complex do kvetu nejen u jahod, ale i u rajcat a okurek (obsahuje amonny dusik) a pote Kristalon Cerveny (jahoda). Mam ještě krabičku Kristalon Plod a kvet, ale uz ho kupovat nebudu, mam vetsi množství Kristalonu pro jahody, který ma podobne slozeni. YMC i Kristalon doplnuji ledkem vapenatym.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro J.R. Wed Mar 16, 2016 8:35 am

Dotazoval jsem se na ledek vapenaty - zda se vyplavuje destem z pudy i vapnik (obdobne jako dusik) nebo se v pude vaze ?
Před casem to zajímalo pana Vladimira na jinem webu.

Vápník se v půdě váže do sopčního komplexu, kde je relativně pevně vázán a zlepšuje drobtovitou strukturu půdy. Ovšem velmi silné dešťové srážky obecně mohou vyplavovat všechny živiny do spodiny, vápník je tím jen málo ohrožen, ale nějaké menší nedůležité
úbytky jsou.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro miroslav Sun Jul 17, 2016 10:06 am

tak se zdá, že odruda Stripped Stuffler zcela deklasuje odrůdy vhodné na suseni, je ranejsi a o poznani plodnejsi, navic plody se diky ,,mufínskému''tvaru hodi i na plneni, takze nejspis bude rozhodnuto

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Mirek Sun Jul 17, 2016 12:23 pm

Na plnění snad ano, ale na sušení má moc slabé stěny.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro miroslav Sun Jul 17, 2016 12:28 pm

vloni jsem udelal test a bylo to OK, vysledny produkt červený jako SM a maji jeste mene vody takze byly rychleji, rozhodne jsem s touto sortou spokojen

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Mirek Sun Jul 17, 2016 1:35 pm

Já už rajčata nesuším, protože jsem nedokázal dosáhnout kvality těch kupovaných. Teď je peču v troubě podle jednoho ruského receptu.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro miroslav Sun Jul 17, 2016 1:39 pm

my asme nedavno poridili lepsi susicku a tak bude nyni sušení uplne o necem jinem, takze se obavat nemusim

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro miroslav Sun Jul 17, 2016 6:53 pm

onen Stripped S.
Sušená rajčata - Stránka 2 2wpkr9d

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Catka Sun Jul 17, 2016 7:44 pm

Nádhera! Taky pořád hledám ideální rajče na sušení a nakonec mi stejně nejvíc vyhovuje Scatolone. Je sice pozdní, ale nečernají mu špičky, nepraská, snese každé počasí, je úrodné a usušené vypadá dokonale.
Sušená rajčata - Stránka 2 P1030436
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Mirek Sun Jul 17, 2016 7:44 pm

miroslav napsal:my asme nedavno poridili lepsi susicku a tak bude nyni sušení uplne o necem jinem, takze se obavat nemusim

Sušení problém není (i když ta ETA stojí za ho...., Biedelmeyer to posichroval), jde o dochucení a finální úpravu rajčat.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro miroslav Sun Jul 17, 2016 7:53 pm

nová sušička je zatím slibná, aspon co sme v ni zatim sušili.. my tedy rajčata jen na susime a dame do dozy a az behem vareni je dochucujeme, tj.dáme nabobtnat do vody a dochutíme kořením a dále zpracováváme

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Jiřina Sun Jul 17, 2016 9:43 pm

Mirku, můžete dát odkaz na ruský recept na pečená rajčata? Nebo tady někde je? J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Sušená rajčata - Stránka 2 Empty Re: Sušená rajčata

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru