Rajčata 2018

Strana 10 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Goto down

Re: Rajčata 2018

Příspěvek pro Mirek za Fri Aug 03, 2018 7:45 am

Sezona de-facto končí, hlavně u keříčkových odrůd. U tyčkových v tomto případě zapěstovávám nový výhon zespod, případně píchnu do země nějaký velký zálistek, který zakoření a pokud je slušný podzim tak i zaplodí.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1834

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Fri Aug 03, 2018 10:50 am

U mne začínají keříčkové odrůdy na poli zrát, hlavně nádherné Šejky. Letos 2 x preventivní postřik proti plísni, nyní postřiky neděláme je sucho. J.
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 609

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Fri Aug 03, 2018 11:42 am

U mne je to Novinka Pridněstrovja a Torquay, nádherně vybarvené plody, porosty ale končí díky chorobám. Jednou z hlavních příčin je vyvýšený záhon (a z toho plynoucí důsledky) a nevydezinfikovaná zemina (nebyl čas). Vyvýšený záhon je jen půl metru široký, přehřívá se a zemina v něm rychle vysychá. Zalívám každý den, ale ty výkyvy nejsou pro rostliny dobré. Hodně vyvýšených záhonů budu rušit.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Fri Aug 03, 2018 10:29 pm

Mirek napsal: U tyčkových v tomto případě zapěstovávám nový výhon zespod

Taky jsem to tak letos udělal. Vedra jsou neskutečná, takže jsem dnes při sklizni našel několik "uvařených" rajčat - byly změklé v důsledku spálení sluncem. Loni se mi to stalo ve fóliovníku, ale nenapadlo mě, že k tomu může dojít v mojí poloze i na venkovním záhoně. Očividně změna klimatu přináší nová dobrodružství. Dokonce se na takovém bezproblémovém rajčeti jako je Tornádo objevil nedostatek vápníku a hnití plodů od květní části. To jsem ještě neviděl scratch  celkovou úrodu to ale neovlivní.

Ještě fotka takové raritky Very Happy  když jsem to jedl, tak se mě doma ptaly, co to je za papriku. Ale je to rajče Lemon Plum. Chuť je mnohem lepší, než jsem čekal. Osobně moc žlutá rajčata nemusím, uvidím, jak se mi bude líbit, až ochutnám více plodů, ale zatím chuť hodnotím jako průměrnou až mírně nadprůměrnou. Hlavní je, že plody nemají žádnou pachuť.

sasman

Poèet pøíspìvkù : 82

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Fri Aug 03, 2018 10:58 pm

Ještě jsem si vzpomněl na jednu zajímavost, a to divoké rajčata. Obě jsou citlivé na nějakou chorobu (možná septoriózu), ale pro rostliny to není likvidační. Kdyby měl někdo zájem, tak když mi dáte teď vědět, můžu nashromáždit nějaká semena, ale budou to semena z volného opylení (žádné sáčkování).

"Divoké vejcoplodé" plodností nevyniká (hmotnostně), velikost plodů je asi jako u Ildi, ale chuťově je to bomba. Jedno z nejchutnějších rajčat. Určitě budu pěstovat i v budoucnu.

"Divoké Humboldtovo" je na tom s plodností určitě lépe. Velikost plodů je jako u Cherry rajčat (např. Philovita), někdy i větší. Chuť je průměrná, asi jako Tornádo.

sasman

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Sat Aug 04, 2018 1:32 pm

Venkovní rajčata, zleva Gardenberry, Blumko, Lucky Tiger a Gallant
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 545

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro miseku za Sat Aug 04, 2018 2:19 pm

Zdenci napsal:Venkovní rajčata, zleva Gardenberry, Blumko, Lucky Tiger a Gallant

Jak Vám chutná to Blumko?
miseku

Poèet pøíspìvkù : 115

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Sat Aug 04, 2018 10:21 pm

Blumko je chuťově hnus, jako rajče z obchodu. Použiju ho jen na zpracování (protlak). Z mého pohledu není vhodné ani na salát, ale asi by se to dalo přežít. Jako minimum chuti, abych byl ochoten nějakou odrůdu pěstovat, beru Tornádo.
Za tu cenu semen mi bylo jasné, že bude mít nějakou nevýhodu. Kdyby bylo tolerantní vůči plísni, chutné a plodné, tak by semena stály mnohem víc. Doufal jsem, že slabou stránkou bude plodnost nebo náchylnost k praskání, ale je to chuť. Ohledně odolnosti vůči plísni se možná uvidí v září...
sasman

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Sat Aug 04, 2018 11:31 pm

miseku napsal:
Jak Vám chutná to Blumko?
Blumko je slabší průměr, na zpracování dobrý, na přímý konzum nic moc.
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 545

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Tue Aug 07, 2018 9:33 am

Blumko mne příjemně překvapilo vitalitou růstu a plodností. Plody jsou větší, než jsem čekala, čekala jsem velikosti švestky. U mne se podobá Moskovskému Del., a počítám se stejným užitím. Hlavně zavařování loupaných rajčat a na kečup. Jediné Blumko u nás zatím nikdo neochutnal, takže chuť neleze posoudit. Odolnost k plísni se zatím též neprojevila. V suchu a horku plíseň není. J.
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 609

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Sat Aug 11, 2018 9:57 am

Začínám už pomalu přemýšlet o příští sezóně a mám v plánu omezit počet rostlin rajčat a uvolnit tak místo dalším plodinám, ovšem nerada bych přišla o kilogramy úrody. Rajčata proto projdou velmi přísným výběrem a té cti být pěstováno na mé zahradě se dostane jen velmi produktivním jedincům. Jasnou jedničkou, co se výnosu týká, je zatím ruská Malinovaja Idea. Krásné růžové masité rajče, které roste velmi kompaktně, netrpí zatím žádnými chorobami, plody nepraskají, chuťově jsou příjemné a jsou vhodné jak ke konzumaci ve stavu čerstvém tak k nejrůznějšímu zpracování. K dnešnímu dni jsem z jedné rostliny sklidila 8kg plodů a ještě to není zdaleka konečná. Pochvala!
Catka

Poèet pøíspìvkù : 600

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Sat Aug 11, 2018 11:10 pm

Já mám letos nejhorší rostliny, co za dlouhé roky pamatuji. Všechno mi žerou skvrnitosti, rostliny neprospívají. Míval jsem problémy, jak je udržet na 2,4m spirálách, letos polovina ani nedoroste vršku spirály a některé rostliny jsem již musel vyhodit.
padr

Poèet pøíspìvkù : 456

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Sat Aug 11, 2018 11:49 pm

Já mám letos zdravotní stav rostlin poměrně dobrý. Skvrnitosti řádí, ale nepřekračuje to mez, která by zásadně ovlivňovala plodnost. Za posledních 24 h napršelo 17 mm a pokračují vysoké teploty, což jsou ideální podmínky pro plíseň bramborovou, která už vesele řádí v bramborách (my je nepěstujeme). Proto jsem dnes provedl postřik Ridomilem, což bylo díky velmi příznivému dosavadnímu počasí asi 6 týdnů po posledním postřiku.
sasman

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Sun Aug 12, 2018 12:08 am

17 mm vám závidím, u nás ufrfněný 2 a dnešní slunce s větrem si to hned vzaly zpět. Jediný klad je, že se ochladilo.
padr

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Aug 12, 2018 7:41 am

Z pátku na sobotu u nás "pršelo" celou noc, tedy spíše jsem jen slyšel ťukání kapek do polykarbonátu. Nespadlo tedy skoro nic, stačilo to jen na to, aby se omočily listy, a přestože bylo jen 18°, tak bylo hned po ránu dusno, v deset už byla veškerá voda zase zpět v ovzduší, a do půdy se nedostalo vůbec nic. Opět další, naprosto zbytečná voda. Sklidili jsme včera další bedýnku rajčat na kečup, a již nadále nemá smysl se o ně starat, takže nechám jen ta na salát a ostatní už zlikviduji. Začnu likvidovat i některá cherry v květináčích, nevybarvuje se to a kvalita nic moc. Příští rok už v nádobách pěstovat asi nebudu, u domu zůstanou jen vyvýšené záhony. Rajčat je hodně a nevíme co s nima, stejně tak i další plodiny, je nejvyšší čas na další velkou redukci.
Rajčata jsou nemocná různými skvrnitostmi a mají svou velmi rychlou sezonu za sebou, plíseň žádná. Restart ze spodních výhonů nasazuje na plody, na květ nasadily i do země zapíchlé fazochy. Restart udělám i ve skleníku pro co nejdelší sezonu. Jestli to tak půjde dál, tak budeme sklízet dvě úrody ročně jak u hrachu Very Happy Very Happy Very Happy
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Sun Aug 12, 2018 8:09 am

Já mám zatím rajčata ve velmi slušném stavu a to bez jakéhokoli postřiku, ani ty svoje bio výluhy jako třeba přesličku jsem nemusela použít. Úroda nadstandardní. Některé odplozené rostliny jsem už chtěla vyhodit, ale ony nasadily nové výhony a odpočaté pokračují v růstu a mají už docela veliké plody - Anna Russian, Pudovik, které určitě dozrají. Dvě úrody? Proč ne, rajče je přece rostlina vytrvalá tak ať vytrvá co nejdéle.
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Sun Aug 12, 2018 7:05 pm

Spousta známých, kteří každým rokem pěstují rajčata z mých přísad, se vrací z dovolených a jako pozornost mi vozí semínka rajčat. Dnes jsem dostala semínka z Bulharska.
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro veruru za Mon Aug 13, 2018 9:56 pm

Ahoj všichni, jsem ráda, že jsem našla tyto stránky..vidím, že jste zde velmi zkušení:_)
ráda bych pěstovala u nás v 500m.n.m.venku rajčata bez chemie..zatím mám Stupické, Matina, Latah, havajské divoké...ráda bych zkusila nějaké steakové-líbí se mi cherokee purple-máte někdo zkušenost s ranými steaky?pak hledám nějaké chutné oranžové..máte tip?na sušení jsem od Catky dostala tip na Carskoe Iskušenie..ještě mě zajímjí tyto, můžete se k nim někdo vyjádřit??
sub arctic plenty
Bumble bee
tigerella
de barao

díky za tipy, rady a nápady:_)

Verča

veruru

Poèet pøíspìvkù : 4

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek Yesterday at 12:03 am

Bumble bee neznám, Tigerella je hezké rajče jen na pohled, tenká a pevná slupka, vodnatá dužina, chuťově přímo hnusné, a všechna DeBaraa, která jsem kdysi pěstoval v pěti barevných mutacích, praskala a chuťově taky nic moc.
Na sušení a kuchyňské zpracování si již několik let velmi cením Novinku Pridnestrovja a Torquay.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro veruru Yesterday at 9:54 am

díky..a kde by se dalal sehnat semínka pridnestrovja?..kde sháníte ruské odrůdy obecně?..díky

veruru

Poèet pøíspìvkù : 4

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek Yesterday at 10:36 am

Novinku jsem naposledy kupoval u Nikitovky, další zdroje jsou Seemnemaailm nebo na e-bay u Olzzzy, která nabízí originální balení. V poslední době se mi zdá, že Nikitovka dělá přesevy a není to dobré.
Novinku Pr. mám svá senema, to není hybrid.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr Yesterday at 12:21 pm

Já jsem měl letos vedle sebe Šejky a Novinku pridn. V podmínkách nulové péče dopadl lépe Šejk - plodů bylo více a připadaly mi i chutnější. Ale je možné, že se Novinka jen uvařila/uschla před tím, než stihla dozrát.

Naopak tam, kde jsem zaléval, tak vyšla lépe Novinka - rostliny byly mohutnější, plody jsou větší, chuť u obou dobrá.

Nicméně obojí jsem již zlikvidoval, rostliny odplodily a uschly.
padr

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka Yesterday at 5:33 pm

Už druhým rokem pěstuji odrůdu Pudovik. Je to rostlina nevysoká, působí spíše subtilním dojmem, ale letos nasadila obrovská srdce. Nechala jsem dozrát deset nádherných srdcí, z nichž nejhmotnější vážilo 626g. Byla jsem velice spokojená, rostlinu jsem za takový výkon pochválila a ukončila růst na obou výhonech s tím, že až bude čas, tak ji vyhodím.  Rajče to nevzdalo, vyrašily zálístky a na nich jsem dnes sklidila další úrodu. Plody jsou mnohem menší, ale chutnají skvěle. S vyhozením asi opět posečkám.
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 10 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Povolení tohoto fóra: