Rajčata 2018

Strana 4 z 11 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Next

Goto down

Re: Rajčata 2018

Příspěvek pro J.R. za Thu Feb 15, 2018 11:21 am

Vyhazovat urcite ne, ale vymenit a pouzit nekdy později nebo pro presazeni rostlin.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1556

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Feb 15, 2018 12:49 pm

Já na výsevy používám vždy nový substrát (směs mého kompostu a nějakého universálního zahradnického). Zásadně nepoužívám nějaký speciální výsevní (stejně by mně zajímalo, jaké přednosti ty výsevni substráty mají, že jsou tak drahé). Když přesazuji, tak vysypu všechnu hlínu z výsevního kelímku zpět do kbelíku, zamíchám s novým substrátem a sázím. Dalo by se říct: "ani kapka nazmar". Very Happy
Vladimír
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1255

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Thu Feb 15, 2018 1:02 pm

Koupil jsem si před 2-3 lety vysevni substrat Gramoflor.
Cena byla cca stejna jako u substratu pro pikyrovani.
Ma jemnejsi strukturu, lepe drzi vodu, resp. vlhkost v povrchove vrstve substratu.
Když jsem loni predpestovaval aksamitnik, dal jsem vysevni substrat cca 0,3-0,5 cm na povrch truhliku
s beznou smesi zeminy a kompostu, pak semena a pak zase cca 0,3-0,5 cm vysevniho substratu.
Povrch byl krasne vlhky a během cca 5-ti dnu rostlinky krasne a rovnomerne vzesly.
Takze muzu doporucit.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Fri Feb 16, 2018 7:36 pm

Jiří,
já používám taky Gramoflor profesionální zahradní substrát. Mám dojem, že jsi mně ho doporučil loni ty. Tentokrát jsem ho koupil 40 litrů za 176,- Kč. Podíval jsem se na internet a výsevní substrát této firmy jsem našel v balení 15 litrů a cena nebyla nižší než sto korun. Podle mne podstatný rozdíl, když ten zahradní profi bych mohl koupit na internetu 70 litrů za 220,- Kč.
Pro výsevy paprik a rajčat nepotřebuji nějak jemnou strukturu. Semena naseji na povrch vlhkého substrátu, přikryji sklem nebo folií a až vidím, že jsou semena naklíčená zasypu substrátem. Substrát beru rukou přímo z pytle a vyhodím pouze části, které se mně zdají příliš velké (kousky dřeva, nerozdrcené kusy rašeliny apod.)
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Fri Feb 16, 2018 8:13 pm

Laďo,
   "Gramoflor Výsevní substrát 70l" jsem koupil v Zahradnictvi Sinco v Mělníce za cca 200,- Kč.
Téměř stejne tam stoji "Gramoflor Pikýrování/sázení P9 s jílem 70l".
Je možne, že "na internetu" 15 litru stoji cca 100,-, je to male baleni a maloobchod, zatímco Zahradnictvi Sinco
je velkoobchod (ale jen se to tak jmenuje, nakupovat tam muze každý).

Do Mělnika maš daleko, ale v Brně má pobočku firma Pasič, tam bys také za cca 200,- koupil 70 litrů profi výsevního substrátu.
Spotřeba výsevního substrátu je malá, výsevní misku zaplnim komplet, ale do truhliku delky 1 m davam jen povrchovou vrstvu.
V podstate o nic nejde, nemusi se nutne používat, ale není spatne ho vyzkoušet.
I tech 15 litru za stovku by Ti dost dlouho vydrželo, pokud bys daval při vysevu jen vrstvu na povrch bezneho substratu.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Fri Feb 16, 2018 8:47 pm

Pochopitelně nedávám čistý Gramoflor, ale ředím ho ještě kompostem cca 1:1.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Fri Feb 16, 2018 9:50 pm

Nechci nikoho přemlouvat, aby si koupil profi výsevní substrát.
Ale je to jako se vším - lépe 1x osobně vyzkoušet, než o tom 10x slyšet nebo číst.

P.S. Právě jím mražené jahody, mám ještě dostatečné zásoby ...
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sat Feb 17, 2018 8:52 am

Můj dotaz zněl: "stejně by mně zajímalo, jaké přednosti ty výsevni substráty mají, že jsou tak drahé". Tvoje odpověď zněla, že výsevní substrát Gramoflor je stejně drahý jako obyčejný substrát. Což podle mne znamená, že žádná úprava (třeba propaření) tam jistě není. Po nějakém výsevním substrátu opravdu netoužím, chci jen substrát, který nemá žádné zbytky herbicidů a to si myslím, že ten Gramoflor profesional je. Jinak pokud jde o balení 70 litrů tak nevím kde bych ho doma dal, jeho použití pro další předpěstování sazenic se mně zdá nevhodné kvůli jemné struktuře. Jiří, klidně si ho kupuj, ale já jsem neměl v úmyslu nějaký výsevní substrát vůbec kupovat, ani ten tebou opěvovaný. Já do toho nejdu. Ale tím nechci odradit další zájemce.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sat Feb 17, 2018 1:30 pm

MrBig46 napsal:... ani ten tebou opěvovaný.
Nic jsem neopěvoval.
Je to proste profi vysevni substrat, funguje tak jak ma.
Když je ti lito stokoruny, abys to vyzkousel, tak se neda nic delat.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sat Feb 17, 2018 1:41 pm

Jaqsně jsem napsal, že žádný výsevní substrát nepotřebuji ani kdyby jeho cena byla ještě nižší. Psát něco o tom, že mně je líto stokoruny je nefér a proto v této diskuzi nemíním pokračovat.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sat Feb 17, 2018 1:47 pm

Nefér je tvrdit, že profi výsevní substrát je k ničemu, když o něm nic nevíš a ani sis ho nevyzkoušel.
Takova diskuze opravdu nemá cenu.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Sun Feb 25, 2018 9:48 pm

Tak mi to pěkně roste, s klíčením jsem spokojený takže dosévat už nebudu. Pár rostlin mám i do rezervy.
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 605

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Sun Feb 25, 2018 11:59 pm

Někdo mi už před časem psal soukromou zprávu, jestli bych nenapsal své zkušenosti s rajčaty. Dostal jsem se k tomu až teď.
Důležité mi přijde vypěstovat si vlastní sadbu, aby měl člověk záruku pravosti odrůd. Dále sázet rostliny šikmo a hluboko, aby měly větší kořenový systém. Občas rostliny přihnojit a pravidelně kontrolovat zdravotní stav a odstraňovat napadené listy (to dělám hlavně kvůli septorióze) a v případě potřeby i aplikovat fungicidy (vychází mi to většinou 3x za sezónu).
Když se mě někdo ptá, jaké má pěstovat rajčata (a není moc nakloněný experimentům, což je většina lidí), říkám: Start, Tornádo, Bejbino – to jsou u nás historicky nejúspěšnější odrůdy, mají sice své nectnosti, ale pozitiva převažují, hlavně pokud se dobře zkombinuje počet jednotlivých odrůd podle požadavků pěstitele. Ještě vidím jako hodně perspektivní Gardenberry, ale zatím s ním nemám zkušenost. Stručně:
Start: relativně raný, průměrná plodnost, dobrá chuť.
Tornádo: velmi plodné, chuť průměrná (pro mě minimální hranice, pokud má nějaká odrůda horší chuť než Tornádo, tak ji nepěstuji), hodně praská. Ideální do salátu.
Bejbino: chuťově velmi dobré, plodnost samozřejmě menší než rajčata klasické velikosti. Dobrý poměr chuť/plodnost.
Philovita: Velmi chutná (hodně rajčatová chuť). Úrodnost poměrně malá. Plody mi hodně praskaly při deštích. Kvůli chuti stojí za to pár rostlin vysadit.
Divoké rajče červené: Hodně vzrůstné, plodnost nízká, ale plody jsou chuťově dobré. Rostliny byly náchylné na nějakou chorobu (plíseň to nebyla). Jako zpestření není špatné, ale má smysl sadit jen pár rostlin.

Odrůdy, které už nebudu pěstovat:
Charmant: Vyloženě sladké plody, rajčatová chuť je slabá. Plody celkem praskají. Celkově nepřesvědčil, ale někomu se může líbit.
Stupické: rané, chuťově OK, ale v rozumné kvalitě mi vždycky dozrála jen část úrody – potom rajčata praskaly a praskliny napadla nějaká houbová choroba. Přijde mi zajímavé, že hodně lidí Stupické pěstuje (asi protože je to tradiční odrůda), ale když se jich zeptáte, jak jsou s ním spokojení, tak vlastně moc spokojení nejsou…
Gallant: Tato odrůda je raná pouze v tom smyslu, že má relativně krátkou dobu od odkvětu po zčervenání plodu. Pokud ale chcete sklidit chuťově solidní plody, musíte je nechat na rostlině po zčervenání ještě změknout (1-2 týdny), čímž se ranost ztrácí. Chuťově je po změknutí na rostlině horší než Start (dokud není plod aspoň lehce měkký, tak je chuť bídná). Je tedy fakticky pozdnější než Start. Úrodnost o trochu menší než Start. Hlavní výhody oproti Startu: nepraská, netvoří žlutý límec kolem stopky. Do salátu OK. Kdybych byl velkopěstitel/prodejce, tak bych Gallant pěstoval – hlavně kvůli skladovatelnosti min. 2 týdny spolu s ne úplně bídnou chutí (čili dobrý poměr chuť/skladovatelnost). Nechápu, proč loni Moravoseed rozdával semena Gallantu k časopisu Zahrádkář - je to odrůda vyloženě pro velkopěstitele.
Tipo: Nepříliš úrodná odrůda, vůbec nepraská. Mizerná chuť (nevhodná pro přímý konzum).
Vitella: celkem malá plodnost, nechutné plody.
+…….
sasman

Poèet pøíspìvkù : 96

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Mon Feb 26, 2018 12:02 am

Pro letošek plánuji asi 80 rostlin, budu zkoušet docela dost novinek, hlavně cherry rajčata, novinky budu zkoušet převážně 2 rostliny od odrůdy. Rajčata mám rozřazené do různých sekcí:

1) "klasické" rajčata hlavně na salát: Start, Tornádo. Nově chci zkusit Uragán a Orkádo jako alternativy (Orkádo protože by na rozdíl od Tornáda nemělo praskat, Uragán spíš pro zajímavost).

2) Koktejlové a cherry rajčata: Bejbino. Letos chci zkusit ještě Ildi (plodné), Tomatoberry (hodně rané, chutné), Mandat, Mini Roma, Sladkaja děvočka (plodná), Finik žlutý, Angelle F2, Juanita F2, Brioso F2 (F2 rostliny mám spíš pro zajímavost).

3) Biftekové rajčata – ty budu letos zkoušet prvně a ani nikdo v okolí je nepěstuje, tak jsem zvědavý: Orange Wellington, Anna Russian, Cherokee Purple, Black Truffle.

4) Letos vyhradím jeden záhon pro rajčata údajně odolné plísni a nebudu je stříkat fungicidy, na tyto výsledky jsem hodně zvědavý (jedna věc je odolnost vůči plísni, ale vhodné rajče by muselo splňovat i další parametry jako chuť, odolnost praskání a taky odolnost vůči dalším chorobám, např. septorióze,  což nevím, jestli bude některé rajče splňovat): Philovita, Mountain Magic, Crimson Crush, Blumko, Kumato (to bude asi hodně praskat…), Mini San Marzano (to by snad taky mělo mít určitou odolnost vůči chorobám). Referenční „neodolné“ rostliny budou Start, Tornádo a Bejbino.

5) Rajčata do fóliovníku: Start (toho je tam celkem škoda, ale zase je relativně úrodné), Bejbino, Gardenberry, Kumato, Cherokee Purple.

6) Zajímavosti: Divoké rajčata „Velkoplodé Humboldtovo“ a „Vejcoplodé“ – ty nechám pnout po plotě, je to poměrně dobrý způsob pěstování. Od Vejcoplodého očekávám velmi ranou sklizeň, ale to se teprve ukáže, jaká bude realita. Dál rajče "Lemon Plum".

Možná jsem ještě na nějaké odrůdy zapomněl…

Naposledy upravil sasman dne Sat Apr 07, 2018 9:44 pm, celkově upraveno 1 krát
sasman

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Mon Feb 26, 2018 6:54 am

K obávané plísni bramborové na rajčatech. Tuto chorobu jsem na rajčatech neměl již několik let, přestože je imrvére mokro, hlavně se to týkalo rajčat u baráku, a proč? Protože se v okolí nepěstují erteple. Vloni soused na zahradě vysadil zase brambory, ale ty mu "naštěstí" pomrzly v opakovaných jarních mrazech.
Spousta pěstitelů nedokáže ani rozpoznat chorobu a za plíseň považuje různé septoriozy nebo černě. Septorioza umí napadnout rostliny již po výsadbě a velmi těžko se s ní bojuje. Často uvádím jako příklad divoké rajče, které má být odolné na plíseň. Asi odolné je, ale to by ho nesměla poničit septorioza. Fotky jsou zde.
Proti plísni lze udělat několik preventivních opatření, ale septorioza se přenáší i osivem, a tak je nutno začít již u něj. Nevěřím tomu, že existuje rajče odolnější proti plísni, je to víceméně hlavně o prostředí ve kterém se pěstují.

Ještě některá opatření z mého pohledu:
brambory co nejdál od rajčat, nejlépe zrušit úplně
pokud možno zhotovit nad nimi zastřešení
mulčovat půdu aby se nevracela vlhkost z půdy, mě se osvědčila sláma
mít co nejmohutnější a dobře vyživované rostliny, aby lépe odolávaly chorobám
nebát se preventivního ošetření v případě nepříznivého počasí

Pokud tohle vše zajistíte, tak budete mít víc času na boj dalšími chorobami Wink

Přeji všem hodně úspěchů a bohatou úrodu.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1963

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Mon Feb 26, 2018 7:33 am

Mulčování slámou chci letos taky vyzkoušet, zatím jsem se ale nerozhodl, jestli na všechny záhony nebo jen na polovinu. Má mulčování i nějaké nevýhody?
sasman

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Mon Feb 26, 2018 7:43 am

Nevýhoda by mohla být snad v tom, že sláma nepustí teplo do půdy, ale naopak při velkých hicech zase ochrání před přehřátím, zvláště pokud se rajče vysazuje "naležato". Vše má svá pro i proti, ale slámu považuji za jednoznačnou výhodu. Chce to jen opatrně zalévat, aby se zbytečně nenamočila, nejlépe do PETky zapuštěné u rostliny. Ve spojení s černou netkankou, na které by byla nastlána, to odbourá i veškerý plevel, který by slámou prorostl. Používám ji ve sklenících i na záhonech.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon Feb 26, 2018 8:29 am

Mirek napsal:Nevýhoda by mohla být snad v tom, že sláma nepustí teplo do půdy, ale naopak při velkých hicech zase ochrání před přehřátím ...
Jak jste to zjistil - nekde jste to cetl nebo jste to meril ?

Daval jsem do vlakna o jahodách odkaz na přednášku o vliesu (netkane textilii) v jahodniku a tam se na strane 33. uvadi, ze
"položení slámy zvyšuje teplotu porostu přes den, avšak snižuje teplotu porostu v noci."
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Mon Feb 26, 2018 9:51 am

J.R. napsal:
Mirek napsal:Nevýhoda by mohla být snad v tom, že sláma nepustí teplo do půdy, ale naopak při velkých hicech zase ochrání před přehřátím ...
Jak jste to zjistil - nekde jste to cetl nebo jste to meril ?

Daval jsem do vlakna o jahodách odkaz na přednášku o vliesu (netkane textilii) v jahodniku a tam se na strane 33. uvadi, ze
"položení slámy zvyšuje teplotu porostu přes den, avšak snižuje teplotu porostu v noci."

Schválně, jak jsem to asi zjistil? Navíc nepíši o teplotě porostu, ale o teplotě půdy.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon Feb 26, 2018 10:01 am

Nevim jak jste to zjistil, zrejme se jedna o nekvalifikovany, nicim nepodlozeny odhad.

J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Mon Feb 26, 2018 10:21 am

J.R. napsal:Nevim jak jste to zjistil, zrejme se jedna o nekvalifikovany, nicim nepodlozeny odhad.

Ano, jedná se o naprosto nekvalifikovaný a ničím nepodložený odhad, vyplývající z fyzikálních zákonů a z mé ruky. Na to, abych zjistil teplotu půdy pod slámou, na to mi stačí mé zkušenosti, a že se sláma chová jako izolant, tak to věděli naši předkové už dávno před tím, než to vědecky zpracoval nějaký akademik.

PS: Vloni jsem např. zjistil, že když sundám slámu ze záhonu, tak je pod ní ještě zmrzlá půda, kdežto v místech bez slámy již led nebyl. Nejspíše taky nekvalifikovaný a ničím nepodložený odhad. Wink
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon Feb 26, 2018 10:32 am

'Teplo' (energie) a 'teplota' (skalární veličina) jsou rozdilne fyzikalni veliciny.
Pan Ing. Kříž není žádný akademik, ale dlouholetý profesionální pěstitel.
Důsledky položení slámy jsou přesne opačné než se domnivate.
Ale to byste si musel aspoň občas něco precist.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Mon Feb 26, 2018 10:40 am

J.R. napsal:'Teplo' (energie) a 'teplota' (skalární veličina) jsou rozdilne fyzikalni veliciny.
Pan Ing. Kříž není žádný akademik, ale dlouholetý profesionální pěstitel.
Důsledky položení slámy jsou přesne opačné než se domnivate.
Ale to byste si musel aspoň občas něco precist.

Na to, abych poznal, že pod slámou se půda zahřeje od slunce později než bez ní, a že udrží teplo (nebo chlad) v půdě déle, tak na to nepotřebuji být ani inženýr, ani dlouholetý profesionální pěstitel. Nebo tomu není tak a půda se pod slámou zahřívá rychleji a rychleji se z ní teplota ztrácí?
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon Feb 26, 2018 10:55 am

Mirek napsal:Na to, abych poznal .... a udrží teplo (nebo chlad) v půdě déle, tak na to nepotřebuji být ani inženýr, ani dlouholetý profesionální pěstitel. Nebo tomu není tak a půda se pod slámou zahřívá rychleji a rychleji se z ní teplota ztrácí?
Už jsem to tady psal - "položení slámy zvyšuje teplotu porostu přes den, avšak snižuje teplotu porostu v noci."
Zkuste si ten dokument precist.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Mon Feb 26, 2018 11:00 am

Ale já od začátku píši o teplotě půdy pod slámou, tzn. o voze, ne o koze. Howgh
Mirek
Admin