Rajčata 2018

Strana 2 z 11 Previous  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Next

Goto down

Re: Rajčata 2018

Příspěvek pro Zdenci za Fri Jan 05, 2018 9:08 pm

Já jsem pěstoval toto:
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 569

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Wed Jan 10, 2018 11:06 pm

Pro letošek plánuji asi 80 rostlin  (kdo se o to bude starat ?  scratch  ). Hlavní skupiny budou následující:

1) nějaké "obyčejné" rajčata na salát (Start, Tornádo...).

2) Bejbino a cherry rajčata. Letos chci vyzkoušet hodně  cherry odrůd (pro zdější členy známé odrůdy).

3) Plísni odolné odrůdy (Mountain Magic, Philovita, Blumko).

4) Zajímavosti. Co by mohlo někoho zajímat, tak chci zkusit divoké rajčata z Tropiku: Velkoplodé Humboldtovo a Vejcoplodé. Popis k Vejcoplodému od Radima z Tropiku: "Divoká rajčata Small Egg jsou mnohem méně vzrůstné než klasické divoké rajčata. Rostliny narostly asi třetinové velikosti, plazící se po zemi. Dorostly asi jen 100, max 120 cm, ale nutno říct, že jsme měli jen jednu rostlinu, na více už nebylo místo."
http://www.tropik.cz/product.php?id_product=1246
http://www.tropik.cz/product.php?id_product=1247
Před 2 lety jsem pěstoval "klasické" divoké rajče a moc mě neoslovilo - plody miniaturní, plodnost bídná a rostliny trpěly nějakou chorobou (i když to pro ně nebylo likvidační); jinak rodina byla spokojená hlavně kvůli chuti.
sasman

Poèet pøíspìvkù : 96

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Thu Jan 11, 2018 9:01 am

Nějaké divoké rajče, na jehož název si teď nevzpomenu, jsem taky pěstovala. Rostlina trpěla mně neznámými listovými chorobami, plody miniaturní vodnaté, nám nechutnaly, postupně opadávaly, nikdo to nejedl.
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 619

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Thu Jan 11, 2018 9:36 am

Pěstoval jsem je jen jeden rok, poznatky jsou shrnuty zde.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1897

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Thu Jan 11, 2018 10:42 am

Nám chutnalo WildTomato od Dobrá semena.
Zdenci

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Thu Jan 11, 2018 11:57 pm

Ještě mě napadlo: Máte nějaké osvědčené odrůdy do skleníku/fóliovníku? Hlavně z hlediska chuti - říká se, že stejné odrůdy pěstované ve skleníku jsou chuťově horší než ty pěstované venku, tak bych rád nějakou odrůdu, u které nedochází ve skleníku k velké devalvaci chuti.
Loni jsem nevěděl, jestli stihnu postavit fóliovník, tak jsem si nenachystal sadbu, koupil jsem sadbu na trhu a stálo to celkem za prd (mimo jiné se při sklizni ukázalo, že "obyčejné" Starty, určitě Starty nejsou - z tohoto důvodu jsem si vždycky sadbu předpěstovával, ale nebylo zbytí).
sasman

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Fri Jan 12, 2018 10:54 am

Do skleníku nebo foliáku jednoznačně Kumato, dále zde pěstuji "Sun Series" od Tokity.
Ve skleníku je to hlavně o prodloužení sezony sklizně, vysloveně se mi zde prozatím neosvědčil Sungold.
Co se chuti týče, tak nemohu říci, že by rajčata ze skleníku chutnala hůře. Něco jiného by bylo, kdyby se pěstovala pod umělým osvětlením. Rozdíl chuti oproti záhonu vidím spíše u určitých odrůd pěstovaných v nádobách. Tam se projevuje neustálá zálivka a chuť je jalovější. Ne že byl byla špatná ale rajčatům chybí taková ta charakteristická "štiplavost".
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Fri Jan 12, 2018 6:51 pm

S Kumaty počítám a to, že chuť ve skleníku není horší než na záhonu je taky dobrá zpráva. Aspoň mám volný výběr Very Happy  určitě tam dám nějaké Gardenberry a dál uvidím...
sasman

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Fri Jan 12, 2018 7:45 pm

Pokud je Kumato "nezastíněné" tak jde do červena, ve skleníku mívá krásnou čokoládovou barvu.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Fri Jan 12, 2018 9:13 pm

Sama ve skleníku pěstuji jen drobotinu na jídlo a nějaké stejky na jídlo. Aby bylo co jíst, i kdyby se venku neurodilo a aby se prodloužila sezona. Chuť drobotiny je ze skleníku vynikající, porost musí být osluněný, nepřehuštěný. Posuzují to moje děti, které jsou velmi mlsné. Na konci sezony už synovi rajčata nechutnají, už není slunce. Jiní cizí lidé je považují za vynikající.
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 619

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Eva Tomišová za Sat Jan 13, 2018 2:01 pm

Zo sklenníka mi vlani najviac chutnala Juanita z presevu z obchodu kúpených plodov aj vydržala najdlhšie moju neprítomnosť september-október, aj Gardenberry F1 a Datlo boli v pohode. Eva T,
Eva Tomišová

Poèet pøíspìvkù : 113

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Mon Jan 15, 2018 2:01 pm

O víkendu jsem koupil v obchodě cherry rajčata, která mě zaujala. Na krabičce bylo napsáno - cherry rajčata - červené, žluté, kumato. Byl to trojúhelníček, kde byla oválné červená, oválné světlounce žlutá a srdcová zeleno-hnědě žíhaná rajčátka. Chuťově to nebylo úplně bez chuti, ale samozřejmě žádný zázrak. Nejvíc mě na tom překvapuje ten tvar - oprvadu výrazně srdčitý. Barvou by to kumatu odpovídalo. Nesetkal jste se s nimi někdo?
padr

Poèet pøíspìvkù : 483

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro LuckyLuke za Mon Jan 15, 2018 2:20 pm

Vypadají pěkně, dal bych jim šanci. V hlíně a pod sluncem budou skvělé.
LuckyLuke

Poèet pøíspìvkù : 24

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Eva Tomišová za Mon Jan 15, 2018 3:04 pm

V akom type obchodu ste ich kúpili? Vyzerajú zaujímavo.Skúste zobrať semienka a vysiať . V lete napíšte hodnotenie. Eva T.
Eva Tomišová

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Eva Tomišová za Mon Jan 15, 2018 3:32 pm

Tak napíšte potom hodnotenie na tie divoké rajčata z tropiku. Ja zase tento rok budem skúšať 4 druhy Ambrosií- Orange, Gold, Rose a Red ,porovnám chuť so Sweet Aperitiv, Juanitou , Gardenberry a Tomatoberry.Eva T.
Eva Tomišová

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Mon Jan 15, 2018 5:11 pm

padr napsal:O víkendu jsem koupil v obchodě cherry rajčata, která mě zaujala. Na krabičce bylo napsáno - cherry rajčata - červené, žluté, kumato. Byl to trojúhelníček, kde byla oválné červená, oválné světlounce žlutá a srdcová zeleno-hnědě žíhaná rajčátka. Chuťově to nebylo úplně bez chuti, ale samozřejmě žádný zázrak. Nejvíc mě na tom překvapuje ten tvar - oprvadu výrazně srdčitý. Barvou by to kumatu odpovídalo. Nesetkal jste se s nimi někdo?

Kumato je středně velké kulaté rajče, tady to spíše vypadá na nějaké to Minikumato vyseté z neoriginálních semen.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Mon Jan 15, 2018 10:51 pm

Jak jste spokojeni s rajčatem Uragán F1 ve srovnání se Startem? Hlavně chuťově? Případně co byste doporučili jako náhradu Startu - "obyčejné rajče na salát", chuťově aspoň na úrovni Startu a nepraskající (u Startu s praskáním není zase tak velký problém, ale vždycky to může být lepší)?
sasman

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Tue Jan 16, 2018 6:28 am

Já od letošního roku nahrazuji Start F1 odrůdou Gallant F1.
Zdenci

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Tue Jan 16, 2018 6:57 am

Zdenci napsal:Já od letošního roku nahrazuji Start F1 odrůdou Gallant F1.

Vypadá pěkně, jedná se však o LSL typ rajčete. Vloni jsem zkoušel Orkado F1, letos už asi ne, každopádně budu vysévat osvědčenou odrůdu Šerbet F1.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Tue Jan 16, 2018 8:56 am

sasman napsal:Jak jste spokojeni s rajčatem Uragán F1 ve srovnání se Startem? Hlavně chuťově? Případně co byste doporučili jako náhradu Startu - "obyčejné rajče na salát", chuťově aspoň na úrovni Startu a nepraskající (u Startu s praskáním není zase tak velký problém, ale vždycky to může být lepší)?

Snažil jsem se loni Uragan pěstovat, ale měl jsem staré a neklíčivé semeno (po cca 30 dnech jedno vyklíčilo). Nakonec jsem tu jednu rostlinu vysadil, měla nějaké plody, ale už jsem se s nimi nijak nezabýval a nehodnotil je.
Stejně dopadl s výsevem můj kamarád v Calgary. Ale překvapilo mne jeho hodnocení a tak letos dám dvě rostlinky (koupil jsem dva sáčky, jeden pro mne a jeden pro něho):
„Mám v úmyslu pěstovat v roce 2018 Start F1, Toro F1 a Uragan F1. Z těchto 3, myslím, že nejlepší dva jsou Start (brzy) a Uragan (chuť). Charmant a Gallant mě minulého léta neoslovili. Gallant produkoval krásnou rostlinu s velmi krásným ovocem, ale byl pozdnější a chuť nebyla skvělá.“
Vladimír
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1232

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Tue Jan 16, 2018 9:26 am

Gallant jsem loni zkoušel. Praská minimálně, ale chuť je podprůměrná (LSL). Už ho sadit nebudu.

Okrádo se Vám neosvědčilo nebo je Šerbet lepší, takže nebudete Okrádo sadit?
sasman

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Tue Jan 16, 2018 3:18 pm

Šerbet je úrodnější, rovnoměrně dozrává, plody mají poměrně měkkou slupku, vyváženou strukturu dužiny a dobrou chuť. Na Orkádu jsem nic zajímavého nenašel, poměrně tuhé plody nenabraly tak pěknou červenou barvu jako Šerbet.
Šerbet jsem původně kupoval jako soudkové cherry rajče (viz. obrázek na přebalu) a vyrostlo něco jiného. Snad už to tak zůstane a z nových balení nevyroste zase něco jiného.

Dnes jsem vyséval namočené papriky a vysel do kokosovéhu substrátu i pár odrůd rajčat.
Z originálních balení to byly odrůdy Charmant F1, Gardenberry F1, z mého množení pak Sladkaja děvočka, Orange Santa, Golden Santa, Tango a Tomatoberry Garden. Osmým vzorkem je pár semínek Sungoldu, jehož plod jsem o víkendu našel ležet na zemi při úklidu skleníku. Vymačkal jsem dužinu, nechal překvasit, něco vysel a zbylá semínka suším.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro LuckyLuke za Tue Jan 16, 2018 4:43 pm

Tohle vypadá zajímavě, cca 120g plody

image upload
LuckyLuke

Poèet pøíspìvkù : 24

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Tue Jan 16, 2018 5:17 pm

LuckyLuke napsal:Tohle vypadá zajímavě, cca 120g plody

Zde je video k této odrůdě.

Zkoušel jsem spousty tmavých odrůd a spokojený jsem nakonec byl jen s Kumatem, které pěstuji již hodně let. Vypadá to, že na další skvělou odrůdu jsem narazil vloni -Sunchocola F1 ze Sun Series.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Sat Jan 20, 2018 10:20 am

Spousta drobných pěstitelů rajčat nebrouzdá neustále po netu a netouží po exotických odrůdách, chtějí klasiku. Za okny se mi objevily misky s výsevy a mojí odběratelé už se informují, kdy je třeba se zapsat do pořadníku, vědí, že moje kapacity nejsou neomezené. Vánoční cukroví si pro jistotu objednávají už v květnu. Tak jsem dnes, kdy mám výjimečně volno, musela vysít nějaká kulatá rajčata. V zásobách jsem našla Harzfeuer F1, Start F1, Gallant F1, nově pořízený Uragan F1 a přidala jsem Zlatavu. Nehodlám si z toho nic nechat, ale mám alespoň důvod, zajít k přátelům na kafe a kouknout se, jak se rostlinám daří.
Catka

Poèet pøíspìvkù : 638

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 11 Previous  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Next

Povolení tohoto fóra: