Žlutý límec na rajčatech

Goto down

Žlutý límec na rajčatech

Příspěvek pro MrBig46 za Sat Aug 13, 2016 9:49 am

Žlutý límec na rajčatech
V literatuře se dočtete, že příčinou tvorby žlutého límce okolo stopky jsou buď nízké nebo vysoké teploty, nedostatek draslíku a také odrůdová náchylnost k jeho tvorbě (asi čím větší rajče, tím větší náchylnost). Většina diskuzí na webu Zahrada.cz končí konstatováním- žlutou část odříznu a vyhodím. Mne by třeba zajímalo, která česká rajčata jsou méně náchylná k tvorbě tohoto límce. Já jsem třeba letos pěstoval Taminu (dle informací z webu Dobra semena.cz, která byla snad šlechtěna k tomu, aby se na ní na rozdíl od Stupického žlutý límec netvořil) a na některých plodech jsem žlutrý límec měl. Předpokládám, že asi nejlépe odolné k tvorbě žlutého límce budou hybridní odrůdy Moravoseedu (označené LSL- dlouhá doba dozrávání) a také například Bejbino (uváděné někdy jako MSL- středně dlouhá doba dozrávání).
Vladimír
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1255

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Žlutý límec na rajčatech

Příspěvek pro Mirek za Sat Aug 13, 2016 3:46 pm

Vladimíre, jeden květináč, jedna odrůda, jedny pěstební podmínky a přece na části plodů límec nebyl.

Myslím, že to není o nízké nebo vysoké teplotě, nedostatku draslíku a nebo odrůdová náchylnosti, myslím že je to hlavně o odrůdě a pěstebních podmínkách současně, ten draslík bych tam moc "netahal". LSL rajčata s tím asi problém mít nebudou, ale LSL je rajče na kšeft, ne na domácí použití.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1963

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro miseku za Sat Aug 13, 2016 3:54 pm

Mně se žlutý límec letos dělá dokonce na cherry rajčatech odrůdy Philova ve skleníku. Na jiných odrůdách ne, taky přemýšlím čím to může být.
miseku

Poèet pøíspìvkù : 137

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sat Aug 13, 2016 4:06 pm

Tak to je divné, právě proto že nechci tyto problémy, tak chci Flamingo pro příště přesunout právě tam. To jste mne tedy nepotěšila, já osobně ve skleníku takové problémy nemám. Co kolísání teplot, minimum a maximum teploty.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Sat Aug 13, 2016 10:13 pm

Toto poškození mám letos víceméně poprvé v takovém rozsahu. Komplet jsou vzaté všechny Starty a Tomatoberry Grande pěstované v barelech venku u zdi. Ve skleníkách je vše v pořádku.
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 605

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sun Aug 14, 2016 7:18 am

Příčina tvorby žlutého límce je jasná. Jsou to vysoké teploty, se kterými se naše rajčata nedokáží vyrovnat stejně jako my. Tento týden jsem četl na Tomatoville několik zajímavých článků z University Maryland, kde dělali různá měření, aby zdokumentovali mechanismy, které zapříčiní toto abiotické poškození plodů rajčat. Pokusím se některé jejich závěry prezentovat zde.
1.Proč žlutý límec?
Když se zelené rajče (už s vyzrálými semeny- asi se tomu říká v botanické zralosti) mění na červené, tak se z nahromaděných látek vytváří lykopen. K tomu není potřeba aby rajče bylo na rostlině nebo ani na světle, tento proces je nastartován enzymy, které v rajčeti jsou. Ale je potřebné, aby byla určitá teplota cca od 16 °C do 27-28 °C. Když je teplota vyšší, tak se místo lykopenu vytváří jiné karotenoidy žluté a oranžové barvy. Není divu, že při teplotách okolo 30 °C ve stínu se tvoří žlutý límec okolo stopky, právě v místě, které zraje poslední (rajčata obvykle zrají od květního konce) a které je nejvíce vystaveno oslunění, které způsobuje, že naměřená teplota ve vláknině byla v těchto místech až 40 °C. Přitom je třeba vzít v úvahu, že tak vysoké teploty jsou v rajčatech po většinu dne. Lykopen se začne tvořit, až teplota rajčete klesne pod 27 °C. Asi by nám nějaká ta žlutá na rajčeti nevadila, ale spolu se zastavením tvorby lykopenu začíná být při rychlém dozrávání nedostatek draslíku v dozrávajících plodech a začíná se tvořit nechutná vláknina.
- o draslíku příště- Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Aug 14, 2016 8:03 am

Zdenci napsal:Toto poškození mám letos víceméně poprvé v takovém rozsahu. Komplet jsou vzaté všechny Starty a Tomatoberry Grande pěstované v barelech venku u zdi. Ve skleníkách je vše v pořádku.

Já to mám jen na výše uvedeném Flamingu, zrát by měl začít podsetý Superb, což je podobná růžová odrůda. Vloni byla rajčata vystavena větším teplotním šokům, letos zase vodě. Když se ještě mrknu na to Flamingo, tak se dá říci, že i rostlina vypadá ze všech nejhůře.

Zdenku, jakého tvaru máš T. Grande? Ve skleníku ho mám malé kulaté, na vyvýšeném záhoně spíše protáhlé a celkem nízkého vzrůstu. Že by nějaké sprášení při přesevech?
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sat Oct 01, 2016 12:07 pm

Já pro příští rok počítám se stíněním rajčat stínící sítí a také s postřikem na list draslíkem. Stínění dám tak, aby byl také zastíněn povrch záhonů, který mám nakrytý černou tkanou textilií pod kterou se povrch půdy hodně přehřívá. Protože mám záhon orientovaný východ- západ, neměl by být problém trvale zastínit tak, aby na rajčata nepražilo hlavně polední slunce. Uchycení pro případ kdy mám nad rajčaty střechu (od poloviny srpna) a také kdy tam ještě střecha není budu muset  dořešit. Stínící sítě mám dostatek (ruším nějaké odstínění na plotu se sousedem).
                Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Sep 20, 2017 8:15 am

Vrátím se k tomu žlutému límci. Opravdu skoro každé rajče Start F1 a Stupické mělo v červenci ten žlutý límec. Tak jsem to zkusil postříkat síranem draselným, který jsem dostal od Jiřího. Myslím si, že to zafungovalo dobře a potom jsem už u dozrávajících rajčat Start F1 ten límec nepozoroval. Ale teď na konci sezóny už žádné kloudné rajče Start F1 nemám. Listy rostliny zfialověly, plody nedozrávají, zůstaávají malé, tuhé bez šťávy. Prostě mají typické znaky rajčat přehnojených draslíkem. Poučení pro příště, nakládat s hnojením na list opatrně! A hnojiva a postřiky vážit. Asi budu muset koupit tu nějakou malou digitální váhu.
Vladimír
PS.: Jiří prosím Tě, můžeš mně poslat nějaký odkaz na internetovou stránku, kde bych se dočetl něco o tom rozpustném síranu draselném? Díky, Laďa
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Wed Sep 20, 2017 9:00 am

Laďo, zdravim.
Malou digitální váhu si urcite do pristi sezony kup, ja bych bez ni byl jak bez ruky.
Rozpustny síran draselny jsem zakoupil zde.
Stranky výrobce jsou zde. Je tam mozne zobrazit "Directions for use" a "Product properties".
Od granulovaného síranu draselného by se to nemelo principialne nejak lisit.
Kolik jsi daval gramu na 1 litr ?
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1556

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Sep 20, 2017 8:16 pm

V ředění problém nebyl - asi 0,1 %, ale moc jsem toho na těch pár rostlin nastříkal (2x Start.4 x Stupické).
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Povolení tohoto fóra: