Cherry rajčata ve kbelíku

Goto down

Cherry rajčata ve kbelíku

Příspěvek pro MrBig46 za Sun Oct 02, 2016 11:00 am

Již několik let pěstuji na lodžii na jihu domu cherry rajčata v desetilitrových kbelících (jen jako takový doplněk k račatům pěstovaným na zahradě). Přípravě půdy vlastně nevěnuji žádnou velkou pozornost, jen dovezu ze zahrady nějaký kompost, přidám trochu kupovaného substrátu a zasadím. Během sezóny ještě dvakrát nebo třikrát přihnojím většinou ledkem vápenatým. Rajčátka mám dobrá, ale úroda asi není taková jaká by mohla být, kdybych jim věnoval větší péči.
Podle obrázků z tohoto webu vím, že mnoho z vás pěstuje úspěšně cherry rajčata v kontejnerech. Rád bych se s vámi podělil o vaše zkušenosti s tímto pěstováním. Nejprve by mně zajímalo, jak a z čeho mícháte substrát, zda tam dáváte nějaké hnojivo a čím a jak často hnojíte v průběhu sezóny.
Vladimír
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1215

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Cherry rajčata ve kbelíku

Příspěvek pro Mirek za Sun Oct 02, 2016 12:30 pm

Zeminu do 10 nádob smíchám z kupovaného zhradnického substrátu Primaflora (1/2) a ze zeminy, kterou dotáhnu odněkud ze zahradady nebo haldy, o které vím, že nebyla ošetřena selektivními herbicidy, pokud mám, tak přidám jemný písek fr. 0-2 mm. Vlastní kompost ještě nemám v dostatečném množství, kupovaný nedám ani náhodou, umím použít i zbývající přemrzlou zeminu z květináčů. Od letoška přidávám do zeminy decku kelímku hnojiva Yaramila Komplex, ale až do zásypové vrstvy aby se kořeny přísady nespálily, v průběhu sezony přihnojuji Kristalonem.
Letos jsem měl u domu skoro 30 květináčů a největším problémem je zálivka, zvláště v době kdy jsou rostliny již velké a plodící, tehdy již voda mizí velmi rychle. Jelikož jsem zaměstnaný čovek, tak tohle je docela velký prolém.
Po letošní nadúrodě a nestíhačce v péči, opouštím od kbelíkového způsobu pěstování a budu instalovat vyvýšené záhony, z nichž některé budou rozebiratelné, silně omezím i počet odrůd. Tohle se samozřejmě nedá praktikovat na balkoně.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1873

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Uďa za Sun Oct 02, 2016 12:43 pm

Určitě samozavlažovací, protože chlastají jako blázen, substráty jsou dost šizený, nejlepší se mi osvětšila zemina z bioplynnové stanice. Dost záleží co kde míchají. Ostatní dodám kristalonem apod. Kromě světla, toho budou mít vždy málo.
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Oct 02, 2016 2:54 pm

Pokud bych dal jen zahradnický substrát, tak bude vysychat 2x rychleji. Těžší podíly jsou nutností.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1873

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Sun Oct 02, 2016 4:40 pm

Ještě loni jsem pěstovala asi 15 rajčat ve 20l nádobách, letos jen jednu! Rostliny mívám bujné a rozčiluje mě, že je nedokážu pořádně uvázat. Taky to zalévání je náročné. Úroda byla vždy velmi slušná,ale se substrátem jsem se moc nepárala. Mám kvalitní kompost a tak jsem jej prosila a rostlinu zasadila do nádoby. Někdy jsem přidala trochu popela a písku. Nemám žádné oblíbené hnojivo a tak používám to, které je mi v obchodě zrovna sympatické, nejlépe pokud je tekuté.
Catka

Poèet pøíspìvkù : 616

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Mon Oct 03, 2016 8:07 am

Já část rajčat pěstuji v 75litrových barelech vždy po dvou rostlinách. Každý rok nahrazuji cca polovinu obsahu kompostem. Promíchám a přidám dolomitický vápenec a YMC. Přihnojení během sezony byl 3x Wuxal Ca na list a 2x YMC rozpuštěný ve vodě.
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 562

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Tue Oct 04, 2016 1:13 pm

Mirku, mám nějaké doplňující otázky:
Do kbelíku dáváš deci hnojiva Yaramila Komplex. To bych si mohl také koupit, není tak drahé ( 1 kg okolo 50,- Kč) a co by mně po výsadbě do čtyř květináčů zbylo, mohl bych následně použít k přihnojení na zahradě. To deci hnojiva použiješ do jak velkého kbelíku?
Ten písek 1-2 mm jaký to je? Já znám jen takový křemičitý k filtraci vody případně na prosypávání umělé trávy na hřištích.
Přihnojování Kristalonem Květ a plod nebo Gold ? Jak často ?
Se zalíváním mám také problémy. Mám kbelíky s dvojitým dnem, zalíval jsem jen zespodu, voda stačila na dva dny a to je ten problém. Často jsem si vzpomněl až za tři čtyři dny, že bych ta rajčata měl zalít a to už měla list svěšené. Budu asi muset zalívat každý den v určitou dobu nebo si vést pravidelný záznam kdy jsem zalíval. Asi budu kombinovat zalévání shora a také odspodu. Mulčujete někdo povrch zeminy kbelíku nějakým materiálem např. netkanou textilií ?
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Tue Oct 04, 2016 1:19 pm

Zdenci napsal:Já část rajčat pěstuji v 75litrových barelech vždy po dvou rostlinách. Každý rok nahrazuji cca polovinu obsahu kompostem. Promíchám a přidám dolomitický vápenec a YMC. Přihnojení během sezony byl 3x Wuxal Ca na list a 2x YMC rozpuštěný ve vodě.

Mám tomu rozumět tak, že YMC je Yaramila Komplex?
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Tue Oct 04, 2016 10:47 pm

Ano YMC = YaraMila Complex.
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 562

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Oct 20, 2016 9:19 am

Včera jsem se byl podívat v zahradnictví Čtyřlístek. Nic nového zajímavého tam neměli, ale narazil jsem tam na hnojivo YMC , vzpomněl jsem si, že ho Mirek používá do kbelíků a tak jsem si jedno kilo koupil za 63,- Kč. Je to sice jen nějaké NPK, ale ta krabička ve které to je mně vyhovuje. Přeci jen skladovat někde v bytě sáček s NPK by se mně nelíbilo. Už se těším na ta krásná cherry rajčata!!! Very Happy
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Povolení tohoto fóra: