Choroby rajčat

Strana 4 z 4 Previous  1, 2, 3, 4

Goto down

Re: Choroby rajčat

Příspěvek pro J.R. za Tue Jul 10, 2018 10:06 pm

Problematika je popsána v odkazu, který jsem výše dával.
Pokud to nechápete nebo nechcete chápat, tak se nedá nic dělat.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1544

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Thu Jul 12, 2018 2:55 pm

Já mám letos suchou hnilobu taky na spoustě odrůd, které to nikdy neměly - finik oranž, Valencia (velké kulaté), Mandat. Moc jsem nehnojil, ale wuxalem jsem stříkal již 3x (ta je za poslední roky rekord). Takže podle mého má největší vliv počasí - kombinace tepla ve dne, zimy v noci a sucha.
padr

Poèet pøíspìvkù : 502

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Thu Jul 12, 2018 3:10 pm

J.R. napsal:Problematika je popsána v odkazu, který jsem výše dával.
Pokud to nechápete nebo nechcete chápat, tak se nedá nic dělat.

Pět různých odrůd na stejném záhonu vedle sebe, stejně hnojené, stejně zalévané, stejně stříkané a některá napadena nedostatkem vápníku je a jiná ne! Tak kde je chyba? Ještě pořád to není o odrůdách?
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1915

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Thu Jul 12, 2018 3:28 pm

padr napsal:Já mám letos suchou hnilobu taky na spoustě odrůd, které to nikdy neměly - finik oranž, Valencia (velké kulaté), Mandat. Moc jsem nehnojil, ale wuxalem jsem stříkal již 3x (ta je za poslední roky rekord). Takže podle mého má největší vliv počasí - kombinace tepla ve dne, zimy v noci a sucha.

Čím větší výkyvy budou, tím více se to bude projevovat. Dnes ráno bylo zase deset stupňů, teď je na slunci skoro třicet, kdyby hnusně nefoukalo, tak je čtyřicet. Doma v nádobách je substrát věčně přeschlý nebo přelitý. Jinak se to dělat ani nedá, pokud nejsme půl dne doma, všechno cherry a bez suché hniloby, přitom listy žluté, fialové, zelené nebo strakaté. Minulý týden jsem byl v Chorvatsku a tam teplota neklesala ani v noci pod dvacet stupňů; to by se to pěstovalo. Kiwi nádherné ale réva nic moc, mnohde ubohá, rajčata chudáci. Je vidě, že tam mají jiné starosti.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Thu Jul 12, 2018 4:06 pm

Na rozdíl od hořčíku je vápník špatně mobilní. Vápník má zásadní význam pro zpevnění buněčných stěn a rostlinných pletiv a při jeho nedostatku se buněčné stěny rozpadají a pletiva hroutí a tím se stávají méně odolnými proti houbovým chorobám a a bakteriálním infekcím. Vápník je z vazebných pozic snadno vytěsňován ostatními kationty - třeba těžkých kovů. V prostředí s nízkým pH musí být koncentrace Ca 2+ několikrát vyšší. Rostliny si lépe poradí při symbióze s houbami. Já mám kompost s vysokým pH a používám polyverzum, které mnozí zatracují, neboť nepochopili. Odrůdová náchylnost je jasná a při extrémních podmínkách jako jsou vysoké teploty a sucho je mobilita vápníku téměř žádná. Diskusi na toto téma uzavírám a mohu si to dovolit - mám na to dokrorát. Cool
Catka

Poèet pøíspìvkù : 652

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Thu Jul 12, 2018 4:30 pm

Zde uvedu seznam odrůd poškozených nedostatkem vápníku.
Green Tiger, Finik Oranž, Kish Mish Oranž, Kish Mish Red, Blumko, Mandat, Little Sweetheart, Kumato, Orange Wellington, Gardenberry. Podotýkám že všechny poškozené rostliny jsou na jednom záhonu ve velkém skleníku. Jinde na stejných odrůdách poškození není.
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 582

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Thu Jul 12, 2018 5:07 pm

Zdenci napsal:Zde uvedu seznam odrůd poškozených nedostatkem vápníku.
Green Tiger, Finik Oranž, Kish Mish Oranž, Kish Mish Red, Blumko, Mandat, Little Sweetheart, Kumato, Orange Wellington, Gardenberry. Podotýkám že všechny poškozené rostliny jsou na jednom záhonu ve velkém skleníku. Jinde na stejných odrůdách poškození není.

Nepěstoval jsem sice některé odrůdy z výše jmenovaných, ale u ostatních jsem se s tímto problémem ještě nesetkal. Teď zase "řeším" další problém, díky mokrům začínají rajčata praskat, na vyvýšených záhonech i v nádobách. Vzhledem k tomu, že je "močím" furt stejně, tak si na ohýnek přiložila polýnko vysoká vzdušná vlhkost.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Thu Jul 12, 2018 5:15 pm

Taky mi rajčata praskají a je to určitě vzdušnou vlhkostí, jenže s tím bohužel nic neuděláme.
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Mon Jul 23, 2018 10:05 pm

Zatím včerejší celodenní déšť bez praskání rajčat.
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 621

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Tue Jul 24, 2018 6:29 am

Catka napsal:Taky mi rajčata praskají a je to určitě vzdušnou vlhkostí, jenže s tím bohužel nic neuděláme.

Je to tak. Příkladem jsou rajčata v nádobách, která dostávají stálý přísun vody, a ani déšť jim více do zeminy dát nemůže. Rostlina může větší množství vody vstřebat již jen listovou plochou, a no to ani pršet nemusí, tam stačí zmíněná vzdušná vlhkost. Další příklad nalezneme ve skleníku. Takto podobně reaguje i réva, nejhorší je omočení listů.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Tue Jul 24, 2018 7:19 am

U nás vydatně zapršelo jen ráno a některá rajčata v nádobách popraskala, dokonce i ta , která jsou pod střechou, jde o cherri a kokteilové odrůdy.
[
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro miseku za Tue Jul 24, 2018 7:54 am

Catka napsal:
Taky mi rajčata praskají a je to určitě vzdušnou vlhkostí, jenže s tím bohužel nic neuděláme.

Nechápu, jak vám můžou praskat rajčata kvůli vzdušné vlhkosti, když je tady takové sucho a vůbec neprší? A to co napršelo těch 5 mm je vydatný déšť? (Bydlíme ve stejné lokalitě vzdálené místa od sebe 9 km, tak vím, kde jak prší...)
miseku

Poèet pøíspìvkù : 133

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Tue Jul 24, 2018 9:27 am

miseku napsal:Catka napsal:

Nechápu, jak vám můžou praskat rajčata kvůli vzdušné vlhkosti, když je tady takové sucho a vůbec neprší?  A to co napršelo těch 5 mm je vydatný déšť? (Bydlíme ve stejné lokalitě vzdálené místa od sebe 9 km, tak vím, kde jak prší...)

Může se jednat i o vlhkost, která vzniká rozdílem mezi nočními a denními teplotami. Pokud jsou extrémy tak stačí málo a začne to praskat. Příkladem je např. skleník, a záleží i na odrůdě. Bohužel u mě letos praskají i masitější cherry odrůdy s měkou slupkou, ale u nás je deštivo až moc, za posledních 14 dnů 2x-3x do týdne.
Nejméně (nebo vůbec) praskají "průmyslová" rajčata, která jsou pod igelitovým přístřeškem a nejsou smáčena dešti, zároveň tam nedochází k takovým teplotním rozdílům jako ve skleníku. Pokud bylo opravdové sucho a rajčata jsem jen zaléval, tak problémy s praskáním nebyly.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Tue Jul 24, 2018 10:02 am

Jezdím denně do práce a vidím, jak místa velmi blízká mohou mít velmi rozdílné množství srážek. V Uherském Hradišti leje jako z konve a v Kunovicích je sucho a to zdaleka není 9km. Pokud by bylo sucho, rajčata by patrně nepraskala. Máme v Blatnici vinohrad a tam je opravdu veliké sucho.
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro sasman za Tue Jul 24, 2018 11:19 am

Catka napsal:Taky mi rajčata praskají a je to určitě vzdušnou vlhkostí, jenže s tím bohužel nic neuděláme.

Letos mi rajčata praskají méně než předchozí 2 roky a dle letošního pozorování bych řekl, že plody na vijanech, nad kterými jsem už odstranil listy kvůli houbovým chorobám, praskají méně než plody na vijanech, pod kterými jsou ještě listy. Myšleno v rámci jedné rostliny. Kdyby nebylo jasné, jak to myslím, tak můžu dodat fotku. Záverečná myšlenka je taková, že by se odstraňováním listů mohlo omezit praskání. Nevýhoda odstraňování listů je ale menší asimilační plocha, takže by bylo nutné vypozorovat "ideální odlistění". Já se ale stejně řídím při odstraňování listů skvrnitostmi...
sasman

Poèet pøíspìvkù : 96

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Tue Jul 24, 2018 12:13 pm

sasman napsal:

Letos mi rajčata praskají méně než předchozí 2 roky a dle letošního pozorování bych řekl, že plody na vijanech, nad kterými jsem už odstranil listy kvůli houbovým chorobám, praskají méně než plody na vijanech, pod kterými jsou ještě listy. Myšleno v rámci jedné rostliny. Kdyby nebylo jasné, jak to myslím, tak můžu dodat fotku. Záverečná myšlenka je taková, že by se odstraňováním listů mohlo omezit praskání. Nevýhoda odstraňování listů je ale menší asimilační plocha, takže by bylo nutné vypozorovat "ideální odlistění". Já se ale stejně řídím při odstraňování listů skvrnitostmi...

Odstraněním listů se i zmenší plocha pro příjem vláhy z ovzduší. Když ve zmu suchý plod rajčete a dám ho do vlhka nebo do vody , co udělá?
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Tue Jul 24, 2018 12:39 pm

Na růstu a zrání ovoce se nejvíce podílí právě listy pod vijanem. Takže logicky když naprší, tak žádné živiny (pochopitelně i s vodou) z těch listů (které tam nejsou) už do rajčat nejdou a tak rajčata dále nerostou, nezvětšují svůj objem a neměly by ani pukat. Stejně tak nepukají rajčata, která jsou utržená a leží třeba pod rostlinou.
V ladimír
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1246

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Tue Jul 24, 2018 12:49 pm

Některé cherry, uměla to dělat např. Cherolla, uměly praskat nejen po utržení ale i až při mytí vodou před konzumací. Takto se chovají odrůdy, které jsou honě vodnaté a mají tenkou, ale velmi tuhou šlupku.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 4 z 4 Previous  1, 2, 3, 4

Povolení tohoto fóra: