Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Co letos udělám jinak

+3
padr
Zdenci
Catka
7 posters

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Goto down

Co letos udělám jinak - Stránka 2 Empty Re: Co letos udělám jinak

Příspěvek pro Mirek Sat Dec 29, 2018 2:49 pm

Určitě je to dáno i odrůdou a srtukturou plodu. Ve skleníku na ně neprší, zálivka jen ke kořenům, ale praskání bylo letos celkem běžné. Pozoruji i vliv velikosti listové plochy na praskání, něco podobného pozoruji i u révy.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Co letos udělám jinak - Stránka 2 Empty Re: Co letos udělám jinak

Příspěvek pro J.R. Sat Dec 29, 2018 8:48 pm

MrBig46 napsal:Rajčata praskají proto, že při velkých deštích se vyplaví soli obsažené v půdě, sníží se elektrická vodivost půdního roztoku a kořeny začnou přijímat nadměrné množství vody.
Zajímavé.
A nepomohlo by po velkých deštích přihnojit, aby se zvýšila elektrická vodivost půdního roztoku ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Co letos udělám jinak - Stránka 2 Empty Re: Co letos udělám jinak

Příspěvek pro Mirek Sun Dec 30, 2018 8:49 am

J.R. napsal:
MrBig46 napsal:Rajčata praskají proto, že při velkých deštích se vyplaví soli obsažené v půdě, sníží se elektrická vodivost půdního roztoku a kořeny začnou přijímat nadměrné množství vody.
Zajímavé.
A nepomohlo by po velkých deštích přihnojit, aby se zvýšila elektrická vodivost půdního roztoku ?

Jenže jak to udělat? Dát rostlinám hnojivo formou zálivky aby se dostalo ke kořenům nebo postřik na list nebo je rozhozením hnojiva zapracováním do půdy?
I vzhledem k velkým výkyvům počasí jsem přestal vysazovat rajčata "na ležato" (krom skleníku, ale i tam to změním) a zapouštím je kolmo co nejhlouběji. Dole sice není půda tak prohřátá, ale ani tak rychle nevysychá, a dá se říci že ani tak promáčená. Možná by stálo za to, udělat rajčatům růvky, nakrýt je nepropustnou fólií, namulčovat např. slámou a zalévat jen ke stonku, aby se dešťová voda dostala dál od rostliny. Ale to je hlavně otázka času, a toho se mi bohužel nedostává.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Co letos udělám jinak - Stránka 2 Empty Re: Co letos udělám jinak

Příspěvek pro J.R. Sun Dec 30, 2018 12:42 pm

Postrik na list ne, pokud se jedna o pudni roztok  … zde.
Takze spis hnojivo formou zálivky nebo zapracovanim hnojiva do pudy.
Ale nevim, zda je to dobry napad, zda plody nepopraskají rychleji, nez se doda hnojivo.

Nevim nakolik jsou růvky vhodné pro rajacata.
Ja je pouzivam pro brambory, pro jahody jiz ne (v lete by moc vysychaly).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Co letos udělám jinak - Stránka 2 Empty Re: Co letos udělám jinak

Příspěvek pro MrBig46 Thu Jan 03, 2019 8:58 am

Ve skleníku na ně neprší, zálivka jen ke kořenům, ale praskání bylo letos celkem běžné.
Skleník je něco úplně jiného než venkovní záhon krytý jen střechou. Vzhledem k tomu, že ve skleníku jsou obvykle vyšší teploty než venku, tak se musí zalévat podstatně víc. I když se zálévá přímo do země, tak se hodně vody odpaří a v noci, když se ochladí zvýší se hodně relativní vlhkost a ta opravdu může způsoibit praskání plodů. Venku se takové vysoké relativní vlhkosti neobjevují, snad jen při dešti nebo mlze.

Nevim nakolik jsou růvky vhodné pro rajacata.
Dokud jsem nepoužíval pro pěstování černou tkanou textilii, tak jsem vždy rostliny rajčat přihrnoval stejně jako brambory. Myslím si, že jim to stejně jako bramborám vyhovovalo i když na rozdíl od brambor netvoří na koncích kořenů hlízy. Pokud jde o brambory, tak rostliny nakopčené rostou daleko lépe, jsou mohutnější a dávají vyšší úrodu než rostliny brambor neohrnuté. Bonusem u brambor je jednodušší sklizeň. Ta rajčata jsem pěstoval ve dvojřádku a do brázdy mezi rajčaty jsem zaléval. Brázdu jsem proti velkému odparu mulčoval posečenou trávou. Spokojenost.

Takze spis hnojivo formou zálivky nebo zapracovanim hnojiva do pudy.
Taky nevím jak dostat to hnojivo do té vody co napršela. Chtělo by to, aby současně s deštěm se rozpouštělo hnojivo, ale to by zanemnalo mít tam rozhozené suché rozpustné hnojivo. Ale kolik hnojiva je pořtřeba, aby rajčata nepraskala, to by se muselo ověřit nějakým experimentem. Ale na to asi nikdo z nás nebude mít. Tím hnojivem se myslí draselná sůl, která se také někdy přidává ke zlepšení chuti rajčat (méně vodnaté, koncentrovanější chuť, sladší- vše v důsledku snížení nasávací schopnosti kořenů). Lze použít i kuchyňská sůl, ale to je cesta do pekel- zasolí se půda a toho sodíku se je těžké zbavit. Pro mne je lepší střecha s odtokem vody rýnami do barelu.

                         Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Co letos udělám jinak - Stránka 2 Empty Re: Co letos udělám jinak

Příspěvek pro J.R. Sun Jan 06, 2019 2:48 pm

A jak se díváš na možnost dodat hnojivo po dešti v zálivce ?
Vypadá to divně, ale ta zálivka by mohla tu dešťovou vodu trochu "vytlačit" a nahradit vyplavené živiny.
Jinak draselnou sůl nemám, jen síran draselný.
Draslík se dodává, aby plody byly sladší, se snížením nasávací schopnosti kořenů to podle mne (přímo) nesouvisí.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Co letos udělám jinak - Stránka 2 Empty Re: Co letos udělám jinak

Příspěvek pro MrBig46 Sun Jan 06, 2019 4:13 pm

Draselná sůl je KCl a právě ten chlóŕ (Cl-) způsobuje zvýšení elektrické vodivosti. Dokonce se uvádí, že draselná sůl není vhodná pro hnojení za vegetace a proto se používá ke hnojení pouze na podzim. Přes zimu se chlór odpaří. Pokud jde o chuťový pocit, tak rajčata ze sucha mají koncentrovanější chuť a zdají se také sladší. Možná i na refraktometru lze najít vyšší hodnoty cukru.
Možná koncentrovaný roztok té draselné soli by mohl pomoct kdyby byl použit ihned po dešti. Ale to všechno by bylo třeba odzkoušet.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Co letos udělám jinak - Stránka 2 Empty Re: Co letos udělám jinak

Příspěvek pro J.R. Sun Jan 06, 2019 4:30 pm

Používám pouze bezchloridová hnojiva.
Zvýšení elektrické vodivosti budou způsobovat i všechny další prvky.
Jasně, že rajčata za sucha mají koncentrovanější chuť, ale draslíkem se hnojí pro zlepšení chuti a cukernatosti.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Co letos udělám jinak - Stránka 2 Empty Re: Co letos udělám jinak

Příspěvek pro Mirek Fri Jan 18, 2019 10:07 am

No tady je ale mrtvo! Sad   Načase s tím něco udělat Sleep, nejlépe začít vysévat a sázet bounce
Vracel jsem se nažhavený a plný elánu, ovšem už za Bělehradem jsem dostal od toho fialova takovou po čuni, že kdych v tom okamžiku seděl v autě, tak to otočím. Wink

Co letos udělám jinak - Stránka 2 Schrze16

Má mrznout, a tak se snad už dočkáme zimy i my tady dóle.

M.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Co letos udělám jinak - Stránka 2 Empty Re: Co letos udělám jinak

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru