Literatura

Goto down

Literatura

Příspěvek pro jirkakuta za Sun Jan 31, 2016 5:23 pm

Poradil by někdo knihu, kde by byly srozumitelné popsány základy pěstování révy? Díky

jirkakuta

Poèet pøíspìvkù : 29

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Literatura

Příspěvek pro Mirek za Sun Jan 31, 2016 6:10 pm

Pěstování révy vinné a Pěstujeme stolní odrůdy révy vinné - Pavloušek Pavel. Já mám tu o stolních odrůdách, ale internet je internet, to je studna informací.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1968

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Polesovsky za Sat Oct 06, 2018 4:55 pm

Knihu od učňa Pavlouška??? Tohoto vyhlášeného opisovače bych nedoporučil ani nepříteli.
Raději čtu prvotiny od lidí z praxe:

Základy pěstování doporučuji Ing.Václava Křivánka, Ing.Drahomír Míša "Pěstování stolních hroznů" kreslil Ing.Gaspar Vanek vydal ČZS 1983

Další je Hubáček Vítěslav, Drahomír Míša "Vinařův rok" z nakladatelstvi Květ

Gašpar Vanek "Pestujeme vinič" edice naše zahradka
Gašpar Vanek "vinič - odrody"
Gašpar Vanek "vinič - ochrana"
Gašpar Vanek "vinič - pestovanie"

Samozřejmě nemůžeme zapomenout na prof.Krause

Případně Ing.Františka Konůpka "vinohradnictví" 1953

---Toto jsou knihy, co mám vedle sebe v knihovně

Ovšem abych nezapomněl časopis Český vinař z roku 1902 (ročník XXIV) kde psal např. Josef Šimáček

Polesovsky

Poèet pøíspìvkù : 14

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sat Oct 06, 2018 7:31 pm

Polesovsky napsal:Knihu od učňa Pavlouška??? Tohoto vyhlášeného opisovače bych nedoporučil ani nepříteli.
Raději čtu prvotiny od lidí z praxe:

Já už knihy nečtu, protože je to hlavně jen teorie, která v knize vypadá většinou jinak než ve vinohradě, navíc se nezabývám moštovou "monokulturou". A lidé z praxe? To je kdo? To jsou ti co 15x za sezonu valí chemii do hlav a několikrát za sezonu valí pod hlavy glyfosát, aby tam pak najeli kombajnem a omlátili to hlava nehlava? Rolling Eyes Mít dvě stovky hlav stejné odrůdy je poněkud něco jiného než dvě stovky odrůd, tam už žádná kniha moc neplatí.

Původní dotaz zněl na srozumitelný popis základů pěstování, a ten v té knize je, učeň-neučeň. Ovšem není nad instruktážní video, které se na netu dá najít, nebo alespoň fotografie z různých postupů, najít ale dnes někoho, kdo by to ukázal přímo na místě, tak to je úkol téměř nadlidský. Zrovna dnes jsem sklízel nějaké odrůdy a přemýšlel, proč jedna z nich je ze sluneční strany nevybarvená, proč jsou některé bobule na jednom střapci scvrklé, nezralé i zralé. U dalšího zase, jaký vliv může mít padlí na zrání bobulí a nabírání sladkosti.......
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Polesovsky za Sun Oct 07, 2018 11:10 am

Základy pěstování musíme také hledat. Měli jsme v Iváni přednášku o pěstování révy vinné a řezu. Školitele jsme vzali do vinice ať nám předvede jak to myslel s řezem. A světe div se - nerozeznal jednoleté a staré dřevo. Toť pěkná ostuda.

To proč Ti některé odrůdy dobře nevybarvily, proč některé byli scvrklé, nevyzrálé i zralé. Vliv padlí na zrání a jiné ... to je téma co řešil G.Vanek. Problém letos byl v teplotě a suchu. Ovšem i mi vinohradníci máme určitý vliv.
Já jsem měl u jedné hlavy jak říkáš: hrozny scvrklé na jednom střapci zralé i nezralé bobule. Vinu vidím v tomto případě u sebe - zapomněl jsem dostatečně ostříhavat rosné kořeny v předešlích letech. K tomu ještě přišlo tropické léto kdy asimilace byla někde jinde než jsem si přál.

K tomu Glyfosátu - perou nám reklamy horem spodem jak je to výhodné, ale vedlejší účinky nepopisují. To jak nám škodí. Jak zůstane v rostlině a jiné.

Vinaři dnes používají už postřik BASTA.
Dříve byl lepší Gramoxon, ale ten nebyl řádně popsán jak aplikovat, do jaké maximalní teploty ovzduší je použitelný, na co je potřeba si dávat pozor. Tak jej nakonec zakazali.

Víš o tom, že do postřiku proti plevelu když dodáš trochu močoviny, zvedneš účinnost látky až o 30%

Proč při přidání trochu močoviny do postřikové jíchy postřik rychleji a často lépe účinkuje?

Polesovsky

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Oct 07, 2018 12:33 pm

Vypadá to, že ten postřik BASTA je selektivní, a tím pádem pro mne ještě větší svinstvo než glyfosát. Glyfosát v rostlině zůstat nemůže, protože ji zlikviduje, zůstává spíše v půdě. Já zásadně herbicidem pod révou neošetřuji, stalo se mi již, že selektivní herbicid (Garlon) způsobil kroucení a deformaci listů. Rovněž si myslím, že stolní odrůdy jsou na to náchylnější než klasická vitis vinifera.
Negativní vliv horka je v letošním roce neodiskutovatelný, nedostatek vody se mne ale netýká, což dokazuje velmi bujný růst, vliv bude mít i vlasnost jednotlivých odrůd.
Internet je téměř nevyčerpatelná studnice informací v psané i obrazové formě, kniha toho nemůže dosáhnout. Na druhou stranu, kdybych měl dodržovat knižní postupy, tak nemám vysazeno skoro nic. Wink
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Polesovsky za Mon Oct 08, 2018 6:53 pm

Veškeré postřiky proti plevelu jsou svinstva.

U glyfosátu je to právě naopak než si myslíš. !!! Zůstává v rostlině !!! Teprve až se dostane do půdy se rozkládá na kysličníky.
To je ten problém s obilím a podobně. U nás se to tají, ale na webu najdeš zbytkové co našli v zahraničí.
Pokud postříkáš pod révou nebo stromy Glyfosátem (Roundup, Dominator, Tedgaun ...) zůstane účinná látka v rostlině plevele a když se k tomuto dostane kořínek stromu hyne. Některým odrůdám stačí málo a hyne celý strom. Podobně je to i s evropskou révou. Amerikáni jsou odolnější. Nesmím popisovat účinnost různých herbicidů a jejich vedlejší ... Promiň.

Prostě věř, že motyka je lepší. Dokonce i černá netkanka je mnohem přírodnější.

Souhlasím, že internet je nevyčerpatelná studnice, ale vše tam nanajdeš. Ve starých knihách najdeš i zajímavosti kolem třeba vedení révy vinné. Jaký byl vývoj a proč dnes se používá více ... než ... . Stačí se podívat do vinic Sedleckých vín. Proč mají vedení na závěs u některých vinařských tratí v zavislosti na odrůdě. Zeptej se Ctirada Králíka a on Ti řekne svůj názor jak pěstovat révu s poplatností pro místní lokalitu.

Ovšem dostaneš jenom určité informace z pohledu určitých lidí a potřeby hodnocení náročnosti práce.
Pro hobisty je to o něčem jiném. Máme to jako koníčka.

Polesovsky

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Mon Oct 08, 2018 7:57 pm

Bavíme se o révě a ne např. o obilí, které se glyfosátem stříká aby zaschlo (desikace), réva se tím přece neošetřuje, ošetřují se porosty pod révou.
Radek je sice odborník, ale taky zároveň velký kšeftař s vínem, mě by ale asi neporadil, stejně tak jako mi neporadil jiný odborník starající se o vinohrady na znojemsku. Proto je načase nechat vinaře vinařit a spíše se věnovat pěstování révy, v mém případě stolní.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Polesovsky za Tue Oct 09, 2018 6:20 pm

Pokud se bavíš o postřiku, chce to pochopit jak působí, jaká je ochranná lhůta, jaká je lhůta přípravku než se úplně rozloží.

Jeden učitel v Lednici na Mor. si postříkal pod vinicí Roundapem - vinohrad byl odepsaný. Sám jsem to nepochopil, jestli použil špatnou koncentraci nebo stříkal za velkého horka či udělal jinou faktickou chybu. Nechtěl jsem se tehdá ptát.

Bavíme se o révě a ne např. o obilí, které se glyfosátem stříká aby zaschlo (desikace).
- ono je to s roslinama slozitější. Ale o nic nejde, nevadí, že naši kluci budou neplodní. Však migrantů bude dost.
Pomiň mou nepřiměřenou reakci. Desikaci bych zakázal.

Když se vrátím k révě. Glyfosát pod hlavy do vinice nepatří. Z pokusů vyšel dobře, ale některé keře dostali následující rok mrtvici. Keře tramínu a soviňonu. RR bez problému. Ano mohla to být náhoda.

Polesovsky

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Povolení tohoto fóra: