Proč zrají rychleji rajčata na horních vijanech?

Goto down

Proč zrají rychleji rajčata na horních vijanech?

Příspěvek pro Wimpi za Tue Aug 14, 2018 11:10 pm

Na mladé sazenici tyčkového rajčete se nejprve vytvoří několik prvých listů, pak prvý vijan s květy, následují dva další listy, druhý vijan, atd.... Je zajímavé, že ačkoli nejdříve začne zrát na rostlině nejstarší plod na prvém vijanu, další plody téhož vijanu se vyvíjejí velmi pomalu (liknavě) a bývají předstiženy mnohem rychleji dozrávajícími plody na mladších vijanech vyšších pater. Mám pro tento jev své soukromé laické vysvětlení, že u rajčat dokážou listy vyživovat pouze ty plody, které vyrůstají výše nad nimi. Tedy, že plody si berou výživu jen ze všech listů pod sebou. Jenže pak nechápu důvody počínání pěstitelů, kteří vždy pečlivě odstaňují z rostlin všechny nejstarší listy, avšak nechávají na rostlinách v těchto vyholených partiích všechna narostlá rajčata, včetně rajčat z prvních vijanů. Takže má teorie v tomto kulhá. Má někdo prosím hodnověrné vysvětlení?
Wimpi

Poèet pøíspìvkù : 108

Zobrazit informace o autorovi http://www.otavskavinicka.cz

Návrat nahoru Goto down

Re: Proč zrají rychleji rajčata na horních vijanech?

Příspěvek pro sasman za Tue Aug 14, 2018 11:40 pm

Podle mě je to způsobeno 2 faktory, které se doplňují a dávají Vámi popsaný efekt:
1) Většinou je to u mě tak, že se vytvoří první vijan, ale než na prvním vijanu vykvetou nějaké květy, už je vytvořený druhý vijan. Časový rozestup je relativně malý. Na prvním vijanu začnou kvést dejme tomu 3 květy. Vzápětí začnou kvést první květy na druhém vijanu a 4-6. květ na prvním vijanu, protože květy na vijanu květou postupně. Často mi začíná kvést 4. vijan a první ještě není úplně odkvetený.
2) Plody jsou vyživovány převážně listy pod vijanem. Odstraňuju spodní staré listy a můj názor je, že odstranění listů zpomaluje dozrávání, ale nezastaví ho. Když to otočím, tak čím více listů je pod daným vijanem, tím rychleji vijan dozrává. Plody na prvním vijanu jsou vyživovány jednou sadou listů, plody na druhém vijanu jsou vyživovány 2 sadami listů, pátý vijan má 5 sad listů... Prostě ty vyšší vijany mají podle mě menší dobu od opylení po zrání než ty spodní.

Snad je to srozumitelné.
sasman

Poèet pøíspìvkù : 96

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Wimpi za Fri Aug 17, 2018 11:40 am

Dobře, pokud tedy zastáváte stejnou teorii jako já, tedy že plody rajčat jsou vyživovány pouze z listů, vyrůstajících POD jejich vijany, rád bych znal odpověď na již položenou otázku, pročpak mnozí pěstitelé othávají všechny spodní listy (listy u země), přičemž zde ponechají všechna (velmi pomalu zrající) rajčata? Důvod, který uvádíte, že smyslem je zpomalit dozrávání těchto plodů, mi připadá poněkud pěstitelsky "inverzní". Já si myslím, že snahou každého pěstitele je naopak úrodu maximálně urychlit. Chápal bych provádění umělého vyholování spodních partií rostlin jako preventivní opatření, cílené proti vzniku septoriových plísní, které se vlivem vyší půdní vlhkosti objevují právě v inkriminovaných partiích na listech rostlin nejčastěji a nejdříve. Ale pak bych v souvislosti s výše popsanou logikou očekával, že z bezlistých částí rostlin budou odstraněny i spodní vijany s plody a tím podpořen urychlený rozvoj vyších pater, včetně rychlého zrání plodů na vyšších vijanech...
Wimpi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Fri Aug 17, 2018 1:45 pm

Co jsem napsal, mohlo být zavádějící: Odstraňuji spodní listy kvůli omezení houbových chorob. To je jediný důvod. Vedlejší efekt je, že se trochu zpomalí dozrávání plodů a trochu se omezí praskání plodů (řešilo se to tu před pár týdny).

Podle mě většina pěstitelů ostraňuje spodní listy stejně jako já kvůli houbovým chorobám. Část pěstitelů listy odstraňuje, protože si myslí, že tím urychlí zrání, ale to je nesmysl, který koluje mezi zahrádkáři, co si pamatuji - čili dělají to z omylu proto, že si myslí, že zrychlí zrání, i když ho ve skutečnosti zpomalí  Rolling Eyes  a zbytek pěstitelů na to kašle a listy vůbec neodstraňuje.

Ostraňovat plody z bezlistých spodních částí nemá smysl. Úroda by se zbytečně snížila. Plody dozrají i bez listů, pouze to trvá déle. Rostlina si prostě poradí. Ale obvykle odstraňuji listy, když už jsou plody skoro vyvinuté, i když pořád zelené. Pokud by se listy odtranily hned po odkvětu, tak by to podle mě zásadně ovlivnilo velikost plodů, ale ověřené to nemám. Našel jsem fotku, kde je to trochu vidět - spodní listy jsou pryč, ale plody dozrávají, je to Bejbino.
sasman

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Fri Aug 17, 2018 4:52 pm

Listy zásadně neodstraňuji, vyjímkou jsou případy jejich poškození a tím pádem nefunkčnosti, nebo při hodně velkém zahuštění, pokud pěstuji na více výhonů. Aby bylo rajče dobré a kvalitní, tak proto asi má listy. Nevím jak chutnají rajčata na rostlinách, kde je půlka listů pryč, ale asi to nebude úplně tak, jako když tam listy jsou. Vylamování a prosvětlování má nejspíše opodstatnění v menší náchylnosti na choroby, ale ani tomu zas až tak moc nevěřím. V každém případě plní listy i zastiňovací funkci zvláště nyní, kdy na rostliny a plody perou třicítky až čtyřicítky.
Plody zrají nyní na všech vijanech souběžně, a hádejte proč. Že by to bylo tím horkem, které zkrátilo vegetační dobu rostliny na polovinu? Brzká výsadba, horka již od začátku, rajče se prostě chová podobně tak jako my. Čím větší hic, tím více se potíme, ale rajče se narozdíl od nás schovat do stínu nemůže.
Co se zrajích plodů na vijanu týče, tak i ten pokračuje v růstu a vytváří určité množství plodů, první květy na dalších odkvetou dříve než ty poslední na prvním.

Na snímku je rajče z hodně pozdní výsadby, plody na něm ještě nejsou zralé a rostlina vypadá velmi dobře, spíše normálně. I tady je vidět vliv délky vegetační doby na "kvalitu" rostliny.

Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1963

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Fri Aug 17, 2018 5:27 pm

Odstraňuji listy, které jsou už napadené, obvykle septoriózou - a zrovna Bejbino je na tuto chorobu ze všech rostlin nejnáchylnější, proto má půlku listů pryč. Chuť to neovlivní, pokud se zachová rozumný poměr listů a plodů.
sasman

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Fri Aug 17, 2018 6:06 pm

sasman napsal:Plody dozrají i bez listů, pouze to trvá déle.

Jak stará jsou ta Bejbina? To nebude letošní fotka, že? Takto vystavené plody by letos byly uvařené, bledě červené a bez chuti.
Když to řeknu blbě, tak rajčata dozrají i utržená, ovšem to již není to pravé rajče. Na snímku zde je o dva měsíce starší rostlina(y), než ta na předchozím, výš ji už nepouštím, a tudíž má sezonu za sebou. Takto by mělo rajče vypadat někdy koncem září.

Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Fri Aug 17, 2018 9:46 pm

Bejbino je focené letos 30.7. Několik "ožehnutých" plodů na různých odrůdách jsem měl, to je pravda, ale nezaznamenal jsem masové rozšíření. Ono pařáky vypadají jinak u nás a v Břeclavi. A taky jsem měl ožehnutý plod na horní polovině rajčete v naprosto olistěné části, takže to není tak jednoduché. Prostě když jsem vedl rostlinu jen na jeden výhon, tak se slunce k plodům dostane.

No když si vezmu mou rajčatovou stěnu (Philovita), tak tam si jsem naprosto jistý, že plody na spodních vijanech (bez listů) jsou stejně chutné jako na horních vijanech. Úplně bych nesrovnával předčasně utržené rajče dozrávající ve sklepě a rajče dozrávající na rostlině "bez listů". Spíš jde o to, aby člověk neodstranil listy hned po odkvětu, potom by to asi negativní vliv mělo. A spálení sluncem mám mnohem negativnější vliv na chuť než samotné odstranění listů, i když to možnost popálení zvyšuje.
sasman

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Sat Aug 18, 2018 9:26 pm

Ještě jsem dnes zkoumal ty plody spálené sluncem, a na rostlinách, které jsou na jižní straně záhonu v první řadě, jsem jich několik našel. Zkusím tedy příští rok ty "jižní" rostliny nechat co nejvíce olistěné (=neodstraňovat listy). Mirku, co ale děláte s listy, které jsou celé skvrnité, to je tam prostě necháte? Bylo by s tím míň práce, ale nejsem si jistý, jak by to dopadlo.
sasman

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Aug 19, 2018 6:30 am

Záleží na tom, kolik času rajčatům mohu věnovat. Pokud se choroby objeví, tak provedu očetření, a když postřik zabere a skvrny zaschnou, tak to většinou nechám tak jak to je. Vysloveně žluté listy odstraňuji jen u rostlin v nádobách. Letos bohužel napadal choroba u některých odrůd listy ve všech patrech současně. Klasické tyčkové odrůdy téměř nepěstuji, ale když jsem nahlížel k sousedovi, který se jejich pěstováním zabývá, tak tam má plodů spustu, ale samá měkota. Rajčata jsou "uvařená" a místo červené mají oranžovou barvu.
Jak jsem již zmínil, nemám na rajčata moc času, a proto bude velká redukce jejich počtu. Pro další sezonu asi upustím od pěstování v nádobách, protože je to náročné na zálivku. Ne že bych neměl vodu, ale spoustu času mi zabere zaměstnání.
Radikálně musím změnim přístup k přípravě (desinfekci) půdy, abych co nejvíce eliminoval přenos chorob, na zahradě zruším vyvýšené záhony a budu měnit stanoviště. Rovněž přístřešek nesplnil má očekávání, ale to je hlavně díky méně častým srážkám. Plíseň není již několik let ani na rajčatech mimo něj, jeho hlavní funkcí bylo ochrana před smočením a praskáním, ale ani to nepomůže, pokud bude déletrvající vysoká vzdušná vlhkost.
Další změnou bude pozdnější výsadba, nebo výsadba ve dvou vlnách, což bude asi pravděpodobnější.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Wimpi za Sun Aug 19, 2018 5:23 pm

Já pěstuji rajčata pouze v nádobách, konkrétně ve 20-ti litrových plastových kanystrech. Kanystry s rajčaty mám vyskládané v řadě vedle sebe pod jižními okny baráku, podobně, jako je má kolega sasman v té své stěně z kari sítí. Pro příští sezonu ale od tohoto způsobu pěstování upouštím a přejdu k pěstování v dočasných vyvýšených záhonech, které na stejném místě vytvořím z plastových desek. Plastové desky vytvoří bočnice vyvýšeného záhonu, dno bude z volně položené netkané textilie. Tento deskový záhon bude snadno demontovatelný, takže ho po sezoně rozeberu a uklidím. Jako zeminu používám uleželý kompost ve směsi s ornicí, jíž naplním záhon. Od kanystrů do budoucna upouštím, protože se po třech sezonách začínají rozpadat (křehnou na slunci) a nebaví mne stále dokupovat nové. Ve vyvýšeném záhonu navíc budou mít kořeny rostlin více prostoru, takže by měly klesnout nároky na pravidelnou intenzivní = každodenní zálivku. Předpokládám, že díky většímu objemu kořenového balu bude růst a rozvoj rostlin intenzivnější. Takže i díky informacím z této diskuse změním způsob pěstování v tom, že v určité pozdější fázi růstu odstranim jak spodní listy (kvůli septorióze), ale také spodní vijany. Jsem přesvědčen, že račata na horních vijanech dozrají ve stejném termínu, jako by dozrála ta z nejspodějšího patra. Smažit na slunci několik týdnů až měsíců nedozrávající spodní rajčata, visíci na oholeném výhonu, nepovažuji za efektivní. Raději upřednostním rychle se vyvíjející a zrajíci rajčata z horních pater.
Wimpi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Aug 19, 2018 5:43 pm

I na vyvýšených záhonech vyžadují rajčata v těchto hicech každodenní zálivku, ale stále je to méně náchylnější na vysušení. Chce to na stěny nějaký nenasákavý materiál, případně odizolování od zeminy, na povrch namulčovat slámu nebo něco podobného. Důležitá je i velikost záhonu a rostlin.
Na zahradě mám vyvýšený záhon s rajčaty o šířce 40 cm a výšce 25 cm, obehnaný fošnami 4 cm, ale vysušuje se to jak sviňa. Stěny se prohřívají, bo to hřeje ze tří stran. Lepší je to již z cementotřískových desek, které nejsou tak nasákavé a mají lepší izolační vlastnosti, ovšem nopková folie ze vnitřní strany by byla zn. ideál.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Sun Aug 19, 2018 5:46 pm

Jak jsem psal, odstraňovat spodní vijany mi přijde zbytečné, ale udělat to můžete.
sasman

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Wimpi za Sun Aug 19, 2018 5:57 pm

Moje představa o provedení vyvýšeného záhonu je zhruba následující: výška stěn minimálně 40 cm, šírka záhonu cca 40 ÷ 50 cm, bočnice z plastových desek tl. 20 mm si nechám nařezat u nedaleké firmy, která z nich vyrábí a svařuje různé nádrže, jímky a bazény. Je to UV stabilní materiál, barva světle šedá, tepelný izolant.
Wimpi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Aug 19, 2018 6:01 pm

Tak to je dobrý materiál, nenasákavý, bude i odrážet světlo a teplo.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Povolení tohoto fóra: