Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vosy v zahradě

3 posters

Goto down

Vosy v zahradě Empty Vosy v zahradě

Příspěvek pro Jiřina Thu Jul 13, 2017 1:47 pm

Letos v horkém suchém létě mám škody na borůvkách a malinách od vos. Vykusují a vysávají mi plody. Jak s vosami bojujete v zahradě?
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vosy v zahradě Empty Re: Vosy v zahradě

Příspěvek pro J.R. Thu Jul 13, 2017 2:21 pm

Zatím nebojuji. V minulem tydnu se nam dest vyhybal a po teple nedeli a pondělí uz zacalo byt neprijemne vseobecne sucho.
V utery zacalo prset, prilis nenapršelo, ale dnes rano a dopoledne bylo vetrno a chladno jako v listopadu.

Nevim, zda by mělo cenu instalovat nejake misky s vodou ci rozpustenym cukrem, alespoň pro ucely monitorovani vyskytu hmyzu.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vosy v zahradě Empty Re: Vosy v zahradě

Příspěvek pro Jiřina Thu Jul 13, 2017 9:19 pm

U nás za červen napršelo 23 mm a za červenec zatím asi 5 mm, toto suché počasí s teplotami kolem 30 C vosám svědčí. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vosy v zahradě Empty Re: Vosy v zahradě

Příspěvek pro J.R. Thu Jul 13, 2017 10:06 pm

Někdo tvrdi, ze mají zizen ci nedostatek vody a proto vysavaji drobne ovoce.
Loni v srpnu jsem mel vosi hnizdo cca 20 metru od borůvek a vůbec si jich nevsimli.
Pokusy o mechnickou likvidaci hnizda selhaly, dostal jsem 2 zihadla a nakonec jsem hnizdo vystrikal Reldanem a priklopil 20 l kyblem.
U Reldanu (velmi nebezpecny pro vcely a asi i vosy) se udava toxicita pro člověka na urovni kuchynske soli,
pripadne by se dalo uvazovat o postriku.
S ruznymi PETkami s návnadou (pivo apod.) nemam zkusenosti, když mi vosy a srsne litaji na hrusky, tak je likviduji mechanicky.
Mam Williamsovu, dozrava u mne v zari, hrusek je hodne, ztraty mi nevadi.
Mel jsem Clapovu, tu decimovali hodne a nebyl o ni v srpnu v rodine zajem, tak jsem ji zrusil.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vosy v zahradě Empty Re: Vosy v zahradě

Příspěvek pro Mirek Fri Jul 14, 2017 4:56 pm

Jiřina napsal:U nás za červen napršelo 23 mm a za červenec zatím asi 5 mm, toto suché počasí s teplotami kolem 30 C vosám svědčí. J.

Tak to je asi u nás moc mokro, protože vosy zatím nic moc, na broskvích řádí hlavně mravenci. Vosy se objeví nejvíce jakmile začne zrát sladké ovoce, a nedej bože aby do toho zapršelo a ovoce popraskalo. V této době likviduji jejich hnízda, pokud se mi podaří je najít. Usadily se mi i ve skleníku a foliáku, rovněž na pergole u révy, tradiční místo mají v udírně.
Vosy v zahradě 106_1388 Vosy v zahradě 106_1389
Na pergole jsem na ně nasadil sáček a následně rozšlapal, ve skleníku apod. jsem na ně stříkl z "hasičáku" a bylo po nich okamžitě. Dle načasování to vidím na líhnutí v plné zralosti ovoce.

Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Vosy v zahradě Empty Re: Vosy v zahradě

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru