Rajčata 2018

Strana 9 z 11 Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Next

Goto down

Re: Rajčata 2018

Příspěvek pro Catka za Tue Jun 12, 2018 8:05 am

Já jsem si letos pořídila skleník s tím, že ochrání rajčata před chladem a nepřízní počasí. Jenže se nekonal ani chlad a počasí je dokonalé, takže tam mám pouze jednu rostlinu. Prostor okupují okurky, papriky, melouny a fíkovníky a i těm je tam pekelně horko a lépe by jim bylo venku. Dokonale ovšem prospívají rajčata pěstovaná v kyblících s uříznutým dnem a dokladem je slušné množství nasazených plodů. Na snímku je Zoloto Kryma.
Catka

Poèet pøíspìvkù : 668

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Tue Jun 12, 2018 1:30 pm

Já rajčata ve skleníku mám a jsem tomu rád, protože tam dost sklízím (Datlo, Gardneberry, Mandat). Druhou část úrody mám venku v květináčích nebo growbagech (Sub-arctic plenty, Maglia rosa). Na záhonu zatím nic nezraje.

Ráno vždy u skleníku otevřu dveře, plus tam mám 2 okna s automatickým otevíráním, takže v něm pěkně protahuje a s teplotou to není tak hrozné. Zatím jsou všechny květy rajčat oplodněné a rostou. Horší to bude, až polezou teploty přes 30 několik dnů po sobě, tam už pak mívám propady plodů na vijanech, protože se neopylí.
padr

Poèet pøíspìvkù : 512

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Mon Jun 18, 2018 8:00 pm

Rajčata ve fólovníku už začínají zrát (71 dnů od výsadby). Dnes jsem sklidil první Bejbino. Start taky brzy začne zrát a Gardenberry oranžoví. Hlavně mě překvapilo, že Bejbino dozrálo dříve než Gardenberry, ale může to být tím, že Gardenberry je přistíněná trnkou  Rolling Eyes

Bejbino

Start
sasman

Poèet pøíspìvkù : 96

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Mon Jun 18, 2018 10:47 pm

Ve skleníku již sklízím rajčata od minulého týdne, jako obvykle je nejranější Stupické polní rané, pěstuji ho letos na tři vijany s plody a po sklizni vytrhnu, mám dvě rostliny. Zraje i Datlo, Tomatoberry, dokonce dneska byla narůžovělá Pythagora.
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 622

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Tue Jun 19, 2018 12:21 pm

Já jsem už minulý týden sklidil první Pudovik a Orange minsk (foto je skoro týden staré)

Venku jsem začal sáčkovat rajčata na semena, zatím jen pár rostlin, aby žena nebrblala
padr

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro miseku za Tue Jun 19, 2018 12:54 pm

U mě ve skleníku dozrálo první cherry rajče z kupované sazenice z UNI Hobby, z mých sazenic teď červenají Jahodo, Gardenberry, Stupické a Bejbino.

miseku

Poèet pøíspìvkù : 137

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Mon Jun 25, 2018 9:59 am

Když tak bloumám po zahradě a kochám se pohledem na rajčata, tak nejdéle stojím u odrůdy Buraja Grozď a žasnu. Rostlinu jsem začala pěstovat na dva výhony a následně jsem přidala ještě jeden. Všechny výhony už měří přes 2.5m a tváří se, že to ještě není zdaleka konečná. Listy jsou neskutečně veliké a bez sebemenší skvrnky, rostlina má zatím 15 plodenství a já uvažuji, že už dva výhony ukončím. Plody jsou nádherné, veliké a naprosto zdravé. Sklizeň
odhaduji na 9 a více kg z rostliny. Jsem nadšená, pánům šlechtitelům blahopřeji k tak povedené odrůdě.
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Mon Jun 25, 2018 10:21 am

Ještě je otázka, jaké budou chuťově. Ale snad dobré.
sasman

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Mon Jun 25, 2018 11:03 am

Ve zralosti jsou plody tmavé barvy a tmavá rajčata mívají obvykle chuť velmi dobrou. Pokud by to bylo s chutí na přímý konzum slabší, pak sušená budou určitě vynikající.
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Tue Jun 26, 2018 3:00 pm

Velmi nadějně vypadá letos opět u mě TOP odrůda - francouzský Corazon. Velmi málo rajčat je tak úrodných, jako právě tohle a navíc velmi dobře chutná. Podobně vypadá ruská Puzata Hata, která má taky vynikající chuť, ale v produkci se Corazonu nevyrovná. Kulatá rajčata mě prostě nebaví.
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Thu Jun 28, 2018 10:40 am

Moc hezky dozrává ruský Rubínový Kulon. Rostlinka se poflakovala na různých místech dvora v malých květináčkách a nebylo pro ni místo. Až jsem se milostivě rozhodla ji zachránit přesazením do velké nádoby a občasným přihnojením. Má spoustu plodů a je to jedna z nejlépe chutnajících "normálních" odrůd v mém sortimentu.
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Thu Jun 28, 2018 2:22 pm

Včera jsem ostřihal a připravil na vyhození ze skleníku cherry odrůdu Cereja z Portugalska, tak hnusné rajče už jsem dlouho nejedl.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1963

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Fri Jun 29, 2018 9:23 pm

Začíná se červenat Start na venkovním záhonu Shocked  oproti loňsku bude letos díky vedrům sklizeň začínat o 2-3 týdny dříve.
Ze Sladké děvočky z originálního balení se vyklubal kulatý "no name" Rolling Eyes  Jsem zvědavý, co z toho vyleze. Ještě že jsem vysadil hned 3 rostliny (kvůli reprodukovatelnosti), aspoň bude překvapení 3x větší Rolling Eyes
sasman

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Sat Jun 30, 2018 6:47 am

Už to na zahrádce začíná vypadat vesele a barevně, zraje spousta rajčat. Část dnešní sklizně.
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sat Jun 30, 2018 7:51 am

Rajčata v nádobách i vyvýšených záhonech u domu jsou jsou v plné plodnosti, ani ve skleníku na zahradě ještě všechny odrůdy neplodí, a na záhonech zatím jen náznaky zralosti.

Nevím teď přesně odrůdy, ale v první řadě zleva by měl být Superb, Torito a Golden Santa, ve druhé pak Berry, Děvočka a Sakura.

Rajčata jsou téměř zdravá, u domu ošetřovaná jen Wuxalem, různé skvrnitosti jsou běžné téměř na každé rostlině. Chemicky jsem ošetřoval jen na zahradě, kde septorioza napadá hlavně keříčkové odrůdy na vyvýšeném záhoně.

Venku je hnusně se studeným větrem, čeká mne zálivka rajčat pod přístřeškem a další ošetření Wuxalem. Projevy nedostatku vápníku jsou u některých odrůd hodně velké, přitom jsem již dvakrát ošetřoval. Poměrně vysoké napadení houbivými chorobami a zahníváním špiček plodů přičítám nedostatečné péči v době přípravy půdy před výsadbou a přenosem chorob semeny. Přestože jsem na zahradě denně, tak nestíhám vše podle potřeb, navíc rychlý nástup jara mne zastihl nepřipraveného, navíc nyní ten fialový hnus, který paroduje léto.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sat Jun 30, 2018 1:59 pm

Dcera nám oznámila, že se v sobotu u nás staví na návštěvu. A tak i když ti nebylo v plánu, vyslala mne manželka na zahradu, abych natrhal maliny a donesl také nějaká ne tak zralá rajčata (ty z pondělka se jí zdály hodně zralé). Tak jsem tam jel a otrhal co se dalo (všechno keříčková rajčata+ čtyři Stupické) xcelkem 3,15 kg. Asi to dceři namíchám, aby mně nezůstaly jen ty dvě kila těch zralejších.
Vladimír
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1255

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Sat Jun 30, 2018 2:33 pm

Já před výsadbou rajčat nijak speciálně půdu nepřipravuji, naopak, já s ní dokonce vůbec nehýbu. Do boxů sypu celé léto posečenou trávu a v zimě popel z krbu. Pro veliký úspěch jsem tento způsob začala používat na všech záhoncích, u mě není ani centimetr půdy volný - nenamulčovaný - a rostlinám se to líbí a mě taky, nemusím rýt. Mulčuji i povrch zeminy v nádobách a pak tolik nevysychají. V mé půdě se nenajde ani nanogram nějakých chemických reziduí - jsem ortodoxně bio. Rajčata jsou dokonale zdravá a ta, kterým se u mě nelíbí a dávají mi to najevo uhníváním špiček - San Marzano a Black Plum - byla vyřazena ze sortimentu. Letos tímto nešvarem trpí Big Mama, ale ještě jí dám šanci, protože ze tří rostlin je jedna úplně v pohodě.
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sat Jun 30, 2018 2:59 pm

Letos jsem ani nestihl namulčovat slámu (vyjma skleníku), a teď už se mi do toho vysloveně nechce. Cherry odrůdy jsou v pohodě, u odrůd na zpracování budu muset do budoucna vymyslet nejjednodušší způsob pěstování. Tady se mi zatím jeví jako nejlepší vyvýšený záhon, který je přístupný z obou stran, zvláště pokud se jedná o determinantní odrůdy. Na rostliny pod přístřeškem sice neprší, ale je tam hodně omezený prostor k pohybu. Rajčatům v nádobách se daří, a tak možná vyčlením pro příště skleník pro masité kuchyňské odrůdy. Cherry odrostou všude, problém s plísní, kvůli které jsem přístřešek stavěl, již několik let nemám. Monokulturní pěstování na jednom místě není moc vhodné, a na příkladnou péči o půdu nemám zase až tak moc času.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Sat Jun 30, 2018 3:39 pm

Vyvýšené záhony považuji za úplně nejlepší řešení a já bych je měla nejraději všude a na pěstování všeho.
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Mon Jul 02, 2018 12:36 pm

Vyvýšené záhony používám a jsou opravdu dobré. Už jsem je taky přestal rýt, jen je dosypávám (dospod jsem vložil hodně dřeva a teď postupně odehnívá a zmenšuje se). Nedovedu si tam ale představit pěstování vysokých rajčat - jak kvůli stabilitě tak kvůli sklízení.

Trávou mulčuji taky každý kousek, ale letos prostě tráva není. To, co jsem nasekal v dubnu a začátkem května, všude nestačilo a od té doby máme místo trávy jen klásky se semeny a ty musí do kompostu, to bych je plel záhony. Takže mulč už se skoro ztratil a teď nemám kde brát. Snad tento týden něco naroste po tom dešti.
padr

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Mon Jul 09, 2018 12:46 am

Už to zase hraje všemi barvami.
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 605

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Mon Jul 09, 2018 6:18 am

1*
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Mon Jul 09, 2018 7:51 pm

Parádní sklizeň, takový obrázek se hodí pověsit do kuchyně a v zimě pohled na něj zahřeje.
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Thu Aug 02, 2018 6:32 pm

Rajčatová sezóna je v plném proudu - u mě spěje rychlým tempem k brzkému závěru -a tak je možné něco málo zhodnotit. Objevila jsem postup pěstování, který se rostlinám velice líbí, nádherně rostou a bohatě plodí. Vysazeny jsou v kyblíku s uříznutým dnem, který je postavený na posečené trávě s trochou kompostu a naplněný kvalitní zeminou. Uvázané jsou na dřevěném špalíru a konkrétně tato rostlina - Puzata Hata - je pěstována na čtyři výhony. Sklidila jsem z ní zatím 2.6kg plodů a spousta je jich ještě na rostlině a to nejde o hybridní odrůdu.
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Thu Aug 02, 2018 10:01 pm

Zajímavé, ale zatím to zkoušet nebudu. Hlavně by to chtělo srovnat úrodnost jedné odrůdy při takovém pěstování a při "běžném" pěstování na záhonu.

Začíná špička zrání rajčat, takže přebytky využíváme na zpracování. Dnes jsme zavařili na zimu 8 l protlaku. Určitě příští týden uděláme další. Při současném tempu dozrávání mám obavu, aby sezóna neskončila už v září Sad
sasman

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 9 z 11 Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Next

Povolení tohoto fóra: