Cibule ze sazečky

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Goto down

Re: Cibule ze sazečky

Příspěvek pro J.R. za Sun Aug 07, 2016 6:22 am

Vypěstovat přiměřené množství čehokoliv je problém ...

Ano, tak to je, proto mam rad slusne, pravidelne a vyrovnane vynosy. Odrudy s nizkymi ci nepravidelnými vynosy nepestuji,
i kdyby mely sebekrasnejsi chut.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1524

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro miroslav za Sun Aug 07, 2016 7:49 am

i cibule muze trpet fusar.hnilobou a odruda Štutgartská bude odolnejsi nez Všetana, aspon to pred tremi lety rikala sousedka, ze Všetanu davat uz nebude, takze neco na odrudove nachylnosti bude

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 523

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon Oct 16, 2017 6:38 am

Jak jste letos dopadli s pěstováním cibule ?
U mne vcelku pěkná, trochu menší, sklidil jsem ji o 2 týdny dříve, abych mohl po ní k 1. srpnu vysazet jahody.
Měl jsem už pěkné, velké sazenice jahod a u jahod čím dříve, tím větší úroda.
Přihnojuje někdo cibuli ledkem vápenatým ?
Já zatím nikoliv, ale našel jsem to u firmy Yara v "Programu výživy".
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Mon Oct 16, 2017 8:50 am

Já jsem s cibulemi spokojený, pěstuji pouze menší množství od více druhů pouze ze semen.
Lilia: dáváme pouze do salátů, Tosca: zase pouze na špízy, pak šalotku, tu mám nejraději k chlebu se špekem a nakonec obyč. cibuli (odrůdu si nepamatuji, přišla asi v zahrádkáři).
Ledkem vápenatým jsem ji zalil, když jsem hnojil česnek, jestli jí to prospělo nedovedu posoudit.
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 569

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Vlasta L. za Mon Oct 16, 2017 8:55 am

Zajímalo by mě, jak dokážete mít k 1.srpnu vzrostlé sazenice jahod. Já je mám horko těžko teď, některé teprve před 14 dny byly k nasázení do sadbovače. A to jsem se přes léto snažila pečovat, (zálivka, přihnojení, pletí), jindy zůstanou až do podzimu v plevelu, když nepotřebuji sazenice. Pak to teprve vyčistím a proreju na zimu.V.L.

Vlasta L.

Poèet pøíspìvkù : 50

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon Oct 16, 2017 9:19 am

Drive jsem zacal pestoval sazenice jahod az po sklizni, tj. cca v polovine cervence a mel jsem je nejdrive cca v 1/2 srpna.
Odnoze prichytim dratkem (ve tvaru skoby, tj. obracene "U") do kelimku se zeminou.
Od lonskeho roku jsem zacal pestovat ihned, jakmile se objevily odnoze - nemusi mit korinky - po prichyceni dratkem
do vlhkého substratu koreny zapusti.
Substrat v kelimku se musí udržovat vlhky - zalevat - kelímky zapoustim do země (udelam prostor lopatkou), aby nevysychaly.
Samozreme to při sklizni trochu prekazi, ale pokud jsem to nechal na později, nemala část odnozi byla při sklizni poskozena.
Ke mnozeni jsou nejlepší jednolete rostliny, vytvareji brzo pekne odnoze.
Pak existuje způsob, když se rostlinky z odnozi odstrihnou (musí mit korinky), ten nepouzivam - na slame korinky moc nemam.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Mon Oct 16, 2017 8:10 pm

Cibuli jsem měl celkem pěknou, ale pěstuji pouze ze semene. Chtěla více zalévat, ale nebyl čas.

S jahodami to dělám stejně - kelímky hned jak začnou růst výhony. Letos mi stáleplodící odrůda pěkně plodí i na těch rostlinách v kelímkách.
padr

Poèet pøíspìvkù : 483

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Tue Oct 17, 2017 9:00 am

Zpet cibuli.
Program výživy cibule od Yara CZ zde.
Program výživy cibule od Yara PL zde.
Oba programy se od sebe dost lisi, hlavne na strane 2, kde je zakladni hnojeni do pudy, jina je i listova vyziva.
Dela někdo postrik cibule listovym hnojivem (ja zatím ne) ?
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Tue Oct 17, 2017 12:22 pm

No já nevím, ale postřik cibule na list, to už chce pořádný smáčedlo a i tak většina přijde vniveč. Přeci jen té natě není mnoho a je dost vosková. Ale zkušenost nemám.
padr

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Tue Oct 17, 2017 12:43 pm

Taky s postrikem cibule na list nemam zkušenost.
Listoveho hnojiva se do kapaliny mnoho nedava, tak by nemuselo vadit, ze toho hodne prijde vniveč.
Do listoveho hnojiva smáčedlo obvykle nedavam.
Například listove hnojivo Wuxal SUS Kalcium, resp. ta formulace SUS by mela obsahovat smáčedlo.
Na webu zahrada.cz psal pan Kuky, ze pouziva smáčedlo TREND 90, které se mu zda na cibuli lepsi nez Silwet Star.
1 litr smáčedla TREND stoji cca 300,-, dava se 5 ml na 10 litru.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Tue Oct 17, 2017 3:07 pm

Já teda i do toho wuxalu přidávám trošku silwetu a obyčejně i lignohumát.
padr

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Tue Oct 17, 2017 3:26 pm

Do Wuxalu SUS Kalcium urcite nepridavam.
Mam ještě univerzalni Wuxal Super, to je takova bezna vodicka, není to formulace SUS, ale tam taky obvykle nepridavam,
jenom pro postrik na kan. boruvky.
Stranky výrobce Wuxal zde nebo zde.
Krome smáčedla by mel Wuxal obsahovat další prisady - "lepidlo", zvlhcovadlo, latku proti odparovani.
Lignohumat mam, ale skoro vůbec ho nepouzivam.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sun Nov 05, 2017 12:30 am

Cibuli pěstuji po léta, k vypěstování cibule není třeba vyšší inteligence nebo zahradnické umění, většinou naroste každému a všude. Ne tak u mne. Loni jsem měla cibule takovou úrodu, že se mne přátelé ptali, zda ji hodlám prodávat a každý, kdo k nám přišel nějakou cibuli dostal darem. Letos jsem v červenci sklidila na čtvrt přepravky cibulek, které jsou vhodné tak k nakládání, jistě ne do guláše. Od léta většinu cibule ke spotřebě musím koupit. Tento debakl má několik příčin. 1. Omezila jsem rozlohu cibule, aby nebyly přebytky. 2. Pozemek byl připravený k sázení až 9. 5., protože to manžel dříve nestihl. Jeden víkend nemohl, další pršelo... Od zasazení sazečky po dva měsíce téměř nepršelo. Cibule dostala status nezalévané rostliny, začátkem července, kdy byla bída již zřejmá, jsem ji dvakrát zalila, natahala jsem na políčko po deseti kbelících vody k cibuli, již však bylo pozdě. Koncem července jsem cibulky s polehlou natí sklidila, letos jsem ji ani nevázala do kytic. Na záhoně zbylo asi 100 ks cibulí se zelenou natí, ty jsem nechala dorůstat do tohoto týdne, tento týden jsem klidila. Kdybych ji nechala k zaorání, nešlo by o velkou ztrátu. Byla mohutná nať, mohutné krčky a ubohé cibulky. Jako na trhu, když ji prodávají zjara svazkovanou. Abych měla příští rok lepší úrodu, již jsem letos zasadila ozimou sazečku. J.
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 619

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sun Nov 05, 2017 4:53 pm

Drive jsem se o cibuli a obdobne o brambory prilis nestaral, uroda byla každý rok jina, zejména v zavislosti na počasí i hnojeni.
Chut cibule mi prisla prumerna, nic jsem po ni obvykle nevysazoval, coz mi ovšem komplikovalo pestovani jahod.
Obvykle nestacim vysadit drive nez v druhé polovine ci koncem dubna a sklizim cibuli cca k 1. srpnu nebo i drive, abych dal
včas zelene hnojeni nebo po cibuli vysadil jahody.
Takze poslední dva roky mam snahu to delat poradne, aby k 1. srpnu bylo co sklizet, jinak pestovani cibule nemá pro mne moc cenu.
Pristi rok chci vyzkoušet prihnojeni ledkem vapenatym a listove postriky.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Fri Aug 10, 2018 6:44 pm

Cca k 1. srpnu jsem sklidil cibuli - vcelku slusna, vzhledem k suchu a jen obcasne zálivce.
Pekna je zejména cervena, ta se mi obvykle moc nevedla.
Prihnojil jsem ledkem ledkem vapenatym, na listove postriky nebyl cas.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Fri Aug 10, 2018 7:26 pm

V průběhu uplynulých 14 dní jsem vytrhala, částečně svázala cibuli do kytic, částečně uklidila do přepravek. Cibule se mi letos urodilo hodně a pěkná, zdravá. Výsadbu jsem provedla dříve, v květnu, červnu i červenci u nás pršelo více než loni, nezalévala jsem, zálivka nebyla letos nutná. Měla jsem Všetanu, Štutgarskou, bílou sazečku a červenou, tam si odrůdy nepamatuji. Sazečka zakoupena v obchodě, ne moje vlastní. Postřiky žádné, přihnojování za vegetace též ne. Půda ve staré síle, hnojeno organicky k předplodině. Takže zase budu rozdávat. J.
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 619

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon Oct 08, 2018 8:43 am

Vlasta L. napsal:Sazečky mám dost, vypěstování je jednoduché a bez práce.
Kdy vysevate semena a kdy pak sazecku sklizite ?
A jak se s ni naklada, nez se znovu vysadi ?

J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Vlasta L. za Mon Oct 08, 2018 12:08 pm

Semeno vysévám brzy z jara, sít se musí hodně hustě, ne jako na normální cibuli, v řádku musí být v podstatě několik cm široký pruh cibulek. To je proto, aby nepřerostla. V době u nás velkého sucha jsem výsev z počátku zalévala, jinak nic. Nepamatuji už přesně, kdy jsem sklízela, ale nať začne ovadat a to se pozná. Pak vytahat, když je sucho, nechat zaschnout na záhoně, jinak pod střechu na vzduch. Po očištění jsem nechala v přístřešku ve stínu až do současné výsadby.

Vlasta L.

Poèet pøíspìvkù : 50

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Povolení tohoto fóra: