Rajčata 2016

Strana 2 z 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Goto down

Re: Rajčata 2016

Příspěvek pro Mirek za Sat Mar 26, 2016 7:11 am

Včera jsem vysadil první dvě rostlinky do skleníku na zahradě, Tomatoberry a Kumato. Kumato se zvohlo a lehlo, nevím proč, možná mu bylo moc horko.
Dnes je venku mokro a tak se chystám poklidit ve skleníku a uskladnit tam tam přísadu "přerostlých" rajčat. Doma se jim už očividně nelíbí, málo světla a hodně tepla, hlavně musí uvolnit místo novým, které jsem včera přepikýroval. Pokusně jsem některé dal do větších sadbovačů a budu porovnávat jejich růst s těmi kelímkovými.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1915

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro miroslav za Sat Mar 26, 2016 7:48 am

i já Mirku jsem spokojen s Tomatoberry, je to vynikajici odruda, tez postupuje z lonska Trilly, ktera ma navic i tvar, ktery uprednostnuji

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 523

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sat Mar 26, 2016 4:05 pm

Odrůda Tomatoberry, kterou řízkuji, letos roste nejslaběji. Ostatní odrůdy mám již rozřízkované, Tomatoberry vyhání neochotně zálistky. J.
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 621

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro miroslav za Sat Mar 26, 2016 4:10 pm

obecne jsem si vloni vsiml, ze Tomatoberry melo delsi internodia, takze i mene moznych rizku

miroslav

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sat Mar 26, 2016 6:53 pm

Tak jsem to ve skleníku na zahradě zkontroloval, Kumato se napřímilo a vypadá pěkně, asi tam zítra vysadím další rostliny jiných odrůd. Materiálu je na experimenty dost. Dvě přepravky přísady rajčat jsem dal do skleníku u domu, je potřeba to zelenisko otužovat.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sun Mar 27, 2016 8:53 am

Já se dostanu na zahradu až v úterý a asi tam vysadím nějaká ta rajčata 0-33. Čtyři dám do pařeniště, dvě do foliáku a asi jednu rostlinku vysadím volně na záhon. Jak jsem si ověřil s dvěma sazenicemi na balkoně, opravdu není problém s tím, že teplota klesne v noci pod 0 °C, ale problémy nastanou tehdy, když je delší dobu zataženo (dva až tři dny) a teplota ve dne nepřekročí dvanáct stupňů- kořeny nejsou schopny přijímat vodu. Listy odspodu začnou usychat a rostlina je poškozená nebo dokonce může uhynout. Jinak se těším na zprávy od Mirka, jak se rajčata u něho ve skleníku vypořádají s případnými nepříznivými podmínkami. Pochopitelně se budu snažit podat co nejvíce informací o mém pokusu s velmi raným pěstováním, vždyť 15.května bude až za měsíc a půl.
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1246

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Mon Mar 28, 2016 9:45 pm

Dnes jsem zasadila první tři rostliny rajčat z únorového výsevu do skleníku ke zdi. Rostliny byly tak akorát vyvinuté, u zdi je mohu při nočních mrazech dobře zakrýt. Sazenice z řízkování budou za týden až 14 dní. To bude pro výsadbu do skleníku tak akorát. J.
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 621

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Tue Mar 29, 2016 8:53 am

MrBig46 napsal: ... ale problémy nastanou tehdy, když je delší dobu zataženo (dva až tři dny) a teplota ve dne nepřekročí dvanáct stupňů- kořeny nejsou schopny přijímat vodu. Listy odspodu začnou usychat a rostlina je poškozená nebo dokonce může uhynout.

Zajimave (neprijimani vody). To jste se docetl v nejakych moudrych knihách ?
U mne v posledních letech byly velke vykyvy teplot (tedy i nizke teploty) i cervnu. Nevsiml jsem si, ze by listy odspodu usychaly,
ale zrejme byly rostliny nejak poskozeny, nic moc nevyrostly a pak uz to nedohnaly.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1544

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Tue Mar 29, 2016 6:06 pm

Jen bych předeslal, že rajčata jsou rostlinou teplomilnou. To v žádném případě neznamená, že rostliny, které je krátkodobý mráz schopen poškodit jsou teplomilné (brambory, atd.). Teplomilnost zejména znamená, že při určitých dlouhodobě trvajících nízkých teplotách nerostou a při ještě nižších teplotách hynou z důvodu neschopnosti přijímat vodu. Téma odolnosti k chladu je dost často probírané na webu Tomatoville a diskutují v něm členové, kteří se problematikou odolnosti k chladu dlouhodobě zabývají i z hlediska šlechtění nových odrůd (křížení s původními odolnými odrůdami z Peru, atd.).
Na českých webech se člověk nedočte nic (ale asi také nikdo ani nemá zájem něco víc se dovědět), snad jen to, že by měl zasadit rajčata po zmrzlých. To stejné se dočtete v různých knížkách, ať už je to 1000 rad zahrádkářům apod. nebo překlady z němčiny, jejichž úroveň je ještě podstatně nižší. Existuje jedna česká knížka, která se detailně zaobírá problematikou pěstování plodových zelenin „Plodová zelenina“ vydána r.1968, která je dostupná (stejně jako Košťálové zeleniny a Cibulové zeleniny) jedině v knihovnách. Všem zahrádkářům vřele doporučuji.
K Vašim zkušenostem mohu poznamenat jen to, že výkyvy jsou něco jiného než trvalé chladno. Naše poznatky jsou vesměs neprůkazné, asi nikdo z nás nemá teploměr u rajčat a celou sezónu nesleduje jaká je teplota vzduchu a jaká je teplota půdy v hloubce kořenů. Jako příklad bych uvedl, že jsem napsal na Zahrada.cz, že mně dvě sazenice rajčat vydržely mráz. Známý rýpal PP mně napsal, jakým teploměrem jsem ten mráz měřil, jak byl přesný. A k tomu dodal, že mu běžně koncem května mráz sežehne nějaká rajčata. Já jsem měřil teplotu teploměrem, pochybuji, že on ten mráz něčím měřil (mráz je 0°C a méně). Asi jsem ho měl poslat do páchnoucí tmy.
Pro Vaši informaci přidám nějaké obrázky z mého pokusu s rajčaty 0-33 (v jiném vlákně), to o čem jsem tady psal, je z těch obrázků patrné.
Jiří, mějte se fajn.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Tue Mar 29, 2016 6:34 pm

Obracet se v dnešní době k "tradicím" při pěstování rajčat, je bohužel již v mnoha případech hodně orientační. Byly doby, kdy po zmrzlých už nemrzlo, v létě bylo horko a v zimě zima. Pranostiky nejsou nějakým výmyslem, ale nashromážděné mnoholeté zkušenosti našich předků, které však mnohdy již neplatí. A tak musíme při pěstování těch našich "milášků" vycházet hlavně ze současného stavu. Výkyvy počasí je to nejhorší co může rajčata (nejen) potkat.

Mráz poškodí rajčata určitě, setkal jsem se však na své zahradě s případem, kdy rostliny různých odrůd byly různě poškozeny nebo nepoškozeny. Je možné, že struktura listů a stonků může být u jednotlivých odrůd různá, a tudíž různě náchylná, je však taky možné že to způsobila nějaká vlna vzduchu.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Tue Mar 29, 2016 7:39 pm

Mirku, používáte stejné výrazivo o kterém jsem psal, bez nějaké kvantifikace hodnot. Mráz poškodí rajčata určitě. Co je to podle Vás mráz- 0°C; -2 °C nebo -10 °C. Pokud máte na mysli ty první dvě hodnoty tak si dovolím nesouhlasit.
Jen tak na okraj: Rajče 0-33 bylo po postupném otužování schopno při testech vydržet dvě zmrazení -7 °C a -9 °C.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Wed Mar 30, 2016 6:25 am

Mráz je podle mne vše, co je pod 0°. -7° a -9° mi připadá už jako velký mráz, při kterém má rajčata odchází stoprocentně.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Mar 30, 2016 8:23 am

Tak mně ty sazenice při při těch cca -2 °C neodešly. Nic jiného k tomu už nemohu napsat.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Wed Mar 30, 2016 9:31 am

MrBig46 napsal:K Vašim zkušenostem mohu poznamenat jen to, že výkyvy jsou něco jiného než trvalé chladno. Naše poznatky jsou vesměs neprůkazné ...  

To je mozne, ze nase ci moje poznatky jsou neprukazne, neboť pozorovani nedelam ani minimalne metodicky.
Výkyvem teplot minim obdobi 3-5 dni po polovine kvetna do konce cervna , kdy jsou denní teploty vyssi nez cca 30 stupnu a nižší nez cca 16 stupnu. Teplotu presne nemerim, jen monitoruji.

Zatím mi nikdy (za hodne let) zadna rostlina rajcete neuhynula pote, co bylo 3-5 dnu chladno, na rozdil od okurek.
Neprijimani vody v chladnem obdobi muze rostlinu jiste poskodit, ale u mne k uhynu rostlin nedoslo.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1544

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Uďa za Wed Mar 30, 2016 7:24 pm

Moje rajčata:
30.3.2016
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Thu Mar 31, 2016 10:02 am

Chystám si do skleníku malou meteo staničku, která mi měří teplotu venku, ve skleníku a teplotu půdy:

Trochu problém je, jak definovat teplotu půdy. Momentálně mám čidlo cca 3cm v hlíně, což asi nebude to pravé ořechové. Rád přivítám připomínky a náměty. Zatím je vše ve vývoji, čidla potřebuji lépe umístit,... ale mám si s čím hrát po večerech Smile
padr

Poèet pøíspìvkù : 502

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Uďa za Thu Mar 31, 2016 1:23 pm

Spíš by to chtělo měření NPK + další prvky, PH, EC, vlhkost atd. a následné dávkování hnojiv dle hodnot v půdě a kamerový systém s rozlišením a měřením velikosti, přírůstku a nedostatků mikroprvků. Uzavřít to do okruhu s řídícím systémem. Very Happy
Uďa

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Thu Mar 31, 2016 6:47 pm

Jo jo, vědecký přístup pánové Very Happy. Já vědec vlastně jsem, vlastně dokonce přírodovědec, ale na zahradě se vědě vyhýbám. Řeším vše pocitově. Mám z něčeho blbý pocit? Tak to změním. Nějak jsem to přehnala s počtem sazenic a nemaje kelímky používám vše, co najdu. Tak třeba
Catka

Poèet pøíspìvkù : 652

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Uďa za Sun Apr 10, 2016 4:25 pm

Aktualizace:
10.4.2016
Uďa

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Uďa za Thu Apr 21, 2016 10:40 am

Aktualizace:
21.4.2016
Uďa

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Apr 27, 2016 3:14 pm

Už skoro deset dní čekám na nějakou lepší předpověď počasí. Zdá se mně, že už je to tady. Od soboty se mají denní teploty pohybovat okolo 17 °C a noční nemají klesat pod 5 °C. A tak v sobotu nebo v neděli jdu do toho a vysadím prvních čtyřicet rostlin (odrůd) rajčat. Záhony mám připraveny, jen zítra budu muset udělat jamky, abych se při sázení nezdržoval.
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Wed Apr 27, 2016 3:42 pm

Já jsem hodně odvážná co se týče termínu výsadby rajčat, ale letos se mi do toho nějak nechce.Mám 12 rostlin v netkaném tunelu a vypadají úžasně ale ta práce večer se zakrýváním. Je ovšem fakt, že v kelímkách se jim už vůbec nelíbí. Velké nádoby došly. Nevím nevím a to jsem od přírody optimista.
Catka

Poèet pøíspìvkù : 652

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Apr 27, 2016 5:33 pm

Zatím znám předpověď počasí do příštího pátku (z yr.no) a do středy ze seznamu. Ani náznak toho, že by noční teploty měly klesat k bodu mrazu. V sobotu bych měl znát údaje ještě o tři dny dopředu a to konečně rozhodne. Jistě, zakrývání není jednoduchá věc, ale prostředky pro to mám a čas také. Jen to dojíždění na zahradu mne docela štve, doufám že to budou maximálně dvě nebo tři noci, to jsou tři až čtyři hodiny strávené na cestách. Ale rostlinám to jistě prospěje, během toho týdne mohou trochu zakořenit. Tím si také rozložím práci se sázením, dalších šedesát ( pro které nemám efektivní zakrytí) vysadím až někdy těsně před nebo po zmrzlých. Potom ještě paprika a tykve a bude vystaráno.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro miroslav za Wed Apr 27, 2016 6:33 pm

no práce je ted jak na kostele, takze vysadbu jeste oddalim, navic tam mam jeste jarni zeleniny, nicmene rajcata mam jiz otužená, ale treba papriky a okurky jsou dle me citlivejsi na chlad nez rajský

miroslav

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Wed Apr 27, 2016 8:15 pm

Taky mám rajčata hodně otužilá, ale při mrazu bych jim nevěřil. Každý den ráno když je okolo 10 °C je dávám na lodžii a pokud hlásí noční teploty pod 3 °C tak je sklízím. Jinak je tam nechávám přes noc. Nemám to na lodžii daleko, ale osm schodů dolů a zpátky osm schodů nahoru mně dá dost zabrat- bolí mne kolena. Já na zahradě hzatím nic co by potřebovalo nějakou zvláštní práci nemám, jen budu muset přesadit z pařeniště sadbu různých salátů a kedlubny. Zahradu (1000 m2 jsem posekal v pondělí, zítra to trochu poopravím strunovkou (kolem plotu a veřejný pozemek za zahradou).

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Povolení tohoto fóra: