Keříčkové fazole

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Goto down

Keříčkové fazole

Příspěvek pro MrBig46 za Fri Sep 01, 2017 8:48 am

V středu jsem byl u tety, která se přestěhovala do penzionu pro starší lidi. Pobyl jsem tam trochu delší dobu a při cestě na autobus, jsem se stavil v restauraci na oběr. Na jídelním lístku měli tři meníčka a já jsem si vybral vepřová líčka s fazolovými lusky na kyselo a vařenými brambory. Moc mně to chutnalo a jen mě to utvrdilo v tom, že můj záměr pěstovat keříčkové fazole a obětovat tomu nějaké to místo na zahradě je správný. Jen musím skočit do zeleniny, koupit nějaké ty fazolové lusky a zkusit z nich něco ukuchtit. Za každý jednoduchý recept budu vděčný.
Vladimír
PS.: Pokud se doře pamatuji, tak jsem naposledy jedl fazolku na kyselo cca před třiceti lety (u rodičů), pokud nepočítám obědy v zaměstnání, kde to občas vařili
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1065

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Keříčkové fazole

Příspěvek pro J.R. za Fri Sep 01, 2017 12:07 pm

Včera jsem byl na koupalisti v Dacicich, rovněž jsem se stavil v restauraci na oběd.
Meníček měli 8, vybral jsem si hovezi steak, velmi dobry.
O chovu vlastního hovězího dobytka zatím neuvazuji.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1270

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Fri Sep 01, 2017 12:30 pm

Já bych z těch fazolí doporučil uvařit je v páře, smíchat s jogurtem, koprem a česnekem. V podstatě tzatziky z fazolí.
padr

Poèet pøíspìvkù : 368

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sat Sep 02, 2017 3:15 pm

Fazolky na kyselo bych si taky dala, chuť si pamatuji z dětství, uvařit je však neumím. Fazolky pěstuji několik let na přání dcery, ta si je nějak připravuje. Spařené lusky zamrazuji. Z odrůd vybírám Gusty a Stalagnit ze série pro mlsné jazýčky od SEMA, dcera je s nimi spokojena. Sama je přidávám do bramborového buřt guláše a s hermelínem si dělám z povařených fazolek salát do práce k obědu. Odrůdy volím takové, aby výpěstky byly co nejchutnější, dle mé filozofie, že málo chutné si mohu koupit v obchodě. Fazolky mají rády horko, to letos bylo, trochu jsem je zalévala, úroda byla veliká, jsem spokojena.
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 566

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Sat Sep 02, 2017 5:43 pm

Fazolky na kyselo podáváme k pečenému masu s bramborem. Pěstuji pouze odrůdu Gusty která nám naprosto vyhovuje.
Fazolky nakrájím na 2-3cm a uvařím doměka v osolené vodě, dále si připravím jíšku a tu vmíchám do fazolek. Přileju ocet dle chuti a provařím.
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 468

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sun Sep 03, 2017 8:38 am

J.R. napsal:Včera jsem byl na koupalisti v Dacicich, rovněž jsem se stavil v restauraci na oběd.
Meníček měli 8, vybral jsem si hovezi steak, velmi dobry.
O chovu vlastního hovězího dobytka zatím neuvazuji.

Jiří, docela ti rozumím. Taky bych si netroufl pěstovat býčky jen kvůli steakům. Co potom s tím ostatním masem. Jinak vidím, že jsi ve stravování in, my trochu starší dáváme přednost jiným jídlům (alespoň já). Pokud ale jednou dospěješ k tomu chovu býčků, tak ti přeji hodně úpěchů (víš, že člověk nemá říkat, že nikdy). Laughing
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sun Sep 03, 2017 8:48 am

Tak jsem oběhl pár prodejen zeleniny a na dotaz zelené fazolky se mně dostala odpověď "sorry". To mne utvrdilo v rozhodnutí opravdu začít tuto zeleninu pěstovat. Vím, že dcera kupuje zmražené, ale co je nejlepší pěstovat na zahradě? To co není běžně v obchodě. Díval jsem se na ty doporučené odrůdy, ale v sáčku je pár semen a cena není malá. Asi se poptám po okolí lidí, kteří mají zahrádky a vyptám nějaká semena od nich i když počítám s tím, že to bude "no name". Pochopitelně si také koupím sášek Gusty, ale nějaká sklizeň na zpracování bude asi až napřesrok.
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sun Sep 03, 2017 9:21 am

Laďo,

hovězí maso je zdravé a spotřeba kvůli vyšší ceně nízka. Sám moc masa nejím, ale byl jsem tam s dětmi,
které jsou ješte školního věku, tak chci, aby jedly maso.

Asi se do Dacic nedostanes, tak davam aspon odkaz, aby ses podival virtualne.
Restaurace, kde jsem byl je zde.
Koupaliste je tam moc pekne, odkaz zde.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sun Sep 03, 2017 10:29 am

Tak Jiří, to jsi mne na tu restauraci u Šuláků upozornit dřív. Ale vlastně se až tak moc nic nestalo. Když jsme šli ze zámku v Dačicích, tak jsem dostal hlad. Protože jsme měli čas (autobus do Nové Říše jel až za hodinu) bylo poledne a na cestě jsme narazili na restauraci se zahrádkou tak jsme se tam zastavili. Dal jsem si meníčko- vepřové výpečky, špenát, bramborové knedlíky (6 ks), vývar snědla manželka a jedno malé pivo. Hrozně mně to chutnalo, nacpal jsem se. Na jméno restaurace jsem se nepodíval, protože do Dačic se nejdříve dostanu tak za deset let, pokud všechno bude OK. Tuto restauraci ti doporučuji, příjemné posezení, výborná obsluha a chutné jídlo. Laughing
Vladimír
PS.: Byli jsme tam letos ve druhé polovině srpna když jsme chodili tímto krajem Telč, Třešť, Třebíč, Třeboň,....
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sun Sep 03, 2017 11:05 am

Třeboň už je dost daleko, ledaže by to byl záměr jet přesně po trase Třebíč, Telč, Třešť,  Třeboň.
Restaurace u Šuláků je na rohu ulice (silnice) a má také zahradku (není na fotkách na internetu).
Šikmo naproti u pošty trochu od ulice je další, kde jsi asi byl.
Tam jsem nebyl, ale asi to budou obe stejne dobre restaurace.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sun Sep 03, 2017 3:39 pm

Jiří, mohu tě uklidnit. Hned jsem věděl, že v takovém městě jako jsou Dačice nemohou být dvě vynikající restaurace. Tak jsem mrkl na mapy.cz a opravdu jsme byli u Šuláků je tam i fotka. Jinak my jsme byli celý týden ubytovaní v Telči a odtud jsme vyráželi.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Mon Sep 04, 2017 8:59 am

Dnes jsem jen tak orientačně prohlídl internetové obchody se semeny keříčkových fazolí. Kupovat semena fazolí v sáčcích po 7 g se mně zdá nekřesťansky drahé a tak jsem se díval na možnost koupit vážená semena. Moravoseed nabízí jednu odrůdu od Pop Vriend Seeds, ale nevím nic o její kvalitě- mají tam napsáno jen že je bez vláken. SEMO má také fazole od Pop Vriend Seeds, píší že mají výhradní zastoupení pro ČR, jaká semena a za kolik je mají budu muset zjistit přes e-mail. Píší, že jejich ceny fazole od této firmy jsou mírné. Už se těším, co mně napíší.
Vladimír
PS.: Mirku, zajímalo by mne jestli firma Moravoseed prodává někde vážená semena, třeba v tom jejich ústředí v Mušlově nebo někde tam, kde mají ty sklady
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Sep 14, 2017 8:25 am

S pěstováním těch fazolek na zeleno si asi ještě užiji plno zábavy. Už teď jsem zažil takovou zábavnou příhodu: Ptal jsem se u několika stánků, jestli prodávají zelenou fazulku, abych si ji mohl vyzkoušet a ochutnat. U posledního stánku mně prodavač řekl, že ji nebere, ale, že ve skladu ji mají a když řeknu tak mně ji objedná. Nechtělo se mně tam znovu letět jen pro ty fazolky a tak jsem mu řekl´, že ne, možná jindy. Udělal jsem dva kroky od krámku a zastavila mně cizí paní, vytáhla z tašky sáček s fazolkami a dala mně ho s tím, že ho nese vnučce, ale že jí ty fazolky  nosí tak často, že se nic nestane, když jí je tentokrát nedá (dobří lidé ještě žijí). Pochopitelně, jako správný kolchozník jsem se jí zeptal, jestli si semeno sama pěstuje nebo je nakupuje, že se mně cena semen v těch sáčcích zdá nekřesťanská. Dozvěděl jsem se, že je kupuje ve čtvrt kilovém  balení, shodu okolností ve stejném obchodě, kde já nakupuji dřeňový hrách Zázrak z Kelvedonu- čtvrt kila za cca 25,- Kč. Takže otázka semen je pro mne na příští rok vyřešena (jaká odrůda to je to se dozvím až budu ta semena kupovat). Přišel jsem domů a hned jsem se dal do kuchaření. Povařil jsem všechny fazolky v páře, udělal si ten česnekový dip nebo jak se to jmenuje (recept od Padr), fazolky jsem s tím ochutnal. Zdálo se mně, že ty fazolky jsou nějak sladké, tak jsem je osolil. Ruka mně asi nějak ujela, přesolil jsem to a moc jsem si nepochutnal. Tak budu asi začít znovu chodit okolo stánků se zeleninou a čekat, až mně nějaká dobrá víla dá pár fazolek, abych je mohl znovu ochutnat. Smile
              Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Thu Sep 14, 2017 8:32 am

A neda se zelena fazolka koupit mrazena ?
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Sep 14, 2017 10:05 am

Opravdu se dá koupit zmrazená. Dcera ji běžně takto kupuje. Pokud neseženu tu čerstvou tak po ní taky sáhnu. Zatím na to nespěchám. Rád bych přemluvil manželku, aby udělala tu fazolku nakyselo. Ale to se mně může podařit jen tehdy když bude v dobré náladě a z rozmaru mně to uvaří. Jestli to vůbec ochutná, to nevím. Koupit tu zmraženou potom nebude problém, nějaké maso na pečení tam v mražáku také je (dokonce i ty líčka se dají sehnat) jen na tu ochotu to momentálně u nás nevypadá. Very Happy
Asi budu muset udělat něco záslužného pro rodinu.
                Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Thu Sep 14, 2017 10:23 am

Minulý týden jsem se v Třebíči dívala na nabídku zeleniny v místních supermarketech a v obou navštívených měli zelené fazolky balené po asi 250g v chladících boxech, kde jsou čerstvé saláty a podobně. Pro pana Vladimíra: K setí spotřebuji dvě balení semínek, jedno Gusty a druhé Stalagnitu. Z těchto dvou balení mám "zarvaný" mrazák fazolkami a po kbelíku dostala i maminka a tchýně. Rostliny plodí opakovaně od začátku prázdnin. Přikládám foto z 3.9, které jsem neměla čas vložit sem dříve. J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sat Sep 16, 2017 7:21 pm

Paaní Jiřino, kolik dáváte semen do jednoho důlku? Já bych chtěl mít semena tak na třicet důlků. Pokud bych to s těmi dvěma sáčky zvládl, tak bych také zkusil ty dvě odrůdy. Je opravdu takový rozdíl v chuti jednotlivých odrůd?
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Mon Sep 18, 2017 10:19 pm

Fazolky pěstuji tři čtyři roky. Předtím jsem je nepěstovala, začínala jsem odrůdou Gusty, nemám srovnání. Dcera je považuje za chutné. Sama je pěstuji v jednom řádku, sázím po jednom semenu od sebe asi 5 - 7 cm, nesázím do hnízd. Mám řádek dlouhý 5 m a spotřebuju 2 balíčky semen. Do hnízd nesázím. Gusty je dobrá odrůda, Stalagnit jsou tenčí, rostliny nižší a méně plodné než Gusty. Zdraví Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Mon Sep 18, 2017 10:19 pm

Fazolky pěstuji tři čtyři roky. Předtím jsem je nepěstovala, začínala jsem odrůdou Gusty, nemám srovnání. Dcera je považuje za chutné. Sama je pěstuji v jednom řádku, sázím po jednom semenu od sebe asi 5 - 7 cm, nesázím do hnízd. Mám řádek dlouhý 5 m a spotřebuju 2 balíčky semen. Do hnízd nesázím. Gusty je dobrá odrůda, Stalagnit jsou tenčí, rostliny nižší a méně plodné než Gusty. Zdraví Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Sep 20, 2017 7:10 am

Díky za inspiraci. Asi je vysadím také v řádcích vedle jahod, v tom pruhu po strannách černé folie, který jsem měl rezervován pro zakořeňování odnoží (cca 20 cm). Bude to jednodušší, nebudu muset dělat další otvory do folie a využiji ty pruhy, na kterých u starších jahod, ze kterých již odnože neodebírám, roste jen plevel. Pro začátek si koupím po jednom balíčku od každé z těchto dvou odrůd.
Vladimír

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Wed Sep 20, 2017 7:58 am

Nic mi do toho není, ale to se Ti tam bude plest.
Stejne tak, pokud mas radky 60 cm od sebe, tak nemá cenu mezi ne něco davat.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Sep 20, 2017 8:12 pm

Nemyslím si, že by mně ty fazole u rajčat vadily. Budu je vysévat někdy po 15.květnu, jahody budu sbírat v první polovině června. V mezidobí s nějakými jinými pracemi mimo zalévání a sběr nepočítám a tomu by malé rostlinky neměly nijak vadit. Po sběru bude záhon jahod zlikvidován a asi tam nebudu do podzimu nic pěstovat. Jedině že by počasí nebylo tak suché jako poslední dva roky. Potom bych tam vysel nějakou kořenovou zeleninu.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Tue Oct 24, 2017 6:06 am

Včera jsem byl ve městě a stavil jsem se v prodejně semen. Měli tam semena keříčkových fazolí- 100 gramů za 35,- Kč. Cena se mně zdá dobrá, na testování půdy po letošním hnojení koňským hnojem (sláma z obilí, které bylo ošetřeno herbicidem) by mně tyto fazole vyhovovaly. Bylo mně sděleno, že se jedná o fazole se žlutými lusky a že zelené budou mít až na jaře. Nejraději bych si je koupil ještě teď, ale nevím, jestli jsou zelené nebo žluté lepší na kuchyňskou úpravu.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Tue Oct 24, 2017 12:33 pm

O víkendu jsem sebrala poslední lusky odrůdy Stalagnit a udělala jsem si z nich salát do práce. Barva lusků zelená, chuť i přes pokročilou dobu stále dobrá. J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Tue Oct 24, 2017 1:25 pm

Myslíte si, že zelené jsou lepší než žluté?
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Povolení tohoto fóra: