Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Data Logger

5 posters

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Goto down

Data Logger - Stránka 2 Empty Re: Data Logger

Příspěvek pro MrBig46 Wed Feb 07, 2018 6:28 am

Tak jsem se snažil udělat nějaké to porovnání. Teota neměřená v Datalogerru se shodovala s teplotou naměřenou na dvou lihových teploměrech položených vedle na venkovní parapetu okna na balkoně. Na vedle položeném rtuťovém teploměru jsem však naměřil o cca 1,2 °C nižší teplotu. Asi tím, že ten teploměr ležel přímo na tom parapetu, kdežto ostatní čidla byla izolována svými plastovými částmi od studeného parapetu. Myslím si, že srovnání by bylo více vypovídající, kdyby všechny ty teploměry visely ve vzduchu, ale na to už sem neměl čas. Odnesl jsem Dataloggery na zahradu, jeden dal do pařeniště a druhý nechal venku. Počítám, že někdy po neděli se tam opět stavím a udělám odečty.
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Data Logger - Stránka 2 Empty Re: Data Logger

Příspěvek pro J.R. Wed Feb 07, 2018 8:31 am

Nedomnivam se, ze rozdil teplot byl dan tim, ze ostatní čidla byla izolována svými plastovými částmi.
Mne datalogger ukazoval cca o 2 stupne vice, nez ostatní teplomery (které taky nemeri presne).
Kazdopadne nemam, alespoň momentalne, v umyslu merit teplotu v nejakem konkretnim miste na zahonu.
To bych potreboval dataloggery minimalne 2.
Jsem na svahu, studeny vzduch klesa dolu a v dolni casti je dle viditelnych priznaku nižší teplota
(je tam dreveny plot a za nim u sousedu rozsala neudrzovana plocha s keri, kterou vzduch prostupuje pomaleji).
Chci mit jen celkovy prehled o prubehu teplot.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Data Logger - Stránka 2 Empty Re: Data Logger

Příspěvek pro Wimpi Thu Feb 08, 2018 5:28 pm

Já mám doma na hraní mj. 3 dálkové digitální teploměry a taky 2 dataloggery. Když jsem postupně kupoval ty digitální teploměry, snažil jsem se získat přístroj co nejpřesnější, protože když teplota padá k nule, mám bojový poplach a vybíhám plachtovat révu, aby neomrzla (hlavně duben, květen). Ty tři dálkové teploměry (= teploměry s externími bezkontaktními čidly) podle mých zjištění měří asi tak, že ten nejdražší, co stál asi 700,-Kč ukazuje odchylku od skutečné teploty zhruba +1,5°C, ten cenově prostřední asi +2,5°C a ten nejlevnější se drží zhruba v mezích ± 0,5 °C. Bohužel nemá žádné jiné funkce, než jen zobrazení teploty na displeji. Takže když má v noci mrznout, musím se každou hodinu budit a koukat na displej, abych vyběhnul včas. To jsou ty nejhorší okamžiky mého pěstování - vylézt z vyhřáté postele a hurá do ledové noci zachraňovat úrodu. Nějaký cenově přívětivý dálkový teploměr s alarmem, pametí min/max a přesností kolem těch ± 0,5°C jsem zatím neobjevil.
Dataloggery používám jen jako informativní záznamník průběhu teplot v delším časovém období, abych si mohl zpětně zaznamenat extrémní teplotní výkyvy v jednotlivých obdobích a letech. O přesnosti jejich měření mi ani tak nejde, protože údaje z nich používám opravdu jen pro dodatečné záznamy a nic podle nich neřídím. Data si stahuju jen na konci léta - maximální horka, na konci zimy - největší mrazy a na konci jara - všechny jarní mrazíky. Koupil jsem ten samý, co má Mirek, tedy Elitech RC-5 a k němu do druhé zahrady ještě Elitech RC-51. Oba mají podobné funkce ale jinou grafiku zobrazení výsledků. Jejich přesnost jsem neměřil ani neporovnával. U obou je deklarována přesnost měření ± 0,5°C v rozsahu -20 až +40°C.
Kdybyste věděli o nějakém "šik" dálkovém teploměru s alarmem, dejte echo. Dík. Surprised
Wimpi
Wimpi

Poèet pøíspìvkù : 112
Join date : 16. 01. 15
Location : Strakonicko, (450m)

http://www.otavskavinicka.cz

Návrat nahoru Goto down

Data Logger - Stránka 2 Empty Re: Data Logger

Příspěvek pro MrBig46 Wed Feb 14, 2018 7:15 am

Minulý týden jsem osadil oba Dataloggery na zahradě. Každý jsem dal do uzavřené plechové krabice, jeden jsem dal do oařeiště a druhý jsem postavil do stínu za pařeniště. Výsledky jsou ovlivněny tím, že napadl sníh a celé toto období bylo zataženo, takže se studené pařeniště během dne nijak neprohřívalo. Hned jak se dostanu na zahradu tak Dataloggery znovu osadím. Mohl bych je tam sice nechat trvale, ale nechci s sebou nosit notebook, nerad bych aby se s ním něco stalo. Mám ho teprve tři dny a u toho starého, který se podařilo ještě jakž takž rozběhnout byla právě baterie jedním z problémů, který přispěl k jeho kolapsu.
Vladimír
Data Logger - Stránka 2 Histora_temp_1

Data Logger - Stránka 2 Histry_temp_2
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Data Logger - Stránka 2 Empty Re: Data Logger

Příspěvek pro J.R. Wed Feb 14, 2018 2:01 pm

Ten druhy graf je venkovni teplota ?
Tak pareniste aspoň neklesa pod nulu.
Dataloggery se mají davat do nejake krabice, jinak povrch dataloggeru ohreje slunce a meri se ten ohraty povrch.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Data Logger - Stránka 2 Empty Re: Data Logger

Příspěvek pro MrBig46 Wed Feb 14, 2018 6:19 pm

Ano, ten spodní graf je venkovní teplota. Na tom grafu je pěkně vidět, že 7.2. napadl sníh, krabice s Dataloggerem byla pod sněhem a naměřená teplota byla delší dobu těsně pod nulou.
Dnes jsem šel na zahradu dát tam ty Dataloggery. Přitom jsem do toho pařeniště vysel saláty a kedlubny. Je to pokus. Na celou plochu země jsem potom položil průhlednou folii. Chci hlavně zjistit, jestli pokrytím se mně podaří snížit relativní vlhkost v pařeništi, což budu potřebovat pro to pěstování rajčat.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Data Logger - Stránka 2 Empty Re: Data Logger

Příspěvek pro J.R. Wed Feb 14, 2018 6:31 pm

MrBig46 napsal:... Na celou plochu země jsem potom položil průhlednou folii ...
Mas na mysli vode nepropustny "igelit" ?
A jak to budes zalevat ?
No nevim, moc se mi to pro pestovani nezda.
Nekde jsi o tom cetl nebo je to Tvuj napad ?
Existuje taky cerna nepropustna folie, poridil jsem si ji loni na zakryvani zahonu (po zapracovani dusíkatého vápna do pudy).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Data Logger - Stránka 2 Empty Re: Data Logger

Příspěvek pro MrBig46 Wed Feb 14, 2018 9:20 pm

Přesně tak. Pochopitelně vystřihnu pro rajčata otvory a do těch budu zalívat.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Data Logger - Stránka 2 Empty Re: Data Logger

Příspěvek pro J.R. Thu Feb 15, 2018 11:28 am

Na cerne nepropustne folii se pestovaly jahody, obdobne jako na textilii.
Primarnim důvodem bylo potlaceni rustu plevelu.
Folie se musela propíchat, aby prosakla voda.
Podle rovnice fotosyntezy se - asi - uvolnuje z rostliny i voda ci vodni para, tak asi bude vzduch v parenisti stejne dost vlhky.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Data Logger - Stránka 2 Empty Re: Data Logger

Příspěvek pro MrBig46 Thu Feb 15, 2018 12:40 pm

Abych to upřesnil:
Stačí mně, když se relativní vlhkost v noci sníží nějakými opatřeními o nějakých těch deset procent. Ideální by bylo pod 85 %. Nechci jen teoretizovat a když mám ty Dataloggery tak chci zkoušet. Do výsadby rajčat mám ještě měsíc čas.
Tu průsvitnlu folii budu mít nataženou po celé ploše, ale pod ní budu mít cca 1 m široký pás pás tkané černé folie ve které budou ta rajčata de fakto zasazena. Trochu bude problém sladit otvory v té netkané s vrchní průsvitnou folií. Průsvitná půjde pryč ihned jak se oteplí a pařeniště bude moct trvale být pootevřeno. Ale to všechno je zatím jen teorie, kterou si teď potřebuji ověřit. Mám data bez folie a ty příští týden porovnám s novým měřením.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Data Logger - Stránka 2 Empty Re: Data Logger

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru