Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Předplodiny (zelené hnojení )

4 posters

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro J.R. Thu May 19, 2016 10:26 am

Pestuje někdo zelene hnojeni ?

Poridil jsem si vetsi baleni semen Avena strigosa (oves hřebílkatý) viz zde, pripadne mohu vaznemu zajemci věnovat.

Avena strigosa se nekdy prodava pod obchodnim jmenem PRATEX, je to alternativa pestovani Tagetes (aksamitnik) proti pudnim
hadatkum (nematodes).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro miseku Thu May 19, 2016 4:23 pm

Posledních 5 let používáme jako zelení hnojení hořčici, zrovna včera jeden takový záhon manžel posekal strunovkou a pak to bude zapracovávat do půdy. Další záhonek mám zatím neposekaný, horčice je ještě malá, asi 20 cm, tam bych chtěla poté vysadit jahody. Další várku hořčice budu vysévat po hrachu a koštálovinách.
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro J.R. Mon May 23, 2016 9:33 am

Pokousim se letos poprvé pestovat Tagetes (aksamitnik), odrudu Ground Control. Vzhledem k tomu, ze semena jsou velmi lehounká a velmi podlouhlá a ma se vysevat do hloubky 0.5 - 1 cm (jinak nevzejde), vysel jsem 2 truhliky (cca 1m x 15 cm), které jsem dal koncem dubna do skleniku. Tagetes je citliva na mraz. Do každého truhliku 2 gramy semen. Cilem bylo vypěstovat male rostlinky a ty ted koncem kvetna vysázet.

Semena jsem nasypal na povrch vlhkého substratu a pritlacil, tak by udajne mela dobře klicit. Vcelku vyklicila a vyrostly rostlinky, ale odhadem o dost mensi počet, nez jsem ocekaval. Vysazim o vikendu co bude mozne, na zbytek vyseji PRATEX.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro miseku Mon May 23, 2016 2:43 pm

Aksamitníky, u nás se jim říká smraďavky, dávám  k rajčatům, jahodám, lemuju s nimi okraje záhonů. Na podzim skončí v kompostu, něco se zaryje. Několik rostlin mám vysazeno i v truhlíku, líbí se mi oranžové, žluté, žíhané oranžovo-žluté, spíše kompaktní nižší odrůdy. Vysévám koncem března do truhlíku, dneska už některé rostliny kvetou. Pěstovat je na zelené hnojení by bylo náročné, ale jako pastva pro moje oči pak úžasné.

Předplodiny (zelené hnojení ) Aksamitn_ky
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro J.R. Tue May 24, 2016 8:27 am

miseku napsal:Vysévám koncem března do truhlíku ...

A semena v truhliku zasypavate substrátem (zeminou) nebo je nechavate na povrchu nezasypane ?
Primy vysev se mi delat nechce, pokud to neklici podle mych predstav v truhliku.

Davat aksamitníky na okraj zahonu nebo mezi rostliny není spatne, ale pro poradnou účinnost je třeba souvisla plocha.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro miseku Tue May 24, 2016 12:38 pm

Semena zasypávám jen minimální vrstvičkou jemného substrátu nebo přeosývaného kompostu a pak pokropím rozprašovačem.
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro J.R. Fri Jun 03, 2016 10:51 pm

Minuly patek jsem vysazel aksamitnik ze 2 truhliku, pouze 1/2 predpokladaneho poctu. Ale cast zbyla (dost), vyklicilo a vyrostlo
tedy cca 2/3 predpokladaneho mnozstvi. Pristi rok to zkusim znovu, pouziji 3 truhliky a zkusim tomu venovat vetsi peci.

Cca  10 % rostlinek se neujmulo, v sobotu byl privalovy dest a kroupy, ale neco jsem polamal i ja, rostlinky jsou dost krehke.
Ale presne to jsem cekal, takze jsem si cca 10 % rostlinek zasadil do kontejneru (vypadaji dobre) a za cca 2-3 tydny je dosadim
a bude to doufam OK (porost bez vetsich mezer).

Druhou polovinu jsem vysel Pratex (oves hrebilkaty). Za tyden krasne vzesel a vyrostl na vysku cca 3-4 cm. V mych podminkach
nevidane, velmi pekna predplodina.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro padr Mon Jun 06, 2016 8:24 am

Jsem zvědavý, jak dopadnete. Já kvůli dřepčíkům můžu používat víceméně jen svazenku, takže pokud byste našel něco použitelného, bylo by to výborné. Jak moc byly zatím rostliny náročné na vodu?
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro J.R. Mon Jun 06, 2016 8:54 am

S drepciky nemam negativni zkusenosti, alespoň prozatím. Horcici jako předplodinu pestuji radu let, zatím vždy krasne vyrostla do kvetu bez skudcu. Pestuji také kedlubny, květáky (rane) s vicemene dobrym výsledkem.

Svazenku nepestuji, pro jahody je uvadena jako nevhodna předplodina (podporuje Phytophthoru).

Pratex (Avena strigosa) - Jak moc byly zatím rostliny náročné na vodu ? - Den po vysadbe prisel privalovy dest, nastesti to semena nevyplavilo, takze pekne vyklicila.

Uvadi se, ze "Trockenheitsverträglich" - tj. dobře odolava suchu, ale malo mrazum, takze vysev nejdříve v 2. polovine kvetna
(a pak celou zbyvajici část sezony).

V pripade zajmu Vam muzu poslat na vyzkouseni (poslete SZ s adresou).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro padr Mon Jun 06, 2016 12:38 pm

Já už mám letos nové záhony zaseté svazenkou, tak počkám jaká bude vaše zkušenost. Popravdě mě dost odrazuje praktická nesehnatelnost v obchodech. Než ochutnat lepší a pak se smiřovat s horším, tak si radši nechám zajít chuť Smile

Ale děkuji za nabídku, cením si jí.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro J.R. Mon Jun 06, 2016 1:20 pm

Planuji ještě vysev na zacatku srpna po zrusenem jahodniku a k danemu terminu asi sklidim cibuli a po ni taky.

V tomto clanku (treti odstavec odspodu) se uvadi, ze "oves hřebílkatý" tj. Avena strigosa bude firma SEED SERVICE zkouset teprve letos. Takze to bude asi dost dlouho trvat, nez to bude v malem baleni v obchodech.

Trochu jsem vahal s nakupem velkého baleni v Nemecku, ale predpokladam, ze bude klicit dobře vice let. S aksamitníkem je dost práce, roste pomalu resp. ma byt na pozemku 90 až 100 dní, aby se plně projevil účinek. Takze v srpnu je uz na nej pozde (alespoň u mne).
A zajimaji mne nove věci, takze si občas priplatim, abych vyzkousel něco nového.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro J.R. Sun Jul 03, 2016 7:45 pm

Dnes jsem zaryl cca 40 m2 zeleneho hnojeni - redkev olejna, odruda Terranova (rezistentni vuci pudnim hadatkum).
Redkev je na fotce v pozadi, v popredi polovina Tagetes a polovina Pratex (ty nechavam, az do podzimu).

Předplodiny (zelené hnojení ) 20160703_134551

J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro J.R. Wed Jul 27, 2016 10:23 am

Tagetes (3 radky) + Pratex (3 radky) z vcerejsiho dne. Radky 30 cm od sebe. Tagetes ma cca 100 cm, Pratex cca 120 cm. V nedavne bource (nijak vyjimecne intenzity) Pratex (1 radek) polehal.

Předplodiny (zelené hnojení ) Tagetes_Pratex
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro J.R. Wed Jul 27, 2016 10:29 am

Pratex - radky 25 cm od sebe - vysev pred 9 dny (predminulou nedeli 17.07.) po zrusenem jahodniku. I když bylo vcelku naprseno,
po dvou dnech po vysevu jsem pro jistotu zavlazil.

Předplodiny (zelené hnojení ) Pratex_new
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro J.R. Tue May 09, 2017 8:46 am

Před týdnem jsem vysel do nekolika truhliku ve skleniku aksamitnik (Tagetes).

Na povrch zeminy jsem dal malou vrstvu vysevniho substratu Gramoflor, pak semena a pak zase malou vrstvu vysevniho substratu.
Po tydnu rostlinky velmi pekne a rovnomerne vyklicily.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro J.R. Mon Jun 03, 2019 11:52 am

O vikendu jsem vysazel aksamitnik.
Každý rok osazim cca 20 % obdelavane plochy, mam za sebou 60 % (nepocitam zkušební pestovani).
Mam v umyslu pokracovat az budu mit celou plochu aspoň jednou.
Zatím predpestovavam rostlinky v truhlicich, primy vysev zatím nemam odzkouseny.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro MrBig46 Fri Nov 29, 2019 5:46 pm

6.listopadu jsem vysel na zkoušku tři řádky jetele nachového. Počítal jsem s tím, že semeno zůstane v zemi a brzy na jaře vyklíčí. Když jsem dnes přišel na zahradu, tak tam byly tři řádky malých rostlinek toho inkarnátu. Tak jsem je zakryl netkanou a uvidím jak to na jaře bude vypadat. Pokud to přežijí, tak bych je mohl koncem dubna zarýt jako zelené hnojení. Po nich tam přijdou lilky a okra. Opravdu jsem zvědavý jak to dopadne.
                           Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro J.R. Sat Nov 30, 2019 10:35 am

MrBig46 napsal:... tak tam byly tři řádky malých rostlinek toho inkarnátu ...
Tak to bude zajimave, zda a jak na jare vyroste.
Ale asi bude ještě koncem dubna dost maly, navíc zelene hnojeni by se mělo zaryvat 4-6 tydnu před výsadbou.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro MrBig46 Sat Nov 30, 2019 9:54 pm

Já to tak pesimisticky nevidím, protože se inkarnát používá jako předplodina například pro předklíčené rané a polorané brambory, kukuřici apod. To jsem se dočetl. Nevím, ale mám pocit, že ty brambory se sází už v dubnu. Takže doufám, že to bude v pořádku- já tam budu mít lilky nebo okru.
                                     Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro J.R. Sun Dec 01, 2019 8:50 am

MrBig46 napsal:… protože se inkarnát používá jako předplodina například pro předklíčené rané a polorané brambory, kukuřici apod. To jsem se dočetl ...
A kde se pise, ze se zaryva v dubnu ?
Aby mělo pestovani zeleneho hnojeni nejaky smysl, musí se nechat poradne vyrust a po zaryti nechat 4-6 tydnu rozlozit.
Jinak je to jen ztrata casu, pripadne to zpusobi problemy.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro MrBig46 Sun Dec 01, 2019 10:13 am

Já to zaryju v dubnu. Inkarnát kvete již v polovině května a ještě před tím se musí zarývat nebo posekat a dát do kompostu. V každém případě ztráta času by to pro mne neměla být a o nějakých problémech jsem nikde nečetl. Máš nějaký odkaz na to, že se to musí zarýt 4-6  týdnů před sázením?
                     Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro J.R. Sun Dec 01, 2019 1:31 pm

A Ty mas nejaky odkaz na to, ze se to zaryva v dubnu ?
Zaslal jsem jiz před lety dotaz ohledne pestovani zeleneho hojeni (horcice) dotaz panu Ing. Křížovi, odpovedel mi:

"Myslím, že není dobrý nápad vysít hořčici 2x ročně a v srpnu vysadit jahody. Nestihnou se správné agrotechnické termíny, zvl. ve vyšší nadmořské výšce …  … Pak ponechat 4-6 týdnů na rozložení organické hmoty a pak se může znovu vysít. Počítejte s délkou kultury 2 měsíce + 1 měsíc na rozložení, tj. celkem 3 měsíce pro 1 výsev, resp. 6 měsíců pro 2 výsevy ročně. Když to uděláte takto správně, tak jahody už nestihnete vysadit včas. Doporučuji proto pouze 1 výsev + vylepšení půdy kompostem a pak vysadit jahody, nebo 2x výsev hořcice a jahody už ten rok nevysazovat."
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro MrBig46 Sun Dec 01, 2019 3:51 pm

Je logické, pokud má být inkarnát předplodinou pro  např. rané brambory, které se sází v dubnu, tak je nutno půdu po inkarnátu připravit předtím  v dubnu. Hlavně nerozumím tomu, proč to zarývat 4-6  týdnů předem.
                  Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro J.R. Sun Dec 01, 2019 3:59 pm

MrBig46 napsal:Je logické, pokud má být inkarnát předplodinou pro např. rané brambory, které se sází v dubnu, tak je nutno půdu po inkarnátu připravit předtím  v dubnu.

Pokud se sází v dubnu, tak se pripravuje půda v dubnu.
Ale v tom pripade je nutno zelene hnojeni pestovat a zaryt v predchazejicim roce.

… ponechat 4-6 týdnů na rozložení organické hmoty …
Zelene hnojeni je ta organicka hmota, která by se mela rozlozit.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro MrBig46 Tue Dec 03, 2019 8:00 am

Organická hmota se rozloží ať už je tam něco zasazené nebo ne. Těch čtrnáct dní potřebuji hlavně k tomu, aby se půda sesedla, pochopitelně jí v případě sucha pomohu nějakým tím zalitím, což také urychlí rozklad zeleného hnojení. Pokud jde o ten můj pokus, tak jsem vyséval opravdu hodně pozdě a nevím jak ten podzimní výsev opravdu dopadne. Rostlinky špenátu a inkarnátu jsou hrozně malé, jsou sice zakryté netkanou, ale potřeboval bych aby do opravdové zimy ještě trochu povyrostly. Udělal jsem si nějaké dokumentační snímky (pro archiv). Ozimý salát Humil je v pohodě.
                      Vladimír
Předplodiny (zelené hnojení ) DSCN2057

Předplodiny (zelené hnojení ) DSCN2058

Předplodiny (zelené hnojení ) DSCN2060free image hosting reviews
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Předplodiny (zelené hnojení ) Empty Re: Předplodiny (zelené hnojení )

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru