Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jahody 2015

+6
Catka
miroslav
Jiřina
MrBig46
J.R.
Mirek
10 posters

Strana 3 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Tue Feb 03, 2015 11:41 am

Mirek napsal:Ke hnojení na list se používají listová hnojiva ve formě postřiku nebo zálivky. Jako zálivku používám i kristalické hnojivo "Jahoda".

Kristalon Jahoda je jiste kvalitni hnojivo, ale je třeba se podivat na slozeni  - 12% N + 12% P2O5 + 36% K2O + 1% MgO + mikroprvky - a také si uvědomit, ze hnojiva Kristalon nejsou urcena k universalnimu pouzivani po celou sezonu, ale naopak specificky v danou dobu vegetace ci fenofaze plodiny.

Pro jahody jsem dostal doporucenou rocni davku zivin  60g N + 30g P2O5 + 120g K2O + 30g MgO / 10 m2. Takze pokud se pouziva pouze Kristalon Jahoda, není K:N v pomeru 2:1 a rostliny mají malo dusiku (coz bude asi u pana Mirka problém, ze trilete jahody uz nemá nic moc). Jinými slovy, Kristalon Jahoda je nutne doplnit nejakym dusikatym hnojivem (bud na jare aplikovat samostatne nebo smíchat dohromady).

Jednorazova davka 5g dusiku v cistych zivinach na 10 m2 se v podstate jinak nez rozpustenym hnojivem v zálivce aplikovat neda. Rovnomerne aplikovat takove male množství granulovaného hnojiva na danou plochu je obtizne a ani to podle mne nemá cenu se o to pokouset. Duvodem postupneho hnojeni v malych davkach je snaha, aby vysoka jednorazova davka dusiku nebranila rostline v prijmu dalších prvku.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Tue Feb 03, 2015 12:38 pm

MrBig46 napsal:Pokud jde o to, že bych měl mít strach z toho, že jahod budu mít moc, tak to opravdu nehrozí. Já zas až tak dobrý pěstitel nejsem (ani mé výnosy rajčat nejsou obrovské). Systém se dvěma záhony se mně vždycky líbil, jahody budou postupně putovat po zahradě. Počítám, že již při výsadbě si dám do toho volného pruhu 25 cm širokého kelímky na zakořenění odnoží.
Mit dostatek ci hodne jahod není spatne, ale je lepe se zatím v ocekavani "drzet při zemi". Letos lze z první urody frigo sadby jen castecne posoudit, nakolik se bude pestovani dařit a jaky bude vynos. Komplexni posouzeni bude mozne az v pristim roce 2016.

Nevim, zda usetrite prilis práce, pokud date kelímky do volneho pruhu uz při vysadbe. Pokud v nich bude zemina, tak se v nich uchyti plevel (leda, ze byste je zakryl textilii nebo zamulcoval). Pokud v nich zemina nebude, tak se asi mozna castecne 'zborti' a zmensi objem a budou se spatne vyndavat.

Do kelimku davam zeminu smíchanou s kompostem obvykle v pomeru 2:1 ve prospěch zeminy. Pak je na chvili ponorim do 20 l kyble s vodou,  aby poradne nasakly vodu a nemusel jsem je hned zalevat. Bud vyrypnu sazeci lopatkou otvor a umistim nebo pokud je okraj textilie cerstve obryty, tak jdou vcelku pohodlne zatlacit do zeminy, nemusi se vyrýpnout otvor. Okraj textilie obryvam opatrne - nejdriv 'odriznu' zeminu rycem a az na druhy pruchod opatrne obracim (pokud jsem hned ryl i obracel zeminu, tak mi to 'zdvihalo' rostliny nebo jejich koreny).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Fri Feb 06, 2015 9:51 am

Doporučení pro správné hnojení jahod od firmy Yara se da nalezt zde. Pouziva se kombinace komplexniho NPK hnojiva YaraMila Complex, dusicno vápenatého hnojiva YaraLiva Calcinit a speciálního hnojiva Kristalon Červený (Jahoda) + hnojivo pro foliarni (listovou) aplikaci.

Se samotnym hnojivem Kristalon Červený (Jahoda) se vystacit neda.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Sun Feb 22, 2015 12:12 pm

Na techto strankach je popsan rozdil mezi jednouplodicimi a staleplodicimi odrůdami. Staleplodici odrudy u nas prodejci nerozlisuji, alespon jsem si nevsiml, ale deli se na 'Everbearing' a 'Day Neutral'.

'Everbearing' davaji dve urody, 'Day Neutral' 1 urodu a pak dozrava konstatni (mensi) počet plodu. Výhodou 'Day Neutral' by mel byt dobry vynos jiz v 1. roce vysadby, nevýhodou mensi plody. Mezi 'Day Neutral' patri napr. odrudy Selva, Evie 2.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Wed Feb 25, 2015 8:46 am

Koncem lonskeho roku získal menšinou (minoritni) registraci do jahodniku herbicid BETASANA SC. Zatím o nem mnoho nevim, ale budu se o nej zajímat.

Dále získal minoritni registraci do jahodniku pripravek RELDAN 22 (květopas jahodníkový). RELDAN dost zapacha, ale ma velmi nizkou toxicitu, jedna se o jediny insekticid povoleny pro pestovani ovoce pro vyrobu detske vyzivy.

Vzhledem k tomu, ze se minoritni registrace ponekud komplikovane vyhledavaji, je na webu Ovocnarske unie - vlevo mezi 'Pesticidy' - odkaz na 'minoritní přípravky', viz ... zde.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro MrBig46 Sun Mar 22, 2015 7:30 am

Včera jsem konečně objednal mailem jahody v jahodárně Vraňany- 10 ks Rumba a 10 ks Salsa. Dnes mně přišlo potvrzení objednávky, jahody by měly přijít mezi 15. a 20. dubnem. Nakonec jsem koupil tkanou textilii širokou jen jeden metr, takže budu mít dva řádky dlouhé 5 metrů. Záhon budu muset co nejdříve připravit, hlavně pohnojit.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Sun Mar 22, 2015 1:04 pm

Zatím jsem sazenice neobjednal, chci 3 odrudy, u jedne vaham, mel jsem naplánovanou odrudu Daroyal, která letos není v nabídce. Dva radky jsou lepsi na 'obsluhu', ale 20 ci 22 sazenic není mnoho. Nejlepe kdybyste postupne rozmnozil a rozsiril na aspoň trojnásobek a rocne pak obmenoval 1/3 (nebo při dobrem zdravotnim stavu 1/4).

Včera jsem zaryl substrat ze zampionarny, který slouží jako hnojivo a mel by i potlacit skodlive houbove patogeny v pude (obdobne kompost, ci hnuj - ten se ma však davat 1/2 roku před výsadbou, leda ze by byl jiz zkompostovany).

Drive jsem před výsadbou zapravoval do pudy Cererit (tusim ze 15-20g/m2), ale uz to nedelam, spoleham na organicke hnojivo a pak postupne prihnojovani davkami 5g dusiku na 10 m2. Dozvedel jsem se, ze v jarnim odobi je mozne dat az 40 g na 10 m2 (tedy prihnojit 8x), tak to letos vyzkousim (loni jsem v jarnim obdobi daval 30g dusiku na 10m2).

Pro Vas by byl asi nejlepší Kristalon Cerveny (Jahoda) kombinovany s ledkem vapenatym tak, aby pomer dusiku a drasliku byl 1:2 (Kristalon cerveny ma pomer 1:3). Taky jsem se rozhodl poridit Kristalon Cerveny, hnojivo Yara Mila Complex budu používat po vysadbe a po sklizni.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro miroslav Sun Mar 22, 2015 4:05 pm

ja mam doma dve odrudy - Honeyoye a Bounty - na velikost je dobra Honeyoye, ale chutove rozhodne Bounty, navic co se tyce prezimovani tak Honeyoye se vytrácí, ackoliv nebyly zimy, rostliny bud uschnou nebo jsou choulostivejsi na krckove choroby, Bounty drzi, 100% přeživších

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Mon Mar 23, 2015 8:30 am

Odruda Honeoye je nachylna na korenove a krckove choroby. Pestoval jsem ji 3x, 2x vcelku v pohode (vypadky 4-5%), potreti jsem ji musel zlikvidovat (vypadky desitky procent). Rana odruda - za spatneho počasí jsou plody méně sladke, ale chut zustava dobra, pro tmavou barvu je idealni do marmelad.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro miroslav Mon Mar 23, 2015 6:43 pm

tak to v mych podminkach byla Bounty jeste tmavsi

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro Catka Tue Apr 07, 2015 3:04 pm

Moje dcera by ráda pěstovala menší množství jahod na terase v Praze v truhlících.Dnes na trhu prodávali odrůdu Mara de bois. Prezentována byla jako převislá a stáleplodící. Cena jedné rostlinky 35 korun,to mi příjde docela dost. Je šance,že při dostatku snahy a péče, sklidí nějakou slušnou úrodu?
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Tue Apr 07, 2015 4:40 pm

Slusna uroda u jahod je primarne o slusnem poctu sazenic. Kolik jich chce kupovat ? Pokud 3, tak to nemá moc cenu a o slusne urode to není vůbec. Pokud 20, tak se to vyplati objednat ve Vrananech (nebo si tam zajet na vylet). Frigo sazenice Mara de Bois by tam mela stat 15,- Kc, v kontejneru K11 25,- Kc. V Praze na trhu bych radsi nic nekupoval.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Fri Apr 10, 2015 9:22 pm

Nakonec jsem dnes dopoledne koupil a odpoledne vysazel zelenou sadbu - odrudy Daroyal, Rumba, Salsa. Chtel jsem mj. odrudu Daroyal, ktera letos neni v nabidce jako frigosadba. Daroyal je rana odruda s vysokym vynosem, velmi odolna listovym a korenovym chorobam i chorobam plodu, pochazi ze stejneho krizeni jako Darselect (Elsanta x Parker).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro MrBig46 Sat Apr 11, 2015 4:33 am

Tak já na tu Rumbu a Salsu zatím čekám, mám je objednány mezi na termín 15. a 20. dubnem. Vlastně bych byl raději, kdyby to bylo nějak okolo toho dvacátého a ani bych se nezlobil, kdyby se to o nějaký ten den zpozdilo. Nemám zatím na zahradě ani kapku vody a v petkách by sem mně tam vodu nechtělo vozit. Doufám, že příští týden dořeším čerpadlo a že bude líp.
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro miroslav Sat Apr 11, 2015 7:24 am

a to je vše prostokořenná sadba?

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Sat Apr 11, 2015 9:05 am

Ano, zelena sadba i frigosadba je prostokorena. Frigosadba je odlistena, nijak extra se zalevat nemusi. Zato zelena sadba by mela byt ci spise musi byt "tyden ve vode". Pestuji na chalupe, zalevat budu jeste v pondeli rano, pak je predpoved vcelku prizniva a pristi vikned by to uz melo byt OK.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro MrBig46 Sat Apr 11, 2015 5:58 pm

Tak dnes se mně podařilo zprovoznit čerpadlo, soused u kterého jsem měl loni napojenou prodlužku mi řekl, že mně nenapojí, asi jsem mu něco udělal. Tak jsem to zkusil u sousedů z druhé strany, se kterými si i víc rozumím. Za hodinu jsem načerpal těch potřebných 400 litrů a jsem připraven na výsadbu jahod a konečně také těch otužilých rajčat (ty dám v pondělí, foliák se už pěkně zahřívá).
            Vladimír
PS.: to čerpadlo bere 250 W za hodinu, loni jsem mu dal plno ma topení plno ořechového dřeva, dřív ode mne dostal plno sazenic jahod a rybízů, přes plot mu házím zelenisko pro slepice. On mně nikdy nic nedal, ale stejně jsem měl v batohu půlkilovku nemleté zrnkové kávy Tchibo, jako pozornost pro něj za loňský rok (čerpal jsem asi tak pětkrát, taže náklady na 1,5 kWh byly pro něj asi neúnosné).No taková je už dnes doba. Very Happy
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro MrBig46 Thu Apr 16, 2015 7:51 pm

Dnes dopoledne jsem dostal objednané jahody. Měl jsem objednáno po 10 ks Rumba a Salsa. Dostal jsem od každé odrůdy po 13 ks, přesně jak píše J.R.- Jahodárna Vraňany. Ještě před obědem jsem si vystříhal v textilii otvory a odpoledne jsem to šel vysadit. Mám tam na délce 5 m po jedenácti sazenicích (45 cm od sebe), zbývající čtyři jsem vysadil mimo. Spěchal jsem, protože zítra snad má pršet a ochladit se.

Jahody 2015 - Stránka 3 Jahody
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Thu Apr 16, 2015 8:44 pm

To mate velmi pekne udelane. Dest (pokud bude) po vysadbe je idealni.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Fri Apr 17, 2015 6:18 am

U mne zatim neprsi i kdyz by dle predpovedi melo zacit. Zaleval jsem vcera vecer, predtim naposledy v pondeli rano. Zelena sadba vypada pekne, i kdyz 2 dosti teple dny jsou na ni malinko znat. Pokud behem 1/2 hodiny nezacne prset, pujdu ji znovu zalit.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Mon Apr 20, 2015 9:48 am

V nedeli jsem poprvé od vysadby prihojil zelenou sadbu rozpustenym hnojivem YaraMila Complex v davce 40g/10m2. Hnojivo obsahuje fosfor ve forme polyfosfatu, který by mel zajistit rychly rust korenu.

Slozeni hnojiva YMC zde.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro Mirek Fri May 01, 2015 8:21 am

Podařilo se mi minulý týden hnojivo YaraMila Complex zakoupit, ale ještě jsem ho nepoužil. Ve skleníku dozrávají první jahody (odrůda neznámá, měla by být stáleplodící). Je to jž druhá vlna.... bounce Jahody 2015 - Stránka 3 101_9813
Prdl jsem do skleníku nějaké odnože, protože jsem je vloni už neměl kam dát. Dosti trpěly výkyvy teplot v těch hicech, v okamžiku dozrávání se na ně vrhají brablenci.


Naposledy upravil Mirek dne Fri May 01, 2015 10:21 pm, celkově upraveno 1 krát
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Fri May 01, 2015 9:50 pm

Obdivuhodne, ze uz ted mate jahody. Tedy jak se to vezme, zrejme se neshodneme, staleplodici ani ve skleniku bych jahody nepestoval, mj. proto, ze mam jen 1 mensi sklenik a jeho plocha je cca 10x mensi nez plocha pestovanych jahod.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro Mirek Fri May 01, 2015 10:23 pm

Za chvílu půjdou ze skleníku pryč, nahradí je melouny a okurky.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Sun May 03, 2015 7:47 am

Sazenice jahod delam jen kontejnerovane, do volne pudy je sazim az na trvale stanoviste. Kvety kontejnerovanych rostlin vystipuji. Pokud je mam pres zimu, zahrnu (zapustim) je na podzim do zahonu a pred zimou poradne zaliju.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 3 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 3 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru